Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Niezmiernie ciekawe biblijne pozatemacie - wydzielony 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Johnny99 napisał(a):
Non sequitur. Istnienie w Kościele (zawsze i od początku, ba, jeszcze za ziemskiego życia Chrystusa) "chwastów", "wilków" i "niegodziwców" nie oznacza, że "Kościół" jako całość odstąpił od "prawdziwej doktryny".

Ale to właśnie to nastąpiło. Ba, z przypowieści Jezusa wynikało że aż do żniwa nie będzie można rozróżnić pszenicy od chwastów, a więc tych którzy trzymają się prawdziwej doktryny od tych wyznający błędną. Jakim cudem? Jednych z nich musiało by być bardzo mało by niejako zniknęli w morzu tych drugich. I obstawiam że gdyby tych fałszywych była garstka to Jezus nie trudziłby się opowiadaniem przypowieści. Zresztą historia pokazuje, że doktryna wczesnochrześcijańska został skażona grecką filozofią i stała się błędna.

Johnny99 napisał(a):
Natomiast przyjęcie, że "prawdziwy" tj. założony przez Chrystusa Kościół "może zbłądzić" prowadzi nas do problemu właściwie nierozwiązywalnego: jeżeli zbłądził, to w którym momencie?

Po śmierci apostołów. Nie da się określić dokładnej daty, bo zbłądzenie było procesem rozłożonym w czasie. Jednak analizując rozwój doktryny między Biblią, a uznaniem chrześcijaństwa za religię państwową w cesarstwie można dojść do wniosku, że nastąpiło to właśnie w tym okresie.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Cz sty 29, 2015 13:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 14, 2008 14:00
Posty: 1909
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cytuj:
A zabicie biskupa Stanisława? W końcu skazał go na śmierć za zdradę całkiem legalnie i zgodnie z prawem kościelny sąd arcybiskupi?

Ta hipoteza nie ma potwierdzenia w dokumentach.


Postanowiłem ci nie odpisywać, ale by zadość uczynić historycznej uczciwości o czym głośno obecnie to napiszę po raz ostatni.
To nie hipoteza ale fakt. Pisali o tym historycy Samsonowicz, Tabriz czy Topolski.
Papież Paschalis II wysłał list do polskiego arcybiskupa w Gnieźnie, wypominając mu że jego poprzednik skazał biskupa na śmierć bez wiedzy Rzymu.
A że Stanisław był zdrajcą pisał już Gall Anonim.

PS. Na forum historia.org.pl administrator Jarpen Zirgin napisał:
"Biskup Stanislaw knuł i po części zdradzał Polskę a potem jeszcze został świętym (i patronem Polski- złowieszczy rechot historii). :) Myślę, że większą czcią powinien być otaczany św. Wojciech niż jest obecnie bp Stanisław."
http://forum.historia.org.pl/topic/68-z ... tanislawa/

Podejrzewam, że podobieństwo nicków jest przypadkowe.
Bez odbioru.

_________________
[b]Galatów 3:20 " Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden"[/b]
"Gdy mądry spiera się z głupim, ten krzyczy i śmieje się; nie ma pojednania"


Cz sty 29, 2015 13:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jakie "mordowanie"? Legalny i wykonany zgodnie z ówczesnym prawem wyrok sądu za przestępstwo to nie jest morderstwo.


W tym wypadku jest to mord sądowy.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 29, 2015 14:19
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
JedenPost napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jakie "mordowanie"? Legalny i wykonany zgodnie z ówczesnym prawem wyrok sądu za przestępstwo to nie jest morderstwo.


W tym wypadku jest to mord sądowy.

Bo współczesny kodeks karny nie uznaje herezji za przestępstwo przeciwko państwu i nie karze go śmiercią?


Cz sty 29, 2015 14:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
arcana85 napisał(a):
Ale to właśnie to nastąpiło. Ba, z przypowieści Jezusa wynikało że aż do żniwa nie będzie można rozróżnić pszenicy od chwastów, a więc tych którzy trzymają się prawdziwej doktryny od tych wyznający błędną.


Nie wynika. Ale niech będzie, że tak jest. I jak to się w takim razie ma do twoich twierdzeń? Czy z tego wynika, że Kościoła prawdziwego nie da się odróżnić od fałszywego?

Cytuj:
Zresztą historia pokazuje, że doktryna wczesnochrześcijańska został skażona grecką filozofią i stała się błędna.


Historia pokazuje, że do opisu i uporządkowania doktryny zaczęto posługiwać się pojęciami zaczerpniętymi z greckiej filozofii. To jednak nie oznacza, że została "skażona", a tym bardziej, że przez to stała się "błędna". A jeśli nawet, to proces ten ma miejsce już w samym NT, więc już sam NT jest "skażony".

Zresztą, nawet jeśli w tym języku spisane zostały dogmaty, to nadal jest to tylko język - który np. we współczesnej teologii nie jest zbyt popularny. Więc kiedy np. mówi się o "jedności ontologicznej Ojca i Syna" czy też o "unii hipostatycznej", to znaczy to tyle, że z punktu widzenia filozofii greckiej takie określenie jest najwłaściwsze, biorąc pod uwagę całość przekazu apostolskiego - ale nie znaczy, że sam ten przekaz był formułowany z takiego właśnie punktu widzenia.

Cytuj:
Po śmierci apostołów.


A dlaczego właśnie w tym? Wiemy wszak, że już wśród samych Apostołów był zdrajca.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Ostatnio edytowano Cz sty 29, 2015 14:43 przez Johnny99, łącznie edytowano 1 raz



Cz sty 29, 2015 14:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
JedenPost napisał(a):

W tym wypadku jest to mord sądowy.

Bo współczesny kodeks karny nie uznaje herezji za przestępstwo przeciwko państwu i nie karze go śmiercią?


Nie. Nie wiem co ma do rzeczy współczesność. rzecz w tym, że KRK używał ówczesnego prawa do mordowania osób, które uważał za zagrażające jego pozycji.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 29, 2015 14:43
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
JedenPost napisał(a):
rzecz w tym, że KRK używał ówczesnego prawa do mordowania osób, które uważał za zagrażające jego pozycji.

Ta teza wymaga udowodnienia. Czymś więcej niż "bo tak".


Cz sty 29, 2015 14:48

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Chodzi Ci o przykłady? Ot, np. William Tyndell, zamordowany w XVI wieku za tłumaczenie Biblii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 29, 2015 15:09
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
JedenPost napisał(a):
Chodzi Ci o przykłady? Ot, np. William Tyndell, zamordowany w XVI wieku za tłumaczenie Biblii.

Z tego co ja pamiętam i co można wyczytać w encyklopediach, Wiliam Tyndell został skazany na śmierć za herezję, a nie przekład Biblii.


Cz sty 29, 2015 15:13

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
A na czymże polegała owa herezja, za którą go zamordowano?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 29, 2015 18:52
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Niestety, nie potrafię podać Ci treści herezji, za którą skazano go na karę śmierci. Nie jestem historykiem, a w encyklopediach tego nie podano.


Cz sty 29, 2015 19:03

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Cóż, pewne jest, że Kościołowi bardzo było nie w smak, że tłumaczy Biblię, oraz że tłumaczy ją tak, a nie inaczej. Jego herezja polegała zapewne właśnie na tym, albo po prostu była typowym dla mordów sądowych pretekstem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 29, 2015 19:56
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Rozmawiajmy o faktach, a nie o gdybaniach. Jak chcesz twierdzić, że herezja Tyndella polegała na tym, iż przetłumaczył Biblię, to poproszę o naukowe źródło, które to potwierdzi.


Cz sty 29, 2015 20:10

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Wygodne. Tak czy inaczej: mówimy o człowieku, o którym wiadomo, że był ostro krytykowany przez hierarchię kościelną za swoje działania na gruncie tłumaczenia Biblii, następnie został z jej polecenia zamordowany jako "heretyk".

Nieźle, jak na przedstawicieli Kościoła wywodzącego swoje pochodzenie od człowieka zamordowanego za bluźnierstwo.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 29, 2015 21:06
Zobacz profil
Post Re: Jakie wydanie Pisma Świętego wybrać?
Dalej powtarzasz niepoparte materiałami źródłowymi hipotezy.


Cz sty 29, 2015 21:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL