Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
kyob napisał(a):
Księga Rodzaju 17:10 - obrzezanie wskazane
Cytuj:
10 Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani;


List do Galatów 5:2 - obrzezanie niewskazane
Cytuj:
2 Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda.


tutaj też prosiłbym o słowo wyjaśnienia?

MARIEL jasno i wyrażnie napisałem że zdanie cytowane przez kyoba nie jest skierowane ani do dziecka ośmiodniowego ani do jego rodzica . Czego oczekujesz ? Mogę dodac że nie obowiązuje ich to zdanie ani w poniedziałek ani we wtorek ani w środę ani w czwartek ani w piątek ani w sobotę ani w niedzielę itd. . Login2 a czy Ty się z tym zgadzasz ?


Pt mar 06, 2015 12:18
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
aspherus napisał(a):
Czego oczekujesz ? Mogę dodac że nie obowiązuje ich to zdanie ani w poniedziałek ani we wtorek ani w środę ani w czwartek ani w piątek ani w sobotę ani w niedzielę itd.
Niczego. Nie ja zaczęłam temat, jednak jeśli chciałbyś aby i inni się jakoś ustosunkowali to mógłbyś np. rozwinąć temat który zagaiłeś:
Cytuj:
Pytam sie więc wprost : Czy osoba która przechodzi współczesnie z Judaizmu na Katolicyzm Protestantyzm Prawosławie itp. mam tu na myśli również Świadków powinna obrzezac swojego syna\synów ? Czy powinien byc legalny obrzęd obrzezania w tych religiach ? Problem ten dotyczy również osób przechodzących z Islamu . Tu chce zaznaczyc że chodzi tylko i wyłącznie o chłopców nie o dziewczynki .

Chyba, że chodziło Ci tylko o przeprowadzenie sondy (czy uważasz, że a) Ga 5,2 odnosi się do dziecka pochodzącego z obrzezanych, b) nie odnosi się do dziecka pochodzącego z obrzezanych) ;)


Pt mar 06, 2015 12:35

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Jakoś ciężko mi uchwycić twój tok rozumowania aspherus, więc ciężko mi powiedzieć czy się zgadzam.


Pt mar 06, 2015 13:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Login2 rozumiem że nie wiesz czy słowa z Listu Do Galatów 5.2 " Oto ja , Paweł , mówię wam : Jeżeli poddacie się obrzezaniu , CHRYSTUS wam sie na nic nie przyda . " są skierowane do ośmiodniowego dziecka . Do czego Ci jest potrzebny mój tok rozumowania ? Zadałem pytanie jak chcesz to odpowiesz jak nie to nie . Pytanie jest proste . MARIEL podobnie .


So mar 07, 2015 1:05
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Mariel nie lubi się powtarzać.


So mar 07, 2015 8:23

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Ewangelia Łukasza 2.21 " I kiedy wypełniły się dni , osiem , (by) obrzezac go , i nazwane zostało imię jego JEZUS , nazwane przez zwiastuna przed poczęciem jego w łonie . " Na innym forum jeden z rozmówców napisał żartobliwie że nowa era zaczyna się od dnia obrzezania JEZUSA . Policzył to w ten sposób że dodając do daty 24 grudnia osiem dni dzień obrzezania wypadł na dzień pierwszego stycznia pierwszego roku nowej ery .


Cz mar 26, 2015 19:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Obrzezanie, jak też wszystkie zewnętrzne przejawy wiary, powinny być treścią, a nie formą. Zakres obowiązywanie, m.in. zależny od pochodzenia.


Pt mar 27, 2015 13:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
List Do Rzymian 3.1-3.2 " Jaka wiec nadzwyczajnośc Judejczyka , lub jaki zysk (z) obrzezania ? Wielki na każdy sposób . Najpierw (bowiem) ponieważ otrzymali POWIERZONE WYPOWIEDZI BOGA . Cóż bowiem jesli stali się niewierni niektórzy ? Czy niewiernośc ich PORĘKĘ BOGA udaremni ? " andej - jeżeli chodzi o "formę" i "treśc" to zakładam dwa warianty . Wariant A : ojciec dziecka jest draniem w sensie wyznawanej wiary i kompletnie nie spełnia jej wymogów . Ale chce obrzezac syna . Wariant B : ojciec dziecka spełnia wymogi wiary i jest nawet powyżej przeciętnej wręcz wyróżnia sie . Również chce obrzezac syna . Jak "formę" i "treśc" odnieśc do dziecka ? Przecież o nim rozmawiamy . Jan Paweł II w Adhortacjii "Redemptoris Custos" (punkt 11 Obrzezanie) napisał "Ponieważ obrzezanie syna jest pierwszym obowiązkiem religijnym ojca , Józef poprzez ten obrzęd (por.Łk2.21} dopełnia wobec Jezusa powinności , która jest jednocześnie JEGO PRAWEM " .


Cz kwi 02, 2015 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Mariel napisał(a):
aspherus napisał(a):
Czego oczekujesz ? Mogę dodac że nie obowiązuje ich to zdanie ani w poniedziałek ani we wtorek ani w środę ani w czwartek ani w piątek ani w sobotę ani w niedzielę itd.
Niczego. Nie ja zaczęłam temat, jednak jeśli chciałbyś aby i inni się jakoś ustosunkowali to mógłbyś np. rozwinąć temat który zagaiłeś:
Cytuj:
Pytam sie więc wprost : Czy osoba która przechodzi współczesnie z Judaizmu na Katolicyzm Protestantyzm Prawosławie itp. mam tu na myśli również Świadków powinna obrzezac swojego syna\synów ? Czy powinien byc legalny obrzęd obrzezania w tych religiach ? Problem ten dotyczy również osób przechodzących z Islamu . Tu chce zaznaczyc że chodzi tylko i wyłącznie o chłopców nie o dziewczynki .

Chyba, że chodziło Ci tylko o przeprowadzenie sondy (czy uważasz, że a) Ga 5,2 odnosi się do dziecka pochodzącego z obrzezanych, b) nie odnosi się do dziecka pochodzącego z obrzezanych) ;)

Mariel - słowo "obrzezać" w Biblii w różnych formach występuje około sto razy . Jeżeli chodzi o Katolicyzm to w dokumentach Soboru Watykańskiego II bodajże ani razu nie występuje to słowo . Nie jest ono użyte nawet w formie "obrzezane serce" . Odnoszę wrażenie jakby autorzy dokumentów soborowych unikali tego słowa . Takie zaklęte słowo (mam nadzieję że nie przeklęte) . Jeżeli chodzi o Katechizm to chyba jest użyte z pięć razy ale w specjalny sposób . Kiedy Katechizm omawia np. chrzest to omawia chrzest . Zgoda że ogólnie bo taka jest rola Katechizmu . Kiedy omawia bierzmowanie to omawia bierzmowanie . Ale kiedy jest mowa o obrzezaniu to wszystko się robi aby temat zgubić . Nie wiem dlaczego łączy się słowo "obrzezać" z innymi elementami wiary np. Szabatem albo tęczą wskazując na przynależność obrzezania do Prawa Mojżeszowego . Jest powszechne przekonanie że obrzezanie zostało zniesione . Dokumenty Kościoła nie znoszą obrzezania . DOKUMENTY KOŚCIOŁA MILCZĄ a to wielka różnica .


So lip 16, 2016 23:24
Zobacz profil
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Cytuj:
Jest powszechne przekonanie że obrzezanie zostało zniesione . Dokumenty Kościoła nie znoszą obrzezania . DOKUMENTY KOŚCIOŁA MILCZĄ a to wielka różnica .

Zostało zniesione postanowieniem na pierwszym soborze Jerozolimskim (Dz 15).


N lip 17, 2016 8:43

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Dokumenty o tym nie wspominają, bo sprawa została załatwiona gdzieś około roku 40 naszej ery.
Ten problem to odgrzewane kotlety.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 17, 2016 11:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Dzeje Apostolskie 15.23 " Posłali przez nich pismo tej treści : Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii , w Syrii i w Cylicji . " Alus prawie się z Tobą zgadzam ale chyba nie masz na myśli zniesienie obrzezania tylko to że nie zostało ono wprowadzone dla osób pochodzenia pogańskiego . Mnie natomiast interesuje to czy osoby które przeszły z Judaizmu na Katolicyzm powinny obrzezać swoich synów . Czy powinien być obrzęd obrzezania dla takich osób które w Biblii w Dzieje Apostolskie 13.26 są nazwane "...synowie rodu Abrahama..." ?


N lip 17, 2016 16:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
"Jeśli ktoś został powołany jako obrzezany, niech nie pozbywa się znaku obrzezania; jeśli zaś ktoś został powołany jako nieobrzezany, niech się nie poddaje obrzezaniu.
Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie, a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych."
/1Kor 7,18-19/

"(1) Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli! (2) Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda. (3) I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa. (4) Zerwaliście z Chrystusem wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie; wypadliście z łaski. (5) My zaś z pomocą Ducha dzięki wierze wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości. (6) Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość. (7) Biegliście tak wspaniale! Kto wam przeciął drogę trwania przy prawdzie?"/Gal 5:1-7 /


Skąd w ogóle pomysł, by Żydzi mieli robić coś inaczej, będąc chrześcijanami?
"A tu już nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich /jest/ Chrystus."/Kol 3,11/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 17, 2016 23:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Marek_Piotrowski napisał(a):
Dokumenty o tym nie wspominają, bo sprawa została załatwiona gdzieś około roku 40 naszej ery.
Ten problem to odgrzewane kotlety.

List Do Rzymian 4.9-12 " Przeto czy błogosławieństwo to dotyczy obrzezanych , czy też i nie obrzezanych ? Czytamy przecież , że Abrahamowi została poczytana wiara za sprawiedliwość . W jakich okolicznościach została poczytana : czy był obrzezany , czy przed obrzezaniem ? Otóż nie po obrzezaniu , ale gdy był nieobrzezany . I otrzymał znak obrzezania jako pieczęć usprawiedliwienia osiągniętego z wiary posiadanej wtedy , gdy jeszcze nie był obrzezany . I tak stał się ojcem wszystkich tych , którzy nie mając obrzezania , wierzą by i im poczytano to za tytuł do usprawiedliwienia , a także ojcem obrzezanych , którzy nie tylko na obrzezaniu się opierają , ale nadto kroczą śladami tej wiary , jaką ojciec nasz Abraham posiadał przed obrzezaniem . " Marek_Piotrowski jeżeli chodzi o datę to Wikipedia podaje nam około 49 roku . Obecnie mamy rok 2016 a więc za 33 lata będziemy mieli okrągłą dwutysięczną rocznicę odbycia się Soboru Jerozolimskiego . Podejrzewam że może być ogłoszony rok soboru albo nawet może odbyć się jakiś jubileuszowy sobór . Można przy tej okazji omówić problem obrzezania tej drugiej strony . Sprawa została załatwiona połowicznie jak do tej pory . Dokumenty o tej drugiej stronie nie wspominają . Sprawa nie została załatwiona .


Wt lip 19, 2016 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Księga Rodzaju i List do Galatów a obrzezanie
Nie sądzę, by był jakikolwiek "problem obrzezania drugiej strony" w chrześcijaństwie.
Od 20 niemal wieków wiemy, że obrzezanie jest zbędne (niby po co ?)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lip 19, 2016 18:24
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL