Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 6:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Firefox - co, jak i dlaczego? 
Autor Wiadomość
Post Firefox - co, jak i dlaczego?
Surfujecie pewnie po internecie? No ba, w końcu jakbyście nie surfowali, to nie czytalibyście tego tekstu. A ja chciałem nadmienić, że jeśli wiecie co to jest Adblock to nie obiecuję, że znajdziecie w tym tekście istotne informacje. Ale możecie przeczytać.


Wprowadzenie - co nas w Internecie denerwuje?

Tak więc sobie surfujecie. Oglądacie stronki, wchodzicie na rózne portale. Wchodzicie, a tam co? A tam czasem wyskakują nam takie różne - pop-outs, albo jakies reklamy we flashu. O ile okienko ze standardowym X w górnym prawym rogu nie stanowi problemu, to takie flashowe badziewie na pół ekranu, do tego przesuwające się wraz z przesuwaniem strony jest juz bardziej irytujące. Szczególnie, jeśli rzeczonego X-a nie posiada, albo jak posiada, to nie działa. Koszmar.

Mała demonstracja:
Obrazek

No i:
Obrazek

Mało atrakcyjne, co?

Instalacja Firefoxa

A więc co zrobić, pytanie? Ano sprawa jest prosta. Wygląda ona tak:
  1. Po raz ostatni otwieramy Internet Explorer.
  2. Wklepujemy adres: http://firefox.pl
  3. Ściągamy instalatora dla interesującego nas systemu i wersji językowej...
  4. Czekamy chwilkę.
  5. Zamykamy badzIEwie - Hurrra!
  6. Instalujemy Liska (tak będę nazywał Firefoxa ;) ) (instalacja jest banalna i nie da się zapsuć)
  7. Odpalamy Liska po raz pierwszy, mamy możliwość importu Ulubionych z IE lub innych przeglądarek.

I na tym narazie zakończę. Chciałem pokazać jeszcze kilka opcji.

Wygląd i podstawy
Tak więc odpaliliśmy liska po raz pierwszy. I co mamy od razu - ano ascetycznie wyglądającą przeglądarkę:

Obrazek

Chciałem wyjaśnić działanie paru elemntów, na początek tego:
Obrazek

Jest to przyspieszający pasek wyszukiwania. Jesli klikniemy na element graficzny na nim (ma taki mały trójkącik w dół) uzyskamy listę, gdzie możemy wyszukiwać wpisane w pole słowo kluczowe:

Obrazek

To naprawdę ułatwia życie ;)

Teraz drugi, jakże ważny element, mianowicie:

Obrazek

Jest to nic innego, jak folder zakładek osobistych - po co? Ano po to, że zamiast klikać w Zakładki i wyszukiwać tam, możemy zedytować własnie folder zakładek osobistych, poumieszczać tam inne foldery, linki itp - wszystko to będzie potem dostępne z okna głównego przeglądarki, bez żadnych dodatkowych kliknięć.

Zakładki
No i to co w firefoxie najlepsze: nie trafia Was czasem szlag, jak macie otwartych 15 stronek i 15 razy jest cos na pasku zadań. Albo jak to się jeszcze pogrupuje, i chcąc przejść do konkretnej trzeba się naczytać? Ha! Firefox ma odpowiedź i na to.

Obrazek

To, co widzicie, to są zakładki. W jednym oknie Liska możecie mieć otwartą dowolną ilość stron - w zakładkach. To naprawdę strasznie ułatwia życie. Mechanika jest prosta - jesli mamy link, to po prostu klikamy na niego prawym przyciskiem i wybieramy "Otwórz w nowym panelu", albo jeszcze latwiej - klikamy na link środkowym przyciskiem. To strasznie ułatwia, bo na przykład w pierwszym panelu mamy stronę z wynikami z Google a poszczegolne linki otwieramy sobie w panelach obok ;) Przyjemne, uwierzcie mi.

Przyspieszanie wyszukiwania na przeróznych stronach
Teraz chciałem omówić jak ułatwia życie odpowiednie uzycie funkcji pobierania strumienia.

Brzmi strasnzie, nie? Ale tak naprawdę jest to banalne. Zobrazuję to w ten sposób:

Mamy słownik onetu:

http://portalwiedzy.onet.pl/tlumacz.html

Aby do tego przejsc, albo najpierw wejdziemy do onetu i klikniemy gdzieś tam słowniki, albo zrobimy sobie zakładkę bezpośrednio do słowników. Czyli albo klikamy więcej, albo zawalmy się zakładkami. A ja mam inny plan. A jesli dałoby się wpisywać w pasku adresu frazę: onetan shit i od razu przenosiłoby nas do strony z tłumaczeniem tego słowa? Albo wpisywać: wikipedia amoralność, wciskać <enter> i od razu mieć wyniki? Ano da się, jest to całkiem proste. Co robimy najpierw? Ano wchodzimy na intetresującą nas stronę (słownik, wyszkukiwarkę) i wpisujemy jakieś słowo. Pokażę własnie na przykładzie słonika języka angielskiego onetu:

Wszedłem i wpisałem shit. Pokazało mi stronkę z tłumaczeniami, a stronka ta posiada adres:
http://portalwiedzy.onet.pl/tlumacz.html?qs=shit&tr=ang-auto&x=0&y=0

Widzicie pewnie słowo shit w adresie? Pewnie. Ale co to nam daje? Przecież nie będziemy wklepywali całego adresu z interesującym nas słowem, prawda? Więc co robimy? Ano klikamy Ctrl+D - czyli dodajemy stronę z wynikami tłumaczenia do zakładek, a dokładnie do folderu "Wyszukiwanie" ("Quick Search"). (Nazwa dowolna, ja dałem po prostu "Onet").

Teraz tylko: Zakładki -> Wyszukiwanie -> <righ-click> na "Onet"
Widzimy:
Obrazek

Teraz w polu "Adres" zastępujemy wyraz [i]shit
frazą: %s (z ang. string - strumień).
Powienien on wyglądać tak:
http://portalwiedzy.onet.pl/tlumacz.html?qs=%s&tr=ang-auto&x=0&y=0

W pole "Słowo kluczowe" wpisujemy jednowyrazową frazę, która nam będzie to identyfikować, ja wpisałem onetan (onet, angielski).

Teraz wystarczy w polu adresu Firefoxa wpisać onetan <szukane_słowo> i już mamy wyniki :)

Fajnie, nie? ;)

Skróty i ułatwienia
Skróty:
  • Ctrl+T - otwiera nowy panel.
  • Ctrl+W - zamyka bierzący panel
  • Ctrl+TAB - cykliczne zmiany paneli (prawo)
  • Ctrl+PgUp - panel w lewo
  • Ctrl+PgDown - panel w prawo


To takie najprostsze ;)

Skórki i rozszerzenia

Skórki (Thems)

Generalnie skórek do Firefoxa jest od groma. Wsytarczy wejść w Narzędzia -> Motywy -> Pobierz więcej motywów. Zajmuja one niewiele i każdy znajdzie coś dla siebie ;).

Rozszerzenia (Extensions)

Jak zdobywamy rozszerzenia: ano prosto:
Narzędzia -> Rozszerzenia -> Pobierz więcej rozszerzeń

Co instalujemy?
Fasterfox - dzięki czemuś takiemuu jak prefetching przyspiesza otwieranie stronek.

Adblock i Adblock Filterset.G Updater.
(Po instalacji należy zrestartować (zamknąć i otworzyć Liska).

Jak już je zainstalujemy, skupmy sie na chwilę na konfiguracji Adblocka.
Wchodzimy:
Narzędzia -> Adblock -> Preferences albo wciskamy Ctrl+Shift+P.

Klikamy Adblock Options i zaznaczamy opcje Obj-Tabs.

To wszystko.

Generalnie, stronki juz się nam odchudziły. Adblock zainstalował sie nam z podstawowym zestawem filtrów, blokujących wyświetlanie wszelkich reklam pochodzacych z ustandaryzowanych addów. Genialne, nie? Zobaczcie teraz, jak wygląda odchudzona o 1/3 Wirtualna Polska.

Ale po co zaznaczaliśmy to Obj-Tabs? Zaraz zobaczycie ;)

Otórz teraz, jesli na ekranie pokaże się nam jakaś niechciana grafika, animacja we flashu czy coś takiego, to będzie miała taką małą, półprzeźroczystą metkę - klikając w nią, zablokujemy wyświetlanie tego konkretnego obiektu. Jeśli natomiast obiekt ma adres np: http://adv.wp.pl/flash/943843jsj.swf to warto jest zablokować całe adv.wp.pl (bo to wszystko to i tak reklamy). Zrobimy to w prosty sposób, posługując sie znakiem *. Czyli w adresie zostawimy tylko http://adv.wp.pl/*

To naprawdę działa! ;)

Mam nadzieję, że to, co napisałem ułatwi Wam przeglądanie przesyconego reklamami i śmieciami Internetu.


Crosis


N kwi 09, 2006 18:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Owszem, Crosis :D:D:D Dzięki bardzo :)

Tylko powiedz mi - w kontekście:
Crosis napisał(a):
Ale po co zaznaczaliśmy to Obj-Tabs? Zaraz zobaczycie Mruga 2

Otórz teraz, jesli na ekranie pokaże się nam jakaś niechciana grafika, animacja we flashu czy coś takiego, to będzie miała taką małą, półprzeźroczystą metkę - klikając w nią, zablokujemy wyświetlanie tego konkretnego obiektu.

- czy można to jakoś wyłączyć :?: W sensie - czy po włączeniu tego nie będę miał jakiś problemów z wyświetlaniem np. stronek całych we Flashu :?: :) [/url]

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 09, 2006 21:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A ja używam Firefoxa od ponad roku i jestem bardzo zadowolony :)


N kwi 09, 2006 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ja używam Firefoxa od jakiegś czasu, ale nie wiedziałem o takich udogodnieniach.

Jeśli mogę coś zaproponować - polecam zainstalować z Roszerzeń również cóś takiego jak Flashgot .

Cóż to jest :?: Jeśli ktoś używał programiku FLashGet - powinien wiedzieć. Rewelacyjny programik do ściągania, przyspieszacz. Nie trzeba nic więcej otwierać, żadnych programów - instalujesz Flashgota i pod prawym przyciskiem możesz ściągać dany element (link), albo też wszystkie pliki powiązane do danej strony :D

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 09, 2006 21:20
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Skoro polecamy dodatki do Firefoxa to i ja sie dorzuce :)
Jeśli surfując po necie słuchacie dużo muzyki, to polecam wtyczke o nazwie "FoxyTunes", która umożliwia kontrolowanie multimediów z okna przeglądarki :) Ja mam i nie wyobrażam sobie życia bez tego ;) :)


N kwi 09, 2006 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ale zauważyłem zonka...

Otóż w moim Firefoxie (v. 1.5.0.1) jest błąd. Kiedy wpisuję (z właczonym Tabem) w przeglądarce polskie znaczki - ó, ł, ć, ż, ź, ą - to wychodzą... małe literki :cry:

Duże polskie litery muszę wpisywać trzymając Shifta - z Tabem po prostu wchodzą tylko małe...

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 09, 2006 22:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
ToMu napisał(a):
Jeśli mogę coś zaproponować - polecam zainstalować z Roszerzeń również cóś takiego jak Flashgot .

Cóż to jest :?: Jeśli ktoś używał programiku FLashGet - powinien wiedzieć. Rewelacyjny programik do ściągania, przyspieszacz. Nie trzeba nic więcej otwierać, żadnych programów - instalujesz Flashgota i pod prawym przyciskiem możesz ściągać dany element (link), albo też wszystkie pliki powiązane do danej strony :D

ToMu, czy to oznacza, że jeśli na jakiejś stronie jest ileśtam linków jeden pod drugim [powiedzmy, że do mp3 na przykład], to zamiast klikać na każdy po kolei, żeby plik zapisać na dysku, mozna kliknąć raz i mieć sprawę z głowy? To znaczy będą się same zapisywały jeden po drugim?

Jeśli tak, to instaluję natychmiast :-D

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N kwi 09, 2006 23:01
Zobacz profil
Post 
Hmm z tego co wiem, to Flashgot jest po prostu dostosowaniem Firefoxa do pracy z programem FlashGet - ale moge sie mylic. Glownie pracuje pod linuxem, tam takiego czegos nie potrzebuje.... pod windowsem w sumie tez.


Crosis


N kwi 09, 2006 23:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Stanisław - dokładnie :)

Instalujesz "FlashGot", klikasz prawym przyciskiem i wybierasz opcję "FlasGot - pobierz wszystko", tudzież skrót CTRL+F3.


Czy ktoś próbował sprawdzić, czy u niego w Firefoxie nie działają duże polskie litery z tabem :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn kwi 10, 2006 7:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Crosis oczywiście ma rację - FlashGot to zmieniona wersja FlashGet :D

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn kwi 10, 2006 7:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Dzięki. Zainstaluję sobie w takim razie. Toż to rewolucja!

I jestem angua, nie Stanisław :zly:

;-)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pn kwi 10, 2006 9:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Stanisław :hahaha:
No nie mogę! :D

:cmok1:

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Pn kwi 10, 2006 11:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
To wszystko przez to, że chyba co trzeci8 użytkownik ma w profilu avatara z jakimś pieskiem/wilczkiem :P:P:P

A Stanisław Adam ma taki sam jak Angua :)

Sooory :biggrin:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn kwi 10, 2006 17:12
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 10, 2005 21:05
Posty: 485
Lokalizacja: Katowice
Post 
Dołączam sie do zwolennków firefoxa, o niebo lepszy od explorera :D
Korzystam z niego od 1,5 roczku i nigdy nie zauwazyłam błędów.

Pozdrawiam


Wt kwi 11, 2006 16:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
W bliźniaczym wątku na Śfini Sinner poleca rozszerzenie dodające elementy BBCode do menu kontekstowego myszy. Właśnie sobie zainstalowałam - no po prostu rewelacja! Wszystkie tagi BBCode w menu myszy - wyskakują tam, gdzie chcemy a nie tam, gdzie im się spodoba, mogą również obejmować zaznaczony tekst lub tekst w schowku. Naprawdę przełom w pisaniu postów! :-D
:jupi:

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pn kwi 17, 2006 1:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL