Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Komentarze do Starego Testamentu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 110
Post Komentarze do Starego Testamentu
Możecie polecić jakieś komentarze do Starego Testamentu? Do NT już trochę ich jest ale do Starego Testamentu, tak nie za bardzo.


Śr sie 19, 2015 18:48
Zobacz profil
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Polecam:
- "Komentarz Biblijny do Starego Testamentu" Wiliam MacDonald, ISBN: 83-85391-27-4
- "Komentarz historyczno-kulturowy do Starego Testamentu" Walton John.H., Chavalas Mark, Matthews Victor H., ISBN: 978-83-7829-113-8

Obie pozycje dostępne choć do tanich nie należą

Inne bardzo dobre pozycje w jęz. polskim:
- "Teologia biblijna Starego Testamentu" ISBN 83-88252-18-6
- "Wstęp do Starego Testamentu" cz.1 i 2, ISBN 978-83-88252-39-6 i 978-83-88252-40-2
Może lepiej zacząć od któreś z nich.


Śr sie 19, 2015 21:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Gianfranco Ravasi, seria komentarzy do ksiąg ST
http://www.ksiegarnia.ekai.pl/wybrani-autorzy/gianfranco-ravasi
W ogóle, bardzo ciekawy biblista

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr sie 19, 2015 22:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 110
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Kozioł i medieval_man dziękuję Wam za odzew. :)

A zna ktoś z Was komentarze księdza Tadeusza Brzegowego?

http://warto.com.pl/komentarze/556-nowy ... -cz-1.html


N sie 30, 2015 21:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 19:38
Posty: 43
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
http://biblia.wiara.pl/doc/423403.Komen ... tego/2#rdz


N sie 30, 2015 22:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
WielkiLew napisał(a):
A zna ktoś z Was komentarze księdza Tadeusza Brzegowego?


Ks. Brzegowy to zacny biblista. Według mnie warto sięgnąć do jego tekstów. Konkretny teolog, może jakoś specjalnie nie dryfuje w nowych obszarach i propozycjach interpretacyjnych, ale z pewnością potrafi solidnie od podstaw przedstawić podstawowe nurty w egzegezie biblijnej.
Jeśli szukasz bibliografii do ST to polecam zajrzeć tutaj: http://www.orygenes.pl/bibliography-on-line/
(portal biblijny z największą bazą bibliograficzną w Europie).


N sie 30, 2015 23:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 110
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Remek i Uczennica6 bardzo Wam dziękuję za odpowiedź. :)


Pt paź 02, 2015 22:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
uczennica6 napisał(a):
http://biblia.wiara.pl/doc/423403.Komentarze-do-fragmentow-Pisma-Swietego/2#rdz

Ciekawy ten komentarz, bo niczego waznego nie wyjaśnia. Przeczytalem ten dotyczacy stworzenia świata. Spodziewałem się, że będą tam jakieś próby pogodzenia opisu biblijnego z nauką, ze pojawi się często lansowany pogląd o niedosłownym odczycie biblijnego tekstu. Nic z tych rzeczy. Autor wyjaśnia pewne niuansy, robi porównania ze starszymi tekstami różnych religii- i to wszystko.
Wniosek jest taki, ze odczyt dosłowny jest prawidłowy.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


N paź 04, 2015 8:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Askadtowiesz napisał(a):
Wniosek jest taki, ze odczyt dosłowny jest prawidłowy.


To Twój wniosek, Świadków Jehowy i pewnie jeszcze n grup ludzi (także wśród katolików). Jeśli podchodzisz do PŚ tak, że masz w głowie pewną koncepcję i szukasz jej potwierdzenia w tekście natchnionym - to ją znajdziesz.
Powiem Ci jak ja to widzę stosując pewne ogromne uogólnienie. Podzielę ludzi na tych, którzy znają się na Piśmie Świętym, starożytnych językach, historii i poświęcają tym badaniom sporą część swojego życia. Druga grupa ludzi to ci, których wiedza z zakresu nauk biblijnych jest dobra, przeciętna, słaba, denna, żadna itp., mają swoje wyobrażenia, postulaty, różne "argumenty". Do dnia dzisiejszego powstało tyle książek, artykułów, homilii dotyczących tekstu natchnionego, że nie starczy życia ani mi, ani użytkownikowi Askadtowiesz, żeby to ogarnąć. Wiele z tych książek to dzieła wybitnych naukowców, teologów (świeckich i duchownych) i w miażdżącej większości zgadzają się co do "klasycznej" interpretacji tekstu o stworzeniu, która zasadza się na nie dosłownym odczytywaniu pewnych opowiadań biblijnych i w poszczególnych pozycjach ten temat jest mniej lub bardziej rozwijany.

Konkluzja: według mnie kiedy chrześcijanin ma do wyboru tysiące prac teologów, profesorów, naukowców, znawców tematu Biblii po jednej stronie, a po drugiej niedorobione gorzkie żale ateistów, agnostyków, którzy często nie mają elementarnej wiedzy w zakresie nauk biblijnych, nie mówiąc o znajomości języków starożytnych, które są podstawą interpretacji Pisma Świętego, to taki wybór jest oczywisty. Rozumiesz więc, że opieranie się o pojedyncze głosy biblijnych ignorantów to raczej kpina z inteligencji człowieka niż symbol oświeceniowego myślenia. ;)

Ale ogólnie spoko, Ty możesz odczytywać Biblię dosłownie nawet w całości, albo w całości traktować ją jako jedną z "mitologii" świata starożytnego :D Dobrze, że jesteśmy wolni.

Błogosławionej Niedzieli!


N paź 04, 2015 9:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
remek116 napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Wniosek jest taki, ze odczyt dosłowny jest prawidłowy.

Jeśli podchodzisz do PŚ tak, że masz w głowie pewną koncepcję i szukasz jej potwierdzenia w tekście natchnionym - to ją znajdziesz
.Czyli każdy może sobie interpretować jak chce.
Wydaje mi się dziwne, że w tak scentralizowanej instytucji jaka jest KK, ne ma jednej obowiązujacej interpretacji.
Cytuj:
i w miażdżącej większości zgadzają się co do "klasycznej" interpretacji tekstu o stworzeniu, która zasadza się na nie dosłownym odczytywaniu pewnych opowiadań biblijnych i w poszczególnych pozycjach ten temat jest mniej lub bardziej rozwijany.

Właśnie chciałbym wiedzieć jak się przedstawia interpetacja klasyczna w odniesieniu do opisu stworzenia. "Nie dosłownie" nie wystarczy, chodzi o konkrety, niekoniecznie takie jak w dosłownym odczycie, ale jednak konkrety a nie ogólniki.

Cytuj:
Rozumiesz więc, że opieranie się o pojedyncze głosy biblijnych ignorantów to raczej kpina z inteligencji człowieka niż symbol oświeceniowego myślenia. ;)
Dobrze, ale po czym odrózniasz ignoranta od człowieka kompetentnego i skąd wiadomo które interpretacje uznać za słuszne.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


N paź 04, 2015 18:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
@sapper - tu dyskutujemy o Biblii, a nie o fotonach i znikających światach.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt paź 06, 2015 20:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
:-)


Wt paź 06, 2015 23:22

Dołączył(a): Wt paź 13, 2015 10:01
Posty: 2
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Dyskusja o odczytywaniu przesłania ST winna odbywać się w kontekście całości tekstu Biblii. Jestem codziennie ze Słowem Bożym od 5 lat.
Też różnie próbowałam - wątpliwości co właściwego odczytania narastaly . W końcu postanowiłam, że nie będę otwierać drzwi już otwartych. Zaczęłam rozważać przy pomocy Tych , których Pan posłał by nas ewangelizowali.
Zrozumiałam, że poznawanie Słowa Bożego to proces.
Na każdym etapie tego procesu odczytuje się przesłanie wg SWOJEJ PERCEPCJI - każdy ma ją przecież inną a ona zmienia się wraz wzrostem poznania . I tu przyszło mi się zgodzić ze słowami biblisty ks.prof. Chrostowskiego : Biblia jest alegorią .
Myślę , że alegorycznosc pozwala Ją poznać każdemu z nas, zgodnie z naszym potencjałem duchowym, intelektualnym, wielkością wiary....
Teraz wiem, że przy poznawaniu Słowa Bożego potrzebna jest :
- wiara
- dyspozycja naszego Serca
- pomoc Ducha Świętego / Pan Bóg zapewnił nas, że to On nas : poprowadzi, wspomoże nasze umysły, serca, naszego ducha, obdarzy nas swymi darami/, Ducha Prwady, którego pozostawił nam występując do Ojca.
J 15.5 ,,Beze Mnie nic nie możecie uczynić"

Fragment można odczytać b.wąsko a jeśli ujrzymy go na tle sensu innych fragmentów poszerzy on bardzo swe znaczenie i wymowę.
Kochani, nie czytajmy tylko Pisma Św. Ale czytajmy i rozważajmy.
Wszystkim zainteresowanym bardzo polecam strony:
- Czytania na dziś http://www.mateusz.pl/ szczególnie niedzielne /
-http://www.tyniec.benedyktyni.pl/pl/komentarze-liturgiczne/

Także audycje w Radiu Jasna Góra :/dostępne też w Archiwum dźwiękowym Radia dział Audycje/
- Spotkania z Biblią
- Słowo na niedziele
- Lectio div na.

Polecam też bardzo uczestnictwo w wykładach grup ewangelizacji.
Sukcesów życze i darów Ducha Św .


Wt paź 13, 2015 16:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
krytro napisał(a):
I tu przyszło mi się zgodzić ze słowami biblisty ks.prof. Chrostowskiego : Biblia jest alegorią .
Jeśli Biblia jest alegoria, to religia i wiara sa oparte na wątłych podstawach. Nic nie jest pewne i wszystko moze byc róznie rozumiane. W rzeczywistosci jednak tak nie jest, gdyż w KK obowiązuje centralizm, który w niektórych kwestiach jest widoczny aż za bardzo.
Tylko w odniesieniu do tych spraw, w których hierarchia nie potrafi wydać obowiązujących interpretacji (są to szczególnie sprawy na styku z nauką), mówi sie o alegoriach i wielorakich interpretacjach.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Wt paź 13, 2015 20:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 13, 2015 10:01
Posty: 2
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Starałam się krótko i precyzyjnie uzasadnić swoje stanowisko.
Być może że inaczej rozumiemy pojęcie "alegoria".
Dodam tylko,że blisko Boga jestem 30 lat. W tym od 5 lat codziennie czytam i rozważam Słowo Boże.
Wielokrotnie wspomagałam się KKK - nie znalazłam żadnych sprzeczności z tym co mówi Pismo Święte .
Rozważam /bo tak mi nakazał Pan/ nie mądrością tego świata lecz przez pryzmat przekazanej nam w Słowie Bożym Prawdy - to wyklucza " różne rozumowanie ".
Pan Jezus zostawił nam przecież Ducha Świętego Parakleta, PREWODNIKA na drodze Prawdy gdzie On i Boże Słowo są drogowskazami - mądrość Boża A NIE LUDZKA . Tam nie ma miejsca na wytwory ludzkiego i intekaktu, tam jest Królestwo Boże - sfera absolutu Jego mądrości i mocy.


„Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem”.L 6. 22-27


N paź 18, 2015 12:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL