Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Abraham i Izaak 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Klebestift
Czy Bóg musi specjalnie dla każdego dodawać stwirdzenie "nie składaj ofiary z człowieka", bo Jego czyny już nie wystarczają? O jakich ofiarach z ludzi składanych Bogu mówisz?

Hipotezy są, jasne natomiast musze przyjąc to co napisałeś w takiej formie jakie to jest. Jest to ciekawe przekopywanie się przez poszczególne warstwy tekstu, natomiast pozostaje moje pytanie co to miałoby udowadniać? Czy była to jedynie, porządana zresztą dla wspólnego rozwoju, ciekawostka.

Zazraz chwileczkę, to chrzećijanie głoszą że każda litera z Biblii ma być pogodzona z inną, że słowa Jezusa mogą zostac znieosine przez inne słowa zapisane w ST? Czy jesteśmy zobowiązani zarówno kamieniowac jak i napominać?

_________________
Pozdrawiam
WIST


So mar 14, 2009 23:42
Zobacz profil
Post 
Ciekawą rzeczą jest, że w tradycji islamu to Ismael miał zostać poświęcony...i jest to u nich całkiem spore święto...


N mar 15, 2009 13:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Bo Islam uznaje, Ismaela za pierworodnego i od niego zaczyna się "rozejście" Islamu z Judaizmem i chrześcijaństwem.
Dlatego wszyscy (chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi) mamy ojca Abrahama, natomiast przy jego synu już jest rozdźwięk.
Ale nie jest to temat o tym ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N mar 15, 2009 14:38
Zobacz profil
Post 
jarekS napisał(a):

Czy to był przypadek że chodziło o syna jedynego ?Próba Abrahama pokazuje również -czytając ją dzisiaj -że na taki akt ofiary zdobył się Bóg darząc miłością ludzi. Pozwolił by jego Syn doznał śmierci i został wskrzeszony aby spełniły się obietnice Boże.Bóg nie czyni niczego co nie miało by sensu ,wszystko ma swój cel i spełnienie . Ale czy my wyciągniemy z tych relacji jakieś wnioski ,jakąś lekcję. Czy w oczach Bożych , Abrahama jest moralne to co my dzisiaj uwarzamy za moralność?
Pozdrawiam


To takie proste, tylko jedna osoba napisała o oczywistym wskazaniu na Jezusa, taki właśnie był cel tego wydarzenia, jak wszystkich opisanych w całej Biblii. Całe Słowo wskazuje wszystkim na Jezusa. Cała historia Narodu Wybranego, wszystkie wydarzenia i proroctwa itd. pokazują Jezusa.


Pn kwi 06, 2009 10:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Abraham i Izaak
Rdz 27, BT napisał(a):
30Gdy Izaak wypowiedział swe błogosławieństwo nad Jakubem i gdy ten tylko co odszedł od niego, wrócił z łowów brat Jakuba, Ezaw. 31 I on także przyrządził ulubioną potrawę ojca, zaniósł mu ją i rzekł do niego: «Podnieś się mój ojcze, i jedz to, co twój syn upolował, abyś mi udzielił błogosławieństwa!» 32 Izaak go zapytał: «Kto ty jesteś?» A on odpowiedział: «Jam syn twój pierworodny, Ezaw!» 33 Izaak bardzo się zatrwożył i rzekł: «Kim więc był ten, który upolował zwierzynę i przyniósł mi, a ja jadłem z niej, zanim ty wróciłeś, i pobłogosławiłem mu? Przecież to on otrzymał błogosławieństwo!» 34 Gdy Ezaw usłyszał te słowa swojego ojca, podniósł głośny pełen goryczy lament, i rzekł do ojca: «Daj i mnie błogosławieństwo, mój ojcze!» 35 Izaak powiedział: «Przyszedł podstępnie brat twój i zabrał twoje błogosławieństwo!


Dlaczego właściwie Izaak nie mógł udzielić Ezawowi drugiego błogosławieństwa, nie miał drugiego w zanadrzu? Na to i inne pytania odpowiada Marcin Majewski w niedawno dodanym wykładzie https://www.youtube.com/watch?time_cont ... vvIIXHqms0
Jest tu też o ofierze Izaaka i innych powiązanych zagadnieniach.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn lip 09, 2018 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re:
Klebestift napisał(a):
*tym który złożył swoją córkę w ofierze (Sdz 11) był oczywiście Jefte a nie Jesse.


Problem w tym, że posądzanie Jeftego o to, że złożył swą córkę w ofierze całopalnej jest niedorzecznością w kontekście biblijnym. No ale nie o tym jest wątek.

A co do kwestii ofiarowania Izaaka, to fajnie ujął to A.W. Tozer:
Cytuj:
Bóg pozwolił sędziwemu,cierpiącemu człowiekowi iść przez to doświadczenie aż do chwili, gdzie wiedział, że nie będzie odwrotu, i wtedy dopiero powstrzymał go, aby nie zabijał chłopca. Do zadziwionego patriarchy mówi teraz:"W porządku, Abrahamie. Nigdy nie zamierzałem spowodować, abyś zabił chłopca. Chciałem tylko usunąć go ze świątyni twego serca, abym mógł tam spokojnie rządzić. Teraz możesz mieć chłopca, całego i zdrowego. Zabierz go z powrotem do namiotu. Teraz wiem, że boisz się Boga, ponieważ nie wzbraniałeś się oddać Mi twego syna, twego jedynego syna".

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz mar 21, 2019 19:35
Zobacz profil
Post Re: Abraham i Izaak
@Wybawiony a to ciekawe..możesz rozwinąć o Jeftem? Możemy założyć osobny temat... :-)

Co do Izaaka to zastanawiam się czy nie miał potem PTSD (syndrom stresu pourazowego) i jak wyglądały relacje po tym zajściu ojciec-syn...


Śr mar 27, 2019 21:18
Post Re: Abraham i Izaak
Teresse napisał(a):
@Wybawiony a to ciekawe..możesz rozwinąć o Jeftem? Możemy założyć osobny temat... :-)

Już jest osobny ("Ofiary z ludzi dla JHVH?"), od tego miejsca mniej więcej szczegółowo omawiana sprawa złożenia przez Jeftego ofiary z własnej córki (wcześniejsze wpisy to luźniejsza rozmowa na temat biblijnych ofiar z ludzi):
viewtopic.php?p=674742#p674742


Cz mar 28, 2019 11:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL