Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 16:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Woda święcona - wierzyć. 
Autor Wiadomość
Post Woda święcona - wierzyć.
Witam.
Mam dwa pytania na temat wody święconej, na które nikt mi nie chce odpowiedzieć, nawet żaden ksiądz, ani duchowny.
1. Czy jak wezmę, z Kościoła np. flaszeczkę wody święconej i rozpuszczę w 2 litry zwykłej wody, to czy te 2 litry zwykłej wody również będzie wodą święconą, i mogę ją jako taką traktować. Czy mogę rozpuścić w większej ilości np. 100 L ?
2. Czy nie jest tak, że ważność wody święconej wygasa. ? Przecież co roku na wielkanoc powtarza się święcenie wody. Ksiądz nie bierze np. kilku kropel wody święconej i nie dolewa do nowej, zwykłej wody, aby ją poświęcić, tzn. poświęcić wodę wodą święconą. Tylko wodę święci się co roku od nowa. Jeżeli woda święcona traci ważność, to jaki jest dokładnie czas wygaśnięcia ważności tej wody. ?
Pozdrawiam.


Pt wrz 15, 2006 20:13

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Co do 1 to nie wiem
Co do 2 to woda święcona pewnie nie traci ważności nigdy. A obrzęd poświęcenia wody ma wymiar symboliczny


Pt wrz 15, 2006 20:18
Zobacz profil
Post 
Traci, może przecież wyparować ;-)
żartuję,
No, poczekam jeszcze... co siądzicie o pierwszym pytanku...


Pt wrz 15, 2006 20:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
A po co Ci na raz 2 litry święconej wody? :o ;)

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pt wrz 15, 2006 20:31
Zobacz profil
Post 
Kropka napisał(a):
A po co Ci na raz 2 litry święconej wody? :o ;)

No wiesz, mógłbym rozdać znajomym, którzy nie mają,
Poświęcić różne przedmioty, które nabyłem itd.
Nie chcę latać co chwilę do Kościoła jak jakiś czub, chciałbym mieć po prostu większą ilość. A nie chcę trzymać dużo bo się zaśmierdnie. Dlatego pytam o to...


Pt wrz 15, 2006 20:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
moim zdaniem w odpowiedzi na twoje pierwsze pytanie woda swiecona to jest ta woda ktora zostala poswiecona przez kaplana. Nie mozna dolewac sobie innej wody do niej zeby miec wiecej wody swieconej.Taka dolewana juz jest niewazna.


Pt wrz 15, 2006 22:19
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Poświęcić różne przedmioty, które nabyłem itd.
poświęcić może tylko ksiądz
Cytuj:
A nie chcę trzymać dużo bo się zaśmierdnie.
u mnie w domu mam wodę święconą z pare lat i się nie zaśmierdła ale to zalezy gdzie ją trzymasz bo jeśli nie w chłodnym pomieszczeniu to i zaśmierdnie


Pt wrz 15, 2006 22:54
Post 
Latać do kościoła jak jakiś czub... a nie można po prostu latać do kościoła jak wierzący człowiek? Nic niegodnego ani hańbiącego nie ma w proszeniu kogoś o modlitwę. Zwłaszcza jeśli jest to prezbiter, którego obowiązkiem jest te prośby wypełniać.


So wrz 16, 2006 11:04
Post Re: Woda święcona - wierzyć.
Aztec napisał(a):
Witam.
Mam dwa pytania na temat wody święconej, na które nikt mi nie chce odpowiedzieć, nawet żaden ksiądz, ani duchowny.
1. Czy jak wezmę, z Kościoła np. flaszeczkę wody święconej i rozpuszczę w 2 litry zwykłej wody, to czy te 2 litry zwykłej wody również będzie wodą święconą, i mogę ją jako taką traktować. Czy mogę rozpuścić w większej ilości np. 100 L ?


Przepraszam, ale mi to przypomina produkcję "leków" homeopatycznych- rozcieńczanie substancji do milionowych części ....

I raczej skłaniem się do twierdzenia, że wodą święconą jest tylko ta, która faktycznie została poświęcona.... chociaż wiem, że niektórzy podczas kolędy właśnie taki zabieg dolewania wody z kranu do wody święconej stosują ...

Cytuj:
2. Czy nie jest tak, że ważność wody święconej wygasa. ? Przecież co roku na wielkanoc powtarza się święcenie wody. Ksiądz nie bierze np. kilku kropel wody święconej i nie dolewa do nowej, zwykłej wody, aby ją poświęcić, tzn. poświęcić wodę wodą święconą. Tylko wodę święci się co roku od nowa. Jeżeli woda święcona traci ważność, to jaki jest dokładnie czas wygaśnięcia ważności tej wody. ?


Woda świecona nie traci "ważności". Natomiast taki a nie inny sposób poświęcenia wynika z zatwierdzonych obrzędów.

Psuciu się wody święconej zapobiega ... dosypywanie do niej soli. ( ja już próbowałam, więc możesz wierzyć :D )

Jeśli chcesz mieć trochę więcej wody święconej, poszukaj kościoła, w którym jest beczka lub wiadro z wodą do czerpania ( w Krakowie mogę jeden wskazać ;) ) . Zawsze można też poprosić księdza.... jednak nie widzę sensu przetrzymywania większej iloci wody święconej po to, żeby komuś dać - no chyba, że mówimy o starszej osobie, która nie może wyjść z domu, a rzeczoną wodę chce mieć ... bez pewności, że ktoś sobie tego życzy osobiście wody święconej bym mu nie przynosiła. Po co się zadręczać , co z nią później zrobi ??

A jeśli już masz więcej wody święconej i nie wiesz, co z nią zrobić .... mi jeden ksiądz powiedział, że można ją pić :D - powiedział i faktycznie się napił :) / o herbacie nie było mowy /


So wrz 16, 2006 13:52

Dołączył(a): So wrz 09, 2006 1:00
Posty: 175
Post 
hihi. wypił tę słoną?


So wrz 16, 2006 14:08
Zobacz profil
Post 
W wielu krajach prawosławnych w czasie WIelkigo Postu jest zwyczaj dodawania wody święconej do pokarmów oraz obmywania nią naczyń.


So wrz 16, 2006 14:36
Post 
No tak, mówicie, że nie można dolać jej do innej wody, bo już nie będzie święconą wodą.
Dlaczego więc można do niej dosypać soli, a nie można dolać kilku kropelek wody zwykłej ?
Dosypanie soli też ją unieważni, no chyba że ta sól była święcona ?...


So wrz 16, 2006 20:54
Post 
Acha, jeszcze jedno.
Jak sądzicie, czy gdybym ją przedestylował i poddał ponownemu skropleniu, nie straciła by swych właściwości.
To nadal będzie ta sama woda, tylko zamieniona w parę i skroplona.
Wtedy na pewno by się nie zaśmierdła :-)


So wrz 16, 2006 20:56
Post 
Sól jest całkiem zwykła. A co do Twoich pomysłów... wybacz- są dziwne. Zamiast kombinować i robić zapasy , przejdź się częściej do kościoła :D


So wrz 16, 2006 21:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Aztec napisał(a):
Acha, jeszcze jedno.
Jak sądzicie, czy gdybym ją przedestylował i poddał ponownemu skropleniu, nie straciła by swych właściwości.
To nadal będzie ta sama woda, tylko zamieniona w parę i skroplona.
Wtedy na pewno by się nie zaśmierdła :-)

Tylko czemu miałoby to służyć :?: :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N wrz 17, 2006 7:57
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL