Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 7:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 o jakie stworzenia/istoty chodzi? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sie 20, 2011 20:32
Posty: 18
Post o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Witam

moje pytanie może nie jest jakoś szczególnie ważne,
ale po prostu zaciekawił mnie ten temat:
o jakie "stworzenia mające dusze, żyjące w morzu" chodzi w Ap 8,9
oraz jakie "istoty podziemne" miał na myśli św.Paweł w Flp 2,10

może ktoś wie, albo ma jakiś sensowny pomysł
i zechciałby odpowiedzieć?

dziękuję, pozdrawiam


Pt lis 23, 2012 11:19
Zobacz profil
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Cytuj:
i wyginęła w morzu trzecia część stworzeń
- te, które mają dusze -
i trzecia część okrętów uległa zniszczeniu.
(Ap 8,9 )


Na okrętach to ludzie pływają, skoro więc 1/3 okretów ulegnie zniszczeniu to wraz z tymi ludźmi (którzy mają dusze)

Cytuj:
aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano
istot niebieskich i ziemskich i podziemnych (Flp 2, 10 )


Chodzi o to by wszystko stworzenie oddało cześć Jezusowi. Podziemne istoty to najprawdopodobniej Szatan i demony......one też beda zmuszone oddać hołd nawet wbrew swojej woli. Doczytaj odnośnik Iz 45, 23


Pt lis 23, 2012 12:23
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Jeśli chodzi o pierwszy z fragmentów to użyto tu słowa ψυχάς biernik, l. mn. od
ψυχῇ [psyche]- który oznacza duszę, ale i życie (dech, tchnienie życia).
Dlatego wydaje mi się, że bardziej zasadne są tu poniższe tłumaczenia:

"Wyginęła w morzu trzecia część wszystkich stworzeń żyjących i uległa zagładzie trzecia część okrętów" (B.Warszawsko - Praska)

"i wyginęła w morzu trzecia część stworzeń - te, które są ożywione - i trzecia część okrętów uległa zniszczeniu." (B. Poznańska)

"i jedna trzecia zwierząt żyjących w morzu zginęła, a jedna trzecia okrętów uległa zniszczeniu." (B. Warszawska)

"And the third part of the creatures which were in the sea, and had life, died; and the third part of the ships were destroyed."
(King James Version)


Według mnie chodzi po prostu o żyjące stworzenia, życie w morzu.


Pt lis 23, 2012 18:31

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
humalog napisał(a):
one też beda zmuszone oddać hołd nawet wbrew swojej woli


Jak to możliwe? Zostaną jej pozbawione?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lis 23, 2012 18:51
Zobacz profil
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
JedenPost napisał(a):
humalog napisał(a):
one też beda zmuszone oddać hołd nawet wbrew swojej woli


Jak to możliwe? Zostaną jej pozbawione?


Z przerażenia robi sie wiele wbrew swojej woli...a to będzie przerażający dla nich koniec wszelkiej działalności.


Pt lis 23, 2012 19:44

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Znaczy teraz się nie boją Boga lub boją umiarkowanie, a w ów czas o którym mowa Pan wystraszy je na całego?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lis 23, 2012 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Cytuj:
oraz jakie "istoty podziemne" miał na myśli św.Paweł w Flp 2,10


Wydaje mi się że może chodzić o te Anioły które Bóg uwięził za dni Noego.

"aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu" List Judy 5-5


Pt lis 23, 2012 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 09, 2010 8:49
Posty: 994
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
JedenPost, wydaje mi się, że przed tak wielkim majestatem i potęgą Boga, chcąc nie chcąc wszelkie stworzenie odda pokłon. Teraz możemy tego nie rozumieć, ale jak staniemy przed Bogiem i zobaczymy Jego majestat i potęgę, wtedy zrozumiemy.

_________________
http://www.pompejanka.info


Pt lis 23, 2012 20:49
Zobacz profil
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
JedenPost napisał(a):
humalog napisał(a):
one też beda zmuszone oddać hołd nawet wbrew swojej woli


Jak to możliwe? Zostaną jej pozbawione?
Tak, ponieważ Bóg na końcu świata zabroni ludziom złej woli (i demonom) grzeszenia. Między innymi na tym polega piekło - nie będzie można tam zrobić nic złego, mimo że będzie się miało na to wielką ochotę (tak jak podczas życia na Ziemii).


So lis 24, 2012 7:14

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Ciekawa teoria, skąd ją wymyśliłeś?


So lis 24, 2012 15:06
Zobacz profil
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Login2 napisał(a):
Ciekawa teoria, skąd ją wymyśliłeś?

Zródłem tej teorii jest ludzka wyobrażnia.
Podobnie jak opowiadań o Jezusie, Maryji, piekle, niebie, sądzie bożym, ciał zmartwychwstaniu, zbawieniu...

Ale nie widze w tym nic złego, nie po to Bóg dał nam wyobraźnie bysmy teraz mieli przestac z niej korzystać.


So lis 24, 2012 16:48
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Login2 napisał(a):
Ciekawa teoria, skąd ją wymyśliłeś?
Jak zwykle opieram się na tym, co głosi Kościół. Oto cytat z teologii.pl: "Piekło jest więzieniem w tym znaczeniu, że uniemożliwia potępionym czynić to, czego pragnęliby najbardziej, mianowicie — szkodzić Bogu i zbawionym." Natomiast dominikanin Jacek Salij w swoim artykule pisze: "Mianowicie zastanawiając się nad karą potępienia, niektórzy teologowie twierdzili, że polega ona między innymi na odebraniu wszelkich możliwości czynienia zła, mimo że szatan i jego naśladowcy nadal bardzo chcieliby je czynić. Ostateczną bezsiłę tych wszystkich, co porzuciwszy Tego, który jest Miłością, wciąż mają ochotę czynić zło i zadawać krzywdę, wyraża biblijny symbol zgrzytania zębami."


Pn lis 26, 2012 23:07

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Ciekawe skąd oni wymyślili taką teorię.


Wt lis 27, 2012 15:29
Zobacz profil
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
A jak według Ciebie, Login2, wygląda piekło? Chętnie poznam Twoje zdanie. I jeszcze jedno: jesteś chrześcijaninem, ale nie katolikiem, prawda? Do jakiego odłamu należysz?


Wt lis 27, 2012 17:02

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: o jakie stworzenia/istoty chodzi?
Dla mnie nie ma żadnych odłamów, a już wielokrotnie mówiłem czym jest Kościół Jezusa Chrystusa. Przynależność do żadnej organizacji religijnej nie czyni człowieka chrześcijaninem, przynależność do Jezusa tak. Jest wielu takich w KK, którzy są prawdziwie ludem Bożym, podobnie u protestantów i w innych organizacjach religijnych. Ja po prostu jestem Chrześcijaninem i tyle.

Co do piekła to zawsze kiedy widzę tego typu stwierdzenia, zastanawiam się skąd ludzie wymyślają podobne rzeczy. Dla mnie jedynym i niepodważalnym autorytetem w kwestiach wiary jest Pismo Święte i zawsze mnie zastanawia kiedy ktoś pisze coś podobnego jak dominikanin Jacek Salij. Nie podaje żadnych argumentów na to co wymyślił, nie podaje jak do tego doszedł tylko rzuca jakieś tam stwierdzenia nie wiadomo skąd, a ludzie wierzą mu bo ma przed nazwiskiem "dominikanin" ? Mam mu uwierzyć na słowo chociaż nie ma NIC w Biblii na poparcie tych wymysłów? Uważam, że problemem katolików jest zbytnia łatwowierność. Nie analizują nic, nie pytają skąd, a jak wyjdzie jakiś duchowny i coś powie to bez mrugnięcia okiem akceptują jako prawda objawiona. A skąd wiesz, że cię nie zwodzą? Jeśli nie znasz pism jesteś zupełnie bezbronny, po to Bóg dał Biblie aby czytać. Jeśli jej nie znasz skąd będziesz wiedział, czy to co głoszą nie jest sprzeczne z objawioną prawdą w Piśmie? Co do samego tekstu to dla mnie nawet szkoda czasu się do tego odnosić. Nich ci którzy to głoszą uzasadnią na jakiej podstawie tak twierdzą, bo półki co to jest po prostu jakiś wymysł niepoparty zupełnie niczym.

Jak wg mnie wygląda piekło? Niech chce mi się aż tak obszernie tłumaczyć, więc po łebkach przedstawię to tak jak ja widzę.

Słowo "piekło" w Biblii odpowiada w starym testamencie hebrajskiemu słowu "szeol", w nowym testamencie to "hades".

Jeśli się przyjrzymy tym miejscom gdzie występują te słowa w Biblii, to dowiemy się czym jest piekło.
Na początek Wiki:
Szeol:
Cytuj:
Badacze przyjmują, że pierwotnie słowo to znaczyło tyle, co „grób”, „cmentarz”, zaś późniejszy symbolizm (włącznie z bardzo późną, współczesną koncepcją innych rzeczywistości czy „zaświatów”) jest owocem wpływów zaratustriańskich, hellenistycznych i chrześcijańskich.

Ze względu na grecki zapis większości ksiąg Nowego Testamentu - słowo „szeol” przetłumaczone zostało na greckie „hades”. W niektórych polskich przekładach w miejscach słowa „szeol” pojawia się wyraz „otchłań”

Od razu zaznaczam, że uważam podobnie. Piekło w Biblii na tyle na ile ja zbadałem to nic innego jak grób.


A teraz cytaty z Biblii gdzie mowa o szeolu/hadesie.

Cytuj:
Biblia Warszawska:
Oni zaś wpadli ze wszystkim, co mieli, żywcem do podziemi, a ziemia zamknęła się nad nimi; tak zginęli spośród zgromadzenia.

Biblia Tysiąclecia:
Wpadli razem ze wszystkim, co do nich należało, żywcem do szeolu, a ziemia zamknęła się nad nimi. Tak zniknęli spośród społeczności.

Biblia Gdańska:
I zstąpili oni ze wszystkiem co mieli, żywo do piekła, i okryła je ziemia, i poginęli z pośrodku zgromadzenia.
Zauważ jak zamiennie jest stosowane piekło/szeol/podziemia. Dlaczego? Bo jest to jedno i to samo.

Cytuj:
Biblia Warszawska:
Mówiąc: Wzywałem Pana w mojej niedoli i odpowiedział mi, z głębi krainy umarłych wołałem o pomoc i wysłuchał mojego głosu.

Biblia Tysiąclecia:
I mówił: W utrapieniu moim wołałem do Pana, a On mi odpowiedział. Z głębokości Szeolu wzywałem pomocy, a Ty usłyszałeś mój głos.

Biblia Gdańska:
I rzekł: Wołałem z ucisku swego do Pana, a ozwał mi się; z głębokości grobu wołałem, a wysłuchałeś głos mój.

Modlitwa Jonasza kiedy został połknięty przez rybę i był pod wodą na głębokości Szeolu = grobu. Czyli pod ziemią dosłownie.

Cytuj:
Biblia Warszawska:
Lecz jeżeli Pan dokona rzeczy nadzwyczajnej, że ziemia otworzy swoją czeluść i pochłonie ich oraz wszystko, co do nich należy, i żywcem zstąpią do podziemi, wtedy poznacie, że ci mężowie zbezcześcili Pana.

Biblia Tysiąclecia:
Gdy jednak Pan uczyni rzecz niesłychaną, gdy otworzy ziemia swoją paszczę i pochłonie ich razem ze wszystkim, co do nich należy, tak że żywcem wpadną do szeolu, wówczas poznacie, że ludzie ci bluźnili przeciw Panu.

Biblia Gdańska:
Ale jeźliż co nowego uczyni Pan, że otworzy ziemia usta swe, i pożre je i wszystkiego co mają, i zstąpią żywo do piekła, tedy poznacie, że rozdraźnili ci mężowie Pana.

Jeśli idziesz do szeolu/piekła, to idziesz pod ziemię, "do piachu".


Cytuj:
Biblia Warszawska:
Oni zaś wpadli ze wszystkim, co mieli, żywcem do podziemi, a ziemia zamknęła się nad nimi; tak zginęli spośród zgromadzenia.

Biblia Tysiąclecia:
Wpadli razem ze wszystkim, co do nich należało, żywcem do szeolu, a ziemia zamknęła się nad nimi. Tak zniknęli spośród społeczności.

Biblia Gdańska:
I zstąpili oni ze wszystkiem co mieli, żywo do piekła, i okryła je ziemia, i poginęli z pośrodku zgromadzenia.


Cytuj:
Biblia Warszawska:
Próbowali go pocieszać wszyscy synowie jego i wszystkie córki jego, ale nie dał się pocieszyć i mówił: W żałobie zejdę do syna mego do grobu. I opłakiwał go ojciec.

Biblia Tysiąclecia:
Gdy zaś wszyscy jego synowie i córki usiłowali go pocieszać, nie słuchał pociech, mówiąc: Już w smutku zejdę za synem moim do Szeolu. I ojciec jego [nadal] go opłakiwał.

Biblia Gdańska:
I zeszli się wszyscy synowie jego, i wszystkie córki jego, aby go cieszyli, lecz nie dał się cieszyć, ale mówił: Zaprawdę zstąpię za synem moim do grobu; i płakał go ojciec jego.


Cytuj:
A jeżeli zabierzecie i tego, a spotka go coś złego, wtedy doprowadzicie mnie osiwiałego ze zmartwienia do grobu.
Biblia Tysiąclecia:
Jeżeli i tego drugiego zabierzecie ode mnie i spotka go jakieś nieszczęście, moja siwizna zstąpi do Szeolu wśród niedoli.
Biblia Gdańska:
A weźmiecieli i tego od oblicza mego, a przypadnie nań śmierć, tedy doprowadzicie sędziwość moję z żałością do grobu.

Grób= Szeol. Jest to miejsce gdzie idą zarówno dobrzy jak i źli.


Cytuj:
Biblia Warszawska:
Lecz Bóg wyzwoli duszę moją z krainy umarłych, Ponieważ weźmie mnie do siebie. Sela.

Biblia Tysiąclecia:
Lecz Bóg wyzwoli moją duszę z mocy Szeolu, bo mię zabierze.

Biblia Gdańska:
Ale Bóg wykupi duszę moję z mocy grobu, gdy mię przyjmie. Sela.


Dawid, Hiob, Jakub, Jonasz pisali że idą do szeolu. Jest to więc wspólne miejsce wszystkich umarłych. Grób.







Dla mnie piekło to po prostu grób i tyle. Jesteś martwy i gryziesz glebę, nic więcej. Natomiast tobie pewnie chodzi to czym jest Gehenna, kiedy myślisz piekło. Czyli ostateczna kara dla Szatana i jego sługusów o której mówił Jezus i o której czytamy w apokalipsie.
Z wiki:
"Słowo "gehenna" pojawia się w Nowym Testamencie 12 razy z tego 11 razy w wypowiedziach Jezusa. Jest ono zwykle tłumaczone jako piekło:"
Przede wszystkim trzeba rozróżnić czym jest hades/szeol, a czym gehenna. Hades i szeol to nie to samo co gehenna i błąd polega na tym, że te wszystkie wyrażenia tłumacze przetłumaczyli jako piekło co jest błędne. Hades/szeol to grób jak już mówiłem, a gehenna to "jezioro ognia" ostateczna kara. Zacytuje wszystkie 12 wersetów które mówią na temat gehenny.

Cytuj:
A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego(gehenna).

albowiem pożyteczniej jest tobie, aby zginął jeden z członków twoich, a wszystko ciało twoje nie było wrzucone do ognia piekielnego.(gehenna).

albowiem pożyteczniej jest tobie, aby zginął jeden z członków twoich, a wszystko ciało twoje nie było wrzucone do ognia piekielnego(gehenna).

A nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą; ale raczej bójcie się tego, który może i duszę i ciało zatracić w piekielnym ogniu(gehenna).

epiej jest tobie jednookim wnijść do żywota, niżeli oba oczy mając, być wrzuconym do ognia piekielnego(gehenna).

Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że obchodzicie morze i ląd, aby pozyskać jednego współwyznawcę, a gdy nim zostanie, czynicie go synem piekła(gehenna) dwakroć gorszym niż wy sami.

Węże! Plemię żmijowe! Jakże będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego(gehenna)?

A jeśli cię gorszy noga twoja, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść kulawym do żywota, niż mieć dwie nogi, a być wrzuconym do piekła(gehenna),

I jeśli cię gorszy oko twoje, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do Królestwa Bożego, niż mieć dwoje oczu, a być wrzuconym do piekła(gehenna),

A jeśli cię gorszy ręka twoja, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść kaleką do żywota, niż mieć dwoje rąk, a pójść do piekła(gehenna), w ogień nieugaszony,

Ale wskażę wam, kogo się bać macie! Bójcie się tego, który, gdy zabija, ma moc wrzucić do piekła(gehenna). Zaiste, powiadam wam: Tego się bójcie!

I język jest ogniem; język jest wśród naszych członków swoistym światem nieprawości; kala on całe ciało i rozpala bieg życia, sam będąc rozpalony przez piekło(gehenna).

Ew. Mat. 5:22,29,30 10:28 18:9 23:15,33 Mar 9: 43,45,47 Łk 12:5 List Jakuba 3:6


Myślę, że dobitnie widać tutaj rozdźwięk między tym czym jest hades/szeol, a gehenna. Dwie różne rzeczy. Tłumacze jednak jakoś twardo wszystko to przetłumaczyli jako piekło, błędnie moim zdaniem. Szeol, hades to tam gdzie idzie każdy z nas jak umiera, czyli do piachu. Gehenna to ostateczna kara dla bezbożnych. Przynajmniej ja tak to widzę. Tylko czym jest ta gehenna tak naprawdę? Czytamy coś o ogniu nieugaszonym. Wydaje mi się osobiście, ze na to znajdujemy odpowiedź w ostatniej księdze Biblii gdzie jest mowa o tym jeziorze ognia i co to jest.

"Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga." Ap 21:8

Dla mnie to jezioro ognia oznacza śmierć po prostu, tak jak jest napisane . I uważam, że taki będzie koniec bezbożnych. Jako śmierć uważam niebyt po prostu. Kościoły powymyślały różne teorie na temat tego jak np. że śmierć to oddzielenie od Boga i tak powstał dogmat, że grzesznicy będą żyli wiecznie i cierpieli. Ja tego w Biblii nie widzę. Widzę natomiast dwie drogi. Życie, albo śmierć. Nikogo nie namawiam żeby wierzył tak jak ja, zresztą to są sprawy drugorzędne. Ale jakoś przez głowę nie przechodzi mi myśl, że Bóg będzie sobie trzymał przez wieczność cierpiących ludzi. Moim zdaniem Pismo tak nie naucza.

"I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro ogniste, to druga śmierć."Ap 20;14 Jeśli jezioro ogniste to piekło, to ten werset nie ma sensu bo, piekło zostało wrzucone do piekła? Wg mnie to jezioro to symbol zniszczenia, unicestwienia.



Życie albo śmierć.

„Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.” (Rz 6,23)

"Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi." Pwt 30,15-20

Bóg dał nam wybór między życiem i śmiercią, a nie między życiem, a życiem w piekle. Albo będziesz żył, albo będziesz martwy.


"Dusza, która grzeszy, ta umrze" Ez 18,4

Jest napisane umrze, a nie, że będzie żyła wiecznie w męczarniach.






Pozdrawiam!


Wt lis 27, 2012 21:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL