Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Wydawało by się, że grzechem jest kłamać ale okazuje się, że Jezus albo popełnił grzech albo kłamstwo nie jest grzechem.
".. 8 Wy idźcie na święto; Ja jeszcze nie idę na to święto, bo czas mój jeszcze się nie wypełnił»1. 9 To im powiedział i pozostał w Galilei.
10 Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie .. "


Pn cze 09, 2014 18:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 11, 2014 8:19
Posty: 76
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Abraham skłamał pewnego razu nazywając swoją żonę siostrę o wg Biblii był przyjacielem Boga , jest jeszcze kilka przykładów kłamstw sług Bożych nie potępionych przez Niego. Więc pewne kłamstwa w pewnym sensie są usprawiedliwione albo pokazują naszą naturę. Czasami kłamstwo być może jest metodą żeby coś ważnego osiągnąć. Może być jeszcze inne wytłumaczenie: Jezus mógł wysłać uczniów do Jeruzalem samych ponieważ nie chciał najprościej mówiąc z nimi iść - jest wiele sformułowań z tamtych czasów ( np idiomów ) , których nie da się tłumaczyć dosłownie dzisiaj i w tym znaczeniu " jego czas się nie wypełnił " może oznaczać tylko " nie chcę iść tam z wami".


So cze 21, 2014 8:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
„skrycie” - w grece mamy tu „krypto” a w Vulgacie „occulto” (od tego terminu pochodzi znany okultyzm). Istotną wydaje się tu interpretacja tego określenia. Można go rozumieć również jako „w sposób tajemny” tj w tym wypadku niezrozumiały dla jego braci. Czyli w sposób niefizyczny, niezgodny z ich percepcją świata – inaczej mówiąc niepodlegający ograniczeniom jego praw, którym podlegają ludzie. A może udał się tam nie w ciele fizycznym...

Zwróciłbym również uwagę na „bo czas mój jeszcze się nie wypełnił”. To dotyczyło momentu rozmowy z nimi. Ale mógł się wypełnić (choć chyba nie bardzo wiemy co to znaczy w tym kontekście) w czasie, gdy oni szli na to święto; np. za kilka godzin. Więc w momencie tej rozmowy mówił prawdę.

Cytuj:
Więc pewne kłamstwa w pewnym sensie są usprawiedliwione albo pokazują naszą naturę. Czasami kłamstwo być może jest metodą żeby coś ważnego osiągnąć.

To prawda, tak się zdarza. Spotkałem się również z tezą, że „kłamstwo jest najpotrzebniejszym narzędziem instynktu samozachowawczego”. Wszystko, tak – w odniesieniu do ludzi. Wydaje mi się jednak, że nie należy tego przypisywać Jezusowi i trzeba szukać innych wyjaśnień.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


So cze 21, 2014 9:38
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 01, 2014 20:13
Posty: 96
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
jhpoznan napisał(a):
Cytuj:
Abraham skłamał pewnego razu nazywając swoją żonę siostrę o wg Biblii był przyjacielem Boga
, jest jeszcze kilka przykładów kłamstw sług Bożych nie potępionych przez Niego. Więc pewne kłamstwa w pewnym sensie są usprawiedliwione albo pokazują naszą naturę. Czasami kłamstwo być może jest metodą żeby coś ważnego osiągnąć. Może być jeszcze inne wytłumaczenie: Jezus mógł wysłać uczniów do Jeruzalem samych ponieważ nie chciał najprościej mówiąc z nimi iść - jest wiele sformułowań z tamtych czasów ( np idiomów ) , których nie da się tłumaczyć dosłownie dzisiaj i w tym znaczeniu " jego czas się nie wypełnił " może oznaczać tylko " nie chcę iść tam z wami".


1Moj 20 :11,12 Abraham zaś odpowiedział: Powiedziałem sobie: Zaiste, nie ma bojaźni Bożej na tym miejscu i zabiją mnie z powodu żony mojej. (12) Zresztą, ona jest naprawdę siostrą moją, jest córką ojca mojego, choć nie córką matki mojej; pomimo to została żoną moją.

Abraham nie skłamał kiedy mówił iż Sara jest jego siostrą , była ona w rzeczywistości przyrodnią siostrą Abrahama .


N cze 22, 2014 10:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
A może by tak z kontekstem?
Ewangelia Jana 7, 1-12a.14:

Cytuj:
Potem Jezus obchodził Galileę. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi mieli zamiar Go zabić.

A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Rzekli więc Jego bracia do Niego: «Wyjdź stąd i idź do Judei, aby i uczniowie Twoi ujrzeli czyny, których dokonujesz. Nikt bowiem nie dokonuje niczego w ukryciu, jeżeli chce się publicznie ujawnić. Skoro takich rzeczy dokonujesz, to okaż się światu!» Bo nawet Jego bracia nie wierzyli w Niego.

Powiedział więc do nich Jezus: «Dla Mnie stosowny czas jeszcze nie nadszedł, ale dla was - zawsze jest do rozporządzenia. Was świat nie może nienawidzić, ale Mnie nienawidzi, bo Ja o nim świadczę, że złe są jego uczynki. Wy idźcie na święto; Ja jeszcze nie idę na to święto, bo czas mój jeszcze się nie wypełnił». To im powiedział i pozostał w Galilei.

Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie. Tymczasem Żydzi już Go szukali w czasie święta i mówili: «Gdzie On jest?» [...] Tymczasem dopiero w połowie świąt przybył Jezus do Świątyni i nauczał.


To znaczy:
1. Żydzi chcieli Go zabić, dlatego przebywał w Galilei, nie w Judei.
2. Kuzyni w sumie Go podpuszczali, nie wierząc w Niego.
3. Jezus uznał, że nie może iść do Jerozolimy z nimi, bo to jeszcze nie jest czas Męki. To im powiedział. Poszli sami.
4. On sam udał się później (na tyle, że przybył w połowie świąt) i w tajemnicy.

Gdzie tu widzisz kłamstwo?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt lip 11, 2014 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Masz rację "jeszcze" oznacza w tej chwili nie idę ale możliwe, że w każdej innej pójdę. Jeszcze nie idę czyli - nie idę z wami teraz.
Dziękuję, że odpowiedziałaś Jolu.

Z drugiej strony tak jak sugerujesz patrząc na kontekst i pełny przekaz oraz zamiary Pana Jezusa w stosunku do swoich braci wynika, że nie chodzi o daną chwilę, w której zapada decyzja o tym czy P J idzie z braćmi czy nie.

Brzmi to raczej :"Idźcie sami bo czas mój jeszcze nie nadszedłł ale ????? P J pomimo tego poszedł i narażał się nauczając w świątyni.
Był już rozpoznawalny i każde publiczne wystąpienie na pewno zwróciło by uwagę sanchedrynu.

Myślę, że było inaczej ..
Skrycie może oznaczać "nie publicznie" ale P J mówił wybiórczo do osób spotkanych przypadkowo.

Rozumiem to tak.
".. 8 Wy idźcie na święto (SAMI); Ja jeszcze nie idę na to święto (PÓJDĘ PÓŹNIEJ) , bo czas mój jeszcze się nie wypełnił (NIE BĘDĘ JEDNAK PRZEMAWIAŁ PUBLICZNIE)»"


Dziękuję Jolu


N lip 13, 2014 18:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Kłamstwo samo w sobie nie jest żadnym grzechem. Grzechem jest kłamstwo przeciwko bliźniemu, czyli obmowa albo oszukiwanie ludzi dla własnych korzyści. Nic w jakiejkolwiek części Biblii nie uzasadnia twierdzenia, że kłamstwo dla uniknięcia niebezpieczeństwa jest grzechem.


Pn lip 14, 2014 5:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Czy Jezus nie miał zdolności pojawiania się w jakichś miejscach lub znikania? Czy "nie pójdę" nie odnosiło sie do sposobu przemieszczania lub formy znajdowania się gdzieś?


Pn lip 14, 2014 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Nie kombinuj. :-D

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 14, 2014 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 11, 2014 8:19
Posty: 76
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
konradgorski napisał(a):
Masz rację "jeszcze" oznacza w tej chwili nie idę ale możliwe, że w każdej innej pójdę. Jeszcze nie idę czyli - nie idę z wami teraz.
Dziękuję, że odpowiedziałaś Jolu.

Z drugiej strony tak jak sugerujesz patrząc na kontekst i pełny przekaz oraz zamiary Pana Jezusa w stosunku do swoich braci wynika, że nie chodzi o daną chwilę, w której zapada decyzja o tym czy P J idzie z braćmi czy nie.

Brzmi to raczej :"Idźcie sami bo czas mój jeszcze nie nadszedłł ale ????? P J pomimo tego poszedł i narażał się nauczając w świątyni.
Był już rozpoznawalny i każde publiczne wystąpienie na pewno zwróciło by uwagę sanchedrynu.

Myślę, że było inaczej ..
Skrycie może oznaczać "nie publicznie" ale P J mówił wybiórczo do osób spotkanych przypadkowo.

Rozumiem to tak.
".. 8 Wy idźcie na święto (SAMI); Ja jeszcze nie idę na to święto (PÓJDĘ PÓŹNIEJ) , bo czas mój jeszcze się nie wypełnił (NIE BĘDĘ JEDNAK PRZEMAWIAŁ PUBLICZNIE)»"


Dziękuję Jolu



Twoje tłumaczenie jest w pełni zgodne z właściwym znaczeniem greckiego słowa krypto w kontekście tej wypowiedzi. Tak to jest rozumiane przez najbardziej znanych biblistów. Por. Jana 18:20. BRAWO.


So sie 02, 2014 10:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Uważasz, więc, że nie jesteś BRATEM JEZUSA? Pomimo tego, że On uważa Cię za Brata. Nie pójdziesz z Nim do Jerozolimy?


Pn sie 04, 2014 9:30
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
A gdzie tu jest kłamstwo? Kto kłamie to wszędzie widzi kłamstwo.
Nie jestem egzegetą ale nie wiadomo ile święta trwały u Żydów. Pan Jezus mógł iść drugiego dnia lub tego samego dnia ale później niż Jego bracia. Tak jak i w Kościele są Msze do południa i popołudniu.


Wt lip 21, 2015 14:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Dlaczego Jezus skłamał mówiac do swoich braci?
Hominibus napisał(a):
A gdzie tu jest kłamstwo? Kto kłamie to wszędzie widzi kłamstwo.
Nie jestem egzegetą ale nie wiadomo ile święta trwały u Żydów. Pan Jezus mógł iść drugiego dnia lub tego samego dnia ale później niż Jego bracia. Tak jak i w Kościele są Msze do południa i popołudniu.



też tak uważam :) Poszedł później na Święto :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lis 29, 2015 22:32
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL