Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 7:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 co robić, gdy nadużycia liturgiczne stają się normą? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post co robić, gdy nadużycia liturgiczne stają się normą?
Przeczytałam dzisiaj wstrząsający artykuł o katolickich mszach w USA.

http://breviarium.blogspot.com/2006/08/ ... w-usa.html

Wygląda na to, że to, co u nas jest wyjątkiem nazywanym "nadużyciem liturgicznym" - w Ameryce stało się normą.

Powiedzcie mi, co byście zrobili, gdybyście mieszkali w takiej nowoczesnej parafii, gdzie z Ewangelii robi się teatrzyk, ksiądz nie przejmując się mszałem zmienia po swojemu modlitwy, w tym także modlitwę Eucharystyczną. Gdzie czasem konsekruje się ciasteczka, a Komunię Świętą rozdaje tłum świeckich szafarzy ubranych po cywilnemu, nierzadko rozlewając Krew Pańską wiernym do rękawów.

Czy przyjęlibyście tamtejsze zwyczaje?
Szukalibyście innej parafii?
A gdyby wszystkie w promieniu 50 mil były podobne?

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


So sie 12, 2006 21:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 19:21
Posty: 48
Post 
Szczesliwie w wiekszosci wiekszych miast w USA (czesto odwiedzam ten kraj w celach sluzbowych) swoje placowki - pod postacia conajmniej malych kaplic ma sspx. U nich msza wyglada zawsze tak samo - niezaleznie czy w Japonii czy we Francji czy w USA.

_________________
Leszek, Jan o sspx: Księża z tego bractwa są ekskomunikowanymi lefebrystami.


So sie 12, 2006 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
O ile przemówienie księdzu do rozsądku nie zakończyłoby się niepowodzeniem, udałbym się do wyższej instancji - biskupa, kardynała, a jak by było trzeba to nawet do papieża.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


So sie 12, 2006 21:29
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 29, 2006 2:26
Posty: 17
Post 
Niestety W USA czy Kanadzie prawda jest taka, ze taka interwencja u biskupa na nie wiele sie zda w takich przypadkach. Z drugiej strony znam przypadki, ze biskup interweniowal bo ksiadz rozdawal komunie na kleczaco . Sam nie wiem co juz o tym myslec, w kazdym razie logika jest tu odwrocona do gory nogami.
Interwencja u papieza tez sie na wiele nie zda, bo Kuria Rzymska nie ma praktycznie juz wladzy nad Episkopatem USA.
Co zas sie tyczy postawionego pytania co zrobic w takiej sytuacji, to sprawa jest niezmiernie trudna. Parafii gdzie jeszcze Msza sw jest sprawowana bez dziwactw (mowiac lagodnie) w USA praktycznie jest bardzo malo. Najlepiej isc do Bractwa sw.Piotra lub Piusa X. Tam przynajmniej ma sie pewnosc ,ze msza nie dosc ,ze bedzie sprawowana godnie to jeszcze waznie!
To co sie obecnie dzieje w USA to jest obled.


N sie 13, 2006 3:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Matyldo, wiadomości zaczerpnęłaś z lefebrystowskiej strony, której redaktorzy specjalizują się w szukaniu nadużyć liturgicznych, które zawsze były, są i będą, aby w ten sposób odwrócić uwagę od faktu, że sami znajdują się poza Kościołem. Nie daj się nabierać manipulacyjnej gierce sekciarzy.


N sie 13, 2006 8:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Matyldo, wiadomości zaczerpnęłaś z lefebrystowskiej strony, której redaktorzy specjalizują się w szukaniu nadużyć liturgicznych, które zawsze były, są i będą, aby w ten sposób odwrócić uwagę od faktu, że sami znajdują się poza Kościołem. Nie daj się nabierać manipulacyjnej gierce sekciarzy.


Kłamstwa i oczernianie to twój jedyny argument?

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


N sie 13, 2006 8:59
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Moje argumenty oparte są na faktach.


N sie 13, 2006 9:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nadużycia są.

Faktem jest, że lefebryści z założenia szukają okazji, by pokazać katolikom, że liturgia posoborowa to jedno wielkie nadużycie. Z drugiej strony - w wielu miejscach msza wygląda tak, że czasami się zastanawiam czy to nie jest celowe przysparzanie argumentów lefebrystom i konserwatystom...

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N sie 13, 2006 9:15
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Codziennie sprawowanych jest na świecie kilkaset tysięcy Mszy świętych, lefebryści natomiast, jako wrogowie Kościoła, przedstawiają odosobnione nadużycia jako powszechnie panujące. Nie daj się nabrać na kłamliwą propagandę sekciarzy.


N sie 13, 2006 9:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Codziennie sprawowanych jest na świecie kilkaset tysięcy Mszy świętych, lefebryści natomiast, jako wrogowie Kościoła, przedstawiają odosobnione nadużycia jako powszechnie panujące. Nie daj się nabrać na kłamliwą propagandę sekciarzy.


Parę pytań:
- czyż nie ma regonów, gdzie owe nadużycia stały się normą?
- czy liczne zdjęcia publikowane w Kronice Novus Ordo uważasz za sfałszowane?
- dlaczego moi znajomi z USA generalnie potwierdzają powszechność praktyk opisanych powyżej?

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 13, 2006 9:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Jeżeli lefebrystom nie podoba się nawet i to, że Biskup Dajczak umywał nogi młodzieży, to jest przecież oczywiste, że są oni zdrowo porąbani. Poza tym nie rozumiesz jednej podstawowej rzeczy, a mianowicie tego, że od naprawiania Kościoła jest Papież i Biskupi, a nie sekciarze, którzy z tego Kościoła wystąpili, a ponadto jeszcze uważają Papieża i Biskupów za nieprawowiernych.
Nie ma o czym tu dyskutować. Ta strona to kłamliwa propaganda sekciarzy.


N sie 13, 2006 9:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Codziennie sprawowanych jest na świecie kilkaset tysięcy Mszy świętych, lefebryści natomiast, jako wrogowie Kościoła, przedstawiają odosobnione nadużycia jako powszechnie panujące. Nie daj się nabrać na kłamliwą propagandę sekciarzy.


Owe odosobnione nadużycia są tak samo odosobnione jak te Msze święte, o których wspominasz. W ogóle nie ma co nawet gadać o problemach związanych z Nowym Porządkiem Mszy, skoro w większości krajów europejskich i amerykańskich na niedzielnych Eucharystiach jest mniej niż 5% wiernych.
Źródło:
http://www.vatican.va/roman_curia/synod ... ly_pl.html
To też jest kłamliwa propaganda sekciarzy Lesiu?

Proszę sobie w końcu uświadomić, że istnienie i problemy Novus Ordo Missae w całym Kościele posoborowym są po prostu fikcją. 96% wiernych ma w nosie branie udziału w takim czymś.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


N sie 13, 2006 9:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Do rozwiązywania problemów Kościoła nie są powołani ci, którzy popadli w błędy doktrynalne. Najpierw się nawróć.


N sie 13, 2006 9:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 11:49
Posty: 122
Post 
Ciekawostki:

Kard. Dario Castrillon-Hoyos, jeden z najważniejszych kościelnych purpuratów przyznał, że "w ścisłym sensie można wypełnić swój niedzielny obowiązek, uczestnicząc we Mszy św. odprawianej przez kapłana Bractwa św. Piusa X. Nie jest grzechem uczestniczyć w niej, o ile nie wyraża się chęci zerwania łączności z Ojcem Świętym".

Kard. Hoyos Nie mamy tu do czynienia z przypadkiem herezji. Nie można równieżpowiedzieć używając prawidłowej, ścisłej i precyzyjnej terminologii, że to jest schizma. Jakkolwiek w akcie wyświęcenia biskupów bez aprobaty papieskiej jest wyrażona pewna "postawa schizmatycka", oni znajdują się w granicach Kościoła. Problemem jest brak pełnej, bardziej doskonałej i - jak to zostało wyrazone podczas spotkania z bp. Fellayem - bardziej pełnej komunii, ponieważ komunia istnieje.

Cytuj:
Nr 69 Biuletynu DICI zamieszcza list Mgr Camille Perl'a - przewodniczącego Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, który został opublikowany przez Una Voce America w połowie stycznia. List ten podobnie jak poprzedni, z ubiegłego roku, nawiązuje do mszy odprawianych przez księży z FSSPX a w szczególności wyjaśnia wątpliwości jakie się nasuwają tym, którzy chcieliby w nich uczestniczyć. DICI konfrontuje wyjaśnienia zawarte w tych listach( poprzednim i ostatnim wykazując sprzeczności o charakterze zasadniczym), ale ponieważ ten ostatni wydaje się dawać wykładnie bardziej zdecydowana i oficjalna, streszczę go w kilku słowach i przetłumaczę punkty
zasadnicze.

(...)W poprzednim liście podaliśmy status kanoniczny FSSPX – tutaj streścimy krotko w następujący sposób:

1) Księża FSSPX są wyświeceni ważnie lecz są zawieszeni w funkcjach kapłańskich z racji powiązania ich ze schizma Mgr Lefebvra i z tych samych powodów są także ekskomunikowani.
2) Konkretnie, oznacza to, ze Msze św. odprawiane przez tych księży są ważne, lecz niedozwolone, to znaczy sprzeczne z prawem Kościelnym.

Potwierdzamy odpowiedz na pytanie 1 i 3 korespondenta zawarte w poprzednim liście:

"Czy mogę wypełnić mój niedzielny obowiązek uczestniczenia we Mszy św. odprawianej przez księdza z FSSPX?" - Nasza odpowiedz brzmiała:

"1 ) W pewnym sensie precyzyjnym możecie uczestniczyć we Mszach św. odprawianych przez FSSPX wypełniając w ten sposób wasz niedzielny obowiązek."

Drugie pytanie: " Czy grzeszę uczestnicząc we Mszach sw FSSPX?" - i na to odpowiedzieliśmy:

"2) Jak to już powiedzieliśmy, my nie możemy polecać uczestnictwa w tych mszach i wyjaśniliśmy racje z których nasza odpowiedz wynikała. Jeśli wiec wasza podstawowa intencja dla której chcecie uczestniczyć we mszach FSSPX jest zamanifestowanie waszego pragnienia zerwania łączności z Papieżem i z tymi którzy są z w łączności z Nim – będzie to grzechem. Jeśli natomiast wasza intencja sprowadza się do tego, by po prostu uczestniczyć we Mszy św. odprawianej wg mszału z 1962 co ma związek z wasza pobożnością - nie będzie to grzechem.

Pytanie trzecie było następujące: "Czy jest grzechem z mojej strony składanie ofiary na tace podczas Mszy FSSPX?" - odpowiedzieliśmy:

"3) Skromny datek na tace podczas tej mszy wydaje sie usprawiedliwiony."

W dalszej części listu korespondent oskarżył Komisje jakoby nie wypełniała należycie swoich obowiązków, na co odpowiedzieliśmy następująco:

Ta Komisja Papieska nie posiada władzy zobowiązywania biskupów do wyrażania zgody na msze wg mszału rzymskiego z 1962r. Niemniej, częste sa nasze kontakty z biskupami w związku z tym tematem i wówczas robimy wszystko co do nas należy by taka autoryzacja była wydana. Trzeba nadmienić ze zależy ona również od ilości osób, które pragną mszy "tradycyjnej", ich motywacji jakimi się kierują oraz posiadania księży, którzy mogliby je odprawiać. Piszecie w waszym liście, ze Ojciec Św. dał wam prawo do mszy wg mszału z 1962. Nie jest to dokładnie tak. Prawda jest, ze prosił swoich braci biskupów o wielkoduszność, jednakże nie chodziło tu o "prawo do..." Obecnie stanowi ona wyjątek wobec prawa Kościelnego, i zależy od decyzji biskupa miejsca, który oceni czy taka duszpasterska potrzeba istnieje, oraz czy dysponuje księdzem zdolnym do odprawienia takowej.

Każdy katolik ma prawo do Sakramentów (Cf. Code de droit canonique, can. 843), nie ma jednak prawa wymagać prawa dostępu do Sakramentów wg rytu przez siebie wybranego."

Mgr Camille Perl
Secretaire
date : 1/2/2003


N sie 13, 2006 10:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Nie podoba mi się podejście "niewłaściwa osoba zwraca uwagę na problem, więc olewam sprawę". To trochę przypomina dywagacje w innym temacie, że skoro masoni się wypowiadają pozytywnie o ekumenizmie, to ekumenizm jest do kitu. Ważna jest treść, a osoba która ją wypowiada to już kwestia drugorzędna. Aby być osobą kompetentną trzeba mieć wiedzę, a nie zaświadczenie przynależności do partii X, także nie uważam aby zdanie lefebrystów, którzy dysponują wiedzą na temat liturgii i postanowień Soboru było nieistotne.
Ultramontaninie, jak przypuszczam widzisz ratunek we wprowadzeniu spowrotem rytu trydenckiego. Myślę, że to jest taki "haczyk" który może zadziałać w ten sposób, że zainteresuje ludzi jako nowość. Samo to jednak nie zadziała na dłuższą metę, bo każda nowość z czasem staje się powszechnością. Przywrócenie starego rytu nie rozwiąże sytuacji i nie pomoże jego bogata symbolika, jeżeli nie przeprowadzi się uświadamiania ludzi w znaczeniu tej symboliki. Jestem o tym przekonany, gdyż to właśnie brak świadomości religijnej odwodzi ludzi od Kościoła i jego nauki. Internet stanowi tutaj ogromny potencjał możliwości przekazania bogatych treści ludziom za darmo.
Jest jeszcze jedna kwestia, moim zdaniem istotna. Wiąże się ona z tendencją jaką zauważyłem u konserwatystów i tradycjonalistów, którzy przewinęli i przewijają się przez to forum - tendencją do bezduszności. Z jednej strony krzyczą oni o tym, że wiernych jest coraz mniej, a z drugiej z całą surowością posyłają do piekła i wyzywają od heretyków każdego, kto myśli inaczej. Społeczeństwo dziś jest bardziej świadome niż kiedyś i gniewne narzucanie religii która deklaruje miłość, wolność i pokój, od razu postrzegą jako hipokryzję, co zaskutkuje zgorszeniem.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


N sie 13, 2006 10:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL