Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 22:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja? 
Autor Wiadomość
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Wycięte posty są w tym temacie.


Wt sie 11, 2015 8:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 19, 2015 13:00
Posty: 80
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Mam wrażenie że to co pisze to tylko dla ciebie temat do dyskusji. Nic więcej.

_________________
http://mateuszhandzlik.blog.pl/


Wt sie 11, 2015 8:11
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Skoro zacząłeś konkretny temat, to się go trzymaj. Offtopy będą usuwane, więc zamiast je tworzyć zajmij się lepiej odpowiedzią ma moje pytania.


Wt sie 11, 2015 8:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 19, 2015 13:00
Posty: 80
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Już to zrobiłem, ale usunąłeś ten wpis.

_________________
http://mateuszhandzlik.blog.pl/


Wt sie 11, 2015 8:17
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Nie. W przeniesionym wpisie tworzyłeś dalszy ciąg offtopa na temat dialogu międzyreligijnego. Odpowiedzi na pytania dotyczące chociażby Mt 16:18 nie udzieliłeś do tej pory.


Wt sie 11, 2015 8:20
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
NieUmiemKlamac - z ciekawości zapytam: znasz jakiś język obcy? Znasz jakiś język "naprawdę obcy" (nieindoeuropejski). Bo naprawdę nie rozumiem, jak ktoś kto kiedyś uczył się języka obcego może dziwić się, że czasami trudno jest oddać znaczenie pewnych zdań tłumacząc słowo w słowo.


Wt sie 11, 2015 8:47

Dołączył(a): Cz lis 05, 2009 23:37
Posty: 385
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
" Nie każdy , kto do mnie mówi : Panie , Panie : wejdzie do królestwa niebios ; lecz tylko ten , kto pełni wolę Ojca mego , który jest w niebie . W owym dniu wielu mi powie : Panie , Panie czyż nie prorokowaliśmy w imieniu twoim i w imieniu twoim nie wypędzaliśmy demonów , i w imieniu twoim nie czyniliśmy wielu cudów ? A wtedy im powiem : Nigdy was nie znałem . Idzicie precz ode mnie wy , którzy czynicie bezprawie . " NieUmiemKłamac1 napisał : "Wstawki w tym tekście powodują..." . Jaki konkretnie tekst masz na mysli . Pokazuj te wstawki które według Ciebie są profanacją . Przy takim cytowaniu nic tu nie widac . Na czym konkretnie w tym tekście ta profanacja polega ?


Wt sie 11, 2015 9:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 19, 2015 13:00
Posty: 80
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Zauważ że to nie jest kwestia tłumaczenia tylko dopowiedzenia. Jeżeli argument, że to profanacja do ciebie nie przemawia, to może nie odpowiada ci kiedy traktuje się ciebie jak idiote, który sam nie jest w stanie domyślić sensu zdania wynikającego z kontekstu i potrzebujesz dopowiedzenia. Rewelacja.

_________________
http://mateuszhandzlik.blog.pl/


Wt sie 11, 2015 9:59
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Ale moze konkret: cytat z Psima sw gdzie to dopowiedzenie masz.
I w koncu odpowiedz na pytanie Yarpena moze?


Wt sie 11, 2015 10:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Może z innej beczki.
Drogi @NieUmiemKłamać, jestem tłumaczem.
Moja praca to tłumaczenie z kilku języków na polski i odwrotnie.
Czy w życiu przetłumaczyłeś z innego języka choć jeden duży, trudny tekst, bo nie chodzi o jedno zdanie typu: Dzień dobry, chciałbym kupić pół kilo salcesonu?
Co upoważnia Cię do wygłaszania opinii o pracy fachowców, profesjonalistów jeśli w ich zawodzie nie jesteś nawet na poziomie przedszkola?

Tłumaczenie wielu miejsc w Biblii wymaga takich właśnie uzupełnień, czy dopowiedzeń w nawiasie i nie jest to kwestia profanacji ale profesjonalizmu.
Pozostawienie gołego tłumaczenia spowodowałoby, że czytelnik nieznający pierwotnego, wyjściowego tekstu, nie mógłby zrozumieć, albo źle rozumiałby sens podanego mu zdania.

To, że dziś nawet wykształcony odbiorca nie jest w stanie w niektórych miejscach Biblii samodzielnie zrozumieć, czy domyśleć się sensu zdania, nawet wynikającego z kontekstu i potrzebuje dopowiedzenia nie oznacza, że jest idiotą.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt sie 11, 2015 10:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 19, 2015 13:00
Posty: 80
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Yarpen otrzymał odpowiedź na swoje pytanie, ale uznał je za dywagacje nie związaną z tematem dlatego ją usunął. Obawiam się, że ponowne proszenie mnie o odpowiedź to strata czasu, bo jak tamtego nie zrozumieliście to i tego nie zrozumiecie.

Cytuj:
To, że dziś nawet wykształcony odbiorca nie jest w stanie w niektórych miejscach Biblii samodzielnie zrozumieć, czy domyśleć się sensu zdania, nawet wynikającego z kontekstu i potrzebuje dopowiedzenia nie oznacza, że jest idiotą


Ps 10, 18: aby strzec praw sieroty i uciśnionego i aby człowiek [powstały] z ziemi nie siał już postrachu.

Ps 16, 4: Ci, którzy idą za obcymi [bogami], pomnażają swoje boleści. Nie wylewam krwi w ofiarach dla nich, imion ich nie wymawiam swoimi wargami.

Ps 18, 17: On wyciąga [rękę] z wysoka i chwyta mnie, wydobywa mnie z toni ogromnej;

_________________
http://mateuszhandzlik.blog.pl/


Wt sie 11, 2015 10:26
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
No i? Bez tych kwadratowych nawiasow np w Ps 18 wiedzialbys co "on" wyciaga?
Albo o jakich "obcych" chodzi w Ps 16?
I co to jest "czlowiek z ziemi"?


Wt sie 11, 2015 10:36
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
NieUmiemKlamac1 napisał(a):
Yarpen otrzymał odpowiedź na swoje pytanie, ale uznał je za dywagacje nie związaną z tematem dlatego ją usunął.

Masz chyba jakieś przywidzenia. Na pytanie dotyczące Mt 16,18 do tej pory nie dostałem Twojej odpowiedzi. Przesunięte do innego tematu posty bądź pominięte fragmenty Twoich wypowiedzi zajmowały się niedotyczącą przekładów Biblii kwestią ekumenizmu bądź dialogu międzyreligijnego.

Cytuj:
Obawiam się, że ponowne proszenie mnie o odpowiedź to strata czasu, bo jak tamtego nie zrozumieliście to i tego nie zrozumiecie.

Nie bardzo jest co rozumieć, skoro na konkretne pytanie o to jak wykonać przekład fragmentu opierającego się na grze słów uciekasz w wątki poboczne, które nie są z nim związane.


Wt sie 11, 2015 17:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 19, 2015 13:00
Posty: 80
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Yarpen naprawdę jak chcesz to ja ci mogę to wytłumaczyć, ale w taki sposób, że znowu to usuniesz twierdząc, że niczego takiego nie było. Chcesz?

_________________
http://mateuszhandzlik.blog.pl/


Śr sie 12, 2015 10:52
Zobacz profil
Post Re: wstawki od autora w Piśmie Świętym. Czy to profanacja?
Jak napiszesz na temat, to żaden post nie zostanie usunięty lub przesunięty.


Śr sie 12, 2015 10:53
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL