Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Biblia a kazirodztwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 9:49
Posty: 12
Post Biblia a kazirodztwo
Witam!
W Biblii mamy wiele fragmentów w których to Bóg karze ludzi za popełnione grzechy.
Moje pytanie brzmi dlaczego Bóg nie karze za kazirodztwo?? W Księdze Rodzaju (19:30-19:38 ) jest sytuacja, w której córki Lota upijają go a następnie odbywają z nim stosunek płciowy. Dziwi mnie to, że Bóg w tym przypadku pozostaje bierny. Nie karze tak ochydnego występku!!. Czyżby Bóg nie uznawał kazirodztwa za grzech?!


Cz mar 24, 2005 11:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Kpł 18,6-18 napisał(a):
6 Nikt z was nie będzie się zbliżał do ciała swojego krewnego, aby odsłonić jego nagość. Ja jestem Pan! 7 Nie będziesz odsłaniać nagości swojego ojca lub nagości swojej matki. Jest ona twoją matką - nie będziesz odsłaniać jej nagości. 8 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej macochy, bo to jest nagość twojego ojca. 9 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej siostry, córki twojego ojca lub córki twojej matki, bez względu na to, czy urodziła się w domu, czy na zewnątrz. 10 Nie będziesz odsłaniać nagości córki twojego syna lub córki twojej córki, bo są one twoją nagością. 11 Nie będziesz odsłaniać nagości córki żony twojego ojca, bo jest ona dzieckiem twojego ojca, jest twoją siostrą. 12 Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojego ojca, bo ona jest krewną twojego ojca. 13 Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojej matki, bo jest ona krewną twojej matki. 14 Nie będziesz odsłaniać nagości brata swojego ojca: nie będziesz się zbliżał do jego żony, bo jest ona twoją ciotką. 15 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej synowej, bo jest ona żoną twojego syna, nie będziesz odsłaniać jej nagości. 16 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej bratowej, jest to nagość twojego brata. 17 Nie będziesz odsłaniać nagości kobiety i jej córki. Nie będziesz brał córki jej syna ani córki jej córki, aby odsłonić jej nagość, bo są one jej ciałem. Byłaby to rozpusta! 18 Nie będziesz brał kobiety razem z jej siostrą, aby odsłonić jej nagość za życia tamtej, byłoby to sposobnością do niezgody.


Pwt 27,20 napisał(a):
«Przeklęty, kto obcuje cieleśnie z żoną swego ojca, gdyż odkrywa brzeg płaszcza swojego ojca»


Pwt 27,23 napisał(a):
«Przeklęty, kto obcuje tak ze swoją teściową».


A czytałeś przypis do tamtego fragmentu? ;-)
Powyższe cytaty pokazują, że jak najbardziej jest to grzech.
A przypis stara się wytłumaczyć brak kary w tym przypadku.

Pozdrawiam :))

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Cz mar 24, 2005 12:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 9:49
Posty: 12
Post 
Jakbyś nie zauważył to nie chodziło mi o to czy w Biblii znajdują się fragmenty potępiające kazirodztwo tylko o to dlaczego ten konkretny czyn nie został ukarany. Oczywiście przeczytałem odpowiedni przypis, jednak nic on nie wyjaśnia.
Myślę, że warto tu wspomnieć iż moabitka Rut, czyli potomkini Moaba, wyszła za mąż za syna króla Salomona Boaza, pradziadka Dawida (Rt 4:18-22). Jezus pochodził z "rodu dawidowego i salomonowego". Wychodzi więc na to, że jedynie dzięki kazirodczym stosunkom Lota z córkami, mógł się narodzić Józef ojciec Jezusa.
I jak to wyjaśnić?


Cz mar 24, 2005 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Na końcu zapytałeś:
Cytuj:
Czyżby Bóg nie uznawał kazirodztwa za grzech?!

Więc odpowiedziałam. Uznaje.



Czy każdy grzech musi być karany na ziemi?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Cz mar 24, 2005 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 9:49
Posty: 12
Post 
Może i na ziemii nie każdy grzech musi być karany.
Pozostając przy Locie i jego rodzinie to żona Lota została zamieniona w słup soli tylko za to, że obejżała się za siebie. Czyn córek nawet nie został skomentowany przez autora.
Proszę o konkretną odpowiedź na moje wątpliwości.


Cz mar 24, 2005 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Hmmm, tu nie sto pytań do, tylko forum dyskusyjne.
Jeśli chcesz dostać konkretną odpowiedź, polecam to miejsce.

Z tego co pamiętam, anioł ostrzegł Lota, żeby się nie zatrzymywał i nie oglądał, bo w takim wypadku umrze. Jego żona sama się więc prosiła...

A co do Józefa - pewnie odpowiedź, że Bóg potrafi wyprowadzić dobro nawet ze zła Cię nie usatysfakcjonuje, prawda?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Cz mar 24, 2005 23:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 9:49
Posty: 12
Post 
Forum dyskusyjne daje możliwość prowadzenia dyskusji (jak sama nazwa mówi). Zadawanie pytań i ewentualne komentowanie odpowiedzi jest formą dyskusji. Wiele wątków na tym forum zaczyna się od pytania na które ktoś stara się odpowiedzieć.
Na moje pytanie nikt niestety nie chce rzeczowo odpowiedzieć więc faktycznie trafiłem chyba w niewłaściwe miejsce.
Odpowiedź, że Bóg potrafi wyprowadzić dobro ze zła jest trochę "owijaniem w bawełnę". Takie odpowiedzi mogą usatysfakcjonować co najwyżej ucznia gimnazjum.
Chyba, że ktoś przyzna, iż tej kwestii po prostu nie da się wyjaśnić.


Pt mar 25, 2005 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
A ja powiem po prostu... To tacy sami ludzie jak dzisiaj

Twoje pytanie to pytanie - dlaczego Bóg nie każe cudzołożników? złodziei? pedofili? Dlaczego nie zamieniają się w słup soli albo nie wali w nich od razu piorun? <Czyżby nie uważał tego za grzech?>

Gdyby karał każdy grzech na miejscu, nie powinno być w ogóle ludzi na ziemi, Adam i Ewa powinni od razu zostać uśmierceni. Tymczasem Bóg obiecuje im zbawienie...

A co do losów ludzkich... Znasz historię Dawida i Batszeby - żony Uriasza? Dawid najpierw żył z nią, gdy była żoną Uriasza, następnie - skoro się nie udało tak zamotać, żeby dziecko mogło uchodzić za małżeńskie - kazał tak pokierować walkami by - zdradzony przez swoich - zginął na polu bitwy. Po czym poslubił Batszebę...

Pierwszy jej syn umarł - ale wiesz, kto był kolejnym? Salomon...

Słowa o wyprowadzeniu dobra ze zła nie są owijaniem w bawełnę...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt mar 25, 2005 10:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 9:49
Posty: 12
Post 
Moje pytanie wcale tak nie brzmiało!!!
Chodzi mi Biblię a nie o rzeczywistość. Wiadomo, że Bóg nie ześle gromu z nieba na każdego grzesznika.
Biblia ma charakter moralizujący. Mamy w niej wiele przykładów w których ludzie zgrzeszyli i zostali za to ukarani. Dlatego dziwi mnie to, że ten czyn o którym od początku mówię nie został przykładnie ukarany.
I jeszcze odnośnie wyprowadzania dobra ze zła. Uważam, że w najlepszym wypadku budzi to wątpliwości natury etycznej.


Pt mar 25, 2005 13:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
A mnie dziwi, że rozgraniczasz Biblię i rzeczywistość. Rozumiem, że mówimy o Księdze Rodzaju, ale już o części historycznej, więc bez przesady...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


So mar 26, 2005 9:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 9:49
Posty: 12
Post 
A jak można nie rozgraniczać Biblii i rzeczywistości? Przecierz Biblia jest dziełem literackim a nie dokumentem historycznym. Można traktować zawarte w niej treści jako wskazówki do moralnego postępowania, ale nie można mówić, że były one faktem. Np. z historii Adama i Ewy wyciągamy pewne wnioski ale nie traktujemy jej jeko czegoś co zdarzyło się na prawdę.


So mar 26, 2005 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Ale my mówimy już o drugiej części Księgi Rodzaju.

Rozumiem, że opisaną sytuację traktujesz jak fikcję literacką, co nie przeszkadza Ci wierzyć w jej konsekwencje :co:
Cytuj:
Wychodzi więc na to, że jedynie dzięki kazirodczym stosunkom Lota z córkami, mógł się narodzić Józef ojciec Jezusa.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


So mar 26, 2005 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 9:49
Posty: 12
Post 
Tak, traktuję historie opisane w Biblii jako fikcję literacką, ale nie jest tak, że wierzę w ich konsekwencje. Ja tylko wyciągam z nich konsekwencje a to jest różnica. Tak samo można analizować inne dzieła literackie. Po przeczytaniu jakiejś książki możemy się zastanawiać nad różnymi aspektami. Dlaczego bohater postąpił tak a nie inaczej, jaki wpływ miało dane wydarzenie na dalsze jego losy itp. W omawianym tu przypadku jest podobnie.
Mamy Lota i niemoralne zachowanie jego córek. Nie dość, że nie spotkała je za to kara (co powinno mieć miejsce zważywszy na charakter Biblii) to jeszcze konsekwencją ich postępowania jest niejako "skażenie" rodowodu Jezusa.
Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi w tej chwili chodzi.


So mar 26, 2005 22:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 12, 2004 11:39
Posty: 9
Post 
A może.. Bóg nie ukarał tego dlatego, że nie zabronił tego wczesniej? To prawo zostało nadane dopiero później..
Wspomnianej żone Lota zabronił się oglądać, dlatego ukarał.


Pn mar 28, 2005 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
No więc właśnie tu leży problem - znaczna część Biblii jest DOKUMENTEM HISTORYCZNYM a nie przypowiastką moralizatorską.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 28, 2005 22:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL