Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 4:03



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 228 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona
 Czy szafarze są potrzebni w kościele? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post Czy szafarze są potrzebni w kościele?
czy ci ludzie są potrzebni w kościele? czy ludzie są przychylni do szafarzy i przyjmują ich jako posługujących kościołowi? czy nie jest to gorszący widok osoby świeckiej, czesto posiadającej rodzinę by rozdawała komunię? zapraszam do dyskusji.

pozdrawiam

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


So sie 06, 2005 0:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Zeby zostac szafarzem trzeba spelniac wiele warunkow.
Na pewno musi byc nieskazitelna opinia.Zycie zgodne z nauka kosciola katolickiego.Ukonczenie 25 roku zycia.Conajmniej 5-letni staz malzenski u zonatego mezczyzny.Specjalne kursy z zakresu teologi ktore trwaja chyba 3 lata.Osoba musi sie wykazac zaangazowaniem w zycie parafii.Celem szafarza jest m.in. organizowanie dzialalnosci charytatywnej,udzielanie chorym komuni w domach,odprawianie pogrzebow.
Nie jest łatwo zostac nadzwyczajnym szafarzem.Szafarze przydadza sie szczegolnie tam,gdzie jest mało ksiezy.


So sie 06, 2005 1:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Myślę, że najważniejszą funkcją powinno być (zasadniczo jest) przynoszenie chorym komunii w niedzielę. Jest to dzień, w którym księża są najbardziej zajęci, a chorym najbardziej brakuje w tym dniu Eucharystii. Fenomenalne byłoby, gdyby istniała w każdej parafii grupa mężczyzn, która by zanosiła w niedzielę chorym Eucharystię.

W zależności od potrzeb parafii (obsady księżmi) myślę, że świeccy szafarze powinni pomagać w rozdawaniu komunii.


So sie 06, 2005 8:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Tacy szafarze są zdecydowanie potrzebni. W mojej parafii chorzy otrzymują Komunię raz w miesiącu, a w wakacje wcale. Zdecydowanie powinno być więcej takich osób.


So sie 06, 2005 13:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post 
Gimlas napisał:
Cytuj:
"Zeby zostac szafarzem trzeba spelniac wiele warunkow.
Na pewno musi byc nieskazitelna opinia.Zycie zgodne z nauka kosciola katolickiego.Ukonczenie 25 roku zycia.Conajmniej 5-letni staz malzenski u zonatego mezczyzny.Specjalne kursy z zakresu teologi ktore trwaja chyba 3 lata.Osoba musi sie wykazac zaangazowaniem w zycie parafii.Celem szafarza jest m.in. organizowanie dzialalnosci charytatywnej,udzielanie chorym komuni w domach,odprawianie pogrzebow.
Nie jest łatwo zostac nadzwyczajnym szafarzem.Szafarze przydadza sie szczegolnie tam,gdzie jest mało ksiezy."


myślę ze to co napisałeś nie jest do końca prawdą, ostatnio czytałem że kandydat na szafarza powinien mieć ukończone 35 lat, raczej nie dokońca zgadzam się też z tym, że szafarz organizuje działalności charytatywne i odprawia pogrzeby, czytałem jakie są zadania szfarzy i nie było tam tych informacji, może to inni szafarze, ja narazie słyszałem o rozdawaniu komunii jako pomoc w dłuższych i bardziej uroczystych mszy, gdzie jest więcej wiernych i rozdawanie komunii mogło by znacznie wydłużyć czas mszy a także roznoszenie komunii chorym, rozmowa z nimi, także wspólna modlitwa. oto szczegóły:

to odnośnie wieku i innych szczegółów dotyczących kandydata;

Cytuj:
"Nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. może być mężczyzna w wieku od 35 do 65 lat, choć szafarzami mogą być także osoby konsekrowane - siostry zakonne. Instrukcja Episkopatu zaleca, by kandydat odznaczał się "nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością, poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych". Powinien posiadać przynajmniej średnie wykształcenie, znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła i Mszy św. Biskup może polecić kandydatowi udział w kursie teologicznym, zażądać egzaminu i w praktyce tak to właśnie się odbywa;


a to odnośnie zadań szafarza:

Cytuj:
"- Zapotrzebowanie na posługę szafarzy jest coraz większe, zwłaszcza jeśli chodzi o drugi aspekt posługi, zanoszenie Komunii św. do chorych - mówi ks. Wójtowicz. - Ci chorzy, którzy już korzystają z tej posługi, w tej chwili nie wyobrażają sobie niedzieli bez Pana Jezusa i bez obecności szafarza, który często poświęca swój czas po prostu na rozmowy, pociechę w cierpieniu, czasem udziela krótkiej katechezy, czyta wspólnie z chorym Pismo Święte, odmawia różaniec - dodaje."


pytanie do was : czy są oni potrzebni czy niekoniecznie? czytałem o wątpliwościach co do diakonatu, tutaj na forum, to morze szafarze również nie są potrzebni?

pozdrawiam

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


So sie 06, 2005 15:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Mysle ze na wielu Mszach szafaarze sa bardzo potrzebni, by sam moment Komunii Sw Nie trwal cala wiecznosc i polowa ludzi wychodzi z Kosciola a polowa zastanawia sie czy organista wyciagnie juz po raz piaty spiawana ta sama piesn. Tak troche przerysowywujac oczywiscie, ale naprawde nie moge zrozumiec dlaczego jeden ksiadz mialby rodzielac komunie np. 200 osobom.


So sie 06, 2005 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Jak mam trochę wolnego wyjeźdzam w Bory Tucholskie. W tamtejszej parafii od kilku lat jest szafarz, który powszechnie wiernym jest znany i szanowany. Komunię sw. przyjmuje się w procesji, przy rozdawaniu jej przez szafarza i księdza, do tego pierwszego jest przynajmniej o połowę mniej wiernych. Ot takie przypadki życiowe, pewnych spraw się nie przeskoczy pewnie jeszcze długo.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So sie 06, 2005 17:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Tomasz32,piszesz
Cytuj:
myślę ze to co napisałeś nie jest do końca prawdą, ostatnio czytałem że kandydat na szafarza powinien mieć ukończone 35 lat, raczej nie dokońca zgadzam się też z tym, że szafarz organizuje działalności charytatywne i odprawia pogrzeby, czytałem jakie są zadania szfarzy i nie było tam tych informacji, może to inni szafarze, ja narazie słyszałem o rozdawaniu komunii jako pomoc w dłuższych i bardziej uroczystych mszy, gdzie jest więcej wiernych i rozdawanie komunii mogło by znacznie wydłużyć czas mszy a także roznoszenie komunii chorym, rozmowa z nimi, także wspólna modlitwa.(...)

Zarzucasz mi mowienie nieprawdy.Tymczasem w "Przewodniku katolickim" nr 32 z 7.08.2005 jest wyraznie napisane
Cytuj:
Warto w tym miejscu wyjasnic,ze jesli kandydat jest niezonaty,musi miec ukonczone 25 lat,ponadto zobowiazuje sie go do dalszego zycia w celibacie.Natomiast mężczyzni zonaci powinni zyc w malzenstwie od conajmniej 5 lat i przedstawic pisemna zgode zony
Przewodnik katolicki jest tygodnikiem znanym wychodzi od ponad 100 lat.
Powiedz mi na na jakie zrodła ty sie powolujesz,twierdzac,ze kandydat musi miec ukonczone 35 lat.Wszystko co napisalem jest zgodne z Przewodnikiem katolickim


So sie 06, 2005 18:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post 
źle przeczytałeś moją odpowiedź, napisałem że się z tym nie zgadzam a nie że ty kłamiesz, a to jest pewna różnica, bo akurat to ja mogę być w błędzie, warto dokładniej przeczytać odpowiedź, którą napisałem, ja się oparłem tylko na tym co wiem i co też znalazłem w sieci, słowa księdza a nie moje - to właśnie te cytaty które podałem, nie znaczy to jednak że to co napisałeś jest nieprawdą.

pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do przeczytania dokładniej mojej odpowiedzi.

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


So sie 06, 2005 21:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post 
w kazdym bądź razie przepraszam cię jeśli poczułes się urażony, myślenie nie oznacza słusznej racji, twierdzenie stanowcze oznaczało by że ja mam rację a nie ty, a ja uwzględniłem że "myślę" a nie że twierdzę, jeszcze raz przepraszam i nie wracajmy do tego, nie warto się już kłócić

pozdrawiam cię Gimlas i czekam na kolejne info na ten temat

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


So sie 06, 2005 21:22
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Dobra, na początek Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 230 napisał(a):
§ 1. Mężczyźni świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła.

§ 2. Świeccy mogą być czasowo wyznaczeni do pełnienia funkcji lektora w czynnościach liturgicznych, podobnie wszyscy świeccy mogą wykonywać funkcje komentatora, kantora lub inne, zgodnie z przepisami prawa.

§ 3. Tam, gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy, także świeccy, chociażby nie byli lektorami lub akolitami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie: posługę słowa, przewodniczyć modlitwom liturgicznym, udzielać chrztu a także rozdzielać Komunię świętą, zgodnie z przepisami prawa.


Kan. 231 napisał(a):
§ 1. Świeccy, którzy na stałe lub czasowo poświęcają się posłudze Kościoła, obowiązani są zdobyć odpowiednią formację potrzebną do właściwego wykonywania swego zadania, by ją spełniali świadomie, umiejętnie i pilnie.

§ 2. Zachowując przepis kan. 230, § 1, mają prawo do godziwego wynagrodzenia, odpowiedniego ich pozycji, dzięki któremu, zachowując również przepisy prawa państwowego, mogliby zaradzić potrzebom własnym oraz rodziny. Przysługuje im też prawo, by było właściwie przewidziane ubezpieczenie i zabezpieczenie społeczne, a także ubezpieczenie zdrowotne.


Co do wieku - jak czytamy, ustala to Konferencja Episkopatu. Niestety, nie znalazłam odpowiedniego dokumentu (powinien być gdzieś tu: http://www.episkopat.pl/?a=dokumentyKEP ). Są za to informacje dotyczące szafarzy w Archidiecezji Poznańskiej:
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/36/14.htm
Tu dolna granica wieku jest wyraźnie wyznaczona na 35 lat, a osobiście nie sądzę, żeby Episkopat ustalał różne przedziały dla różnych archidiecezji...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


So sie 06, 2005 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post 
dzięki angua za tak dokładne informacje, może wiesz coś na temat odprawiania pogrzebów przez szafarzy, ja znam takowych którzy rozdają komunię i przy okazji sie zapytam to napiszę czy jest takowa możliwość, mogę dodać tylko że te przepisy troszkę się zmieniają bo i sytuacja się trochę zmienia w obecnym świecie i kościół stara się wprowadzć takie przepisy które ułatwią pracę kapłanom, ale narazie z tych wszystkich informacji wynika że praca szfarzy jest potrzebna kościołowi i że są oni potrzebni, widać także że jest ich jeszcze za mało, prawda?

pozdrawiam

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


So sie 06, 2005 22:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Nadzwyczajny szafarz Eucharystii nie ma nic wspolnego z odprawianiem pogrzebu poza posluga szafarza w czasie mszy, a wiec udzielania Komunii sw., jesli jest taka potrzeba. Mysle, ze nastapilo tu jakies nieporozumienie i przypisano posluge, ktora moze spelniac diakon, szafarzowi.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


N sie 07, 2005 1:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post 
a czy naprawdę osoby świeckie moga rozdzielać komunie świetą? - nigdy nie spotkałem się z takim prawem, nie widziałem także by takie osoby rozdawały komunię, nawet przy takich świętach gdzie jest dużo wiernych jak Boże Cialo. to tak z ciekawosci, bo chyba kosciół nie korzysta z tego prawa pomocy osób świeckich przy rozdawaniu komunii?, albo robi to bardzo, bardzo rzadko? ale co do pogrzebów to tak mi sie wydawało że Gimlas się chyba pomylił w tej kwestii, to także jest sakrament i taką czynność mogą wykonywać raczej kapłani, względnie diakoni, ale raczej nie szafarze.

pozdrawiam

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


N sie 07, 2005 12:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Normalnie zeby byc stalym szafarzem nadzwyczajnym potrzeba ukonczyc dany kurs i na koniec uczestniczyc w takim specjalnym obrzadku gdzie sie dostaje do rak np. patene z niekonsekrowanymi hostiami.

W naglych przypadkach ksiadz moze tez kogos poprosic, jest specjalne blogoslawienstwo w mszale na taki wypadek jednorazowej poslugi.


N sie 07, 2005 12:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 228 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL