Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 17:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak nauczyć dzieci, że "na Kościół trzeba łożyć" 

Czy Kościół Katolicki w Polsce przywiązuje zbyt wielką wagę do posiadania pieniedzy?
Tak 44%  44%  [ 7 ]
Nie 56%  56%  [ 9 ]
Liczba głosów : 16

 Jak nauczyć dzieci, że "na Kościół trzeba łożyć" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 19, 2005 9:35
Posty: 365
Post Jak nauczyć dzieci, że "na Kościół trzeba łożyć"
no i jak tu nie wierzyć ze dla KK liczy się tylko kasa? :o Ten pseudo-"kapłan" właśnie wychował małą kompanię przyszłych ateistów. A w każdym razie czyni w tym kierunku usilne starania...
Buta chciwość i arogancja. Zaczynam lubić p. Senyszyn i przyznawać jej racje :-D gdy słyszę o czymś takim !!

_________________
"Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga, powinni pokazać listy uwierzytelniające".
Julian Tuwim


Pt maja 15, 2009 22:40
Zobacz profil
Post 
Brakuje opcji:
nie wiem,
nie obchodzi mnie to,
kolejna teoria spiskowa,
absolutnie, należy wszystkich zaangażowanych ...

Niestety, nie dodasz tych opcji, bo edycja postów jest grzechem ciężkim wg moderatorów.


So maja 16, 2009 8:03

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Jak ktoś chce kogoś uderzyć, to kij zawsze znajdzie. Tak, na Kościół trzeba łożyć, dla wierzących jest to coś oczywistego. W wychowywaniu dzieci kładzie się przecież akcenty na te sprawy, których chcemy dzieci nauczyć, w których chcemy je właśnie wychować.
Uczymy dzieci, że należy się dzielić, np. cukierkami, z kolegami. I to jest dobre.
Kiedy uczymy dzieci, że należy się dzielić z cała wspólnotą Kościoła - to już źle? A może chodzi tylko o pieniądze - bo jak są robione zbiórki, na które dzieci przynoszą dobra materialne, a nie pieniężne - to jakoś cicho jest.

Absolutnie nie rozumiem tej wrzawy. Gdyby ktoś jeszcze poruszył wątki merytoryczne, takie jak nadmierna oprawa składania tych pieniędzy, a co za tym idzie błędne wrażenie mogące powstać u dzieci... Cóż, widocznie ważne jest, że Kościół znowu wyciąga pieniądze, tym razem od najmłodszych. Tylko to nie ma nic wspólnego z krytyką, jest to puste czepianie się


So maja 16, 2009 8:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
ja rozumiem łożenie na Kościół - wierni to jedyne źródło dochodu, poza tym każdy katolik powinien coś tam na tacę rzucić. ale nie w taki sposób, to jest zwykłe wyłudzanie!

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


So maja 16, 2009 9:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 19, 2005 9:35
Posty: 365
Post 
r4dz10 napisał(a):
ja rozumiem łożenie na Kościół - wierni to jedyne źródło dochodu, poza tym każdy katolik powinien coś tam na tacę rzucić. ale nie w taki sposób, to jest zwykłe wyłudzanie!


Do Kamyka:
Procesja z kasa do ołtarza to według ciebie normalne zachowanie?
Wymuszenie datku na dzieciach ( bo o dobrowolności decyzji dzieci mowy nie ma - tak czy tak muszą dać rodzice). No i sam kontekst , kasa tak samo ważna jak pierwsza komunia!!.Nie dziwie się ze się rodzice zbiesili.

_________________
"Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga, powinni pokazać listy uwierzytelniające".
Julian Tuwim


So maja 16, 2009 10:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Kamyk napisał(a):
Gdyby ktoś jeszcze poruszył wątki merytoryczne, takie jak nadmierna oprawa składania tych pieniędzy

Niech to będzie odpowiedź na Twoje pytanie.
Oczywiście konkretnie w tym kontekście - bo akurat procesja z darami do ołtarza jest czymś zwyczajnym w liturgii chrześcijańskiej


So maja 16, 2009 12:14
Zobacz profil
Post 
Z tego co wiem wierni innych kościołów też łożą na swoich prezbiterów więc nie wiem o co tyle halo. Co więcej u Adwentystów z tego co się orientuje obowiązuje dziesięcina a więc ściśle okreslona kwota. Ode mnie Kościół Katolicki nigdy nie wymagał że mam dać tyle czy tyle. Ale oczywiście najlepiej narobić na KK. Jak ktoś kogoś nie nawidzi to zawsze obróci kota ogonem.


So maja 16, 2009 16:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post 
racja czasem przesadza sie z kwestami no i potem z wydawaniem kaski ale Kosciol to ludzie grzeszni dlatego tak jest ale marzy mi sie zeby wszyscy byli tak jak sw. Pawel czyli pracowali i Ewangelizowali, Pawel szyl namioty a i inni duchowni tez mogli by normalnie pracowac tak jak w niektorych zakonach - oczywiscie to nie zawsze jest wykonalne bo jak jest 1 kaplan na kilkatysiecy wiernych to nie dalby rady obskoczyc wszystkich pogrzebow, slubow, szkol i jeszcze do tego pracowac no ale fajnie by bylo jakby zamiast intelektualizowac wzieto sie do roboty nie tylko duchowej ale rowniez fizycznej i umyslowej...:)

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


So maja 16, 2009 18:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 23, 2009 21:57
Posty: 1591
Post 
Cytuj:
Absolutnie nie rozumiem tej wrzawy. Gdyby ktoś jeszcze poruszył wątki merytoryczne, takie jak nadmierna oprawa składania tych pieniędzy, a co za tym idzie błędne wrażenie mogące powstać u dzieci... Cóż, widocznie ważne jest, że Kościół znowu wyciąga pieniądze, tym razem od najmłodszych. Tylko to nie ma nic wspólnego z krytyką, jest to puste czepianie się


Ja odniosłem wrażenie, ze własnie o to chodzi. Przeciez na komunię pieniądze na Kościoł się i tak daje, jest to normalne i uczciwe zachowanie. Jednakże przecież nawet przedstawiciel kurii sklomentował, że komunia św. jest od tego aby nauczyć dziecko przyjmowac Najświętszy Sakrament, a nie od wyrabiania nawyku finansowania Koscioła.

_________________
MÓJ BLOG


So maja 16, 2009 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
No tak, normalka, że swoi będą swoich bronić nawet gdy ci robią niestosowne rzeczy.

Ale nikt nie zwrócił uwagi na pewne fajne słowa tego księdza:

Cytuj:
Gdybyśmy chcieli pobierać opłatę za przygotowanie do komunii, kwota byłaby wielokrotnie większa.


Czy was to nie dziwi? Cała komunia, wszystkie przygotowania, ozdoby i inne du.perele nagle stały by się droższe. Mimo, iż tak naprawdę nic by się nie zmieniło. To jest dopiero zastanawiające. ;]

Poprawienie moje. Proszę o niestosowanie tego typu słownictwa. Kamyk


So maja 16, 2009 21:01
Zobacz profil
Post 
Po pierwsze nie ma notki, że wypowiedzi kapłanów są autoryzowane.
Może to być dowolna twórczość dziennikarza, jak to często się zdarza.
Nawet jesli prawdziwa, to czy stanowi ona asumpt dla rodziców uczących dzieci oszustwa??
Oburzeni rodzice wysłali dzieci z pustymi kopertami...te dzieci kiedyś oszukają kapłana, urzędnika, kolegów, a w końcu ojca i matkę.
Wspaniała szkoła życia...


N maja 17, 2009 7:42

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Cytuj:
Poprawienie moje. Proszę o niestosowanie tego typu słownictwa. Kamyk


Bo? Doktorka czy profesorka byś nie wyciął podejrzewam.

Alus:

Cytuj:
Po pierwsze nie ma notki, że wypowiedzi kapłanów są autoryzowane.


Hehe, no tak, jak są słowa księży to musi być autoryzacja i w ogóle wszystko, ale jak są słowa polityków czy kogokolwiek innego to już tego być nie musi. ;] Dobre.

Cytuj:
Oburzeni rodzice wysłali dzieci z pustymi kopertami...te dzieci kiedyś oszukają kapłana, urzędnika, kolegów, a w końcu ojca i matkę.
Wspaniała szkoła życia...


O ludzie, skąd tak mylne wnioski? Oczywiście spieszno wam z oceną rodziców, ale niestosownego zachowania pana księdza nikt nie potępi bo... to ksiądz, a w naszym kraju wiąże się to prawie że z nietykalnością.

Skąd wiesz moja droga czy rodzice nie wytłumaczyli dzieciom, że ten pan źle robi i dlatego dają pustą kopertę? To nie jest oszustwo chociaż fakt, na ich miejscu po prostu nic bym nie dał, ew. zapłacił przed całą tą otoczką.

Cóż, w naszym kraju już nawet jak ksiądz na mszy odwala kult pieniądza to wszystko jest ok. ;]


N maja 17, 2009 8:02
Zobacz profil
Post 
Zenonzet napisał(a):
Hehe, no tak, jak są słowa księży to musi być autoryzacja i w ogóle wszystko, ale jak są słowa polityków czy kogokolwiek innego to już tego być nie musi. ;] Dobre.

Żadne heha...nie autoryzowanie wypowiedzi polityków skutkuje ciągłym jazgotem, dementi, procesami sadowymi.


Cytuj:
O ludzie, skąd tak mylne wnioski? Oczywiście spieszno wam z oceną rodziców, ale niestosownego zachowania pana księdza nikt nie potępi bo... to ksiądz, a w naszym kraju wiąże się to prawie że z nietykalnością.

Skąd wiesz moja droga czy rodzice nie wytłumaczyli dzieciom, że ten pan źle robi i dlatego dają pustą kopertę? To nie jest oszustwo chociaż fakt, na ich miejscu po prostu nic bym nie dał, ew. zapłacił przed całą tą otoczką.

Cóż, w naszym kraju już nawet jak ksiądz na mszy odwala kult pieniądza to wszystko jest ok. ;]

Według Ciebie odwala kult pieniądza - nie wszyscy musza podzielac Twoje zdanie - jak widzę w Twoim mniemaniu nieomylne.
Małe dzieci nie powinny uczestniczyć w rozgrywkach między dorosłymi i brać udział w oszustwie - bo tym było niesienie pustych kopert...one i tak zrozumieją z tego tyle, że na zło należy odpłacać złem.


N maja 17, 2009 8:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
najlepiej dziecku żadnych pieniędzy nie dawać. nie ma oszustwa, nic złego się nie dzieje.

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


N maja 17, 2009 8:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Cytuj:
Żadne heha...nie autoryzowanie wypowiedzi polityków skutkuje ciągłym jazgotem, dementi, procesami sadowymi.


Nie spotkałem się tutaj jeszcze żeby przy podawaniu artykułów nt. polityków ktoś domagał się autoryzacji ich słów. Ale jeśli są wypowiedzi ksieży to ciągle słyszy się "nie wiadomo czy to naprawdę", "to Wyborcza więc może być zmanipulowane" itp.

Cytuj:
Według Ciebie odwala kult pieniądza - nie wszyscy musza podzielac Twoje zdanie - jak widzę w Twoim mniemaniu nieomylne.


No cóż, może Cię to boli, ale parada z kopertami do ołtarza wygląda jak kult pieniądza i tak mogła być odbierana.

Cytuj:
Małe dzieci nie powinny uczestniczyć w rozgrywkach między dorosłymi i brać udział w oszustwie - bo tym było niesienie pustych kopert...one i tak zrozumieją z tego tyle, że na zło należy odpłacać złem.


Jasne, lepszym rozwiązaniem byłoby zapłacenie przed/po uroczystości, dzieciaki niepotrzebnie się w to miesza. Ale może miały w kopertach karty z podziękowaniami? Wówczas o oszustwie nie ma mowy. ;]


N maja 17, 2009 9:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL