Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 19, 2015 13:00
Posty: 80
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
To może zostawmy to do oceny ogółu, bo twoja decyzja w sprawie stwierdzenia czy odpowiedź jest na temat jest mocno nieobiektywna. Chcesz?

_________________
http://mateuszhandzlik.blog.pl/


Śr sie 12, 2015 11:09
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Powiem tak: Następny taki post i cały offtop na mój temat idzie do kosza. Zajmij się odpowiedzią na to, co wskazałem i zadane pytania.


Śr sie 12, 2015 11:12
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Cytuj:
Ps 10, 18: aby strzec praw sieroty i uciśnionego i aby człowiek [powstały] z ziemi nie siał już postrachu.
Też prawdę mówiąc nie łapię, po co tutaj ten "powstały", skoro w 1Kor 15,47 też się go nie wtyka. A tak przy okazji (to uwaga dla p.t. tłumaczy), czy nie razi was "niebieski człowiek"? Marsjanin czy policjant?
Nie lepiej byłoby mówić o niebiańskim?

Sam chętnie dodałbym jeszcze niesławne "zbytnio" z Mt 6,25-34, którego nawet nie raczono wsadzić w nawias kwadratowy, choć wyraz ten nie istnieje w tekście oryginalnym a jego obecność tutaj skrajnie fałszuje cały radykalizm ewangelicznej rady. Jest to wręcz oślepianie oka duszy, o którym Jezus wspomniał tuż przedtem.
Dla porównania wyobraźmy sobie zastosowanie "zbytnio" w innej części Kazania na Górze:
  • Każdy, kto się zbytnio gniewa na swego brata, podlega sądowi.
  • Każdy, kto zbytnio pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
  • Nie stawiajcie zbytnio oporu złemu.
  • Nie sądźcie zbytnio, abyście nie byli sądzeni.
Ach, jakże przyjemna i łatwa byłaby taka wiara. O ileż więcej wiernych by zdobyła. Nuże więc! Fałszujmy Słowo gdzie się da!


Cz sie 13, 2015 8:24
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Cytuj:
Sam chętnie dodałbym jeszcze niesławne "zbytnio" z Mt 6,25-34, którego nawet nie raczono wsadzić w nawias kwadratowy, choć wyraz ten nie istnieje w tekście oryginalnym a jego obecność tutaj skrajnie fałszuje cały radykalizm ewangelicznej rady.


Moim zdaniem nie fałszuje, a wręcz (w tym konkretnym tłum.) jest konieczne aby właściwie zrozumieć sens słów Jezusa. Gdyby nie to "zbytnio" ktoś mógłby pomyśleć, że Jezus nawołuje tutaj do totalnego nieróbstwa. Spójrzcie jakby to wyglądało:

Nie troszczcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać.
Samo się nasuwa: Leżcie i czekajcie, manna sama z nieba spadnie.

Tymczasem w tekście gr. występuje czasownik "merimnao":

1. Martwić się o kogoś, czymś; niepokoić się o coś, być zaniepokojonym
2. Zajmować się czymś, dbać o coś, mieć staranie o coś


(podaję znaczenie za ks. Rem. Popowski, Wielki Słownik Grecko-Polski)

Jeśli ktoś chce przyjąć, że Jezus nawoływał do lenistwa jego wola, kłócić się przecież nie zamierzam, ale biorąc pod uwagę choćby to jak rozumiał Go Apostoł Narodów Jezus raczej zwracał uwagę, aby się o te dobra doczesne nie zamartwiać (czyli tut. merimnao w znaczeniu pierwszym z wyżej wym. - martwić się, niepokoić), nie zabiegać o finansowe zabezpieczenie kosztem troski o własne zbawienie.
Czyli byłoby to raczej wskazanie na właściwe priorytety, przywołanie do porządku tych, którzy martwią się raczej o majątek, który ma im zapewnić bezpieczną przyszłość niż o to by szukać Bożego Królestwa.

Potwierdzenie takiego rozumienia jest we wcześniejszych słowach o gromadzeniu majątku.
Być może nie do końca trafione jest w BT i wielu innych polskich przekładach słowo "troszczyć się", bo dzisiaj rozumiemy je raczej jako opiekować się, dbać o coś, zabiegać niż martwić/zamartwiać się.

Zdecydowanie lepiej sens tego fragmentu (z polskich tłumaczeń) oddaje przekład Nowego Świata (sic!)
"Dlatego wam mówię: Przestańcie się zamartwiać o swe dusze, jeśli chodzi o to, co będziecie jeść lub co będziecie pić, albo o swe ciała, jeśli chodzi o to, w co się będziecie ubierać. Czyż dusza nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało niż odzież?"

Albo Dawid Stern w swoim tłum. NT:

"Powiadam wam zatem nie martwcie się o swoje życie, co będziecie jeść albo pić, ani o swoje ciało w co się odziejecie. [...]
Czy ktoś z was poprzez zamartwianie się zdoła dodać choćby godzinę do swojego życia? [...] Nie trapcie się więc i nie pytajcie" "Co będziemy jeść?", "Co będziemy pić?"


______________

Cytuj:
... nie razi was "niebieski człowiek"? Marsjanin czy policjant?
Nie lepiej byłoby mówić o niebiańskim?

Uwaga była do tłumaczy, ale pozwolę sobie odpisać. Przecież niebieski w j. polskim nie jest tylko innym określeniem koloru błękitnego ale także przymiotnikiem wskazującym, że coś dotyczy nieba/Nieba (ciało niebieskie, sklepienie niebieskie, Królestwo Niebieskie).


Cz sie 13, 2015 11:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 13, 2015 14:51
Posty: 5
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Pomijam fakt cawilian, że twój post pomimo zabarwienia humorystycznego jest bluźnierczy i pokazuje, że twoja znajomość Pisma Świętego i posługiwanie się terminami wykorzystujesz w złym celu. To tak jakbyś został księdzem i zamiast wykorzystywać dar jaki otrzymałeś w dobrym celu czyli prowadzić ludzi do Chrystusa wykorzystywał byś w odwrotnym celu. Wiemy dobrze co mówi Pismo Święte na temat zakopywania talentów, a co mówi o wykorzystywaniu ich w niewłaściwy sposób?

_________________
Jeżeli błądzę, bo jestem głupcem, to nie gniewaj się na mnie Boże tylko uczyń mnie mądrym.


Cz sie 13, 2015 15:18
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Jeżeli błądzę, bo jestem głupcem, to nie gniewaj się na mnie Boże tylko uczyń mnie mądrym.
To jest dobre!


Cz sie 13, 2015 15:34
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
A swoją drogą . Salomon najmądrzejszy był a potem zeszedł na manowce. Królowa Saby zaburzyła mu mądrość oraz cały ileś setny harem żon i nałożnic. I rodzi się takie pytanie czy Salomon na swoje czasy był rozpustnikiem?


Cz sie 13, 2015 15:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 13, 2015 14:51
Posty: 5
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Hominibus napisał(a):
To jest dobre!


Łk 18, 19 "Jezus mu odpowiedział: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg."

Poza tym usuń ten bluźnierczy avatar.

Syr 25, 10 jakże wielki jest ten, kto znalazł mądrość, ale nikt nie jest większy od tego, kto boi się Pana

_________________
Jeżeli błądzę, bo jestem głupcem, to nie gniewaj się na mnie Boże tylko uczyń mnie mądrym.


Cz sie 13, 2015 15:42
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
A ty wstawiłbyś sobie inny a nie kopiował ,,nie umiem kłamać 1" . I czytaj ze zrozumieniem. Nie nazwałem cię dobry tylko ten twój tekst ,,dobry".
A jakżeś taki mądry to powiedz co znaczy bać się Pana?


Cz sie 13, 2015 15:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 13, 2015 14:51
Posty: 5
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
nie będę z tobą rozmawiał więcej jak nie usuniesz tego avatara. koniec.

_________________
Jeżeli błądzę, bo jestem głupcem, to nie gniewaj się na mnie Boże tylko uczyń mnie mądrym.


Cz sie 13, 2015 15:54
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Łaski bez.


Cz sie 13, 2015 16:20
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Mariel napisał(a):
Nie troszczcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać.
Samo się nasuwa: Leżcie i czekajcie, manna sama z nieba spadnie.
Owszem, taka interpretacja może się nasunąć, ale tylko dlatego, że tekst został rozdzielony na dwie części, które uważa się za osobne: 19-24 i 25-34. IMHO powinno się je połączyć, ponieważ druga część wynika bezpośrednio z pierwszej i dotyczy tego samego problemu. Jeżeli kto ma jeszcze wątpliwości, niech zobaczy od jakiego wyrazu zaczyna się werset 25 - "Dlatego" - jest to więc kontynuacja poprzedniego tekstu.


Cz sie 13, 2015 19:47
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
"Niebieski ptak" dla opisania darmozjada i nieroba nie wzięło się w końcu znikąd, taka interpretacja nasuwa(ła) się widać bardzo często, ale nie mam przekonania że dzieje się tak akurat na skutek takiego nie innego podziału na rozdziały w BT.


Pt sie 14, 2015 8:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL