Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Trzecie niebo 
Autor Wiadomość
Post Trzecie niebo
2Kor 12:2-4
"Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, <też nie wiem>, Bóg to wie - został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać."

Jak rozumiecie ten fragment?


N paź 03, 2004 14:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 19:39
Posty: 182
Post 
Hmm... że św. Paweł zna człowieka, który miał jakieś objawienie mistyczne. Albo ja tu czegoś nie rozumiem.

_________________
Wino i muzyka rozweselają serce,
ale wyżej od tych obu rzeczy stoi umiłowanie mądrości.


Śr paź 13, 2004 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 12, 2004 11:39
Posty: 9
Post 
Słyszałam opinię, że Paweł pisał ten List 14 lat po swoim nawróceniu.. i pisał o sobie.

Ale też nie rozumiem tego fragmentu:]


Wt mar 22, 2005 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 13, 2005 19:37
Posty: 62
Post 
Jest to "TO" Niebo.
Jest Ziemia i Niebo ale jest także i Niebo poza Niebem (kosmos).
A trzecie Niebo jest to "miejsce" w którym jesteśmy najbliżej Boga.


Cz mar 24, 2005 2:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 13, 2005 19:37
Posty: 62
Post 
Jest to swego rodzaju zachęta do przyjęcia wiary w Chrystusa.
Coś jakby obietnice względem "tego" co po nawróceniu.


Cz mar 24, 2005 2:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 13, 2005 19:37
Posty: 62
Post 
"... i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać."

A ten fragment rozumuje jako zakaz profanacji misteriów Bożych jako , że Słowo jest Bogiem a Bóg jest samym odwiecznym Słowem .
Niegodny człowiek jest "głuchy" na Słowo więc NIE MOŻE "Go" "słyszeć"(nie tożsame ze słuchać) a tym bardziej "Poznać" i tylko godny może dostapić poznania tajemnic Słowa. Tylko godny może/musi poznać ową Tajemnicę by nie "umrzeć". Jednak aby zasłużyć na "korone nieśmiertelności" wtajemniczony musi je dopełnić.....


Cz mar 24, 2005 4:06
Zobacz profil
Post 
Agniesia :) W omawianym fragmencie św. Paweł opisuje stan ekstazy, którego doznał.
Liczba 3 użyta w tym fragmencie wskazuje na stan szczęśćia . My również czasami mówimy, że jesteśmy w siódmym niebie. Św. Paweł nie używa liczy 7 , ponieważ w Biblii oznacza ona doskonałość, a on uważał się raczej za grzesznika, który bez żadnej swojej zasługi dostąpił łaski doświadczenia mistycznego. O pokorze św.Pawła świadczy także fakt, iż nie pisze wprost " ja" , tylko "człowiek".
Natomiast określenie "porwany" wskazuje na charakter łaski- która była łaską wlaną, daną przez Boga bez żadnej zasługi ze strony tego, kto ją otrzymał i zapewne nieoczekiwaną.

"Słyszał tajemne słowa, których nie godzi się człowiekowi powtarzać"- w tym zdaniu jest podkreślona więź zawiązana między Bogiem a św. Pawłem. Słowa, które Bóg kieruje do swoich wybranych, mogą być niezrozumiałe dla innych ludzi - w tym sensie są tajemnicą. Ale są tajemnicą również dlatego, że prawdziwe doświadczenia mistyczne dokonują się i są przechowywane w sercu. Związek duszy z Bogiem często jest sprawą tylko między ową duszą a Bogiem.


Cz mar 24, 2005 14:22
Post Re: Trzecie niebo
erda napisał(a):
2Kor 12:2-4
"Znam człowieka w Chrystusie, który przed czternastu laty - czy w ciele - nie wiem, czy poza ciałem - też nie wiem, Bóg to wie - został porwany aż do trzeciego nieba. I wiem, że ten człowiek - czy w ciele, nie wiem, czy poza ciałem, <też nie wiem>, Bóg to wie - został porwany do raju i słyszał tajemne słowa, których się nie godzi człowiekowi powtarzać."

Jak rozumiecie ten fragment?


mysle ze to jest wyjasnienie
As we have seen, the heavens are not referred to specifically as if divided into platforms or stages, but, rather, the context must be relied upon to determine whether reference is to the heavens within earth’s atmospheric expanse, the heavens of outer space, the spiritual heavens, or something else. It therefore appears that the reference to “the third heaven” indicates the superlative degree of the rapture in which this vision was seen. Note the way words and expressions are repeated three times at Isaiah 6:3; Ezekiel 21:27; John 21:15-17; Revelation 4:8, evidently for the purpose of expressing an intensification of the quality or idea.


w Biblii wiele razy pojawiaja sie cyfry ktore cos wskazuja ,symbolizuja i okreslaja. tak jes i w tym wypadku


Cz kwi 21, 2005 22:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL