Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:53



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 
 Contra in vitro- podpisz sie pod ustawą zakazu in vitro 
Autor Wiadomość
Post Contra in vitro- podpisz sie pod ustawą zakazu in vitro
Komitet Contra in vitro chce złożyć inicjatywę ustawodawczą- potrzeba 100 tys. podpisów...
tu

Projekt ustawy
PROJEKT

Ustawa

z dnia

o zmianie ustawy - Kodeks karny

Art. 1. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.) dodaje się art. 160a w brzmieniu:

"art. 160a § 1. Kto doprowadza do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki (zapłodnienie in vitro) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2 Kto dokonuje eksperymentów na embrionach powstałych w sposób opisany w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

§ 3 Kto uprawia handel embrionami powstałymi w sposób opisany w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3".



Art. 2. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia



Uzasadnienie

Problematyka zapłodnienia in vitro jest w ostatnim czasie przedmiotem wielu publicznych dyskusji, jak również inicjatyw ustawodawczych. Intencją projektodawców jest przedstawiene propozycji prawnej regulacji która byłaby wypełnieniem nauczania Kościoła Katolickiego w tym względzie. Niniejszy projekt ma być sposobem uczczenia obchodzonej w tych dniach trzydziestej rocznicy powołania na Stolicę Piotrową Ojca Świętego Jana Pawła II, wilekiego obrońcy życia nienarodzonych. Najpiękniejszym sobosobem uczczenia pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II będzie właśnie świadectwo życia Jego nauczania w Narodzie polskim.

Morlne uwarunkowania i praktyczne konsekwencje procedury zapłodnienia in vitro opisują przede wszystkim dwa dokumenty nauczania Kościoła: Instrukcja Donum Vitae podpisana przez kard. Josepha Ratzingera i Encyklika Evangelium Vitae, autorstwa Jana Pawła II. Jak z nich wynika, Kościół stoi jednoznacznie na stanowisku moralnej niedopuszczalności doprowadza do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki. Odnosi się to tak to heterogenicznego, jak i homogenicznego zapłodnienia in vitro.

Zło tego typu czynów polega w przypadku zapłodnienia homologicznego na tym, że poczęte dziecko powinno być owocem miłości swoich rodziców. Nie może być pożądane i poczęte jako wynik interwencji technik medycznych i biologicznych; oznaczałoby to sprowadzenie go do poziomu przedmiotu technologii naukowej [DV II B 4]. Zło zapłodnienia heterogenicznego polega dodatkowo na tym, że pociąga ono za sobą niewierność małżeńską [DV II A 2].

Konsekwencją tak przyjętych założeń moralnych musi być zakaz doprowadzania do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki.

Propozycja umieszczenia przepisu po art. 160 kk wynika z tego, że każdy embrion egzystujący poza organizmem matki jest narażony na śmierć ze względu na to, że nie znajduje się we właściwy mu środowisku, a art. 160 kk mówi właśnie o narażaniu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Przepis § 2 penalizuje również zakazaną w nauczaniu Kościoła praktykę dokonywania eksperymentów na embrionach [DV III]. Zaproponowana sankcja jest analogiczna do innej regulacji w tym względzie - art. 123 § 2 kk. Natomiast ujęty w § 3 zakaz handlu embrionami, idzie w tym względzie za brzmieniem art. 253 § 1 kk.Należy również zauważyć, że odnośnie dopuszczalności eksperymentów, ustawodawca za kluczową uznał zgodę tego, na kim mają być one wykonywane [art. 27 kk]. Wobec braku możliwości wyrażenia takiej zgody w przypadku embrionu, należy się wypowiedzieć za całkowitym zakazem dokonywania eksperymentów.

tu można wydrukować listę na podpisy- ponieważ jest to inicjatywa ustawodawcze- to nie da sie tego zrobic online- tylko wszystko musi być na piśmie...


Pt gru 12, 2008 13:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 27, 2008 13:26
Posty: 163
Post 
Oczywiście, podpiszę, z całą pewnością, tylko gdzie mam szukać tego formularza,żeby się na nim podpisać???
Wczoraj, w póżnowieczornej audycji radiowej - ku swemu zdumieniu, bo dotąd o tym nie wiedziałam ani nie słyszałam! - dowiedziałam się o innej metodzie leczącej czy przeciwdziałającej leczeniu bezpłodności.
Podano stronę www.contrainvitro.pl... :)


Pt gru 12, 2008 15:05
Zobacz profil
Post 
Na szczęście ludzki rozsądek sięga dalej...

In vitro będzie moi drodzy, czy tego chcecie czy nie. Na szczęście.


Crosis


Pt gru 12, 2008 15:11

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Cytuj:
"art. 160a § 1. Kto doprowadza do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki (zapłodnienie in vitro) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Ludzka moc głupoty osiąga apogeum. Każdy kto to podpisze utożsami się z tym szczytem.

Powoli zaczynam mieć dość katolików starających się ograniczać życie WSZYSTKICH ludzi. Chcecie to sobie ustanawiajcie swoje prawa w swoich szeregach, ale wara od całego społeczeństwa.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Pt gru 12, 2008 16:50
Zobacz profil
Post 
Crosis napisał(a):
Na szczęście ludzki rozsądek sięga dalej...
In vitro będzie moi drodzy, czy tego chcecie czy nie. Na szczęście.
Crosis


oczywiscie, że tak.


cytat z edziecko.pl:



Cytuj:
Kościół potępia in vitro. Jest pani wierząca?

- Jestem wierząca, ale nie praktykuję. Sceptycznie podchodzę do Kościoła, m.in. także ze względu na burzę wokół in vitro. Kościół nie powinien rzucać obelg na kobiety, które rozważają in vitro. Przyjęłam list biskupów z oburzeniem. Uważam, że oni nie mają prawa zabierać głosu w tej sprawie, i to takim tonem. Decyzja o refundacji in vitro czasami decyduje o przeżyciu lub śmierci kobiety. Jak Kościół może zamykać na to oczy i stawać w roli kata? Szanowni ojcowie Kościoła zapominają chyba (czy też wolą nie dostrzegać), że to ich płeć na adopcję się nie chce godzić...


http://www.edziecko.pl/przed_ciaza/1,87842,4837444.html


Pt gru 12, 2008 17:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 03, 2006 17:17
Posty: 1479
Post 
Nawet gdybym wierzył, w życiu bym nie podpisał.
W końcu znaleziono sposób by każda kobieta mogła mieć dziecko...

_________________
"Mówią, że niepełna wiedza jest rzeczą niebezpieczną, ale jednak nie tak złą, jak całkowita ignorancja."
T. Pratchett


So gru 13, 2008 1:14
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So lis 22, 2008 17:44
Posty: 86
Post 
wszak transplantacje to jest jakby ludożerstwo!
zakażmy!!!
transfuzje, jak jehowy głoszą, to wampiryzm, a eutanazja to zabójstwo z premedytacją!!!!!!!!!!
ZAKAZAĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


So gru 13, 2008 1:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 7:41
Posty: 378
Post 
Jak czytałem treść tej ustawy która miała by być wprowadzona, przez chwilę pomyślałem, że to jakiś żart. Podobne uczucie towarzyszyło mi, kiedy oglądałem film, w którym PiS składa hołd Rydzykowi.


So gru 13, 2008 7:13
Zobacz profil
Post 
Na mnie nie liczcie.
JESTEM ZA IN VITRO!


So gru 13, 2008 9:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Przypominam, że to nie jest temat do głosowania czy dyskusji tylko ogłoszenie/ informacja...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So gru 13, 2008 10:26
Zobacz profil
Post 
jo_tka napisał(a):
Przypominam, że to nie jest temat do głosowania czy dyskusji tylko ogłoszenie/ informacja...

Acha!
No to go zamknąć.


So gru 13, 2008 10:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL