Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 19, 2020 22:59Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 dlaczego apokryfy są apokryfami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 14, 2004 11:44
Posty: 84
Post dlaczego apokryfy są apokryfami
Dlaczego kościól uznał niektóre księgi za apokryfy i dlaczego one zostały wyrzucone z kanonu pisma?


Wt gru 14, 2004 18:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 12, 2004 6:33
Posty: 171
Post 
Kościół uznal, ze tejrze ksiegi nie naleza do natchnionych. Nie zaprzecza ich pochodzenia ale nie uznaje ich za natchnione...

_________________
ProGóry Team www.progory.pl


Wt gru 14, 2004 19:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 14, 2004 11:44
Posty: 84
Post 
Daidoss napisał(a):
Kościół uznal, ze tejrze ksiegi nie naleza do natchnionych. Nie zaprzecza ich pochodzenia ale nie uznaje ich za natchnione...


Do natchnionych czyli czego?


Wt gru 14, 2004 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Kościół, w którym nieustannie działa i którym kieruje Duch Święty, zadecydował, iż to właśnie te księgi są natchnione i zostały napisane rzeczywiście przez apostołów, dlatego znalazły się w kanonie. Proces kształtowania się kanonu trwał kilka stuleci.

Tak naprawdę ksiąg, które mówiły o życiu Chrystusa było dużo. Jednakże ich autorzy nie byli tak naprawdę apostołami, a tylko się pod nich podszywali. Z tego gąszczu różnych ksiąg, Kościól "wyłowił" te, których autorami byli naprawdę apostołowie i umieścił je w kanonie. Te które nie weszły do kanonu (a nie zostały z niego wyrzucone), nazywamy apokryfami. Wiele z nich powstało tylko po to, by uzasadnić różne herezje (głównie gnostycką). Są więc totalnym fałszerstwem. Są jednakże i takie apokryfy, który nie powstały na użytek sekt, a mówią nam wiele o Chrystusie. Przykład ? Na prawosławnej ikonie Bożego Narodzenia, która istnieje w tym Kościele od starożytności, możemy np. zauwarzyć dwie kobiety, obecne, oprócz Bogarodzicy, przy narodzeniu Chrystusa. Kto to jest ? Położne, które sprowadził Józef. Dowiadujemy się o tym z jednej z apokryficznych ewangelii. Tak więc, niektóre apokryfy potrafią też być bardzo przydatne i mogą zawierać także dodatkowe historyczne informacje. Jednakże Kościół stwierdza, iż ich autorzy nie byli natchnieni Duchem Świętym.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Wt gru 14, 2004 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 14, 2004 11:44
Posty: 84
Post 
To jakim cudem człowiek może wiedzieć, czy autor, gdy pisał jakąś księgę czy ewangelie był natchniony przez ducha świętego?

To jest bezsensu!

Z tego co mi wiadomo, to tylko Bóg lub duch święty, lub dusze, które odeszły mogą to ewentualnie wiedzieć. Ale człowiek?


Śr gru 15, 2004 6:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Proponuję poczytać tutaj: http://biblijna.strona.pl/teksty/kanon.htm

Kościół wierzy w kierownictwo Ducha Św - Chrystus obiecał "On was wszystkiego nauczy". W pierwszych wiekach na pewno dyskutowano kanoniczność niektórych ksiąg - i przyjęto w końcu te, którymi posługiwali się chrześcijanie w pierwszych wiekach...

Poza tym - w oczywisty sposób odrzucono teksty, których fragmenty były sprzeczne z tym, co przekazywali, czego nauczali apostołowie.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr gru 15, 2004 7:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 14, 2004 11:44
Posty: 84
Post 
No tak ale to nie zmienia faktu, iż człowiek zadecydował o tym które księgi były pisane przez autora natchnionego duchem świętym, a które nie!

Pozatym widze że pismo to wielki kogiel mogiel :D


Śr gru 15, 2004 10:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
To nie tak Neo. To nie ludzie zdecydowali, to Bóg zdecydował. Od czasu powstania Kościoła (moment zstąpienia Ducha Świetego na apostołów), Duch Święty jest stale obecny w Kościele. Jak sam doskonale wiesz Duch Święty jest Bogiem, tak jak Ojciec i Syn. To właśnie tenże Duch Święty, który jest cały czas w Kościele, kieruje nim. My, żyjący ludzie, tu na ziemi - hierarchia i zwykli wierni, modlimy się, by Bóg pozwolił nam zrozumieć decyzję Ducha Świetego. Jeżeli Kościół podjął prawidłową decyzję, tzn. że rozpoznał właściwie wolę Ducha Świętego. Jeżeli decyzja była błędna, tzn. że ludzie nie rozpoznali woli Ducha Świętego.

Tak samo było z kanonem ksiąg Pisma Świętego. Modlono się, by Duch Święty objawił, które z ksiąg zostały napisane przez autorów przez Niego natchnionych. Bóg objawił, że były to właśnie te księgi. Dlatego są właśnie w kanonie. W jaki sposób przejawiło się to, że Bóg-Duch Święty "poinformował" nas o swojej woli ? W taki sposób, że cały Kościół Powszechny, zgadzał się, co do tego, że akurat te księgi są natchnione. Bywało tak, że w jakimś Kościel lokalnym uważano, że za natchnione uważano danych kilka ksiąg. W innym Kościele lokalnym, uważano kilka innych, itd. Jednakże, chociaż był księgi, które tylko dany Kościół lokalny uważał za kanoniczne, a inne nie Kościoły ich nie uznawały. Jednakże w tym gąszczu ksiąg, były takie, które występowały wszędzie. W każdym Kościele. Stoponiowo, więc ustalił się kanon. Pominięto te księgi, które tylko dany Kościół uważał za natchnione, a inne Kościoły lokalne, nie. Natomiast za kanon uznano te księgi, które były uważane we wszystkich Kościołach lokalnych za natchnione. To jest właśnie dzisiejszy kanon. W ten sposób objawiła nam się wola Ducha Świętego. Pojedyńcze osoby, czy też grupy osób, mogą popełniac omyłki. Jednakże, Kościół jako całość jest nieomylny, bo objawia w nim się wola Ducha Świetego !

Tak to możliwie najprościej można wytłumaczyć :)

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Śr gru 15, 2004 12:05
Zobacz profil
Post 
Neo

To nie tak
Sam przyznajesz, ze istnieja ksiegi pisane pod natchnieniem Ducha Św.
Duch Sw. natchnal autorow.....ale nie znaczy to, ze po spisaniu sie wycofal. On dalej tam JEST......i dlatego natchnal innych by potrafili odroznic Prawde od falszywki.
To dzialanie Ducha Sw. pozwala odroznic te ksiegi.


Cytuj:
Pozatym widze że pismo to wielki kogiel mogiel


Nie bardzo rozumiem co masz na mysli.....moze jakies wyjasnienia?

pozdrowka


Śr gru 15, 2004 12:07

Dołączył(a): Wt gru 14, 2004 11:44
Posty: 84
Post 
Belizariusz napisał(a):
Nie bardzo rozumiem co masz na mysli.....moze jakies wyjasnienia?

http://biblijna.strona.pl/ napisał(a):
Biblia jaką bierzemy do ręki trochę się różni od tej, jaką brali nasi rodzice...Nawet poszczególne wydania tekstów greckich i hebrajskich, opracowywane przez naukowców, nieco się różnią!Nektariusz napisał(a):
To nie ludzie zdecydowali, to Bóg zdecydował

Czy aby napewno:
Cytuj:
Rozwój kanonu Starego Testamentu
...
ok. 90:
Uczeni rabini spotykają się w Jamni (Yavne) i decydują o uznaniu za kanoniczne tylko 39 ksiąg, które są w tym czasie znane w języku hebrajskim.
...
Jednak papież Damazy chce, by do kanonu włączono wszystkie 46 tradycyjnie używanych ksiąg; stąd Wulgata ma ich właśnie 46.
...Dlaczego duch świety nie natchnoł tylko raz jakiegoś papieża np. Aleksandra VI, który by raz zadecydował które należą do kanonu, a które nie. Z tego wynika, że duch święty bardzo często dokonywał tzw. natchnień.


Nektariusz napisał(a):
Kościół jako całość jest nieomylny, bo objawia w nim się wola Ducha Świetego !

Skoro kanon się zmieniał to kościół jest omylny!! Jeżeli wyrzucili jakąś księgę, to wiedzieli, że przedtem kiedy ją uznawali się mylili! Czyli też można z tego wnioskować, że duch święty jest omylny lub chociarz był omylny do roku 1546 8)


Śr gru 15, 2004 14:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Po pierwsze, to mówimy o Kościele Chrześcijańskim, a nie o Żydach. To w Kościele Chrześcijańskim działa Duch Święty i podejmuje decyzje. Tak więc przykład z żydowskimi rabinami nie jest właściwym przykładem.

Po drugie, Kościół jest nieomylny ! Z tymże jest nieomylny jako całość. Pojedyńcze osoby w Kościele mogą popełnić omyłkę. Napisałem przedtem, że w Kościołach lokalnych (nie w całym Kościele powszechnym, lecz w Kościele lokalnym), były w użyciu też księgi, które nie weszły potem do kanonu ! Przykład ? W Kościele lokalnym nr. 1 za natchnione uważa się a, b, c, d; w Kościele lokalnym nr. 2 za natchnione uważa się a, b, e, f; w Kościele lokalnym nr. 3 za natchnione uważa się a, b, i, j. Porównajmy teraz: księgi c i d występują tylko w Kościele lokalnym nr. 1, księgi e i f, tylko w Kościele nr. 2, a księgi i oraz j tylko w Kościele nr. 3. Co jest jednak dla tych wszystkich Kościołów wspólne ? Księgi a oraz b wsytępują w każdym w nich i wszędzie są uważane za natchnione. Wniosek ? Ponieważ księgi a oraz b są uznane przez wszystkie Kościoły lokalne za natchnione, zaliczamy je do kanonu. Pozostałe księgi, ponieważ nie są powszechnie uważane za natchnione, nie wchodzą do kanonu. W ten sposób objawiła się decyzja Ducha Świętego. Kościół jest nieomylny tylko jako całość ! Oto mi chodziło w poprzedniej wypowiedzi.

Co do papieża, to w tym miejscu narażę się braciom katolikom :) ale zgodnie z nauką mego Kościoła (prawosławnego) powiem, że papież jest omylny. Nie można się zgodzić z tak niesamowitą teorią, jak nieomylność jednostki. Nieomylny jest tylko cały Kościół. Duch Święty działa w całym Kościele, a nie tylko "w papieżu". Kanon Pisma Świetego nie został ustalony przez papieża lecz przez cały Kościół.

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Śr gru 15, 2004 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 14, 2004 11:44
Posty: 84
Post 
Nektariusz napisał(a):
Po drugie, Kościół jest nieomylny !


Jak już pisałem:

Jeżeli kościół uznawał coś, co później zmienił. Po zmianie uważa że teraz jest wszystko dobrze i aktualnie się nie myli to jednocześnie uznaje, że przed zmianą był w błędzie czyli się mylił? Czy to jest jasne i logiczne?

Pozatym kościól nie chce się przyznawać do błędów i przesto traci swoja wiarygodoność. Jedynie papeież przeprosił wszystkich publicznie za wszystkie błędy które popełnił w historii.


Śr gru 15, 2004 17:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Wiesz Neo czemu zydzi zdecydowali przyjac tylko niektore ksiegi, po inne zbyt wyraznie mowily o Chrsytusie. Na tym samym "spotkaniu" zdecydowano ze propoctwa juz nie maja wartosc prorockiej, i wazny jest przedewszystkim piecioksiag.

Innym krytyrium byl jezyk, zdecydowano ze tylko ksiegi napisane do hebrajsku beda nalezec do Pism Objawionych, nie ma na to dowodow ale tez prawdopobnie byl to gest "antychrzescianki". Zeby zmniejszyc wage tekstow grecjkich, gdyz ewangelisci (ci co napisale ewangelie sie nimi poslugiwali). W zasadzie juz w pierwszych wiekach Ojcowie mieli jasnosc co nalezy do Pisma Swietego, ale nie bylo nikogo wewnatrz Kosciola kto by powaznie odrzucal jakies ksiegi. Dopiero jak sie pojawil Luter, ktory przyjal twierdzenie ze ST moze byc tylko pisany po hebrajsku, z NT poczatkowo wyrzucil list Jakuba, bo mu nie odpowiadala tamtejsza teologia.


Śr gru 15, 2004 21:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Neo, przecież tłumaczę, że Kościół jest nieomylny jako całość ! Nieomylny jeśli chodzi o prawdy wiary, jeśli idzie o naukę. Cały Kościół uznał obecny kanon ksiąg Pisma Świętego i nic w tej materii nie zmienił. O co Ci chodzi ?

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Śr gru 15, 2004 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 14, 2004 11:44
Posty: 84
Post 
Nektariusz napisał(a):
Neo, przecież tłumaczę, że Kościół jest nieomylny jako całość !


Rozwiń ten wątek, bo nie kapuje tej 'nieomylności jako całość' :lol:


Cz gru 16, 2004 8:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL