Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 16:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Imię Boże a nauka Św.Jehowy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Świadkowie Jehowy twierdzą, że tzw. „odstępczy chrześcijanie” usunęli zaraz na początku drugiego wieku imię Boże z Pism Nowego Testamentu. Owo niczym nie poparte domniemanie Świadkowie Jehowy próbują wyjaśnić za pomocą swych odgórnych założeń. Broszura Świadków Jehowy pt. Imię Boże, które pozostanie na zawsze (Brooklyn 1987) podaje w kilku miejscach:

Odstępstwo doprowadziło między innymi do zepchnięcia imienia Bożego na dalszy plan. Usunięto je nawet z odpisów i przekładów Biblii!” (str. 16)
Wbrew wysiłkom wielu tłumaczy zmierzających do przywrócenia w Biblii imienia Bożego bezustannie wywierano nacisk religijny, by je z niej usunąć. Żydzi co prawda pozostawili je w Biblii, ale go nie wymawiali. Odstępczy chrześcijanie w II i III wieku usuwali je przy sporządzaniu kopii manuskryptów greckiej części Pisma Świętego i opuszczali je, gdy tłumaczyli Biblię na inne języki” (tamże, str. 27).

Jakie mają dowody historyczne na poparcie tych tez: żadne!
Wg NT imienia Jahwe nie używał ani Jezus ani Apostołowie. Syn Boży objawia nam w pełni Boga jako Ojca. To określenie staje się dla chrześcijan imieniem najważniejszym zawierającym w sobie całą dobroć i chwałę. W tym imieniu mamy szukać ratunku: „Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe...” Mk 14:36. Apostołowie piszący listy nazywają Boga „Ojcem”, nie wspominając określenia „Jehowa”.Paweł - „Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem” Ef 3:14 Piotr - „Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego” 1P 1:17
Sami zresztą to przyznają. Broszura Świadków Jehowy pt. Imię Boże, które pozostanie na zawsze (Brooklyn 1987) stwierdza zgodnie z prawdą:
w żadnym ze znanych nam dzisiaj starożytnych greckich manuskryptów ksiąg od Mateusza do Objawienia nie ma pełnego imienia Bożego (str. 23).
Mimo to Świadkowie Jehowy wstawiają w swej Biblii, wbrew temu, co jest zawarte w najstarszych greckich manuskryptach, imię Boże w formie Jehowa, ogółem 237 razy, czyli dopuszczają się fałszerstwa. :shock: Jak to uzasadniają:
Toteż w miejscach, gdzie pisarze Chrześcijańskich Pism Greckich [tzn. Nowego Testamentu – przyp. JL] przytaczają Pisma Hebrajskie [tzn. Stary Testament – przyp. JL] tłumacz ma prawo oddać słowo Ky’ri-os [tzn. Pan – przyp. JL] imieniem >>Jehowa<< wszędzie tam, gdzie imię Boże występuje w oryginale hebrajskim
Kuriozalne i pokazujące jak bardzo ta sekta wypacza N.T. jest to, że Świadkowie Jehowy wstawili imię Jehowa także i w wielu miejscach Nowego Testamentu, mimo,że nie są zawierającymi tetragram cytatami z ST?! Takich miejsc jest aż kilkadziesiąt, a to tylko przykładowe z Ewangelii Łukasza: Łk 1:6, 9, 11, 15-17, 25, 28, 32, 38, 45-46, 58, 66, 68, 76; Łk 2:9, 15, 22-23, 24, 26, 39; Łk 5:17; Łk 20:37
Na tym jednak nie koniec. Myliłby się ktoś kto twierdziłby, że Biblia Świadków Jehowy rzeczywiście wiernie wstawia tetragram tylko w tych cytatach z ST w NT, gdzie w Pismach hebrajskich pierwotnie znajdowało się imię Boże. Dopuszczają się oni rzeczy jeszcze gorszej.
Biblia Świadków Jehowy dopuszcza się bowiem tak naprawdę olbrzymiego zafałszowania gdy wstawia też tetragram w tych cytatach z ST, które w ST w ogóle nie zawierają tetragramu , lub zamiast tetragramu zawierają w ST słowo ‘Bóg’
Oto 2 przykłady z Biblii Św.Jehowy
Mt 27:10 słów „zgodnie z tym, co mi nakazał Jehowa ” nie ma w ST, skoro nawet Biblia Świadków Jehowy nie podaje do tych słów żadnego odnośnika do ST
Wers J 12:38 zawiera cytat z Iz 53:1: „Jehowo, kto uwierzył w to, cośmy usłyszeli?”. Biblia Świadków Jehowy wstawia tu tetragram jak widzimy, choć w tekście z Iz 53:1 nawet w przekładzie według Biblii Świadków Jehowy nie znajdziemy w tej części zdania tetragramu, brzmi ono bowiem: Kto uwierzył w to, cośmy usłyszeli?”, a nie: „Jehowo, kto uwierzył w to, cośmy usłyszeli?”.
Podsumowując: Świadkowie Jehowy „przywracają” w NT tetragram nie tylko tam gdzie on się znajdował pierwotnie w cytowanych przez NT miejscach z ST, ale sprawiają iluzoryczne wrażenie, że „przywracają” go też w tych innych cytatach z ST, w których jak się jednak okazuje po bliższym zbadaniu sprawy w ogóle go pierwotnie nie było, albo zamiast niego znajdywało się w ST słowo Bóg.
Warto również wiedzieć, wbrew temu co twierdzą Ś.J. Hebr. imię Jahwe/Jehowa nie jest jedynym imieniem czy tytułem Boga. . Oto niektóre biblijne określenia Boże: El, Eloah, Elohim - Bóg (ok.2750 razy) gr. Theos,Bóg mocny (Iz 10:21) Skała, Wielki, Sędzia, Tarcza, Sprawiedliwy, Wybawiciel, Zbawiciel, Majestat (Hbr 1:3, 8:1),Ab - Ojciec, gr. Pater,Adon, Adoni, Adonaj - Pan, gr. Kyrios,Ehie aszer Ehie - Jestem który Jestem np. Wj 3:14. Imienia Jahwe nie zawierają nawet niektóre księgi ST np. Est, Koh, wiele Ps (np. 43, 44, 45, 49) i deuterokanoniczne.


Pn wrz 23, 2013 2:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata" (s. 1643) podaje też inny "argument" ŚJ dotyczący wstawienia imienia Jehowa do NT:
"Przywrócenie go w każdym z tych 237 miejsc znajduje potwierdzenie w przekładach hebrajskich". Co to są te hebrajskie przekłady? Okazuje się, że są to dokonane w wiekach od XIV do XX tłumaczenia NT z języka greckiego na hebrajski ("Imię Boże..." s. 26-27; "Całe Pismo jest natchnione..." s. 319, 309). Więc ŚJ nie na podstawie rękopisów biblijnych, lecz na podstawie często współczesnych tłumaczeń wstawili do swej Biblii imię Jehowa, ucząc przy tym, że było ono jakoby w oryginalnych pismach Apostołów.


Pn wrz 23, 2013 3:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Chyba każdy kto ma zielone pojęcie o egzegezie biblijnej o tym wie i zgadza się z tym co napisałeś.
Aczkolwiek mnie od dłuższego czasu męczy pytanie: czy JHVH jest na pewno imieniem. Bo jeśli tak, to kto nadal imię Bogu?

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn wrz 23, 2013 6:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Gorgiasz napisał(a):
Chyba każdy kto ma zielone pojęcie o egzegezie biblijnej o tym wie i zgadza się z tym co napisałeś.

]


Ciekawi mnie, co Ś.Jehowy na ten temat powiedzą? 8)


Pn wrz 23, 2013 12:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Cytuj:
Aczkolwiek mnie od dłuższego czasu męczy pytanie: czy JHVH jest na pewno imieniem. Bo jeśli tak, to kto nadal imię Bogu?


Bóg sam je sobie nadał. Czy taka odpowiedź stwarza jakieś problemy?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn wrz 23, 2013 18:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Aczkolwiek mnie od dłuższego czasu męczy pytanie: czy JHVH jest na pewno imieniem. Bo jeśli tak, to kto nadal imię Bogu?


Bóg sam je sobie nadał. Czy taka odpowiedź stwarza jakieś problemy?

Tak. Imię jest czymś, co nadają osoby/istoty stojące wyżej w hierarchii społecznej, mające o wiele większą wiedzę, możliwości, doświadczenie i bardziej rozwiniętą świadomość. W praktyce - rodzice. Albo ludzie nadający imiona swoim czworonożnym, choć zależnym od nich przyjaciołom (np. domowemu psu czy kotu). I Adam, który nazwał imiona zwierząt (Gen.2.19-20). Nikt nie nadaje sobie sam imienia (chyba że nick na forum).
Z nadaniem imienia w niektórych kulturach była i jest związana duża uroczystość. Wiadomo również, że niekiedy (np. w starożytnym Egipcie) znajomość prawdziwego imienia dawała znającemu je moc i władzę nad jego posiadaczem.
A kto nadał je Bogu?

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn wrz 23, 2013 19:29
Zobacz profil
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Imie jest, a przynajmniej bylo czyms, co odzwierciedlalo istote osoby.
"Jestem, ktory Jestem" wlasnie oddaje Istote Osoby Boga. I On jako jedyny nie potrzebowal nikogo, zeby Mu powiedzial co jest Jego Istota.


Pn wrz 23, 2013 19:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Cytuj:
Nikt nie nadaje sobie sam imienia (chyba że nick na forum).


Do Boga też się to ograniczenie odnosi?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn wrz 23, 2013 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Johnny99 napisał(a):

Do Boga też się to ograniczenie odnosi?

Sądzę, że tak. A zważywszy na wagę tego Imienia - może nawet przede wszystkim.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn wrz 23, 2013 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Kael napisał(a):
Imie jest, a przynajmniej bylo czyms, co odzwierciedlalo istote osoby.
"Jestem, ktory Jestem" wlasnie oddaje Istote Osoby Boga. I On jako jedyny nie potrzebowal nikogo, zeby Mu powiedzial co jest Jego Istota.

Tylko że to nie jest JHVH.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn wrz 23, 2013 19:56
Zobacz profil
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Nie? A co oznacza JHVH?


Pn wrz 23, 2013 20:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
Kael napisał(a):
Nie? A co oznacza JHVH?

Jest kilka teorii, pewności żadnej (chyba, że masz inne informacje), ale na pewno nie jest to "Eheje aszer Eheje" . Literki insze. I więcej ich trochę.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


Pn wrz 23, 2013 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
proteom napisał(a):
Ś

Odstępstwo doprowadziło między innymi do zepchnięcia imienia Bożego na dalszy plan. Usunięto je nawet z odpisów i przekładów Biblii!” (str. 16)


No to zobacz co napisane w Biblii tysiąclecia w uwagach wstepnych

"Wprowadzamy dalej (poza Psałterzem, gdzie liczymy się z jego użytkiem liturgiczno-duszpasterskim) wszędzie Boże imię Jahwe tam, gdzie dotąd w przekładach idących za Wujkiem, Wulgatą i Septuagintą czytaliśmy zastępcze imię ‚Pan’, nie będące wcale przekładem Imienia Bożego”.

czy myślisz że to ktoś ze ŚJ napisał?

Ale z niewiadomych przyczyn w II wydaniu kolegium redakcyjne napisało.

""„Odkąd II wydanie BT z nieznacznymi zmianami weszło do liturgii, głównie w postaci czytań mszalnych, tekst ten nabrał cech poniekąd tekstu oficjalnego. Stąd też Episkopat Polski objął nad nim patronat. I tak zgodnie z uchwałą (...), zakomunikowaną Redakcji Naukowej BT pismem Prymasa Polski z dnia 23 II 1976, w niniejszym wydaniu wprowadza się w miejsce wyrazu JAHWE, stosowanego w dwóch pierwszych wydaniach BT, tradycyjne zwroty ‚Pan’ lub ‚Pan Bóg’ czy też ‚Bóg’ z wyjątkiem nielicznych przypadków, gdzie pozostawienie biblijnego imienia Boga jest merytorycznie konieczne (np. Wj 3,14n)”

Pytanie do Ciebie .Kto usunął z Biblii imię boże?

Bo to że ono w oryginałach tam jest to bezsprzeczny fakt.

A to że je wszyscy dawniej używali "nawet Jan Paweł II w swojej sztuce to tez wiadomo.

http://www.jehowa.info/

a to jeden przykłąd z tej strony
Hymn na dzień Zwiastowania N. P. Maryi - (wiersz)

Pokłon Przeczystej Dziewicy!
Nad niebiosa Twoje skronie,
Gwiazdami Twój wieniec płonie
Jehowie na prawicy.
(...)
Pójrzal Jehowah i w Niej upodobał sobie;
Pękły niebios zwierciadła,
Biała gołąbka spadła
I nad Syjonem w równi trzyma skrzydła obie,
I srebrzystej pierzem tęczy
Niebianki skronie uwięczy.
(...)




Nowy Testament - (Chrześcijańskie Pisma Greckie)

Nowy Testament znowu przełożony,
a na wielu mieyscach za pewnemi dowodami odprzysad przez Simona Budnego ocżyśćiony,
y krotkiemi przypiskami po kraioch ob-iaśniony.
Przydane też są na końcu tegoż dostatecżnieysze przypiski,
ktore każdey iak miarz odmiany przycżyny ukazuią.

(...)

Ewangelion wedle Mattheusza.

(...)

(Rozdział 1)

(...)
20. A gdy to myślił, oto anioł Jehowy jawił się mu weśnie mowiąc:
Josefie synu Dawidow, nieboy się wziąć Maryą żonę twą, bo co się wniej urodziło, od Ducha świętego iest.
(...)
22. (A wszytko to było żeby się spełniło co rzeczono od Jehowy przez Proroka mowiąceo,
Oto panna brzemienna a urodzi syna, y nazowiesz imię iego Himmanuelem:)
23. A ocknąwszy Josef ze snu uczynił iako mu roskazał anioł Jehowy.
(...)

(Rozdział 2)

(...)
13. A gdy oni odeszli, oto anioł Jehowy iawił się Josefowi we snie rzekąc,
Wstawszy weźmi pacholę y matkę iego a uciecz do Micraimu, y bądź tam, aż gdy rzeknę tobie.
Bo będzie Herod szukać pacholęcia aby ie straćić.
(...)
15. (Aby sie spełniło co rzeczono od Jehowy przez Proroka mowiącego: z Micraimu wyzwałem syna mego.)
(...)

(...)

(w publikacji Imię Boga w formie Jehowa występuje wielokrotnie - zobacz skany)

(całość zobacz w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej)



a tutaj jeszcze Karol Wojtyła Późniejszy papież Jan Paweł II

[i]
To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum biblijne
Forum pokoju Biblia_2 na http://www.czat.onet.pl

Imię Boże - Jan Paweł II i Boże Imię
Efraim - 2010-09-10, 19:33
Temat postu: Jan Paweł II i Boże Imię
58. Karol WOJTYŁA
(Jan Paweł II) – (polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież.
Kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog)

Hiob - (dramat)

Drama ze Starego Testamentu

(...)

BALDAD Z SUAH

Zamilcz już przecię, bo Jehowę
obrażasz słowy i mowami! -
Zamilcz, bo jako głupi prawisz.

HIOB

Ty mi zaś - mędrzec - odpowiadasz.

(...)

Kraków, 1940,
we Wielkim Poście

Jeremiasz - (dramat)

Drama Narodowe we Trzech Działach

(...)

I

(...)

JIRMEJAHU

(...)
A kędy źródło? - Żeście sami
Baalów godni, nie Jehowy.
(...)
Bo naprzód trzeba przemyć ócz!
- i trzeba ostać, jak ten kryształ,
nie w cudzołóstwie, nie w matactwach,
a ino w Prawdzie przed Jehową.
W Prawdzie jest Wolność i Wspaniałość -
w nieprawdzie ku niewoli idziesz,
(...)

(...)

JIRMEJAHU

Tedy poznacie moc Jehowy.
On mnie uwolni z pęt i oków. -
(...)

III

(...)

HETMAN

Może wieszcz jaki rozniecić ten ogień
i kroczyć w tęczy Jehowy proroków.
Zawszeć on będzie tem ziarnem wrzuconem -
Dopóki ziarno w tę rolę upada - -

(...)

Kraków, 1940

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


Cz wrz 26, 2013 13:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
formek1
Cytuj:
No to zobacz co napisane w Biblii tysiąclecia w uwagach wstepnych


1.Co to ma wspólnego z tym, co pisałem w poście? Proszę się odnosić w sposób konkretny, rzeczowy, do zarzutów, które postawiłem Ś.J., jakie Ci przypominam, i nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.
Świadkowie Jehowy „przywracają” w NT tetragram nie tylko tam gdzie on się znajdował pierwotnie w cytowanych przez NT miejscach z ST, ale sprawiają iluzoryczne wrażenie, że „przywracają” go też w tych innych cytatach z ST, w których jak się jednak okazuje po bliższym zbadaniu sprawy w ogóle go pierwotnie nie było, albo zamiast niego znajdywało się w ST słowo Bóg.
Warto również wiedzieć, wbrew temu co twierdzą Ś.J. Hebr. imię Jahwe/Jehowa nie jest jedynym imieniem czy tytułem Boga. . Oto niektóre biblijne określenia Boże: El, Eloah, Elohim - Bóg (ok.2750 razy) gr. Theos,Bóg mocny (Iz 10:21) Skała, Wielki, Sędzia, Tarcza, Sprawiedliwy, Wybawiciel, Zbawiciel, Majestat (Hbr 1:3, 8:1),Ab - Ojciec, gr. Pater,Adon, Adoni, Adonaj - Pan, gr. Kyrios,Ehie aszer Ehie - Jestem który Jestem np. Wj 3:14. Imienia Jahwe nie zawierają nawet niektóre księgi ST np. Est, Koh, wiele Ps (np. 43, 44, 45, 49) i deuterokanoniczne.





formek1
Cytuj:
Ale z niewiadomych przyczyn w II wydaniu kolegium redakcyjne napisało.

""„Odkąd II wydanie BT z nieznacznymi zmianami weszło do liturgii, głównie w postaci czytań mszalnych, tekst ten nabrał cech poniekąd tekstu oficjalnego. Stąd też Episkopat Polski objął nad nim patronat. I tak zgodnie z uchwałą (...), zakomunikowaną Redakcji Naukowej BT pismem Prymasa Polski z dnia 23 II 1976, w niniejszym wydaniu wprowadza się w miejsce wyrazu JAHWE, stosowanego w dwóch pierwszych wydaniach BT, tradycyjne zwroty ‚Pan’ lub ‚Pan Bóg’ czy też ‚Bóg’ z wyjątkiem nielicznych przypadków, gdzie pozostawienie biblijnego imienia Boga jest merytorycznie konieczne (np. Wj 3,14n)”

Pytanie do Ciebie .Kto usunął z Biblii imię boże?


1.We wspomnianych przekładach pozostawiono imię Jahwe w wielu miejscach: Wj 6:2-3, 15:3, 34:5-6, Joz 22:22 i 24, Sdz 2:12, 1Krl 1:37, 9:9, 18:21 i 39, 22:5, 2Krl 10:23, 2Krn 15:9, Ps 68:5, 83:19, 105:7, Iz 42:8, Jr 9:23, 16:21. Umieszcza się je też w przypisach (np. Rdz 2:4, Wj 3:14, Lb 16:24, Lm 3:66, Jl 2:14, Mi 6:7), a także we wstępach do niektórych ksiąg.
2.Powodem szerokiego nie stosowania imienia Jahwe w tej edycji Biblii było przystosowanie jej do potrzeb liturgii Mszy św. (patrz 'Wstęp' wyd. III BT). W liturgii (por. gr. leitourgia w Dz 13:2), w nabożeństwach od czasów apostolskich, nie stosowano nigdy hebrajskiego imienia Jahwe (patrz Łk 4:16-20 oraz wczesnochrześcijańskie pismo Didache [rozdz. 9-10] z około roku 100).
Wypowiadano jedynie aklamację "Alleluja", używaną i dziś. NT, najstarsze homilie i lekcjonarze potwierdzają to. Septuaginta, grecki przekład ST używany przez Apostołów, nie zawierał już tetragramu JHWH. Owszem, istniały papirusy z tetragramem, ale tekst Hbr 1:10, będący fragmentem Ps 102:26 odniesionym do Jezusa, ukazuje, że teksty ST, z których korzystali Apostołowie, nie zawierały go! Podobnie jest z 1P 2:3 będącym fragmentem Ps 34:9

3.Kościół katolicki w Polsce nie usunął imienia Jahwe z Biblii dostępnych współcześnie. Kilkutomowa Biblia Poznańska (wyd. I, 1974-1975 i wyd. II, 1982-1987), która nie służy liturgii, zamieszcza również imię Jahwe wszędzie, gdzie w tekście hebrajskim występuje tetragram JHWH. Komentarze do ST, które zawierają tekst biblijny, wydawane przez KUL od 1961 r. do dziś, też zawierają imię Jahwe (patrz też komentarz KUL do Księgi Wyjścia, rozdz. Imię Boże Jahwe). Kilkakrotnie również wydawano dodruk II wydania Biblii Tysiąclecia. W latach 1991-1994 ukazało się III wydanie (dodruk w 1999), a w 2003 roku IV wydanie Biblii Poznańskiej (dodruk 2004). Od 1992 roku rozpoczęto wydawanie wielotomowej Biblii Lubelskiej, a w 1997 roku ukazała się Biblia Warszawsko-Praska bp. K. Romaniuka. Wydano też później specjalne jednotomowe edycje Biblii Poznańskiej (wyd. I, 1998, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 2009, 2010, 2011). W tych przekładach w ST użyto imienia Jahwe, więc proszę nie stosować insynuacji i nie oczerniać Kościoła katolickiego! Każdy katolik powinien znać to hebrajskie imię Boga, bo "Katechizm Kościoła Katolickiego" (pkt 206, 210) uczy o nim.
Nie w liczbie występowania tetragramu jest nasze zbawienie, lecz w osobie Jezusa, o którym Dz 4:12 mówią: "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni" W imię Jezusa mamy zbawienie, a nie w imię Jehowy - nie wiem, czy o tym wiesz?

formek1
Cytuj:
Bo to że ono w oryginałach tam jest to bezsprzeczny fakt.


Widziałeś oryginały Nowego Testamentu :?: :o Z chęcią je poznam. :biggrin: Dysponujemy tylko kopiami. Broszura Świadków Jehowy pt. Imię Boże, które pozostanie na zawsze (Brooklyn 1987) stwierdza zgodnie z prawdą:
w żadnym ze znanych nam dzisiaj starożytnych greckich manuskryptów ksiąg od Mateusza do Objawienia nie ma pełnego imienia Bożego” (str. 23)


Pt wrz 27, 2013 23:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 11, 2010 19:28
Posty: 1953
Post Re: Imię Boże a nauka Św.Jehowy
proteom napisał(a):



1.Co to ma wspólnego z tym, co pisałem w poście?



A to ma wspólnego że niektórzy ludzie dla własnych bliżej nieznaniach celów usuwają imię boże z Biblii.

Tak czynili żydzi ale ich Bóg odrzucił już dawno ,tak czynili odstępcy o których pisał Jan w listach tak czynili oszuści o których mówił Jezus że przyjdą jak wilki.

Jeśli byli tacy wtedy zapewne i teraz tacy tez są.(ale ta uwaga to na marginesie)
A skoro usunęli imie boże z miejsc gdzie ono MUSIAŁO być bo ktoś cytował ze starego testamentu wiec nie mamy pewności czy nie usunął imienia bożego z innych miejsc.

No bo jak ktoś jest oszustem w jednym to nigdy nie wiemy kiedy oszukuje a kiedy mówi prawdę.


teraz dalej
Cytuj:

Świadkowie Jehowy „przywracają” w NT tetragram nie tylko tam gdzie on się znajdował pierwotnie w cytowanych przez NT miejscach z ST, ale sprawiają iluzoryczne wrażenie, że „przywracają” go też w tych innych cytatach z ST, w których jak się jednak okazuje po bliższym zbadaniu sprawy w ogóle go pierwotnie nie było, albo zamiast niego znajdywało się w ST słowo Bóg.

A to ciekawe zdanie które niestety nie ma się nijak do prawdy.
Nie mamy oryginałów NT więc kto może wiedzieć gdzie pierwotnie znajdowało się albo nie znajdowało się Imię boże?
To tylko zgadywanka .

czemu ŚJ maja się mylić a ci którzy twierdzą że imienia tam nie ma maja znać prawdę.?
oczywiście gdyby przeciwnicy imienia bożego umieścili je tam gdzie występuje cytat ......o to już sprawa wyglądała by zupełnie inaczej.
Mieli by poważny argument do dyskusji że to oni jednak chcą być jak najbliżej oryginałów.
A tak ....to tylko zwykła manipulacja.




Cytuj:
Warto również wiedzieć, wbrew temu co twierdzą Ś.J. Hebr. imię Jahwe/Jehowa nie jest jedynym imieniem czy tytułem Boga. .

Imieniem jest tylko Jehowa .
reszta to tytuły.


Cytuj:
Widziałeś oryginały Nowego Testamentu :?: :o Z chęcią je poznam. :biggrin: Dysponujemy tylko kopiami. Broszura Świadków Jehowy pt. Imię Boże, które pozostanie na zawsze (Brooklyn 1987) stwierdza zgodnie z prawdą:

w żadnym ze znanych nam dzisiaj starożytnych greckich manuskryptów ksiąg od Mateusza do Objawienia nie ma pełnego imienia Bożego[/b]” (str. 23)


I czemu to przeczy?

To że tam nie ma imienia bożego jest tylko dowodem że ktoś je usunął.
na pewno usunął przynajmniej z cytatów ze starego testamentu.

_________________
I poznacie prawdę. A prawda was wyzwoli.


So wrz 28, 2013 6:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL