Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jak czytać Pismo Święte? O interpretacji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Dlatego pytanie Pana Jezusa o wiarę, jest szczególnie aktualne. :)

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


Pn mar 14, 2005 18:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Józef Gubała napisał(a):
Jeżeli to oznacza, iż uznaje Pani pierwsze 6 rozdziałów Księgi Rodzaju za historyczne w sensie, w jakim rozumiano historię w kręgu kultury semickiej, to możemy uznać, że się zgadzamy.

Jak pisałam. Zgodnie ze słowami "Humani generis" uznaję pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju za takie jaki był ich sens w kręgu kultury semickiej, czyli np. w przypadku pierwszego opisu stworzenia świata - hymn liturgiczny mający w obrazowy sposób wyrazić prawdę o stworzeniu wszystkiego przez Boga, o dobroci stworzeń i o konieczności świętowania szabatu.
Gdy idzie np. o opowieść o potopie to sam fakt jest historycznie znany ponieważ pojawia się w wielu innych źródłach, jego opis w Księdze Rodzaju jest formą legendy i ma znowu przede wszystkim sens teologiczny - ukazanie gniewu Bożego jaki powodują grzechy ludzkie, podkreślenie tajemnicy grzechu pierworodnego który dotyka całej ludzkości i owocuje coraz staszniejszymi zbrodniami, oraz prawda o tym, co potem Jezus wyrazi w Ewangelii, że nie będzie już kary za grzechy na tym świecie - w Ewangelii mamy słowa o odczekaniu z wyrywaniem kąkola aż do Dnia Sądu
itd. itd. :)
Jest to więc nie tyle historia wprost w naszym znaczeniu, co raczej bliższą nazwą byłaby historiozofia
Mam przeprowadzać egzegezę i analizę teologiczną kolejnych fragmentów ?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 14, 2005 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 19:57
Posty: 578
Post 
Jak chcesz zrobić ludziom wodę z mózgu, to proszę. :)

_________________
Bez wiary nie można podobać sie Bogu. Wierzę tylko w prady objawione.


Pn mar 14, 2005 18:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Jeżeli trzeba mogę dołączyć do tego wykaz wypowiedzi doktrynalnych Magisterium Kościoła z zakresu protologii, ale przepisanie tego by trochę zajęło - jakieś 40 wypowiedzi z podaniem źródła oraz określeniem charakteru sformułowania i stopnia jego obowiązywalności

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 14, 2005 18:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Tak, zauważyłam że dla ciebie Magisterium Kościoła jest niczym innym jak wodą. Ale dla innych jest to zdrowy pokarm duchowy i Prawda Chrystusowa

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 14, 2005 18:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 23, 2005 18:38
Posty: 534
Post 
Konserwatysta napisał(a):
[]
Ponieważ skasowano ten post, powtarzam go we właściwym temacie.
W jaką wersję mam wierzyć? rzucic los? :)

oczywsicie masz racje takie problemy istnieja wlasnie wtedy kiedy ludzie biora sie do wyjasnaiania kwestii o ktorych nie maja pojecia.
wtedy powstraja wielkie tajemnice wiary , niemoznosc poznania Boga i wiel ksiag ''ktoremecza cialo''
A pozytku z tego nie ma zadnego


Pn kwi 25, 2005 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 05, 2005 12:32
Posty: 7
Post 
Jaczytam ale samej ciężko mi zrozumieć


Pt maja 06, 2005 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 24, 2005 7:27
Posty: 2
Post 
Witam wszystkich,

Jestem pierwszy arz na tym forum, dlatego proszę o wybaczenie, jeżeli powielę moje pytanie, ale nie zdążyłam jeszcze przeczytac wszystkich postów :-)

A mianowicie, chciałabym mocno zagłębić się w lekturę Biblii, z tym, żer potrzebuję do tego jakiś pomocy. A zatem, czy możecie polecić mi jakieś opracowania, pomocne w interpreatcji Pisma św.? Mozę są jakieś periodyki, które cyklicznie omawiają dany rozdział? W pierwszej kolejności chodzi mi o niezbyt dogłębną wiedzę, po prostu moim celem jest zaznajomienie się w całej Biblii, a dla mnie pewne infromacje moga być trudne w zrozumieniu.

Będę wdzięczna za odpowiedź!

Pozdrawiam!

_________________
"Jeżeli wszystko prócz miłości jest stracone - nic nie jest stracone"


So wrz 24, 2005 9:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Po pierwsze - pomyśl o odpowiednim przekładzie. Piękny, ale trudny jest przekład ks. Wujka. Przystępny jest przekład bp. Romaniuka "Biblia Warszawsko-Praska".

_________________
Dominik Jan Domin


So wrz 24, 2005 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Jeżeli wybierzesz przekład, w którym są przypisy, to warto je czytać.
Poza tym moim zdaniem mądrym pomysłem jest nabycie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Na końcu masz wykaz cytatów użytych przy redagowaniu Katechizmu, i masz tam dużo cytatów z Biblii. Jak czytasz jakiś rozdział, np. 1 rozdział Księgi Rodzaju, możesz zawsze równolegle sprawdzać, w jakim kontekście zostały użyte dane cytaty w KKK, lub też jak KKK coś związanego z nimi objaśnia. Moim zdaniem tak prowadzona lektura Pisma jest bardzo dobrym pomysłem.

Jest też sporo dobrych książek na temat różnych fragmentów Biblii.

Pozdrawiam,
1KOR13


So wrz 24, 2005 13:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 25, 2005 15:52
Posty: 586
Post 
Przypomniałem sobie jeszcze. Godny polecenia jest miesięcznik "Słowo wśród nas".


So wrz 24, 2005 13:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 24, 2005 7:27
Posty: 2
Post 
Dziękuję za odpowiedzi! Na pewno zainteresują się czasopismem - to zmobilizuje mnie do systematycznego studiowania, a codo przekładu, to djdomin, mogłbyś podać tytuł tego przekładu ks. Wujka?

pozdrawiam serdecznie,

_________________
"Jeżeli wszystko prócz miłości jest stracone - nic nie jest stracone"


Pn wrz 26, 2005 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Szukaj: "Biblia, to jest księgi Starego i Nowego Testamentu". Na stronie tytułowej powinno być podane, jakie to jest tłumaczenie.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn wrz 26, 2005 14:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL