Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę 
Autor Wiadomość
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
Doszedłem do wniosku, że pozostawienie bez żadnego komentarza mogłoby wprowadzać w błąd czytelników, którzy nie pamiętają, czym były satrapie:
akruk napisał(a):
Owszem, mógł oznaczać a) dosłownie dowódcę 1000 ludzi b) wysokiego szczebla stopień wojskowy. Lub też a1) przywódcę bardzo dużej grupy ludzi ("wodza", "szejka" itp.)
Na co MARIEL odpowiada:
MARIEL napisał(a):
Być może jednak było znane inne, szersze znaczenie tego terminu
i nie jest wykluczone, że było w użyciu, takim jak za czasów Perdikassa.
Został on wg. Maurice'a Sartre ( Anatolie hellenistique de l'Egee au Caucase ):

" ...designee comme chiliarque, ce qui donnait en principe autorite sur tous les satrapes."
(... został wyznaczony jako chiliarcha co w zasadzie dawało mu zwierzchność ( władzę ) nad wszystkimi satrapami. )
"W czasach Perdikkasa" oznacza to samo co w czasach Aleksandra Macedońskiego - Perdikkas był jednym z wodzów w armii Aleksandra. Rzeczywiście otrzymał stanowisko chiliarchy. Faktycznie, "w zasadzie dawało ono zwierzchność nad wszystkimi satrapami". Ale MARIEL strzela do własnej bramki, bo w nowym imperium to konkretne stanowisko chiliarchy oznaczało faktycznie władzę zastępcy króla - satrapa to nic innego jak perskie określenie zarządcy prowincji (satrapii). Perdikkas po śmierci władcy został regentem, kompromisowo rządzącym państwem w imieniu upośledzonego Filipa III, przyrodniego brata Aleksandra, oraz nienarodzonego dziecka Aleksandra i Roksany.

Poprzednik Perdikkasa na tym stanowisku, najlepszy przyjaciel Aleksandra, Hefajstion, zajmował stopniowo coraz wyższe stanowiska aż został mianowany "chiliarchą", tysiącznikiem, w określonym kontekście. Był chiliarchą hetajrów (εταιροι), czyli "towarzyszy króla", elitarnej ciężkozbrojnej jazdy macedońskiej. Chiliarcha osobistego oddziału władcy, przybocznej gwardii królewskiej, tworzonej z arystokracji i osób darzonych przez władcę największym zaufaniem, jego przyjaciół, był "pierwszym po królu" - w bitwie Aleksander osobiście walczył na czele gwardii, a chiliarcha był jego zastępcą.

W ten sposób pewna konkretna chiliarchia, stanowisko wojskowe, w czasach Aleksandra oznaczała równocześnie polityczne stanowisko "drugiego w państwie".

Powróćmy teraz do hipotezy wyrażonej przez MARIEL:
MARIEL napisał(a):
Być może jednak było znane inne, szersze znaczenie tego terminu i nie jest wykluczone, że było w użyciu, takim jak za czasów Perdikassa.
A więc "być może, że według autora ewangelii Jana na czele speiry, która miała aresztować Jezusa stał drugi po władcy człowiek w państwie".


Pt cze 15, 2012 7:19
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
Źle się wyraziłam, a Ty miałeś prawo to wykorzystać. Chodziło mi o to,
że być może 'chiliarcha' funkcjonował też w innych znaczeniach tego słowa.
Perdikassa podałam jako przykład, że inne użycie mogło być znane,
nie jako przykład, że w tym konkretnym przypadku ( pojmanie Jezusa )
zastosowano go właśnie w ten sposób ( jak w przypadku Perdikassa ).

Swoją drogą fakt, że dybiesz na takie potknięcia :roll: ..szkoda gadać.


Pt cze 15, 2012 8:22
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
MARIEL napisał(a):
Chodziło mi o to, że być może 'chiliarcha' funkcjonował też w innych znaczeniach tego słowa.
Wszystkie znaczenia tego słowa wiążą się z władzą nad wielką liczbą ludzi.

MARIEL napisał(a):
Perdikassa podałam jako przykład, że inne użycie mogło być znane
Kolejny raz powtórzę: czy przeczytałaś wcześniej mój komentarz? Przecież podałem w nim, że istniały "inne użycia" - wszystkie co do jednego wywodzące się z WIELKIEJ SKALI dosłownego znaczenia mówiącego o władzy nad TYSIĄCEM ludzi, nad wielką liczbą. Chiliarcha to nie był po prostu "a commander" [ang.] w sensie "jakiś dowódca, dowolny, choćby i grupki kilkunastu żołnierzy". Wręcz przeciwnie.
Na przykład Diodor uważa, że stanowisko państwowe chiliarchy, "pierwszego po królu", Aleksander wzorował na analogicznym urzędzie perskim (pers.hazarapatis):
Diodor, Biblioteka historyczna, XVIII, 48 napisał(a):
Antypater [...] uczynił własnego syna Kasandra chiliarchą i drugim we władzy (χιλίαρχον καὶ δευτερεύοντα κατὰ τὴν ἐξουσίαν). Stanowisko i ranga chiliarchy po raz pierwszy zostały wyniesione do sławy i chwały przez królów perskich, a następnie za Aleksandra osiągnęło wielką potęgę i chwałę, w czasie kiedy stał się miłośnikiem tego i innych obyczajów perskich.
Chiliarcha to nie jest "jakiś" dowódca, 10- czy 100-osobowej grupki. To kawał władzy, nad 1000-osobowym oddziałem żołnierzy, nad wielką liczbą wojowników, nad garnizonem miasta itp. Czasem nawet - jak w podanych przypadkach wysokiego urzędu - bardzo wielkiej władzy.

W kontekście jednostki wojskowej, speiry, chiliarcha to dowódca wielkiego oddziału żołnierzy. W Jerozolimie w czasach Piłata nie ma nikogo innego, kogo można by nazwać chiliarchą na czele speiry, poza trybunem na czele kohorty. Co więcej: takie było standardowe tłumaczenie obu terminów na grekę.


Ostatnio edytowano Pt cze 15, 2012 10:31 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt cze 15, 2012 10:13
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
akruk napisał(a):
W Jerozolimie w czasach Piłata nie ma nikogo innego, kogo można by nazwać chiliarchą na czele speiry, poza trybunem na czele kohorty. Co więcej: takie było standardowe tłumaczenie obu terminów na grekę.

Ależ mantruj sobie do woli, mnie to nie przeszkadza.
:) Z prawej strony masz jeszcze rozmiary czcionki,
też możesz skorzystać.


Pt cze 15, 2012 10:29
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
Powtórzę, bo jakoś nie widzę ŻADNEJ odpowiedzi:

JAKI inny chiliarcha stał na czele speiry w Jerozolimie w czasach Piłata?
JAKA inna speira na czele z chiliarchą znajdowała się w Jerozolimie w czasach Piłata?
Prócz rzymskiej kohorty, na czele której stał trybun.

Nie potrafisz podać odpowiedzi? Nic dziwnego, bo jej nie ma. Możesz się co najwyżej, jak do tej pory, w kółko uciekać do gołosłownych, nie popartych żadną argumentacją uników, że coś "mogło oznaczać" coś innego.


Pt cze 15, 2012 10:33
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
Nie muszę się 'uciekać', wystarczy trochę wyobraźni, żeby dopuścić
taką możliwość, że skoro te słowa na przestrzeni wieków miały różne znaczenia
to niewykluczone, że także w czasach Jezusa używano ich w wielorakim
sensie. Podobnie jak dziś mówiąc kohorta można mieć na myśli duży oddział,
grupę ale także rzymską jednostkę wojskową.
I oczywiście, że nie podam Ci odpowiedzi na zadane pytanie,
bo jak niby mam to zrobić, jak podać konkretny przykład chiliarchy na czele
speiry, skoro nie chodzi o żaden konkretny oddział, jednostkę?


Pt cze 15, 2012 10:45
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
MARIEL napisał(a):
Nie muszę się 'uciekać', wystarczy trochę wyobraźni, żeby dopuścić taką możliwość, że skoro te słowa na przestrzeni wieków miały różne znaczenia to niewykluczone, że także w czasach Jezusa używano ich w wielorakim sensie.
Wyobraźnia nie jest żadnym kontrargumentem wobec faktów. Ponieważ "mogę sobie wyobrazić, że niewykluczone, że w czasach Jezusa słowa 'chleb' używano w znaczeniu 'kawałek patyka z rozwidleniem na końcu'". Innymi słowy, to jest pseudoargument, wysysanie z palca.

MARIEL napisał(a):
Podobnie jak dziś mówiąc kohorta można mieć na myśli duży oddział, grupę ale także rzymską jednostkę wojskową.
Ale NIE można mieć na myśli trzech osób. Słowa aż tak nie zmieniły znaczenia. Speira i chiliarcha też nie mają aż tak szerokich sensów, żeby można było w nie wpychać cokolwiek.

MARIEL napisał(a):
I oczywiście, że nie podam Ci odpowiedzi na zadane pytanie, bo jak niby mam to zrobić, jak podać konkretny przykład chiliarchy na czele speiry, skoro nie chodzi o żaden konkretny oddział, jednostkę?
Skoro nie chodzi o konkretną jednostkę (np. "2 kohorta XI legionu"), to tym bardziej nie powinnaś mieć kłopotu z podaniem PRZYKŁADU. Po pierwsze, jaka inna jednostka to mogła być oprócz kohorty rzymskiej? Może pułk Eskimosów? Po drugie, jaki inny chiliarcha mógł stać na jej czele? Może to była 15-osobowa drużyna Chińczyków na czele z "tysiącznikiem", nazwanym tak dla zmyłki?


Ostatnio edytowano Pt cze 15, 2012 11:14 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt cze 15, 2012 11:02
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
akruk napisał(a):
Ale NIE można mieć na myśli trzech osób! Słowa aż tak nie zmieniły znaczenia. Speira i chiliarcha też nie.


Zdaje się, że to tworzenie chochołów, które zarzucasz adwersarzom
to bardziej Twoja specjalność.
akruk napisał(a):
Skoro nie chodzi o konkretną jednostkę (np. "2 kohorta XI legionu"), to tym bardziej nie powinnaś mieć kłopotu z podaniem PRZYKŁADU. Po pierwsze, jaka inna jednostka to mogła być oprócz kohorty rzymskiej? Może pułk Eskimosów? Po drugie, jaki inny chiliarcha mógł stać na jej czele? Może to była 15-osobowa drużyna Chińczyków na czele z "tysiącznikiem", nazwanym tak dla zmyłki?

To wogóle nie musiała być konkretna jednostka, po prostu większy oddział.
Mogła mieć miejsce także taka sytuacja, że stacjonujący powyżej Świątyni oddział został oddelegowany do tego zadania, ale nie w całości.
Dowódca mógł się udać z częścią swoich żołnierzy.
Dopuszczasz taką możliwość?


Pt cze 15, 2012 11:13
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
MARIEL napisał(a):
akruk napisał(a):
Ale NIE można mieć na myśli trzech osób! Słowa aż tak nie zmieniły znaczenia. Speira i chiliarcha też nie.
Zdaje się, że to tworzenie chochołów, które zarzucasz adwersarzom
To nie jest chochoł, tylko PRZYKŁAD, że słowa mają ograniczoną możliwość zmiany znaczeń. Nie można sobie dowolnie "wyobrażać", co mogły oznaczać, nie mając do tego ŻADNYCH podstaw. Bo nie masz żadnych.

MARIEL napisał(a):
Mogła mieć miejsce taka sytuacja, że stacjonujący powyżej Świątyni oddział został oddelegowany do tego zadania, ale nie w całości.
... czyli jakaś część KOHORTY rzymskiej, wykrztuś to wreszcie. Oddział stacjonujący powyżej Świątyni, to była właśnie rzymska kohorta.
MARIEL napisał(a):
Dowódca mógł się udać z częścią swoich żołnierzy.
Jaki stopień miał ten chiliarcha, ten dowódca "oddziału", tej kohorty stacjonującej powyżej Świątyni? Czyżby nie był to TRYBUN?

Jak się okazuje, koniec końców, nie potrafisz podać żadnej INNEJ odpowiedzi niż ta, którą cały czas wskazuję jako jedyną możliwą. Bo innej nie ma. Dokładnie tak, jak pisałem.


Pt cze 15, 2012 11:21
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
Akruk, czy Ty czytasz wyłącznie swoje posty???
Od samego początku piszę, za Ewangelistą, że jeśli mowa o tym
konkretnym przykładzie ( pojmanie Jezusa ) chodzi o oddział rzymski (!)

Pytanie czy musiał to być KOMPLETNY oddział, w związku z tym że użyto
słowa kohorta ( w tł. ze speiry ), czy mógł to być po prostu większy oddział
tych żołnierzy ( czy dowódca mógł 'posłużyć się' częścią swojego oddziału ).


Pt cze 15, 2012 11:29
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
MARIEL napisał(a):
Akruk, czy Ty czytasz wyłącznie swoje posty???
Czytam wszystkie w wątku.
MARIEL napisał(a):
Od samego początku piszę, za Ewangelistą, że jeśli mowa o tym konkretnym przykładzie ( pojmanie Jezusa ) chodzi o oddział rzymski (!)
Czyli o kohortę. A tyle dni się wzbraniałaś, żeby odpowiedzieć na proste pytania i przyznać to wprost.
MARIEL napisał(a):
Pytanie czy musiał to być KOMPLETNY oddział
O tym mówiliśmy DWA TYGODNIE TEMU, na samym początku dyskusji
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=679629#p679629
ale po moim komentarzu uciekłaś w zastępcze rozważania o rzekomym stawianiu rzymskiej kohorty do dyspozycji arcykapłanów, wątpliwości co do możliwej liczebności speiry, co do znaczenia słowa chiliarcha i tak dalej.
MARIEL napisał(a):
Dowódca mógł się udać z częścią swoich żołnierzy.
Jaki stopień miał ten chiliarcha, ten dowódca "oddziału", tej kohorty stacjonującej powyżej Świątyni? Czyżby nie był to TRYBUN?


Pt cze 15, 2012 11:38
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
akruk napisał(a):
Czyli o kohortę. A tyle dni się wzbraniałaś, żeby odpowiedzieć na proste pytania i przyznać to wprost.

Guzik prawda, od samego początku piszę o rzymskich żołnierzach:
MARIEL napisał(a):
Dlaczego uciekli? Chyba nie bali się wyśmiania ze strony rzymskiej kohorty


akruk napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Pytanie czy musiał to być KOMPLETNY oddział
O tym mówiliśmy DWA TYGODNIE TEMU, na samym początku dyskusji
viewtopic.php?p=679629#p679629


Ale co mówiliśmy, co wynika z postu, który zalinkowałeś?
To raczej Ty uciekasz od odpowiedzi na proste pytanie:
czy musiał to być kompletny oddział?
akruk napisał(a):
Jaki stopień miał ten chiliarcha, ten dowódca "oddziału", tej kohorty stacjonującej powyżej Świątyni? Czyżby nie był to TRYBUN?

No i co z tego, że to był trybun? Skoro nie odpowiada to na zasadnicze
pytanie, czy trybun poruszał się wszędzie z całym swoim oddziałem?
Wszystko rozbiło się przecież o jego liczebność, to tego się przyczepiłeś:
~500-set żołnierzy po jednego obszarpańca?~


Pt cze 15, 2012 11:54
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
MARIEL napisał(a):
akruk napisał(a):
MARIEL napisał(a):
Pytanie czy musiał to być KOMPLETNY oddział
O tym mówiliśmy DWA TYGODNIE TEMU, na samym początku dyskusji
viewtopic.php?p=679629#p679629
Ale co mówiliśmy, co wynika z postu, który zalinkowałeś?
Że nie ma na niego ŻADNEJ odpowiedzi, tylko ucieczka w inne tematy. Bo ten pomysł, który podałaś dwa tygodnie temu, wyśmiany przeze mnie, jest absurdalny.
MARIEL napisał(a):
To raczej Ty uciekasz od odpowiedzi na proste pytanie: czy musiał to być kompletny oddział?
Przecież odpowiedziałem, dawno temu. Co więcej - dopiero co Ci wskazałem tę odpowiedź:
viewtopic.php?p=679629#p679629
po której zmieniłaś temat. Zignorowałaś ją.
MARIEL napisał(a):
No i co z tego, że to był trybun?
A tyle dni się nie mogłem doprosić o prostą odpowiedź... Po to tylko, żeby się okazało, że jedyna odpowiedź jest DOKŁADNIE taka, jak pisałem: KOHORTA i jej TRYBUN, i Twoim ostatecznym wyjściem jest powrót do tego, od czego uciekłaś dwa tygodnie temu. Ech!


Pt cze 15, 2012 12:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
MARIEL napisał(a):
Możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że chiliarcha
funkcjonował za czasów Jezusa już tylko i wyłącznie jako tysiącznik-
dowódca rzymskiej kohorty a inne znaczenia tego słowa nie były znane?
Czym innym jest znanie innego znaczenia słowa, a czym innym jego używanie.
MARIEL napisał(a):
Ale powiem wam cos jeszcze ciekawszego, jestem przekonana,
że Elbrus z pewnoscią wstrzelił się w potrzeby akruka,
ponieważ Popowski w wyjaśnieniach znaczeń dla speiry nie podaje ‘ odziału’.
Tak więc on korzysta „we właściwy sposób”.
Należy przez tą sugestię rozumieć, że moje niewłaściwe korzystanie ze słownika,
jest po prostu korzystaniem z niewłaściwego słownika.
Cóż - innych nie mam, więc artykuły przepisałem z tych, które mam.
Ale widocznie nie szukam dość wytrwale albo nie w tym kierunku, co powinienem...
MARIEL napisał(a):
Zostawiam to towarzystwo wzajemnej adoracji, zapodajcie sobie nadal tylko te dowody,
które swiadczą na korzyść jedynie słusznej wersji.
Gdybyś była Świadkiem Jehowy, to moje słownikowe korzystania byłyby krytykowane dopóty,
dopóki nie uznałbym słuszności artykułu wskazującego,
że forma Jehowa jest co najmniej nie mniej poprawna od pozostałych;
mylę się?

MARIEL napisał(a):
Padł argument : „ na jednego obszarpańca” . Tak, pojmano Jednego,
ale Arcykapłani widząc tłumy, które za nim podążały mogli się spodziewać większego oporu przy pojmaniu.
Czy nie po to przekupili Judasza, żeby schwytać go będącego z dala od tłumów?

Za dwa dni była Pascha i Święto Przaśników.
Arcykapłani i uczeni w Piśmie szukali sposobu, jak by Jezusa podstępnie ująć i zabić.
Lecz mówili: Tylko nie w czasie święta, by nie było wzburzenia między ludem.
(...) Wtedy Judasz Iskariota, jeden z Dwunastu, poszedł do arcykapłanów, aby im Go wydać.
Gdy to usłyszeli, ucieszyli się i przyrzekli dać mu pieniądze.
Odtąd szukał dogodnej sposobności, jak by Go wydać.

(Marka 14:1-2, 10-11)
MARIEL napisał(a):
Przeanalizowałam jeszcze raz cały wątek.
Akruk przedstawił wiele ciekawych starożytnych dokumentów,
Wiele przemawia za tym, że w 18 rozdziale Jana rzeczywiście może chodzić o kohortę,
tudzież speirę w znaczeniu jednostki taktycznej i chiliarchę jako „dowódcę tysiąca”
To, zdaniem mojego rozmówcy dezawuuje całkowicie tę Ewangelię.

Jednak nawet jeśli Ewangelista użyłby tych słów w w.w. znaczeniu
nie oznaczałoby, że tak być nie mogło i tych paręset żołnierzy absolutnie nie mogło zostać posłanych.
Nie oznaczałoby to, że nie mogło zostać wysłanych kilka legionów.
Udowodnij, że nie mogło i że Ewangelista nie miał tego na myśli.
MARIEL napisał(a):
Nie wykluczam jednak, że Ewangelista ( pomimo milczenia Popowskiego na ten temat ;) )
pisząc speira myślał o oddziale żołnierzy, pisząc chiliarchos myślał o dowódcy tegoż oddziału.
W ten sposób patrząc można podważyć jednoznaczność co drugiego Słowa w NT.

Czy tytuły chiliarcho i archo mogą być stosowane zamiennie
(skoro według ciebie oznaczają praktycznie to samo),
a jeśli nie - dlaczego :?:
Czy przedrostek chili- ma jakieś znaczenie, a jeśli tak - jakie :?:

Cytuj:
Wydaje mi się zresztą, że chiliarchos mógł być jeszcze pojemniejszym pojęciem, niż to dotąd omówiliśmy.
Mógł być KIEDY?
I czy chodzi o samo znaczenie, czy także jego UŻYCIE?
MARIEL napisał(a):
Spójrzcie na Zachariasza 9, 7:

."καὶ ἐξαρῶ τὸ αἷμα αὐτῶν ἐκ στόματος αὐτῶν καὶ τὰ βδελύγματα αὐτῶν ἐκ μέσου ὀδόντων αὐτῶν
καὶ ὑπολειφθήσεται καὶ οὗτος τῷ θεῷ ἡμῶν καὶ ἔσονται ὡς χιλίαρχος ἐν ιουδα καὶ ακκαρων ὡς ὁ ιεβουσαῖος"

I tłumaczenie tego fragmentu w Biblii Gdańskiej ( tu widać wyraźniej niż w BT ):

„ I odejmę krew każdego od ust jego, i obrzydliwości jego od zębów jego;
zostawiony też będzie i on Bogu naszemu, aby był jako książę w Judzie, a Akaron jako Jebuzejczycy
.”

Tu chiliarchos występuje w znaczeniu kogoś w rodzaju „głowy rodziny”, kogos uprzywilejowanego i dowodzącego.
Inni tłumaczą: szejk, a leader, a governor, a chieftain, oraz ( owszem ) a captain of thousand.
Tutaj może być to rozumiane nie jako jakiś a leader, a governor, a chieftain,
tylko bardziej ten a captain of thousand, czyli kapitan tysiąca,
bo w języku biblijnym byłaby to głowa rodu/plemienia/szczepu
(jeśli występuje w połączeniu z pokoleniem syna Izraela).

Wybacz, Panie mój! - odpowiedział Mu - jakże wybawię Izraela?
Ród mój[χιλιάς μου - chilias mou, dosł. mój tysiąc] jest najbiedniejszy w pokoleniu Manassesa,
a ja jestem ostatni w domu mego ojca.

(Sędziów 6:15)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt cze 15, 2012 12:43
Zobacz profil
Post Re: O tym, jak Judasz otrzymał rzymską kohortę
akruk napisał(a):
MARIEL napisał(a):
To raczej Ty uciekasz od odpowiedzi na proste pytanie: czy musiał to być kompletny oddział?
Przecież odpowiedziałem, dawno temu. Co więcej - dopiero co Ci wskazałem tę odpowiedź:
viewtopic.php?p=679629#p679629
po której zmieniłaś temat. Zignorowałaś ją.

Nie rozumiem. Czy to jest odpowiedź na moje pytanie?:

akruk napisał(a):
MARIEL napisał(a):
To naturalne, że mógł być z nimi chiliarchos.
Wykonywali widocznie ważne zadanie.
Czy chiliarchos każde zlecone zadanie wykonywał z całym, pełnym 480-osobowym oddziałem? Nie mógł wziąć ze sobą grupy, która jego zdaniem wystarczała do tego typu misji?
Rzymski. Dowódca. 500-osobowej kohorty. W okupowanym kraju. W nocy. Za miasto. Prowadzi. Małą grupkę żołnierzy. Z Ważnym Zadaniem. Żeby pojmać. Jednego. Obszarpańca. I oddać Żydom.
Bua-ha-ha-ha!


Pt cze 15, 2012 13:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL