Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 27, 2024 14:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Zło i wstyd 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1609
Post Re: Zło i wstyd
C2H6O napisał(a):
Dlaczego więc człowiek, który nigdy w życiu nie zrobił nic złego, po poznaniu dobra i zła w pierwszej chwili zakrył swoją nagość (narządy płciowe przepaskami)? Jaki człowiek tak robi?

Ktoś kto utracił swoją niewinność, doskonałość. Świadomie zakrywamy to co chcemy ukryć, np.jak złodziej który chowa swoje łupy przed innymi lub maskujemy, zakrywamy własne niedoskonałości na ciele. W momencie poznania dobra i zła człowiek zakrył to co uznał za złe, niedoskonałe(otworzyły mu się oczy, poczuł wstyd). Zapoznając się z całością Pisma, wiemy czym jest nagość przed Bogiem i wiemy dlaczego potrzebna nam szata(przyodzienie) przed nim (popełnili cudzołóstwo)
"Oto przychodzę jak złodziej; błogosławiony ten, który czuwa i pilnuje szat swoich, aby nie chodzić nago i aby nie widziano sromoty jego"Ap.16,15
Warto również pamiętać iż to człowiek sam zdecydował, że musi akurat te części ciała zakryć(własny wybór, decyzja) i zrobił to sam gałązkami figowymi(niewystarczająco dobrze, bo sam uczynić tego nie mógł-usprawiedliwia Bóg przez krew, co zresztą się też w "Edenie" dokonało (tymczasowo :) ))

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt cze 11, 2024 8:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: Zło i wstyd
Jeśli faktycznie nie wiesz, do czego zobowiązał się Noe w przymierzu z Bogiem, w co i tak Ci nie wierzę, to polecam naprawdę przeczytać pierwszą część Księgi Rodzaju. To jest naprawdę bardzo krótki tekst i nie zamierzam cytować go komuś, komu ciężko jest go przeczytać.
W tych paru króciutkich rozdziałach jest wszystko bardzo prosto opisane i wyjaśnione, tak jak chociażby ten ewentualny pierwszy grzech.
Bez znajomości warunków obu stron przymierza nie wiem jak można zrozumieć dalszą część Pisma i w ogóle Słowo Boże.


Wt cze 11, 2024 8:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: Zło i wstyd
C2H6O napisał(a):
Jeśli faktycznie nie wiesz, do czego zobowiązał się Noe w przymierzu z Bogiem, w co i tak Ci nie wierzę, to polecam naprawdę przeczytać pierwszą część Księgi Rodzaju.
Gdzie w Rodzaju 9 masz zobowiązania Noego podane?! Proszę, podaj mi to, abym nie błądził. Znam treść Księgi Rodzaju (niedawno ją czytałem ponownie), ale gdy idzie o Przymierze po potopie, to nie ma w nim zobowiązań Noego, ani kogokolwiek innego!
Jeśli się mylę, to mi to wytknij cytując co trzeba...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt cze 11, 2024 8:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: Zło i wstyd
Saqura napisał(a):
Ktoś kto utracił swoją niewinność, doskonałość. Świadomie zakrywamy to co chcemy ukryć, np.jak złodziej który chowa swoje łupy przed innymi lub maskujemy, zakrywamy własne niedoskonałości na ciele. W momencie poznania dobra i zła człowiek zakrył to co uznał za złe, niedoskonałe(otworzyły mu się oczy, poczuł wstyd).

Jeśli chodzi o Adama to się zgodzę.
Ale jeśli chodzi o Ewę to niedoskonałością na pewno bym tego nie nazwał :razz:


Wt cze 11, 2024 8:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1609
Post Re: Zło i wstyd
Ewa też scudzołożyła, słowo Adama przeciwko słowu węża, zrozumiała swój błąd(przewinienie)straciła niewinność, więc.... :) Tak mniej więcej to widzę. Chociaż gdyby zagłębić się bardziej, to całą scenkę z "Edenu" można umiejscowić w ludzkim duchu i wtedy zrozumienie jest bardziej światłe(ale to już takie moje gdybanie :razz: )

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt cze 11, 2024 8:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: Zło i wstyd
Saqura napisał(a):
Ewa też scudzołożyła, słowo Adama przeciwko słowu węża, zrozumiała swój błąd(przewinienie)straciła niewinność, więc...
Czy piszesz o cudzołożeniu Ewy z wężem? Pytam, bo jest takie ugrupowanie niby chrześcijańskie, które tego uczy... - wg nich z tego związku urodził się Kain...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt cze 11, 2024 9:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1609
Post Re: Zło i wstyd
Jerzy
Pierwsze zobowiązanie to budowa arki(tak też uczynił, a po wszystkim złożył Bogu dar na ołtarzu, ofiarę całopalną) a drugie(można tak uznać) to niespożywanie ciała z krwią jego oraz niepozbawianie życia innego człowieka(czyli szacunek do krwi, życia)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Ostatnio edytowano Wt cze 11, 2024 9:17 przez Saqura, łącznie edytowano 2 razy



Wt cze 11, 2024 9:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1609
Post Re: Zło i wstyd
Jerzy_67 napisał(a):
Czy piszesz o cudzołożeniu Ewy z wężem? Pytam, bo jest takie ugrupowanie niby chrześcijańskie, które tego uczy... - wg nich z tego związku urodził się Kain...

Nie, przecież napisałam że chodziło o słowa węża przeciwko słowu Adama(przekazał co mu rzekł Bóg), inaczej nieposłuszeństwo, niewiara. Tak jak np. Izrael słuchał cudzych bożków to wtedy cudzołożył przeciwko słowom Boga.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt cze 11, 2024 9:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: Zło i wstyd
Saqura napisał(a):
Jerzy
Pierwsze zobowiązanie to budowa arki(tak też uczynił, a po wszystkim złożył Bogu dar na ołtarzu, ofiarę całopalną) a drugie(można tak uznać) to niespożywanie ciała z krwią jego oraz niepozbawianie życia innego człowieka(czyli szacunek do krwi, życia)
To, co wymieniasz nie jest treścią Przymierza zapisanego w Rdz 9. A przecież mi cały czas tylko o tę treść chodzi.
Ech, jak trudno się porozumieć...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt cze 11, 2024 9:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1609
Post Re: Zło i wstyd
Rozumiem, że znakiem przymierza jest tęcza tak jak obrzezanie znakiem przymierza Abrahamowego z Bogiem, ale głównym aspektem przymierza jest wierność jak Boża tak i człowiecza. Abraham był wierny(uwierzył że poświęcając jedynego syna i tak będzie żył( wcześniejsze słowa Boga o jego potomstwie)) tak i Noe był wierny(uwierzył i zbudował arkę) dlatego też Bóg chciał im okazać swoją wierność(dotrzymanie pewnego postanowienia)
Warte zauważenia iż po każdym wypełnieniu się Słowa Bożego oboje Bogu złożyli ofiarę...

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt cze 11, 2024 9:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: Zło i wstyd
Jerzy_67 napisał(a):
Saqura napisał(a):
Jerzy
Pierwsze zobowiązanie to budowa arki(tak też uczynił, a po wszystkim złożył Bogu dar na ołtarzu, ofiarę całopalną) a drugie(można tak uznać) to niespożywanie ciała z krwią jego oraz niepozbawianie życia innego człowieka(czyli szacunek do krwi, życia)
To, co wymieniasz nie jest treścią Przymierza zapisanego w Rdz 9. A przecież mi cały czas tylko o tę treść chodzi.
Ech, jak trudno się porozumieć...

Wyraźnie podałem w którym miejscu to jest.
Miało być powtórzone w cytacie, który sobie wybrałeś specjalnie dla Ciebie?
Jeśli to nie żarty to odnoszę wrażenie, że kompletnie nie rozumiesz tego co czytasz.
Jako że ten wątek nie dotyczy potopu to nie będę już o nim wspominał, chociaż potop jest ściśle powiązany z całym początkiem.


Wt cze 11, 2024 9:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: Zło i wstyd
Saqura napisał(a):
Rozumiem, że znakiem przymierza jest tęcza tak jak obrzezanie znakiem przymierza Abrahamowego z Bogiem, ale głównym aspektem przymierza jest wierność jak Boża tak i człowiecza.
Na obrzezanie ludzie mają wpływ: mogą malucha obrzezać, albo nie...
Ale na tęczę żadnego wpływu nie mamy!! Zatem to porównanie nie jest do końca trafne, choć prawdą jest, że i obrzezanie i tęcza znakiem przymierza była/jest.
Nadal nie widzę w Rdz 9 roli człowieka; przytoczę raz jeszcze treść przymierza:
    Rdz 9,9-17 PAU
    (9) „Oto Ja zawieram moje przymierze z wami, a po was z waszym potomstwem
    (10) i z wszelką żywą istotą, która jest z wami, z ptactwem i bydłem oraz z wszelkim zwierzęciem spośród tych, które wyszły z arki.
    (11) Ustanawiam więc moje przymierze z wami. Żadna istota cielesna nie będzie już wyniszczona wodami potopu. Nie będzie już więcej potopu, który miałby spustoszyć ziemię”.
    (12) I Bóg rzekł: „Oto znak przymierza, który kładę między Mną i wami, i między wszelką istotą żywą, która jest z wami, dla wszystkich przyszłych pokoleń.
    (13) Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem między Mną a ziemią.
    (14) Gdy więc ujrzę obłok nad ziemią i ukaże się łuk na chmurach,
    (15) przypomnę sobie moje przymierze między Mną a wami oraz wszelką żywą istotą cielesną. Nie będzie już więcej wód potopu, niszczących wszelką istotę cielesną.
    (16) Gdy więc pojawi się łuk na obłoku i zobaczę go, przypomnę sobie wieczne przymierze między Bogiem i wszelką żywą istotą cielesną, która jest na ziemi”.
    (17) I Bóg powiedział do Noego: „To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszelką istotą cielesną, jaka jest na ziemi”.

Zapytałem ChatGPT:
CZY W TREŚCI PRZYMIERZA PO POTOPIE JEST JAKAŚ ROLA CZŁOWIEKA ZAWARTA?
Oto odpowiedź:
    W treści przymierza po potopie, opisanej w Rdz 9,9-17, nie ma wyraźnie zaznaczonej roli człowieka jako strony aktywnej w przymierzu. Oto kluczowe punkty przymierza:

    1. Inicjatywa Boga: Przymierze jest ustanowione przez Boga z ludźmi oraz wszelkimi żywymi istotami, które były z Noem w arce. Bóg jest inicjatorem i wykonawcą tego przymierza (w. 9-11).

    2. Obietnica Boga: Bóg zobowiązuje się, że nigdy więcej nie zniszczy ziemi potopem i nie wyniszczy wszelkiej istoty cielesnej wodami potopu (w. 11).

    3. Znak przymierza: Znak tego przymierza to tęcza, którą Bóg umieszcza na obłokach. Widok tęczy ma przypominać Bogu o Jego przymierzu z całą ziemią (w. 12-16).

    4. Jednostronność przymierza: Przymierze to jest jednostronne, co oznacza, że wszelkie zobowiązania są po stronie Boga, a nie człowieka. Bóg nie wymaga od ludzi żadnych działań w ramach tego przymierza, poza jego przyjęciem i uznaniem.

    Podsumowując, w przymierzu po potopie nie ma szczególnej roli ani zobowiązań nałożonych na człowieka. Przymierze to jest przede wszystkim wyrazem Bożej łaski i wierności, a tęcza jest znakiem, który ma przypominać zarówno Bogu, jak i ludziom o tym przymierzu.

=========

Dla porównania cytuję treść przymierza z Abrahamem [jest w nim wyraźne Boże oczekiwanie: obrzezać trzeba chłopców; a czego Bóg oczekuje w przymierzu z Rz 9,9-17?]:
    Rdz 17,4-14 PAU
    (4) „Oto moje przymierze z tobą: będziesz ojcem wielu narodów.
    (5) Odtąd nie będziesz się już nazywał Abram, lecz będziesz nosił imię Abraham, ponieważ ustanowię cię ojcem wielu narodów.
    (6) Uczynię cię niezwykle płodnym, tak że dasz początek narodom i od ciebie będą pochodzić królowie.
    (7) Zawrę też z tobą moje przymierze, a po tobie z twoim potomstwem. Będzie ono trwało z pokolenia na pokolenie, abym był twoim Bogiem, a po tobie - twojego potomstwa.
    (8) Tobie i twojemu potomstwu dam kraj, w którym przebywasz - cały kraj Kanaan jako własność na wieki - i będę ich Bogiem”.
    (9) Potem Bóg rzekł do Abrahama: „Ty natomiast i wszystkie pokolenia po tobie zachowujcie moje przymierze.
    (10) Takie będzie moje przymierze, którego ty i twoje potomstwo będziecie przestrzegać między Mną a wami: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani.
    (11) Będziecie obcinać napletek na znak przymierza między Mną a wami.
    (12) Po wszystkie pokolenia każdy chłopiec w ósmym dniu życia będzie obrzezany. Dotyczy to urodzonego w twoim domu, nabytego za pieniądze, jak również każdego obcego, który nie jest twoim potomkiem.
    (13) Sługa urodzony w twoim domu lub nabyty za pieniądze ma być obrzezany. Przymierze na waszym ciele ma być wiecznym przymierzem.
    (14) Nieobrzezanego, czyli mężczyznę, któremu nie obcięto napletka, usuniecie spośród mojego ludu. Złamał on bowiem przymierze ze Mną”.


***********
C2H6O napisał(a):
Wyraźnie podałem w którym miejscu to jest.
Podaj proszę to raz jeszcze; będę wdzięczny!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt cze 11, 2024 9:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1609
Post Re: Zło i wstyd
Jerzy
Co do dziś dnia cechuje prawdziwego żyda(oprócz obrzezania)?
Przymierze to Bóg, prócz Noego(ludzi) zawarł również z każdą istotą żyjącą obdarzoną ciałem. Więc zapytam, czy będzie od nich czegoś żądał w zamian?(czytasz całość potopu?, tam wszystko się łączy) Zastanów się, najpierw Bóg podejmuje decyzje by żadnego ciała na ziemi nie doświadczać/wyniszczyć w podobny sposób, a później zwraca się do każdego z tych ciał(zwierzęta również odpowiedzą za krew ludzi), a dopiero potem zapowiada na znak przymierza łuk, tęcze. Tak?
Przymierza nieco się różnią, lecz jeśli się im dobrze przypatrzeć, "cechy"/czynniki są bardzo podobne.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt cze 11, 2024 10:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: Zło i wstyd
Jerzy_67 napisał(a):
***********
C2H6O napisał(a):
Wyraźnie podałem w którym miejscu to jest.
Podaj proszę to raz jeszcze; będę wdzięczny!


Cytuj:
Obietnice człowieka w zasadzie były dwie.
Pierwsza we wcześniejszej trochę treści. Dlatego Bóg ocalił Noego.
Ale była ona integralnie związana z przymierzem oficjalnie już przypieczętowanym po potopie.
W treści od początku do potopu jest ich wyjaśnienie.
Ja nie mam problemu z ich widzeniem.

Jako zapewne ciekawostkę napiszę Ci może, że Noe złamał jeden z warunków przymierza i też jest o tym wyraźnie w Księdze Rodzaju. Jednakże tu nie religia, ani podstawówka, więc z elementarzem musisz zapoznać się sam.


Wt cze 11, 2024 11:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL