Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 17:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Jak interpretować Wj 4, 24-25? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 15:44
Posty: 8
Post Jak interpretować Wj 4, 24-25?
"W czasie podróży w miejscu noclegu spotkał Pan Mojżesza i chciał go zabić. Sefora wzięła ostry kamień i odcięła napletek syna swego i dotknęła nim nóg Mojżesza, mówiąc: "Oblubieńcem krwi jesteś ty dla mnie" I odstąpił od niego [Pan]. Wtedy rzekła: "Oblubieńcem krwi jesteś przez obrzezanie"." /Wj 4, 24-25/
Jak to można zinterpretować?


Wt sty 18, 2005 16:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 15:44
Posty: 8
Post Nikt nie umie odpowiedzieć???
Nikt nie umie odpowiedzieć na moje pytanie???


Wt sty 25, 2005 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 15, 2005 15:31
Posty: 111
Post 
"Scena ta, wzięta z tradycji J i mówiąca o próbie zabicia Mojżesza przez JHWH wydaje się związana z opowiadaniem J o walce Jakuba z JHWH (Rdz 32, 24-32). W obu przypadkach JHWH nagle pojawia sie w nocy jako groźna siła demoniczna. Jakub znajduje się w drodze do Ziemi Obiecanej, ale musi najpierw spotkać swojego wrogo usposobionego brata, Ezawa. Mojżesz także otrzymał obietnicę, ale najpierw musi się spotkać z wrogo usposobionym faraonem.
Sefora, jak matka i siostra Mojżesza, ratuje swojego męża od śmierci dzięki szybkiemu i przemyślanemu działaniu. Udaremnia próbę zabicia Mojżesza przez JHWH, spełniając potrójny rytuał. Odcina napletek syna, dotyka nim nóg (prawdopodobnie narządów płciowych) Mojżesza i wypowiada słowa: "Oblubieńcem krwi jesteś ty dla mnie". Sam fakt, że autor próbuje wyjaśnić to wydarzenie w w.26b, oznacza, że jego znaczenie było niejasne już w czasie powstawania tej księgi. Pomazanie krwią w tym rytuale obrzezania przywodzi na myśl pomazanie krwią odrzwi w domach Izraelitów, kiedy dziesiąta plaga zagrażała zyciu ich pierworodnych (12, 12-13). Scena ta zapowiada więc dziesiątą i ostatnią plagę (12,29-32) i uratowanie wszystkiego, co pierworodne w domach Izraelitów (13,1-2.11-16)"

powyżej wklejka z "Międzynarodowy Komentarz do PŚ",
W. R. Farmer (Red.), W-wa 2001, s. 330.

poniżej ja :)

Obrzezanie syna i "przeniesienie skutków obrzezania" na Mojżesza ratuje go przed śmiercią. Przez krew (symbol zycia) M. wykupiony został od gniewu IHWH (od śmierci). Będąc zaś "oblubieńcem krwi" = beneficjentem skutków Przymierza - był bezpieczny.
Ja tak to rozumiem :)


Śr sty 26, 2005 23:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL