Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 10:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 po co spowiedz generalna i co ona ma na celu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 10:49
Posty: 10
Post po co spowiedz generalna i co ona ma na celu
NIe lubię pisać ,ale jesli już musze to ok. chodzimi o spowiedz generalną jak ona na prawdę powinna wyglądac bo wydawało mi sie że mam taką za sobą ...ale ostatnio dowiedziałm się że nie przeżyłam prawdziwe spowiedzi generalnej bo nie wróciłam prawdziwie do tego co było ,nie przeżyłam tego na nowo ,czy tak powinno być ,czy aby przezyć prawdziwie spowiedz taką nalezy rozdrapać rany ....jeśli tak to co on ma na celu ,upokorznie człowieka poniżenie sie przed samym sobą ....Nie rozumie już z tego nic ,a pytam się bo doradza mi kilka osółb duchownych taką spowiedz ,ale .....ja nie widze senu jej i znaczenia ,podchodziłam kilka razy do takiej ale za każdym razem coś zostało coś ukryłam :( a z czasem ianczej bym to przedstawiła odczucia sie zmieniają ,a wogóle spowiedz uznaje za karę .......bezsesnowna rzecz dla osoby która tkwi w nałogu bez sesnu ,isc aby usłyszeć ja Ci odpuszczam grzechy w imię.....jak zaraz się odchodiz i robi sie to samo ..........


Cz sie 17, 2006 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
srebrko drogie, po pierwsze buchnęłaś mi avatar;), po drugir, poważna sprawa, pamiętaj, że spowiedź generalna nie ma być oparta na jakimś przeżywaniu emocjonalnym, ale na duchowym, oczywiście emocje są częścia składową człowieka i niejeden okazuje je na zewnątrz. Rozdrapywanie ran jest lecznicze. Musisz je pokazać... to jest tak jak z lekarzem, jak nie pokarzesz ran i nie powiesz o co chodzi to cie nie uleczy. Musisz sie otworzyć na sama siebe i na 2 człowieka. A może twój żal jest nieszczery skoro nadal robisz to samo, bo pokora i żal pokonuje dume człowieka.

_________________
Obrazek


Cz sie 17, 2006 20:12
Zobacz profil WWW
Post 
1mo: A w jakim celu spowiedz generalna ?

2do: Spowiedz nie jest kara, jest wielkim darem, dzieki ktoremu mozna pozbyc sie tego co bylo, i zaczac od nowa. Mi tez czasem zdarzalo sie chodzic co tydzien, dwa. Ale nie mozna powiedziec ze to jest bez sensu.


Cz sie 17, 2006 20:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 10:49
Posty: 10
Post 
W jakim celu generlna ma być alfą i omegą ,początkiem i koncem ma zamknać rozdział w zyciu oddajać Jemu to wszystko ,początkiem z Nim chcę sie narodizć na nowo ,czego oczekuje ,ze zmyję z siebie i będęmogłazacząć od nowa z czystą karto przed NIm


Cz sie 17, 2006 21:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Poczytaj - http://www.milosierdzieboze.pl/spowiedz.php?text=10

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz sie 17, 2006 21:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
1. Spowiedź generalna jest wymagana, jeśli ostatnie spowiedzi były świętokradzkie. Należy wówczas wyznać grzechy od ostatniej ważnej spowiedzi.

2. Dobrowolna spowiedź generalna może być zalecana lub przeciwwskazana. W tym miejscu chyba znajdziesz więcej...
http://www.jezuici.pl/loyola/articles.p ... 688c2c1ce9
Fragment:
Cytuj:
Św. Ignacy mówiąc o dobrowolności spowiedzi generalnej chce podkreślić, że penitent, który już raz wyznał swoje grzechy na spowiedzi i uczynił to w sposób właściwy nie ma potrzeby powtórnego ich wyznawania, gdyż sakrament był ważny. A nawet jeśli nie wyznał jakiegoś grzechu na spowiedzi przez zapomnienie, choć miał szczerą intencję wyznania wszystkich popełnionych grzechów, to taka spowiedź była ważna i nie ma potrzeby jej powtarzania. Dlatego Ignacy podkreśla aspekt dobrowolności spowiedzi z całego życia, aby penitent wiedział, że nie musi jej odbywać, chyba, że dobrowolnie chce odprawić spowiedź generalną (ĆD [44]).
Dobrowolnie, z pobożności, dla większej skruchy i pokory, ale bez popadnięcia w skrupuły, dobrze jest odprawić spowiedź generalną z całego życia, ponieważ daje to większe poznanie siebie, swojej słabości i grzeszności, większą pokorę i wstręt do grzechów, szczerą chęć poprawy i wynagrodzenia za grzechy dawne.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 17, 2006 22:13
Zobacz profil
Post 
jo_tka napisał(a):
1. Spowiedź generalna jest wymagana, jeśli ostatnie spowiedzi były świętokradzkie. Należy wówczas wyznać grzechy od ostatniej ważnej spowiedzi.



Nie wiedzialem, ze to sie nazywa "spowiedz generalna". To wiem - trzeba sie spowiadac z tego, co popelnilo sie od ostatniej waznej spowiedzi. Myslalem ze spowiedz generalna to taka ze "spojrzeniem na cale zycie", jak przy wstepowaniu do zakonow...


Cz sie 17, 2006 22:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Też :)
To są dwie rzeczywistości pod jedną nazwą.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz sie 17, 2006 22:49
Zobacz profil
Post 
a ja miałam kiedyś pod koniec rekolekcji spowiedź generalną i to chyba też należy do grupy tych dwóch rzeczywistości?


Cz sie 17, 2006 23:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
zaleca się odbyć spowiedź generalną w czasie trwania misji parafialnych (średnio co dziesięć lat), przed zawarciem sakramentu małżeństwa, przed wstąpieniem do seminarium duchownego czy zakonu, czy też z racji jakiś osobistych przeżyć duchowych - potrzeba głębszego nawrócenia, zmiana drogi życia, oczyszczenie się z grzechów z całego życia. Taką spowiedź czynią ci, którzy, wyczuwając chwilę śmierci i zdając sobie sprawę, że byli daleko od Chrystusa, pragną oczyścić swoją duszę.

Natomiast w przypadku, gdy ktoś tai grzechy, czyli spowiada się świętokradzko, spowiedź generalna jest wymagana.


Myślę, że jak najbardziej. Najogólniej - w jednym przypadku do spowiedzi generalnej przystąpić trzeba, w pozostałych można - dobrowolnie, z zalecenia kierownika duchowego, różnie.

W tej drugiej sytuacji nie ma ponownego rozgrzeszenia wyznanych i odpuszczonych już grzechów. Ich już nie ma. Jak rozumiem, wspomina się o nich, by lepiej zobaczyć swoje życie, swoje winy i Boże miłosierdzie. By wzbudzić w sobie większy żal i chęć poprawy...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt sie 18, 2006 8:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 10:49
Posty: 10
Post 
Czy przeżyliście taką spowiedz bo niby ja mam wskazania do takeij ale się boję ,i chyba zrezygnuje wogóle z sakramętu pokuty :(


Pt sie 18, 2006 13:00
Zobacz profil
Post 
sreberko taka spowiedź była dla mnie trudna w trakcie trwania, mówiłam o całej swojej przeszłości, nie było to miłe ale sądze że pozwoliła mi ona zamknąć przeszłośc, pogodzić się z tym co było....niestety nie od razu to zauważyłam :oops: jeśli się boisz nie musisz mieć takiej generalnej spowiedzi, wystarcza taka "zwykła" tylko pamiętaj: musi być od ostatniej ważnej spowiedzi robiona. Wiesz, kiedyś jak się spowiadałam, to usłyszałam od księdza słowa, że nie ma takiego grzechu o którym by Jezus nie wiedział, nic nie jest dla niego zaskoczeniem i nie ma czego się wstydzić - wg mnie to tak jakbyć po prostu przyszła powiedzieć: tak, to prawda, zrobilam to i to źle. Mam nadzieje, że moje słowa jakoś ci pomogą przezwyciężyć lęk.


Pt sie 18, 2006 22:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 10:49
Posty: 10
Post 
Moze i masz racje tyle że ostanio ważna odbyta spowiedz była dawno :x czyli i tak wyjdzie na to że podejde do spowiedzi tak jak do "zwykłej" to będę musiała ruszyć to co bym ruszyła na generalnej ,chyba najlepszym wyjsciem będzie zostawienie tego wszystkiego Jemu ,skoro o wszystkim wie to o tym również :( może to już zuchwalstwo ale strach mnie paraliżuje :(


So sie 19, 2006 11:30
Zobacz profil
Post 
sreberko napisał(a):
Czy przeżyliście taką spowiedz bo niby ja mam wskazania do takeij ale się boję ,i chyba zrezygnuje wogóle z sakramętu pokuty :(


Ja za taka spowiedz uznaje spowiedz odbyta na rekolekcjach rok temu, przy czym nie spowiadalem sie w konfesjonale.


So sie 19, 2006 12:32
Post 
Ja doskonale zdaje sobie sprawe, ze strach moze paralizowac, ale nie warto rezygnowac z sakramentu pokuty. Jesli zrezygnujesz, bedzie cie to meczyc az zdecydujesz sie kiedys na spowiedz. Polecam spowiedz u dominikanow. A jesli ich nie ma, to u innych zakonnikow. Mozna umowic sie ze spowiednikiem :)


So sie 19, 2006 12:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL