Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Eli, Eli lama sabachthani 
Autor Wiadomość
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
AquilaSPQR napisał(a):
Z psalmu 82, który jest najwyraźniej równie niewygodny dla Kościoła, zatem musi być pokrętnie tłumaczony. Podobnie jak i:

1 A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. 2 Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.
3 Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat». 4 A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.

Rdz 6, 1-4


Ale tak to już jest z "religiami księgi". Wystarczy parę niezrozumiałych słów albo błędny przekład i już ludzkość ma zajęcie na całe tysiąclecia.

A to jest jakies pokrętne tłumaczenie tego fragmentu?

Co do "niezrozumiałych" słów..to przecież oczywiste, że wiele semityzmów jest dla nas, obecnie żyjących, nie-semitów, kompletnie niezrozumiałych i trzeba im poświęcić "trochę" czasu aby je zrozumieć..na szczęście to nie boli ;-) , choć niektórych może nużyć..


So paź 29, 2011 11:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 11, 2011 16:54
Posty: 178
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Cytuj:
A to jest jakies pokrętne tłumaczenie tego fragmentu?


Jest, ale o tym może w innym temacie. Na przykład tutaj: KLIK

No ale wracając do tematu - dlaczego wierzący będą wiecznie roztrząsać sprawę słów Jezusa na krzyżu, skoro żaden z autorów ewangelii nie był tam na miejscu jak i przekazywane słowa róznią się dramatycznie w zależności od autora? Czy nie bezpieczniej przyjąć, że po prostu "nie wiadomo co Jezus powiedział", a to, czym dysponujemy w Biblii to po prostu wynik tego, jak autorzy wyobrażali sobie tę chwilę?

_________________
Niektórzy chrześcijanie, niczym ludzie, którzy po pijanemu działają na własną zgubę, zmienili trzy, cztery czy więcej razy tekst Ewangelii i sfałszowali go, aby mieć odpowiedź na stawiane zarzuty.

Celsus, "Prawdziwe słowo"


So paź 29, 2011 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 27, 2011 7:28
Posty: 17
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Święty Jan tam był


Pn paź 31, 2011 8:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 12:08
Posty: 12
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
alcia napisał(a):
nie, Bóg nie widział w Jezusie grzechu, bo Jezus nie miał grzechu. A te zdanie wyraża smutek Jezusa, że został całkiem sam, Bóg Ojciec milczy. Jednak mimo to Jezus nie przestaje Ojcu ufać.


Słowa Jezusa były modlitwą opartą na Psalmie Dawidowym:

(1) Kierownikowi chóru. Na modłę pieśni: Łania o świcie. Psalm. Dawidowy. (2) Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Daleko od mego Wybawcy słowa mego jęku. (3) Boże mój, wołam przez dzień, a nie odpowiadasz, wołam i nocą, a nie zaznaję pokoju. (4) A przecież Ty mieszkasz w świątyni, Chwało Izraela! (5) Tobie zaufali nasi przodkowie, zaufali, a Tyś ich uwolnił; (6) do Ciebie wołali i zostali zbawieni, Tobie ufali i nie doznali wstydu. (7) Ja zaś jestem robak, a nie człowiek, pośmiewisko ludzkie i wzgardzony u ludu. (8) Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą, rozwierają wargi, potrząsają głową: (9) Zaufał Panu, niechże go wyzwoli, niechże go wyrwie, jeśli go miłuje. (10) Ty mnie zaiste wydobyłeś z matczynego łona; Ty mnie czyniłeś bezpiecznym u piersi mej matki. (11) Tobie mnie poruczono przed urodzeniem, Ty jesteś moim Bogiem od łona mojej matki, (12) Nie stój z dala ode mnie, bo klęska jest blisko, a nie ma wspomożyciela. (13) Otacza mnie mnóstwo cielców, osaczają mnie byki Baszanu. (14) Rozwierają przeciwko mnie swoje paszcze, jak lew drapieżny i ryczący. (15) Rozlany jestem jak woda i rozłączają się wszystkie moje kości; jak wosk się staje moje serce, we wnętrzu moim topnieje. (16) Moje gardło suche jak skorupa, język mój przywiera do podniebienia, kładziesz mnie w prochu śmierci. (17) Bo sfora psów mnie opada, osacza mnie zgraja złoczyńców. Przebodli ręce i nogi moje, (18) policzyć mogę wszystkie moje kości. A oni się wpatrują, sycą mym widokiem; (19) moje szaty dzielą między siebie i los rzucają o moją suknię. (20) Ty zaś, o Panie, nie stój z daleka; Pomocy moja, spiesz mi na ratunek! (21) Ocal od miecza moje życie, z psich pazurów wyrwij moje jedyne dobro, (22) wybaw mnie od lwiej paszczęki i od rogów bawolich - wysłuchaj mnie! (23) Będę głosił imię Twoje swym braciom i chwalić Cię będę pośród zgromadzenia: (24) Chwalcie Pana wy, co się Go boicie, sławcie Go, całe potomstwo Jakuba; bójcie się Go, całe potomstwo Izraela! (25) Bo On nie wzgardził ani się nie brzydził nędzą biedaka, ani nie ukrył przed nim swojego oblicza i wysłuchał go, kiedy ten zawołał do Niego. (26) Dzięki Tobie moja pieśń pochwalna płynie w wielkim zgromadzeniu. Śluby me wypełnię wobec bojących się Jego. (27) Ubodzy będą jedli i nasycą się, chwalić będą Pana ci, którzy Go szukają. Niech serca ich żyją na wieki. (28) Przypomną sobie i wrócą do Pana wszystkie krańce ziemi; i oddadzą Mu pokłon wszystkie szczepy pogańskie, (29) bo władza królewska należy do Pana i On panuje nad narodami. (30) Tylko Jemu oddadzą pokłon wszyscy, co śpią w ziemi, przed Nim zegną się wszyscy, którzy w proch zstępują. A moja dusza będzie żyła do Niego, (31) potomstwo moje Jemu będzie służyć, opowie o Panu pokoleniu (32) przyszłemu, a sprawiedliwość Jego ogłoszą ludowi, który się narodzi: Pan to uczynił.

(Ks. Psalmów 22:1-32, Biblia Tysiąclecia)


Ten Psalm to prorocza wizja śmierci Jezusa. Dlatego cytując właśnie ten psalm Jezus wyraża całkowite oddanie Bogu i jego woli. Przeczytajcie ten Psalm uważnie. To wspaniała modlitwa.


N cze 16, 2013 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 23, 2016 18:09
Posty: 14
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Żydzi mieli obowiązek nad kimś kto jest w agonii odmówić psalm 22, zaczynający się słowami "Boże mój,Boże mój czemuś mnie opuścił?" A tutaj umiera Jezus - i nikt nie ma odwagi odmówić psalmu 22.Dlaczego? Kiedy Jezus go zaczyna odmawiać, uczeni w piśmie doskonale wiedzą co to za Psalm, ale boją się go mówić, gdyż wtedy musieliby uznać Jezusa za Mesjasza, orientują się że Psalm 22 opowiada o Jezusie - więc co mówią ? "Eliasza wzywa".


Ostatnio edytowano Pt mar 30, 2018 22:58 przez Marian62, łącznie edytowano 1 raz



Pt mar 30, 2018 22:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Marian62 napisał(a):
Żydzi mieli obowiązek nad kimś kto jest w agonii odmówić psalm 22 zaczynający się słowami "Boże mój,Boże mój czemuś mnie opucił?" A tutaj umiera Jezus - i nikt nie ma odwagi odmówić psalmu 22.Dlaczego? Kiedy Jezus go zaczyna odmawiać uczeni w piśmie doskonale wiedzą ze to jest psalm 22, ale boją się przyznać się bo wtedy by musieli uznać Go za Mesjasza więc co mówią ? "Eliasza wzywa"


Co ma wspólnego odmawianie jakiejś modlitwy, do uznania Jezusa za mesjasza?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 30, 2018 22:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 23, 2016 18:09
Posty: 14
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Robek, o Kim mówi to proroctwo.Np.ten fragment Ps 22,18/ A oni się wpatrują, sycą mym widokiem; moje szaty dzielą miedzy siebie i los rzucają o moją suknie/ Bóg-Człowiek modlił się do Boga słowami człowieka - psalmisty. Ale czy nie może być tak, że to Jezus, dla którego czas nie istnieje, wypowiedział te słowa wpierw, a psalmista tylko je spisał? Że kilka wieków wcześniej - to żaden problem. I wtedy mamy wniosek, że Jezus modlił się swoimi słowami, które wcześniej dał poznać ludziom.
Na podobnej zasadzie nie możemy twierdzić, że Jezus realizował punkt po punkcie proroctwa Jego dotyczące, starając się żadnego nie pominąć. To raczej proroctwa były wtórne wobec życia Jezusa.


Pt mar 30, 2018 23:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Marian62 napisał(a):
Robek, o Kim mówi to proroctwo.Np.ten fragment Ps 22,18/ A oni się wpatrują, sycą mym widokiem; moje szaty dzielą miedzy siebie i los rzucają o moją suknie/ Bóg-Człowiek modlił się do Boga słowami człowieka - psalmisty. Ale czy nie może być tak, że to Jezus, dla którego czas nie istnieje, wypowiedział te słowa wpierw, a psalmista tylko je spisał? Że kilka wieków wcześniej - to żaden problem. I wtedy mamy wniosek, że Jezus modlił się swoimi słowami, które wcześniej dał poznać ludziom.
Na podobnej zasadzie nie możemy twierdzić, że Jezus realizował punkt po punkcie proroctwa Jego dotyczące, starając się żadnego nie pominąć. To raczej proroctwa były wtórne wobec życia Jezusa.


Jezus był w jakiejś sporej części człowiekiem, bo przecież niby Jezus jako Bóg jest wszechmocny wszechwiedzący i tak dalej, no ale jak się urodził, to chyba nie od razu zaczął mówić?
Tutaj musiał z tym poczekać te kilka lat, jak każde inne dziecko?
No i kwestia podziału jaki jest w Trójcy Świętej, też może być czymś trudnym do zrozumienia, w końcu sytuacja w której jedna osoba z trójcy, rozmawia z drugą osobą, jest czymś co może mieć miejsce?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn kwi 02, 2018 13:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 23, 2016 18:09
Posty: 14
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Robek napisał(a):

Jezus był w jakiejś sporej części człowiekiem, bo.....


Nie jest tak jak piszesz.

Prawda jest taka:

Jedyne i całkowicie wyjątkowe wydarzenie Wcielenia Syna Bożego nie oznacza, że Jezus Chrystus jest częściowo Bogiem i częściowo człowiekiem, ani że jest ono wynikiem niejasnego pomieszania tego, co Boskie, i tego, co ludzkie. Syn Boży stał się prawdziwie człowiekiem, pozostając prawdziwie Bogiem. Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Kościół musiał bronić tej prawdy wiary i wyjaśniać ją w pierwszych wiekach, odpowiadając na herezje, które ją fałszowały.
KKK III/464

Dusza ludzka, którą przyjął Syn Boży, jest wyposażona w prawdziwe ludzkie poznanie. Jako takie nie mogło być ono nieograniczone; realizowało się w warunkach historycznych Jego istnienia w czasie i przestrzeni. Dlatego Syn Boży, stając się człowiekiem, mógł wzrastać "w mądrości, w latach i w łasce" (Łk 2, 52), a także zdobywać wiadomości o tym, czego, będąc człowiekiem, trzeba uczyć się w sposób doświadczalny . Odpowiadało to rzeczywistości Jego dobrowolnego uniżenia w "postaci sługi" (Flp 2, 7). KKK III/472


Pn kwi 02, 2018 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
A co powiedzieli żydzi pod krzyżem słysząc te słowa, że On nawet teraz cytuje Pismo, co znaczy że nawet w takiej chwili nie przestaje ich uczyć .


Wt kwi 14, 2020 23:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Eli, Eli lama sabachthani
Gdy Jezus umierał to Bóg Ojciec Jahwe opuścił Jezusa w ten sposób , że cofnął swoją ochronę ,
Jezus to wyczuł i powiedział ,,Boże mój Boże czemu mnie opuściłeś,,.
Dlaczego Bóg Ojciec Jahwe cofnął swoją ochronę ?
Dlatego , że Jezus musiał być wypróbowany do końca .
Gdyby Bóg Ojciec Jahwe nie cofnął swojej ochrony , to szatan diabeł zarzucił by Bogu Ojcu Jahwe to co zrobił w przypadku Hioba .
Hioba 2:1-5

,,...Pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stawić się przed Jahwe, poszedł i szatan z nimi, by stanąć przed Jahwe.
I rzekł Jahwe do szatana: "Skąd przychodzisz?" Szatan odpowiedział Jahwe: "Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej".
Rzekł Jahwe szatanowi: "Zwróciłeś uwagę na sługę mego, Joba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by był tak prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający zła jak on. Jeszcze trwa w swej prawości, choć mnie nakłoniłeś do zrujnowania go, na próżno".
Na to szatan odpowiedział Jahwe: "Skóra za skórę. Wszystko, co człowiek posiada, odda za swoje życie.
Wyciągnij, proszę, rękę i dotknij jego kości i ciała. Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył"
....,,


So maja 07, 2022 18:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL