Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 3:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Nie będziecie sobie czynili bożków ... 
Autor Wiadomość
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
majanovak napisał(a):
To teraz to pokaz, ze mozemy sie im klaniac i ze mozemy czynic ich obrazy.
A jesli nie mozemy to po co ten przyklad? Bóg moze wszystko, my nie.
Bóg dal nam zakaz czynienia sobie podobizn i chyba tego powinnismy sie trzymac?


majanovak dobrze rozumiem, że uważasz, że nie możemy czynić żadnego obrazu? Nie masz w domu żadnego zdjęcia, żadnego obrazu?
Czy zakaz czynienia sobie podobizn dotyczy również nas?


Śr gru 04, 2013 22:39

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
medieval_man napisał(a):
majanovak napisał(a):
Bóg dal nam zakaz czynienia sobie podobizn i chyba tego powinnismy sie trzymac?

Jesli wskażesz werset, w którym Bóg rzeczywiście zakazał nam czynienia jakichkolwiek podobizn, a nie czynienia podobizn bóstw, żeby im się kłaniać.
:D


Zdaje sie, ze juz dawalam ten werset. Wg mnie przeslanie jest jasne:
"I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;" Rzym.1

Jesli to ci za malo, to ty pokaz w BIBLII, ze mozesz zrobic podobizne BOGA i Jemu sie klaniac. Ale zapewniam cie - nie znajdziesz tego.
Dlaczego szukasz wykretow zamiast po prostu nie uszanujesz Bozej woli by "Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym"

kacperek29 napisał(a):
majanovak dobrze rozumiem, że uważasz, że nie możemy czynić żadnego obrazu? Nie masz w domu żadnego zdjęcia, żadnego obrazu?
Czy zakaz czynienia sobie podobizn dotyczy również nas?


Naprawde klaniasz sie fotografiom, zdjeciom, pamiatkom itd?
Wg ciebie, to o to chodzi w tych wersetach?
Albo zupelnie nie rozumiesz niczego, albo kpisz sobie ze Slowa albo wydaje ci sie, ze czyms takim mozesz usprawiedliwic swoje nieposluszenstwo.
Jesli Slowo Boze nie ma na ciebie wplywu to i zadne argumenty cie nie przekonaja.
To samo dotyczy medieval_man.


Cz gru 05, 2013 17:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
majanovak napisał(a):
medieval_man napisał(a):
majanovak napisał(a):
Bóg dal nam zakaz czynienia sobie podobizn i chyba tego powinnismy sie trzymac?

Jesli wskażesz werset, w którym Bóg rzeczywiście zakazał nam czynienia jakichkolwiek podobizn, a nie czynienia podobizn bóstw, żeby im się kłaniać.
:D

Zdaje sie, ze juz dawalam ten werset. Wg mnie przeslanie jest jasne:
"I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;" Rzym.1

Wybacz.
Nie widac tu zakazu. A już w ogóle zakazu czynienia sobia wizerunku Boga, ktory stał się człowiekiem.
Jest tylko potępienie zastępowania sobie prawdziego Boga wizerunkami ludzi czy zwierzęt, po to, by im oddawać cześc.
Naciągasz Biblię.
majanovak napisał(a):
Jesli to ci za malo, to ty pokaz w BIBLII, ze mozesz zrobic podobizne BOGA i Jemu sie klaniac. Ale zapewniam cie - nie znajdziesz tego.

Nie muszę niczego pokazywać.
To nie przedszkole.
Wystarczy, że nie ma zakazu czynienia podobizn, oprócz zakazu czynienia podobizn innych bóstw po to, by sie im kłaniać.
W ST widzimy, że Bóg wręcz nakazywał czynienie pewnych wizerunków i przedmiotów kultu.
A ponieważ w ST Bóg nie objawił się widzialnie to i nie można było Boga czcić widzialnym wizerunkiem.
Po Wcieleniu stało się to możliwe.
majanovak napisał(a):
Dlaczego szukasz wykretow zamiast po prostu nie uszanujesz Bozej woli by "Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym"

Już Ci podałem, że te dwa wersety odnoszą sie do zakazu czynienia sobie podobieństw bóstw i kłaniania się im. A więc tego,( co jest na
- niebie w górze, i
- na ziemi w dole, i tego, co jest
- w wodzie pod ziemią


Porównaj sobie Flp 2,10 - aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano
- istot niebieskich i
- ziemskich i
- podziemnych
.)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz gru 05, 2013 18:25
Zobacz profil WWW
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
majanovak napisał(a):
Dlaczego szukasz wykretow zamiast po prostu nie uszanujesz Bozej woli by "Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym"

Nikt tutaj nie szuka wykrętów. My po prostu czytamy ten fragment I przykazania wraz ze zdaniem poprzedzającym, a nie w oderwaniu od niego. Nie ignorujemy również wyjaśnienia Boga odnośnie tego, dlaczego w I przykazaniu pojawił się tekst o rzeźbach i obrazach:

Pwt 4,15-18
15. Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie -
16. abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety,
17. podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem,
18. podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią.


Pt gru 06, 2013 9:14

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
medieval_man napisał(a):
Wybacz.
Nie widac tu zakazu. A już w ogóle zakazu czynienia sobia wizerunku Boga, ktory stał się człowiekiem.
Jest tylko potępienie zastępowania sobie prawdziego Boga wizerunkami ludzi czy zwierzęt, po to, by im oddawać cześc.
Naciągasz Biblię.


Ok. Twoja sprawa medieval_man.
Ale miales dac werset z Biblii, ze masz pozwolenie na to, ze mozesz to robic. Masz taki werset? Nie masz na pewno, wiec na czym sie opierasz, na tym, ze KrK ma taka teologie? To twoja podstawa medieval_man? I skoro nie masz to znaczy, ze znowu uprawiasz samowolke.. Robisz cos na co pozowlenia nie masz, czyli co, znowu dopuszcza cos KrK? Znowu tradycja gora ponad Slowo Boze?
Wg mnie to zwykle nieposluszenstwo wobec Boga i brak szacunku wobec Slowa. Przeciez kazdy z nas odpowie przed Bogiem ze swojego zycia - warto tak ryzykowac?

medieval_man napisał(a):
Nie muszę niczego pokazywać.
To nie przedszkole.
Wystarczy, że nie ma zakazu czynienia podobizn, oprócz zakazu czynienia podobizn innych bóstw po to, by sie im kłaniać.
W ST widzimy, że Bóg wręcz nakazywał czynienie pewnych wizerunków i przedmiotów kultu.
A ponieważ w ST Bóg nie objawił się widzialnie to i nie można było Boga czcić widzialnym wizerunkiem.
Po Wcieleniu stało się to możliwe.

Pan Jezus nie robil NICZEGO z Siebie, nie kierowal sie wlasnymi pomyslami, ale zawsze czynil Boza wole, zawsze sluchal tego co Mu mowil Ojciec i Jego plan realizowal, NIE WLASNY..
"bo ja nie z siebie samego mówiłem, ale Ojciec, który mnie posłał, On mi rozkazał, co mam powiedzieć i co mam mówić." albo:
"NIE POWIEDZIALEM NIC SAM OD SIEBIE."
"Przeto, co Ja wam mówię, mówię tak, jak mi powiedział Ojciec. "
"Na to odpowiedział im Jezus, mówiąc: Nauka moja nie jest moją, lecz tego, który mnie posłał."
"Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we mnie, wykonuje dzieła swoje. "
"Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał."
Podobnie Duch Swiety:
" lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi. "
A ty mi chcesz powiedziec, ze mozesz szukac sobie 'luk prawnych' i robic to co chcesz i bedzie w porzadku, bo nie ma zakazu? Niezla argumentacja.. :o Takie cielesne, ludzkie podejscie, ale czy bogobojne, prawe, sluszne?
Ciekawe jak staniesz przed Bogiem czy tez bedziesz tak spokojnie sie tlumaczyl, ze to bylo w porzadku..?

medieval_man napisał(a):
Już Ci podałem, że te dwa wersety odnoszą sie do zakazu czynienia sobie podobieństw bóstw i kłaniania się im. A więc tego,( co jest na
- niebie w górze, i
- na ziemi w dole, i tego, co jest
- w wodzie pod ziemią


Porównaj sobie Flp 2,10 - aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano
- istot niebieskich i
- ziemskich i
- podziemnych
.)


Tak, na imie Jezusa zegnie sie wszelkie kolano. Ale ty zdaje sie mowisz o klanianiu sie obrazom, wizreunkom, czczeniu portretow Jezusa, ale przeciez nie tylko bo jest masa swietych, ktorych czcicie i sie im klaniacie. Czy to nie sa wlasnie ci inni bogowie? Chocby z tego co mowisz to wlasnie Maria Jozef i cala plejada innych swietych, do ktorych sie modlicie i ktorych obrazy czcicie to sa wlasnie bozki - sam tak mi wlasnie udowadniales teraz. Ze Boga mozna, ale tylko innych nie mozna.. A ci inni to przeciez ludzie, wiec jak mozna czcic obraz przedstawiajacy Marie czy innych swietych?
A odnosnie Pana Jezusa to tez chyba nie do konca rozumiesz o co chodzi.
"Dlatego już odtąd nikogo nie znamy według ciała; a jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy."
Czy rozumiesz o co chodzi w tym wersecie medieval_man?
Czy widzisz, ze my juz nie mamy patrzec na Jezusa wg ciala, ale jedynie wg Ducha? Wiec ja tu nie widze pozwolenia na czynienie zadnych postaci, zadnych obrazow przedstawiajacych Pana Jezusa. Bo my nie mamy patrzec na Niego juz w ten sposob.


Pt gru 06, 2013 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nikt tutaj nie szuka wykrętów. My po prostu czytamy ten fragment I przykazania wraz ze zdaniem poprzedzającym, a nie w oderwaniu od niego. Nie ignorujemy również wyjaśnienia Boga odnośnie tego, dlaczego w I przykazaniu pojawił się tekst o rzeźbach i obrazach:

Pwt 4,15-18
15. Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie -
16. abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety,
17. podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem,
18. podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią.


Ja tez patrze na calosc, nie na wyrwany fragment. Dlaczego tylko KrK patrzac na te wersety widzi w tym, ze to nie dotyczy Boga? Wiesz, ze KrK jest postrzegany - przez to wlasnie - jako religia balowchwalcza?
A czy ty nie widzisz w tym ponizszym wersecie zakazu czynienia sobie tego typu rzeczy?
" I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;"
Czy ten werset nie mowi, ze nie mamy Boga przedstawiac przez obrazy, zadne obrazy, bo to obraza Boga? Ty tez tego nie widzisz? powiedz.
A nawet patrzac z pktu widzenia, ze wg KrK- nie ma zakazu, to automatycznie jest na to pozwolenie? A moze masz werset, ktory pozwala na czczenie Boga tworzac obrazy, posagi itd? A jesli nie masz to dlaczego mowisz, ze mozna?


Pt gru 06, 2013 19:32
Zobacz profil
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
majanovak napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nikt tutaj nie szuka wykrętów. My po prostu czytamy ten fragment I przykazania wraz ze zdaniem poprzedzającym, a nie w oderwaniu od niego. Nie ignorujemy również wyjaśnienia Boga odnośnie tego, dlaczego w I przykazaniu pojawił się tekst o rzeźbach i obrazach:

Pwt 4,15-18
15. Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie -
16. abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety,
17. podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem,
18. podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią.


Ja tez patrze na calosc, nie na wyrwany fragment. Dlaczego tylko KrK patrzac na te wersety widzi w tym, ze to nie dotyczy Boga?

Otóż nie tylko katolicy widzą, że należy je odczytać w konkretnym kontekście sytuacji, ale tak samo widzą to chociażby prawosławni, anglikanie czy luteranie. :D

Cytuj:
Wiesz, ze KrK jest postrzegany - przez to wlasnie - jako religia balowchwalcza?

Tylko przez fanatycznych protestantów, którzy oderwali Wj 200.3-6 od reszty tekstu Pisma Świętego, przez co doszli do kuriozalnego wniosku, że ten zakaz dotyczy wszystkich możliwych wizerunków.

Cytuj:
A czy ty nie widzisz w tym ponizszym wersecie zakazu czynienia sobie tego typu rzeczy?
" I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;"

Nie. Widzę w tym wersie zakaz posiadania cudzych bogów w miejsce lub obok Jahwe. No, ale że ja to czytam w kontekście tego Listu oraz całego Pisma Świętego, a nie w postaci wyrwanego z kontekstu jednego wersu, więc pewnie stąd ta różnica w interpretacji.

Cytuj:
Czy ten werset nie mowi, ze nie mamy Boga przedstawiac przez obrazy, zadne obrazy, bo to obraza Boga? Ty tez tego nie widzisz? powiedz.

Nie. Ten wers takiego zakazu nie zawiera. Nie ma w nim ani słowa o przedstawianiu Boga.

Cytuj:
A moze masz werset, ktory pozwala na czczenie Boga tworzac obrazy, posagi itd?

To zezwolenie masz ukryte w przytoczonym przeze mnie Pwt 4,15-18. :-)


Pt gru 06, 2013 19:45

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 846
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
majanovak napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nikt tutaj nie szuka wykrętów. My po prostu czytamy ten fragment I przykazania wraz ze zdaniem poprzedzającym, a nie w oderwaniu od niego. Nie ignorujemy również wyjaśnienia Boga odnośnie tego, dlaczego w I przykazaniu pojawił się tekst o rzeźbach i obrazach:
Pwt 4,15-18
15. Pilnie się wystrzegajcie - skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie -
16. abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej podobiznę mężczyzny lub kobiety,
17. podobiznę jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobiznę jakiegokolwiek ptaka, latającego pod niebem,
18. podobiznę czegokolwiek, co pełza po ziemi, podobiznę ryby, która jest w wodach - pod ziemią.

Ja tez patrze na calosc, nie na wyrwany fragment. Dlaczego tylko KrK patrzac na te wersety widzi w tym, ze to nie dotyczy Boga? Wiesz, ze KrK jest postrzegany - przez to wlasnie - jako religia balowchwalcza?
A czy ty nie widzisz w tym ponizszym wersecie zakazu czynienia sobie tego typu rzeczy?
" I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;"
Czy ten werset nie mowi, ze nie mamy Boga przedstawiac przez obrazy, zadne obrazy, bo to obraza Boga?...
Widocznie to jednak nie obraża Boga, jeśli podobizny nie oznaczaja "cudzego Boga", tylko slużą czci Jahwe. Dlatego w światyni jerozolimskiej - z polecenia Bożego - roiły się podobizny cherubów, zwierząt i bytów przyrodniczych. Same cheruby zaś były wcześniej elementami wierzeń kananejskich, służyły "bogom" kananejskim, a teraz służą Bogu Jahwe, gdyz tamci bogowie w oczach Hebrajczyków zbankrutowali ;)

Zakaz wykonywania podobizn więc miał znaczednie tylko tam, gdzie było niebezpieczeństwo kultu innych "cudzych" bogów. W tym rejonie stale to niebezopieczeństwo było, ale widzocznie nie zawsze jednakowe.
Gdy okazało się ono zbyt wielkie, prorocy okazyjnie (!) "przykręcali śrubę" malarzom i rzeźbiarzom (sprawa Nehuśtana). I tak zostało do czasów Chrystusa, do czasu, kiedy sam Chrystus stał się dosłownie cielesnym obrazem Boga.

Ale zwłaszcza jehowici do dziś o tym nie wiedzą. Zresztą Chrystus nie jest dla nich Bogiem. Piszą niekiedy, że to jest taki mniejszy Bóg (czystej woly politeizm!).


Pt gru 06, 2013 19:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Otóż nie tylko katolicy widzą, że należy je odczytać w konkretnym kontekście sytuacji, ale tak samo widzą to chociażby prawosławni, anglikanie czy luteranie. :D

Jakkolwiek nie patrzec ZAKAZ jest ZAKAZEM.. :D
Po polsku czytam i widze "abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej".. Wiec ja widze zakaz, a ty?

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tylko przez fanatycznych protestantów, którzy oderwali Wj 200.3-6 od reszty tekstu Pisma Świętego, przez co doszli do kuriozalnego wniosku, że ten zakaz dotyczy wszystkich możliwych wizerunków.

Mozesz usprawiedliwiac sie sam przed soba, ale Bóg zdania nie zmieni. Co potwierdzil w Rzymian 1.
I bedziesz kiedys musial z tego zdac sprawe przed NIM. Nie przede mna.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie. Widzę w tym wersie zakaz posiadania cudzych bogów w miejsce lub obok Jahwe. No, ale że ja to czytam w kontekście tego Listu oraz całego Pisma Świętego, a nie w postaci wyrwanego z kontekstu jednego wersu, więc pewnie stąd ta różnica w interpretacji.

Ok, twoj wybor.

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie. Ten wers takiego zakazu nie zawiera. Nie ma w nim ani słowa o przedstawianiu Boga.

A jednak jest.
"I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy;"
Zamienili chwale Boga NA .. obrazy..
Yarpen_Zirgin napisał(a):
To zezwolenie masz ukryte w przytoczonym przeze mnie Pwt 4,15-18. :-)

Chyba jest wrecz odwrotnie, bo jest nie ukryte, ale wrecz calkiem jasne:
"Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, (16) abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety, (17) czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, czy w kształcie jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem, (18) czy w kształcie czegokolwiek, co pełza po ziemi, czy w kształcie jakiejkolwiek ryby, która jest w wodzie pod ziemią, (19) i abyś, gdy podniesiesz swoje oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, cały zastęp niebieski, nie dał się zwieść i nie oddawał im pokłonu, i nie służył im, skoro Pan, twój Bóg, przydzielił je wszystkim ludom pod całym niebem"
Ja widze, ze mamy usilnie strzec sie by nie robic zadnej podobizny niczego. A gdzie ty widzisz zgode?
"abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej"
Wg mnie to chyba jest jasne, wg ciebie nie?


Śr gru 11, 2013 20:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
Atimeres napisał(a):
Widocznie to jednak nie obraża Boga, jeśli podobizny nie oznaczaja "cudzego Boga", tylko slużą czci Jahwe. Dlatego w światyni jerozolimskiej - z polecenia Bożego - roiły się podobizny cherubów, zwierząt i bytów przyrodniczych. Same cheruby zaś były wcześniej elementami wierzeń kananejskich, służyły "bogom" kananejskim, a teraz służą Bogu Jahwe, gdyz tamci bogowie w oczach Hebrajczyków zbankrutowali ;)

Naprawde myslisz, ze mozesz to samo co Bóg?
Po 1 to Bóg kazal zrobic cheruby, a wiec to polecenie Boga, a po 2 te cheruby to symbole potegi Boga, i nikt nie dostal polecenia skladania im ofiar, klaniania sie im czy modlitwy do nich np o wstawiennictwo..
To byly tylko symbole, albo moze dekoracja swiatyni pod symbolami? :-D

Atimeres napisał(a):
Zakaz wykonywania podobizn więc miał znaczednie tylko tam, gdzie było niebezpieczeństwo kultu innych "cudzych" bogów. W tym rejonie stale to niebezopieczeństwo było, ale widzocznie nie zawsze jednakowe.
Gdy okazało się ono zbyt wielkie, prorocy okazyjnie (!) "przykręcali śrubę" malarzom i rzeźbiarzom (sprawa Nehuśtana). I tak zostało do czasów Chrystusa, do czasu, kiedy sam Chrystus stał się dosłownie cielesnym obrazem Boga.

Nie tlumacz Boga Atimeresie, bo zakaz to zakaz i nie ma tam legendy wiesz. Zakaz jest jasny:
"abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety"
Kto wiec tak czyni popelnia grzech i basta. Twoje piekne slowka tego nie zmienia i nie osladza niczego, bo grzech moze i dobrze smakuje, ale ZAWSZE zostawia po sobie piasek w ustach..

Atimeres napisał(a):
Ale zwłaszcza jehowici do dziś o tym nie wiedzą. Zresztą Chrystus nie jest dla nich Bogiem. Piszą niekiedy, że to jest taki mniejszy Bóg (czystej woly politeizm!).

Nie lej mi tu wody i nie opowiadaj historyjek Atimeresie. To nie zmieni niczego.
Wlasnie dla Zydów jest to obrzydliwe, bo oni wiedza, ze to sie Bogu nie podoba i dlatego patrza na to wlasciwie - jak na balwochwalstwo.


Śr gru 11, 2013 20:56
Zobacz profil
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
A majanovak dalej nie rozumie, ze Pan Jezus jest obrazem Boga niewidzialnego.
Rozumiem, ze krzyz na scianie to tez dla ciebie balwochwalstwo?


Cz gru 12, 2013 9:23
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
majanovak napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
To zezwolenie masz ukryte w przytoczonym przeze mnie Pwt 4,15-18. :-)

Chyba jest wrecz odwrotnie, bo jest nie ukryte, ale wrecz calkiem jasne:
"Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, (16) abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety, (17) czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, czy w kształcie jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem, (18) czy w kształcie czegokolwiek, co pełza po ziemi, czy w kształcie jakiejkolwiek ryby, która jest w wodzie pod ziemią, (19) i abyś, gdy podniesiesz swoje oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, cały zastęp niebieski, nie dał się zwieść i nie oddawał im pokłonu, i nie służył im, skoro Pan, twój Bóg, przydzielił je wszystkim ludom pod całym niebem"
Ja widze, ze mamy usilnie strzec sie by nie robic zadnej podobizny niczego. A gdzie ty widzisz zgode?
"abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej"
Wg mnie to chyba jest jasne, wg ciebie nie?

Jasne jest dla mnie to, że ignorujesz fragment, który zaznaczyłem na zielono w cytacie z Twojego posta. Jednak mnie to nie dziwi, bo przyjęcie do wiadomości tego, co tam zapisano, powoduje zawalenie się interpretacji o absolutnym zakazie czynienia rzeźb i obrazów na potrzeby kultu Jahwe. :D


Cz gru 12, 2013 9:32
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
majanovak napisał(a):
Chyba jest wrecz odwrotnie, bo jest nie ukryte, ale wrecz calkiem jasne:
"Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia, (16)
Wtedy nie widzieli, ale potem tak, jak jest napisane:
    Wstąpił Mojżesz wraz z Aaronem, Nadabem, Abihu i siedemdziesięciu starszymi Izraela. Ujrzeli Boga Izraela, a pod Jego stopami jakby jakieś dzieło z szafirowych kamieni, świecących jak samo niebo. Na wybranych Izraelitów nie podniósł On swej ręki, mogli przeto patrzeć na Boga. Potem jedli i pili. [Wj 24 9-11]


Cz gru 12, 2013 10:40

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
Kael napisał(a):
A majanovak dalej nie rozumie, ze Pan Jezus jest obrazem Boga niewidzialnego.
Rozumiem, ze krzyz na scianie to tez dla ciebie balwochwalstwo?


Czy Pan Jezus jest namalowany czy chodzi o Prawdziwa Osobe, Kaelu?
Chcesz powiedziec, ze nie rozumiesz czym jest przenosnia?

Widzisz z krzyzem katolikow jest taka sprawa, ze on zawsze przedstawia Chrystusa na krzyzu.
A Chrystus zmartwychwstal, wiesz?
Krzyz jest pusty!!
" i że został pogrzebany, i że dnia trzeciego został z martwych wzbudzony według Pism"
Wy caly czas widzicie Chrystusa cierpiacego, a On juz nie cierpi, ale zmartwychwstal, ODNIOSL ZWYCIESTWO, ZATRIUMFOWAL.


Cz gru 12, 2013 20:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: czy siostrze Faustynie ukazal sie szatan pod postacia Je
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jasne jest dla mnie to, że ignorujesz fragment, który zaznaczyłem na zielono w cytacie z Twojego posta. Jednak mnie to nie dziwi, bo przyjęcie do wiadomości tego, co tam zapisano, powoduje zawalenie się interpretacji o absolutnym zakazie czynienia rzeźb i obrazów na potrzeby kultu Jahwe. :D


Potrzeby kultu Jahwe.. hehe..
Ale numer. Pokaz mi taka potrzeba Boga.
To sa stare katolickie slogany.


Cz gru 12, 2013 20:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL