Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 15:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Fundamentalistyczna lektura Biblii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
Beli... wiem ze to bylo pismo obrazkowe...
a skad ta pewniosc ze przed V wiekiem nic nie bylo spisane... ?

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N lut 20, 2005 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
-=TenebrosuS=- napisał(a):
moze bedzie troche nie na temat ale skoro biblia byla napisana pod wplywem DŚ to dlaczego jest w niej tyle rozbieznosci i to w calkiem waznych momentach ??
nie bede tu przytaczal bo mi sie niechce szukac ale jak ktos bedzie nalegal to niema problemu

Poszukaj czegoś na temat natchnienia Biblijnego. Bo twoje pytanie wskazuje na nierozróznienie między natchnieniem realnym a natchnieniem werbalnym - włłaśnie o tym pisałam w tekście o fundamentalistycznej lekturze Biblii.
Natchnienie Ducha Świętego gwarantuje że W KWESTIACH KTÓRE BÓG CHCIAŁ PRZEKAZAĆ CZŁOWIEKOWI DLA JEGO ZBAWIENIA Pismo Święte jest nieomylne. Szczeóły geograficzne, historyczne, przyrodnicze i inne to tylko warstwa ludzka tego Dzieła...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N lut 20, 2005 15:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Agniulko droga!
Szczegoly geograficzne czasami tez maja znaczenie teologiczne, np chrzest Jezusa odbyl sie w Jordanie, blisko Morza Martwego (nie tam gdzie dla turystow zrobiono barierki). Jest to najwieksza depresja na swiecie, ojcowie Kosciola widzieli w tym fakt ze Chrystus zszedl jak najnizej sie dalo, przyjal cala nedze ludzkich grzechow. Tak samo droga z Jerycha do Jerozolimy prowadzi pod gorke, czyli tez symbol wspinania sie ku Bogu.


N lut 20, 2005 23:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
wiking napisał(a):
Agniulko droga!
Szczegoly geograficzne czasami tez maja znaczenie teologiczne, np chrzest Jezusa odbyl sie w Jordanie, blisko Morza Martwego (nie tam gdzie dla turystow zrobiono barierki). Jest to najwieksza depresja na swiecie, ojcowie Kosciola widzieli w tym fakt ze Chrystus zszedl jak najnizej sie dalo, przyjal cala nedze ludzkich grzechow. Tak samo droga z Jerycha do Jerozolimy prowadzi pod gorke, czyli tez symbol wspinania sie ku Bogu.

O rany.
A czy ja pisałam, że to nie ma znaczenia?
Pisałam, że nieomylne są prawdy teologiczne zawarte w Biblii, natomiast reszta MOŻE być omylna. Nie mówię akurat o Ewangelii ale o trochę starszych czasach,.
Chociaż... Racjonalista próbuje obalać Pismo Święte na podstawie tego, że "św. Jan trzykrotnie zawyżył odległość z Betanii do Jerozolimy"... św. Jan podaje ok 3250 m w rzeczywistości jest 3500 - nie wiem, gdzie tu tzw. "trzykrotne" i do tego "zawyżenie", ale chodziło mi o przykład :)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Wt lut 22, 2005 8:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Julia napisał(a):
czy odczytal to z obrazkow? a moze to byly starozytne hieroglify?

W zasadzie może i tak -- bo pismo protosynajskie było obrazkowe.
Ale c.a. 2000 lat temu pisano obecnym alfabetem hebrajskim /w wersji biblijnej a nie użytkowej -- z kropkami/.


Wt lut 22, 2005 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 22:16
Posty: 45
Post 
Julia napisał(a):
tekst biblijny jest pelen symboli i nie mozna o tradtowac przesadnie doslownie. nie mozna tez wyrywac zdan z kontekstu, gdyz wowczas powstaja rozne przekłamania... wazne jest krytyczne podejscie do tekstu... analiza historyczna, egzagetyczna....
Jesli Bibli nie mozna traktowac doslownie (a propo Kosciol zaczal tak mowic, kiedy nauka zaczela obalac fantazje zawarte w tej ksiedze, wczesniej zaklikal sie na doslownosc) tzn. ze kazdy moze wyczytac co innego i to co chce, czyli ze slowa tam zapisane nie maja zadnej wartosci.


Cz lut 24, 2005 14:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Drogi ateisto!
Juz w drugim wieku zaczeto mowic o wielu warstwach interpretacyjnych Pisma Swietego.

A tak dokladnie co nauka obalila, gdyz np. ewolucja nie jest jeszcze udowoniona, to teoria jakich wiele.


Cz lut 24, 2005 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 22:16
Posty: 45
Post 
wiking napisał(a):
Drogi ateisto! Juz w drugim wieku zaczeto mowic o wielu warstwach interpretacyjnych Pisma Swietego. A tak dokladnie co nauka obalila, gdyz np. ewolucja nie jest jeszcze udowoniona, to teoria jakich wiele.


Zydzi nigdy nie przeszli przez Morze Czerwone.
Dawid nie zabil Goliata.
Ryba nie polknela Jonasza.
Mieszkancy Jerycho nie mogli slyszec trabiacych wojsk Jozuego, poniewaz w czasach Jozuego miasto od dawna nie istnialo.
Dziewica nie moze urodzic dziecka.
Nie mozna wody czary-mary zmienic w wino.
Czlowiek po smierci nie moze ozyc.
Swiat nie powstal w 6 dni.
itp, itd.


Cz lut 24, 2005 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Ateista napisał(a):
a propo Kosciol zaczal tak mowic, kiedy nauka zaczela obalac fantazje zawarte w tej ksiedze, wczesniej zaklikal sie na doslownosc

BZDURA Panie Kolego i NIEZNAJOMOŚĆ HISTORII
Nie wiedziałam, że św. Augustyn który mówił o dwóch rodzajach tekstów w Piśmie Świętym - dosłownych i alegorycznych żył w czasach rewolucji naukowej :D Dla twojej wiadomości - w starożytności...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Cz lut 24, 2005 18:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Ateista napisał(a):
Zydzi nigdy nie przeszli przez Morze Czerwone.
Dawid nie zabil Goliata.
Ryba nie polknela Jonasza.
Mieszkancy Jerycho nie mogli slyszec trabiacych wojsk Jozuego, poniewaz w czasach Jozuego miasto od dawna nie istnialo.
Dziewica nie moze urodzic dziecka.
Nie mozna wody czary-mary zmienic w wino.
Czlowiek po smierci nie moze ozyc.
- tych trzech nikt nie udowodnił, że to niemożliwe
Swiat nie powstal w 6 dni.
itp, itd.

HAHAHA :hahaha:
I co?
Pomijając fakt, że paru z tych "niemożności" NIKT NIE UDOWODNIŁ...
przyznam, że pozostałe muszę dopiero sprawdzić ... ale nawet gdybyś miał rację ...
to wybacz, ale nie wypowiadaj się w tonie pouczającym na temat prawdy Pisma Świętego jeżeli masz o nim takie pojęcie jak to że wymienione przez ciebie fakty warunkują nieomylność Pisma Świętego w kwestiach prawd wiary :D

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Cz lut 24, 2005 18:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Cytuj:
Dlatego nieustannie dziękujemy Bogu, bo gdy przyjęliście słowo Boże, usłyszane od nas, przyjęliście je nie jako słowo ludzkie, ale - jak jest naprawdę - jako słowo Boga, który działa w was wierzących.
(1 List do Tesaloniczan 2:13)

I co wy na to ? :)

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


Cz mar 03, 2005 20:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL