Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Łuk.12.20 
Autor Wiadomość
Post Re: Łuk.12.20
Gorgiasz napisał(a):
A przedstawienie przez Mariel koncepcji Bożych Posłańców nie ma prawie nic wspólnego z zamieszczonym niżej linkiem (z wyjątkiem tej jednej uwagi na dole strony) – który, jak mi się wydaje, jest przede wszystkim pewnym rozszerzeniem i uzupełnieniem tematu, ale nie jego podstawą

Ajajaj, nie pisałam, że tam znajdziecie uzasadnienie takiego spojrzenia na tę kwestię, link wkleiłam wskazując miejsce w sieci, gdzie spotkałam się z taką interpretacją. :roll:
Mogę jedynie przypuszczać, że wzięła się ona z postrzegania aniołów, jako egzekutorów boskich wyroków...Cztery rozdziały dalej mamy przypowieść o bogaczu i Łazarzu. Kiedy umiera żebrak, posłańcy/aniołowie zanoszą go na łono Abrahama czyli de facto zabierają jego duszę (czy nie?), miałby Łazarz być jakimś wyjątkiem? Czy tylko po jego duszę Bóg wysłał swoich posłańców?

Jeszcze raz podkreślam, że nie jestem specjalną entuzjastką takiej wykładni, obydwie tu omawiane wydają mi się prawdopodobne i obydwie cokolwiek mało...uzasadnione :PPPP
Ale chętnie dam się przekonać, jeśli ktoś przedstawi coś sensownego :)


So lis 17, 2012 12:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Łuk.12.20
Wg mnie teza/hipoteza o tym, ze jest to opisowa forma Boga jest do obronienia gdyz mamy tu do czynienia z przypowiescia a nie z jakims nazwijmy to bezposrednim objawieniem sie Boga.

Tradycji mozna wiele przypisac ale tez wiele rzeczy mozna uzasadnic bo sa one udokumentowane.
Kazde imie a zwlaszcza Imie Boga bylo dla tych ludzi czyms szczegolnym.
Nie jest to nic odkrywczego co pisze ale przeciez Zydzi uzywali wiele okreslen aby uniknac nazwania Boga bezposrednio. Nawez jak czytali Biblie unikali slowa Jahwe , najczesciej zastepowali go okresleniem Adonai.
W tekscie greckim zastosowano 3 os. lm. Ale nie ma tam nic co by wskazywalo na poslancow, aniolow itp.

@Mariel, to Twoja wina :D Podalas rozne przeklady a ja zasugerowalem sie tym , ze masz na mysli interpretacje w przekladzie poszedlem w tym kierunku.
Kazdy przeklad jest swego rodzaju interpretacja, oczywiscie tylko w sensie oddania istoty tego co autor w oryginale chcial powiedziec. Gdybys od razu napisala, ze Wesley tak to skomentowal to ok. A tak czytalem po kolei te wersety i nie moglem znalezc tych Poslancow.

Ten zapisek od Wesleya nie mozna nazwac interpretacja jest to parafraza tego wersetu prawdopodobnie uzyta w jego kazaniu.

Dlaczego sa problemy z interpretacja pluralis maiestatis?
Przeciez cesarze, krolowie i papieze od dawna uzywali tej formuly. Jeszcze Pawel VI do konca swojego zywota tak zaczynal listy i inne dokumenty.

_________________
ksiądz


So lis 17, 2012 15:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Łuk.12.20
MARIEL napisał(a):
Ja bym nawet nie traktowała tego w kategoriach śmierci jako kary, tylko prostego zwrócenia uwagi, iż zachowuje się bezsensownie, nie znając godziny śmierci i jednocześnie gromadząc bogactwa bezwartościowe w oczach boskich. Człowiek, mając na uwadze, że życie może się skończyć w każdej chwili powinien myśleć raczej o gromadzeniu skarbów w Niebie :)

To właśnie miałem na myśli pisząc pierwszego posta w tym temacie.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


N lis 18, 2012 16:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL