Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Fundamentalistyczna lektura Biblii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post Fundamentalistyczna lektura Biblii
Ponieważ raz po raz pojawia sie z tym problem - prawdziwe to Pismo Święte czy nie, brać dosłownie wszystko czy nie... itd itd cytuję:

o.Napiórkowski napisał(a):
FUNDAMENTALISTYCZNA LEKTURA BIBLII JEST BŁĘDNA I BARDZO SZKODLIWA
Zwolennicy biblijjnego fundamentalizmu wychodzą z założenia że Biblia ejako Słowo Boże i wolne od błedu winno byc interpretowane dosłownie we wszystkich szczegółach, wykluczają metodą historyczno-krytyczną oraz inne naukowe metody rozumienia Pisma Świętego...
[Zasada] głosiła bezbłedność słowaną Biblii, czyli, że żadne słowo Pisma Św. nie może zawierać żadnego błędu... Wyrasta ona z głębokiego szacunku dla Słowa Bożego, w konsekwencji jednak niszczy biblijne orędzie ponieważ: 1. ignoruje historyczny (inkarnacyjny) charakter Objawienia (miesza objawienie końcowe z wcześniejszym) 2. Nie liczy się z naturą objawienia i natchnienia (przecież Bóg przekazując objawienie posługuje się ludźmi i ludzkim niedoskonałym językiem. Duch Święty nie dyktował autorom natchnionym słowa po słowie, język biblijny zawiera wiele zwrotów wyraźnie uwarunkowanych kulturą, trzeba ją poznać, by poprawnie zrozumieć tekst. 3. Przyjmując nieomylność Pisma św. również w tym, co mówi o szczegółach historycznych czy kosmologicznych, uniemożliwia dialog wiary z nauką. 4. Zapewniając że Biblia daje gotowe odpowiedzi na każde pytanie, obdarza człowieka fałszywą pewnością, wiarę i pobożność miesza z naiwnością, przekłamuje samą istotę biblijnego orędzia, prowadzi do samobójstwa wspaniałego datu bożego, jakim jest myślenie 5. Niszczy Kościół odrzucając jego niezastąpioną funkcję służenia Słowu Bożemu i Słowem Bożym


Już widzę krzyk Konserwatysty :D, że to cytat modernistyczny :D
Więc już uprzedzam go istotnum info:
Fundamentalistyczna lektura Biblii jest wymysłem paru teologów zebranych na amerykańskim Kongeresie Biblijnym w Niagara w stanie Nowy Jork w 1895 roku...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pt lut 18, 2005 21:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
tekst biblijny jest pelen symboli i nie mozna o tradtowac przesadnie doslownie. nie mozna tez wyrywac zdan z kontekstu, gdyz wowczas powstaja rozne przekłamania... wazne jest krytyczne podejscie do tekstu... analiza historyczna, egzagetyczna....

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pt lut 18, 2005 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
jasne ale tez nie mozna zupelnie odjesc od doslownosci slow tam zapisanych, gdyz wtedy nieprzyjaciol juz nie trzeba kochac, a Chrystus nie umarl.


So lut 19, 2005 2:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
nie chodzi mi o takie fundamentalne prawdy... ale najwazniejsze nie jest to ile cudow uczynil Jezus i ktore opisal Jan (a opisal ich mniej niz synoptycy) bo Jan mowi, ze te (czyli te ktoe opisal) i wiele innych cudow uczynil Jezus... jesli Jezus mowi o braciach, mowi o ludziach, a nie koniecznie musialo to byc jego rodzenstwo w sensie doslownym...

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


So lut 19, 2005 3:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Poza tym, Bibli nie mozna traktowac doslownie, bo prawdopodobnei zostala troszke pozmieniana, np w sredniowieczu przez kopistow.


So lut 19, 2005 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Cytuj:
bo prawdopodobnei zostala troszke pozmieniana,


a jakies argumenty na poparcie tej tezy? :> czy to powtarzanie "plotek"? :)

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


So lut 19, 2005 9:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Za podstawę do przekładu [Biblii Tysiąclecia] służyły zasadniczo następujące wydania krytyczne tekstu biblijnego:
Do tekstu hebrajskiego (i fragmentów aramejskich) ST: Biblia Hebraica, ed. R. Kittel, A. Alt, O. Eissfeldt, Stuttgart 1945, 2 tomy - z uwzględnieniem odkryć w Qumran.
Do tekstu greckiego ST: Septuaginta..., ed: A. Rahlfs, Stuttgart 1943, 2 tomy.
Do tekstu greckiego NT: Novum Testamentum Graece at Latine, ed. A. Merk, Romae 1951.
Tłumacze poszczególnych ksiąg w niniejszym przekładzie mieli możność uwzględniania również innych wydań krytycznych. Te odchylenia - jak również znaczniejsze różnice zachodzące w przekładzie w porównaniu ze znanymi u nas dotąd tłumaczeniami z Wulgaty - sygnalizowane są w przypisach.

To z Biblii Tysiąclecia

Jeśli cokolwiek kopiowali średniowieczni kopiści, to Wulgatę - czyli pierwsze łacińskie tłumaczenie PS, bo było to PS traktowane jako oficjalne w Kościele Zachodnim i oficjalnie uznane za autentyczne Słowo Boże na Soborze Trydenckim [przetłumaczył św. Hieronim, 390-405 r. po Chrystusie, z języka hebrajskiego - księgi protokanoniczne Starego Testamentu, aramejskiego - Księga Tobiasza i Księga Judyty i greckiego - pozostałe księgi deuterokanoniczne, Psalmy i Nowy Testament].

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So lut 19, 2005 10:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 30, 2004 13:22
Posty: 1845
Post 
Wiecie, właśnie wczoraj rozmawiałam z pewnym socjologiem o Biblii. Na wykładach, (zresztą prowadzonych przez doskonały autorytet) mówiono im:
Biblię każdy może interpretować na swój sposób. Czyli, ile miliardów ludzi Ją czyta, tyle jest opinii o Niej. Biblię napisano? ponad 2 tys. lat temu, pismo powstało ok. 1,5 tys. lat temu. Więc kiedy ktoś zdążył i w jaki sposób tę Biblię napisać? Zaznaczam, cytuję wykład znanego profesora socjologii.
Moim skromnym zdaniem P.Św. jest stworzone przez człowieka natchnionego przez Ducha św., jest głównym żródłem o życiu P. Jezusa, i to wg. mnie jest niezaprzeczalne. A te wywody, kiedy, kto i jak Ją napisał są czysto filozoficzne i socjologiczne. I tu nadmieniam, że nikt nie wyssał sobie Jego życia z palca, wierzę w to. Św. Magdalena, św. Weronika i inne postaci były Jezusowi oddane, po co ktoś miałby je wymyślać, Biblia to nie bajka.
A Dickens, który opisał pięknie "Życie Pana Jezusa" - przyznał się do autorstwa tejże książki. W Biblii mamy też autorów listów i td. którzy nie ukrywają swej tożsamości i podpisują się pod wszystkim, co napisali. Po co ktoś miałby kłamać. Po prostu znalazł się ktoś jeden szczególny, który zebrał to, że tak powiem "do kupy". A natchnął go do tego właśnie Duch św. :)

_________________
Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego, jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary. Mk12,33


So lut 19, 2005 19:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
bobo napisał(a):
Wiecie, właśnie wczoraj rozmawiałam z pewnym socjologiem o Biblii. Na wykładach, (zresztą prowadzonych przez doskonały autorytet) mówiono im:

Jesteś pewien tego co piszesz? Bo to co piszesz poniżej... jeżeli to masz od tego "autoryteta" to niech się poturlam ze śmiechu po podłodze bo nie zdążyłam dzisiaj jej wytrzeć :hahaha:
Cytuj:
Biblię napisano? ponad 2 tys. lat temu, pismo powstało ok. 1,5 tys. lat temu

Cholibka, nie miałam pojęcia że Kodeks Hammurabbiego i egipskie hieroglify powstały już po upadku Cesarstwa Rzymskiego :hahaha: No nic, człowiek całe życie się uczy... Ale że pismo powstało ok roku 500 po narodzeniu Chrystusa to... nie litości... to nawet heroiczna cnota wiary nie pomaga :hahaha:
Nie chce mi się nawet sięgać do prehistorii i szukać, od kiedy ludzkość zna pismo... A niech stracę :D Nie będę szukała najstarszego, sam Egipt niech chociaż będzie:
Cytuj:
Jedną z form pisma ukształtowaną w starożytnym Egipcie ok. trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem było pismo hieratyczne, używane głównie na potrzeby handlu, ze względu na prostotę i łatwość utrwalania

Jak widzisz to jest jakieś 5,5 tys lat temu a nie 1,5 :D Może cyferkę źle przepisałeś. W każdym razie było to na pewno wcześniej niż spisano pierwszą księgę Biblii - a ta również jest starsza niż podajesz, będzie jakieś 2800 lat od spisania Pieśni Debory z Księgi Sędziów...
Cytuj:
Zaznaczam, cytuję wykład znanego profesora socjologii

Słuchaj, jeżeli ty naprawdę CYTUJESZ wykład... to ja bym się gościa spytała za ile kupił na targu ten dyplom profesorski... :(

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


N lut 20, 2005 0:21
Zobacz profil
Post 
Tez niezle sie ubawiłem czytajac tego "socjologa" :P:P:P

Bo nawet pierwszy "prawdziwy" alfabet (z oznaczeniem samogłosek), powstał gdzies na poczatku I tysiaclecia p.n.e......oczywiscie chodzi o greke.


N lut 20, 2005 0:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 19, 2005 11:25
Posty: 120
Post 
moze bedzie troche nie na temat ale skoro biblia byla napisana pod wplywem DŚ to dlaczego jest w niej tyle rozbieznosci i to w calkiem waznych momentach ??

nie bede tu przytaczal bo mi sie niechce szukac ale jak ktos bedzie nalegal to niema problemu


N lut 20, 2005 9:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
viewtopic.php?t=168 poczytaj sobie

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


N lut 20, 2005 9:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
dobre, dobre, bardzo dobre...
pismo powstalo 500 lat po Jezusie, to jakim cudem on mogl czytac w swiatyni ksiege izajasza? czy odczytal to z obrazkow? a moze to byly starozytne hieroglify?

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N lut 20, 2005 11:19
Zobacz profil
Post 
Julio

Herioglify to tez Pismo :D:D tylko, ze obrazkowe :D


N lut 20, 2005 11:31

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
No co Wy nie wiecie ze Pismo Swiete tak naprawde zostalo spisane przez tajemnicza sekte, do ktorej potem tez nalezal Leonardo da Vinci, w piatym wieku.

Jasne ze to zrobili tak by ludzie mysleli ze jest wczesniejsze, wiec napisali ze Jezus czytal z niego :lol: :lol:


N lut 20, 2005 13:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL