Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 11:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Uczyńmy człowieka na Nasz obraz podobnego Nam... 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 17:08
Posty: 334
Post 
WIST napisał(a):
jafo ale autor księgi Rodzaju nie zna pojęcia Trójcy, późniejsze interpretacje Chrześcijan tak to moga rozumieć, ale pierwotne znaczenie zapewne nie odnosiło się do Syna, o którym nikt nie słyszał, aż do czasu objawienia tego Syna.

autor księgi rodzaju nie musiał znać pojęcia trójcy bo takiego pojęcia w Biblii nigdzie nie ma.
a poza tym autor pisał rzeczy które mu "dyktował "Bóg. wiec nie musiał nic wiedzieć.
Dn 8:27 Br "Usłyszawszy to ja, Daniel, popadłem w omdlenie i byłem chory przez wiele dni. Potem wstałem, żeby pełnić nadal moją służbę u króla. Nic też nie mówiłem o całym widzeniu, gdyż nie rozumiałem jego znaczenia."

autor nie musiał rozumieć żeby coś napisać, tak jak sekretarka nie musi rozumiec co dyktuje jej szef.
2Tm 3:16-17 Bw „Całe Pismo przez Boga jest natchnione ......

a jesli tak, to Bóg natchnął Mojżesza do napisania prawdy "[Rdz 1:26 Bw "Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas...


Cz wrz 25, 2008 22:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Jafo
Ale zdajesz sobie sprawę z tego jak ryzykowne zdanie reprezentujesz?

Istnieje coś takiego jak sens pierwotny, czyli co autor miał na myśli. W wierze, poznaniu, następuje pewna ewolucja, kiedyś uznawano istnienie wielu bogów, ale Jahwe oczekiwał aby oddawano cześć tylko Jemu. Stąd przykazanie: "Nie będziesz miał Bóg cudzych obok mnie". Dziś wiemy że jest tylk jeden Bóg, wszystko inne to tylko idee w ludzkich głowach. Zarazem rozszerxzamy przykazanie, już dzieci uczy się aby nie stawiać ponad Boga innych bogów typu pieniądze itp. To jest drugi aspekt, interpretacja, odnajdywanie pewnego echa dziś znanych rzeczy, w tym co było kiedyś, poimo że autor nie musiał wiedzieć tego co my wiemy. Po części masz zatem racje, ale tylko po cześći.

Bo jeśli iść za tym jak Ty rozumiesz Biblię to musisz przyznać że obok Boga Jahwe są też inni bogowie. Za bardzo przesadzasz w przenoszeniu tego co jest dziś na to co było kiedyś, zapominając o czysto historycznym aspekcie, tego jk kiedyś myślano, jak rozumiano pewne rzeczy. Objawione tak, ale stopniowo, bynajmniej Bóg nie szeptka autorowi tekstu do ucha. Sami Apostołowie musieli wpierw zrozumieć pewne rzeczy, zanim zaczęli na dobre je głosić, potem też zapisywać. To pokazuje że poza ważnym przecież bożym natchnienie, jest również drugi aspekt - czysto ludzie umiejętności. Te drugie zatem badamy i dociekamy co autor miał na myśli, czyli jak daną kwestię, objawioną mu, rozumiał wedle swoich moźliwości intelektualnych, pojęć którymi operował, mentalności jaką reprezentował.


Pt wrz 26, 2008 0:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
jafo napisał(a):
a poza tym autor pisał rzeczy które mu "dyktował "Bóg. wiec nie musiał nic wiedzieć.

Po pierwsze Bóg nie dyktuje nikomu co ma napisać ! ! ! !
(poza bardzo małymi wyjątkami z ksiąg prorockich)
Autor istotnie nie musiał wiedzieć, że pisze coś co stanie się podwaliną nauki o Trójcy świętej, ale nie było tak że nie wie co pisze. Pisał tak z tych powodów jakie już zostały wymienione (pozostałości politeizmu sumeryjskiego, figury stylistyczne).
Następnie- nie Mojżesz jest autorem tego fragmentu. Mojżesz miałby żyć w wieku XII przed Chrystusem. Ten fragment pochodzi z X więc nie mógł go napisać Mojżesz. Sprawa inna, że redakcja ksiąg historycznych trwała wiele wieków nawet.
Widać jafo, że reprezentujesz pogląd "pobożnościowy", ale niestety zupełnie nie adekwatny do obecnej wiedzy z dziedzin biblijnych.
Warto czytać dobre opracowania.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt wrz 26, 2008 14:47
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 17:08
Posty: 334
Post 
WIST napisał(a):
Jafo
Ale zdajesz sobie sprawę z tego jak ryzykowne zdanie reprezentujesz?



Bo jeśli iść za tym jak Ty rozumiesz Biblię to musisz przyznać że obok Boga Jahwe są też inni bogowie.

są i Biblia też o tym mówi.
Cytuj:
Objawione tak, ale stopniowo, bynajmniej Bóg nie szeptka autorowi tekstu do ucha. Sami Apostołowie musieli wpierw zrozumieć pewne rzeczy, zanim zaczęli na dobre je głosić, potem też zapisywać.

nie .
żeby głosić musieli rozumieć .
żeby zapisywać nie musieli.
Ap 4:1 Br "A potem miałem takie oto widzenie: Ujrzałem bramę otwartą w niebie, a głos owej jakby trąby skierowanej już przedtem w moją stronę mówią do mnie: Wejdź tutaj, a ja ukażę ci to [wszystko], co musi nastąpić."

myślisz że Jan to rozumiał co napisał w Objawieniu?

tak jak daniel tez nie rozumiał a zapisał.
a więc nie trzeba nic rozumieć .
trzeba mieć tylko umiejętność psania.


Pt wrz 26, 2008 21:07
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 17:08
Posty: 334
Post 
szumi napisał(a):
jafo napisał(a):
a poza tym autor pisał rzeczy które mu "dyktował "Bóg. wiec nie musiał nic wiedzieć.

Po pierwsze Bóg nie dyktuje nikomu co ma napisać ! ! ! !


dobreee
jakiś dowód


Cytuj:
Następnie- nie Mojżesz jest autorem tego fragmentu. Mojżesz miałby żyć w wieku XII przed Chrystusem. Ten fragment pochodzi z X więc nie mógł go napisać Mojżesz.

według jakiego źródła ten fragment pochodzi z X wieku?

Nawet Jezus powiedział :
Lk 24:44 Br „A potem rzekł do nich: Oto słowa, które powiedziałem do was kiedy jeszcze byłem z wami: Musi się wypełnić wszystko, co jest napisane o Mnie w Prawie Mojżeszowym, u Proroków i w Psalmach.”
jak widzisz prawo Mojżeszowe . czyli spisane przez Mojżesza.


Lk 24:25-28 BT „Na to On rzekł do nich: O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy!(26) Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?(27) I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.
a więc poprzez Mojżesza było wykładane w Pismach o Chrystusie.
a jeśli w Pismach to Mojżesz musiał coś napisać.

Ciekawe co?
pewnie księgi nazwane od jego imienia .Księgi Mojżeszowe.
Wj 17:14 BT „Pan powiedział wtedy do Mojżesza: Zapisz to na pamiątkę w księgę i wyryj to w pamięci Jozuego, że zgładzę zupełnie pamięć o Amalekicie pod niebem.”]/b]

Joz 8:31 BT „jak rozkazał Mojżesz, sługa Pana, Izraelitom: [b]jak napisano w księdze Prawa Mojżesza:



Cytuj:
Widać jafo, że reprezentujesz pogląd "pobożnościowy", ale niestety zupełnie nie adekwatny do obecnej wiedzy z dziedzin biblijnych.
Warto czytać dobre opracowania.


dobre opracowania?
a kto je pisze ,ksiądz rydzyk, papież czy inny świętoszek na pokaz.
Biblia sama siebie tłumaczy.
i jeśli Jezus osobiście mówi że Mojżesz pisał w pismach to albo Jezus kłamie albo kłamią autorzy opracowań.


Pt wrz 26, 2008 21:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Cytuj:
są i Biblia też o tym mówi.

A tak... a co wyznajesz przepraszam? Bo jak widze reprezentujesz błędne poglądy.

Cytuj:
nie .
żeby głosić musieli rozumieć .
żeby zapisywać nie musieli.
Ap 4:1 Br "A potem miałem takie oto widzenie: Ujrzałem bramę otwartą w niebie, a głos owej jakby trąby skierowanej już przedtem w moją stronę mówią do mnie: Wejdź tutaj, a ja ukażę ci to [wszystko], co musi nastąpić."

myślisz że Jan to rozumiał co napisał w Objawieniu?

tak jak daniel tez nie rozumiał a zapisał.
a więc nie trzeba nic rozumieć .
trzeba mieć tylko umiejętność psania.
Myśle że rozumiał najlepiej.

No i widzisz, albo nie czytasz uważnie, albo ja zbyt niezrozumiale to napisałem, raz jeszcze zatem. Do chwili zesłania Ducha Św. nie rozumieli, dopiero po otrzymaniu tego Ducha zgodnie z obietnicą, mogli zrozumieć. Czyli mamy proces poznawania, nie wszystko od razu było ik dostępne. A przecież i do dziś Kościół próbuje pojąc tajemnice która była mu powierzona. Czyli gdy głosili i spisywali to rozumieli co znaczyły słowa Jezusa, zrozumieli kim On był i co uczynił. A co do Apokalipsy to nie wiem skąd wniosek że Jan nie rozumiał tego co widział, raczej nie umiał tego opisać słowami. A w każdym razie rozumiał najlepiej ze wszystkich ludzi to co zobaczył. Także jak widzisz dobrze napisałem. Zresztą powiedzmy sobie szczerze że pisał symbolami, to musiał jednak przeanalizować swoje widzenie, do tego jeszcze ta tajemnica której nie zapisał...

Cytuj:
a kto je pisze ,ksiądz rydzyk, papież czy inny świętoszek na pokaz.
i inne.
Popis ignorancji, jeśli nie chcesz zrozumieć to i nie zrozumiesz. Poszukaj w Biblii o pokorze, przyda się.


Pt wrz 26, 2008 21:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
jafo, muszę przyznać, że mnie rozbroiłeś. Nie wiem co powiedzieć. Chyba zamilknę, bo widzę, że zapominasz, że żadne proroctwo Pisma nie jest to prywatnego wyjaśniania. Od tego jest Kościół. Ale skoro chcesz wyjść na ignoranta to trwaj w tym dalej.

Warto czasem posłuchać mądrzejszych (choćby tych "innych" którzy studiując wiele lat całe środowisko powstania poszczególnych części Biblii potrafią coś autorytatywnie na ten temat powiedzieć).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So wrz 27, 2008 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
jafo napisał(a):
dobre opracowania?
Z opracowaniami nawet tymi uznawanymi za dobre jest tak, że jedni badacze niekiedy zaprzeczają drugim. Ponadto po kolejnych odkryciach stare 'dobre opracowania' idą do lamusa i jest przyjmowana kolejna koncepcja. Tym niemniej warto jest poczytać takie opracowania aby mieć pojęcie o czasach w ktorych dzieją się wydarzenia biblijne w celu lepszego wyobrażenia sobie ówczesnej sytuacji polityczno-religijnej.

jafo napisał(a):
Biblia sama siebie tłumaczy.
Tak twierdzą protestanci i ŚJ. Popatrz na szereg wajemnych sprzeczności pomiędzy różnymi deniminacjami protestanckimi oraz zmiany doktryn tam i u ŚJ. Jest to doświadczalne wykazanie, że jednak Biblia sama siebie nie tłumaczy. Poza tym jest to sprzeczne z samym Pismem gdzie Jezus jednoznacznie stwierdza:

J 14:26 BT "A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem."

Czyli to Duch uczy a nie Brooklin lub Luter i jego samozwańczy następcy.
Gdyby w tych organizacjach był Duch Św. byłaby jedna doktryna. Ponieważ Duch nie kłamie a doktryny są wzajemnie sprzeczne w wielu punktach a te co są wspólne przeczą Pismu jak np. teza o ofierze zastępczej to oznacza, że te ugrupowania prowadzi jakiś duch/y o których pisze św. Paweł 'pierwiastki duchowe':
Ef 6:12 BT "Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich."

jafo napisał(a):
i jeśli Jezus osobiście mówi że Mojżesz pisał w pismach to albo Jezus kłamie albo kłamią autorzy opracowań.
Należy przyjąć, że całe Pismo jest natchnione a tłumaczy je Duch Św. Natomiast mógł to pisać Mojżesz albo inni w duchu Mojżesza czyli w taki sposób w jaki napisałby to Mojżesz. Dlatego uznaje się to jako pismo Mojżesza.
Taki był wtedy zwyczaj, nawet po Chrystusie tak było gdyż mamy apokryfy powołujące się w swoim autorstwie na znane postacie biblijne. Oczywiście tu mamy przekręty gdyż autorami kierowały 'pierwiastki niebieskie' i dlatego Kościół te pisma odrzucił.
:razz:


So wrz 27, 2008 11:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
Jeszcze co do odmiennej mentalności ówczesnych ludzi i innego niż u nas sposobu przekazu informacjie. Np.
J 4:1-2 BT „A kiedy Pan dowiedział się, że faryzeusze usłyszeli, iż Jezus pozyskuje sobie więcej uczniów i chrzci więcej niż Jan -

Z tego wersetu wynika, że to sam Jezus osobiście chrzcił i tak podawali to żydzi.

(2) chociaż w rzeczywistości sam Jezus nie chrzcił, lecz Jego uczniowie -”

a ten werset mówi zupełnie coś innego.Wynikało to z tego, że ta czynność była wykonywana zgodnie z wolą Jezusa tak jakby to Jezus sam robił. Podobnie jest z autorstwem niektórych ksiąg ST i NT.
:razz:


So wrz 27, 2008 11:09
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 17:08
Posty: 334
Post 
WIST napisał(a):
Cytuj:
są i Biblia też o tym mówi.
A tak... a co wyznajesz przepraszam? Bo jak widze reprezentujesz błędne poglądy.

błędne?
Zeus, budda ,allah,baaal
to tylko kilku pierwszych bogów którzy przyszli mi na mysl


So wrz 27, 2008 15:22
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 17:08
Posty: 334
Post 
szumi napisał(a):
jafo, Chyba zamilknę, bo widzę, że zapominasz, że żadne proroctwo Pisma nie jest to prywatnego wyjaśniania. Od tego jest Kościół. Ale skoro chcesz wyjść na ignoranta to trwaj w tym dalej.

Warto czasem posłuchać mądrzejszych (choćby tych "innych" którzy studiując wiele lat całe środowisko powstania poszczególnych części Biblii potrafią coś autorytatywnie na ten temat powiedzieć).


tak na pewno Piotr, Mateusz, Jan, Juda wiele lat studiowali aby zrozumieć nauki Jezusa.
A ci którzy studiują gdzie napisali to co ty twierdzisz?


So wrz 27, 2008 15:26
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 17:08
Posty: 334
Post 
On napisał(a):


Czyli to Duch uczy a nie Brooklin lub Luter i jego samozwańczy następcy.
Gdyby w tych organizacjach był Duch Św. byłaby jedna doktryna.
Cytuj:
nawet apostołowie nie mieli jednej doktryny a chyba nie twierdzisz że oni byli samozwanczymi następcami.


Cytuj:
Ponieważ Duch nie kłamie a doktryny są wzajemnie sprzeczne w wielu punktach a te co są wspólne przeczą Pismu jak np. teza o ofierze zastępczej to oznacza, że te ugrupowania prowadzi jakiś duch/y o których pisze św. Paweł 'pierwiastki duchowe':

jw apostołowie mieli tez rożne doktryny.
nie mówiąc o KK



jafo napisał(a):
i jeśli Jezus osobiście mówi że Mojżesz pisał w pismach to albo Jezus kłamie albo kłamią autorzy opracowań.



]Należy przyjąć, że całe Pismo jest natchnione a tłumaczy je Duch Św. Natomiast mógł to pisać Mojżesz albo inni w duchu Mojżesza czyli w taki sposób w jaki napisałby to Mojżesz. Dlatego uznaje się to jako pismo Mojżesza.


no widzę, że wesz lepiej niż inni badający pisma.
niestety w ten sposób można wszystko zanegować.
jeśli Jezus mówi ze Mojżesz pisał to o czym tu dyskutować.


So wrz 27, 2008 15:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
jafo napisał(a):
nawet apostołowie nie mieli jednej doktryny a chyba nie twierdzisz że oni byli samozwanczymi następcami.

jw apostołowie mieli tez rożne doktryny.
nie mówiąc o KK .
Niewiele wiesz a nawet to co wiesz nie rozumiesz i wyciągasz błędne wnioski.
:razz:


So wrz 27, 2008 20:41
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 17:08
Posty: 334
Post 
On napisał(a):
jafo napisał(a):
nawet apostołowie nie mieli jednej doktryny a chyba nie twierdzisz że oni byli samozwanczymi następcami.

jw apostołowie mieli tez rożne doktryny.
nie mówiąc o KK .
Niewiele wiesz a nawet to co wiesz nie rozumiesz i wyciągasz błędne wnioski.
:razz:

taaak
tylko ty wielki guru wyciągania wniosków wyciąga właściwe wnioski.

pokaż dowody a nie demagogię


So wrz 27, 2008 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 04, 2007 20:54
Posty: 819
Post 
Wykaż, że apostołowie mieli różne doktryny to pogadamy.
:razz:


So wrz 27, 2008 22:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL