Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 3:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Komentarze do Starego Testamentu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Jeśli chodzi o czytanie i komentowanie Pisma Świętego, to zgadzam się z takim stwierdzeniem, że przed tym należy uzmysłowić sobie, uwierzyć, że Pismo Święte jest natchnione przez Ducha Świętego, a po drugie, także ważne, aby dać się prowadzić, jeśli można tak to nazwać, przez Ducha Świętego. Jakby udzielić w swoim sercu zgody na takie interpretowanie, komentowanie Pisma Świętego, a chyba szczególnie Starego Testamentu, jakie będzie zgodne z zamysłem Tego, który natchnął ludzkich autorów tych Ksiąg. A czy Biblię można nazwać alegorią, nie wiem. Myślę tylko, że to prawdopodobnie wyrwane trochę z kontekstu zdanie księdza Chrostowskiego. :)

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


So lis 07, 2015 15:22
Zobacz profil
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Asta napisał(a):
Jeśli chodzi o czytanie i komentowanie Pisma Świętego, to zgadzam się z takim stwierdzeniem, że przed tym należy uzmysłowić sobie, uwierzyć, że Pismo Święte jest natchnione przez Ducha Świętego
Czyli ludzie innych religii i niewierzący najpierw powinni się najpierw nawrócić zanim otworzą i zaczną czytać Biblię. O komentowaniu nie wspominając.

Asta napisał(a):
ważne, aby dać się prowadzić [...] przez Ducha Świętego. Jakby udzielić w swoim sercu zgody na takie interpretowanie, komentowanie Pisma Świętego [...] jakie będzie zgodne z zamysłem Tego, który natchnął ludzkich autorów tych Ksiąg.
A po czym to się poznaje? Po czym się poznaje, że się interpretuje i komentuje zgodnie z zamysłem Boga? Przychodzi SMS o treści: "OK. Dobrze to rozumiesz. - JHWH", czy jakoś inaczej się można dowiedzieć?


So lis 07, 2015 16:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
akruk napisał(a):
Asta napisał(a):
Jeśli chodzi o czytanie i komentowanie Pisma Świętego, to zgadzam się z takim stwierdzeniem, że przed tym należy uzmysłowić sobie, uwierzyć, że Pismo Święte jest natchnione przez Ducha Świętego
Czyli ludzie innych religii i niewierzący najpierw powinni się najpierw nawrócić zanim otworzą i zaczną czytać Biblię. O komentowaniu nie wspominając.

Asta napisał(a):
ważne, aby dać się prowadzić [...] przez Ducha Świętego. Jakby udzielić w swoim sercu zgody na takie interpretowanie, komentowanie Pisma Świętego [...] jakie będzie zgodne z zamysłem Tego, który natchnął ludzkich autorów tych Ksiąg.
A po czym to się poznaje? Po czym się poznaje, że się interpretuje i komentuje zgodnie z zamysłem Boga? Przychodzi SMS o treści: "OK. Dobrze to rozumiesz. - JHWH", czy jakoś inaczej się można dowiedzieć?


Po to są komentarze, żebyś wiedział, że coś dobrze rozumiesz.
Czasami komentarze do ksiąg są naprawdę b. obszerne, to raz.
Dwa, masz np. kapłanów od tego żeby czasami pomogli w czymś, proste :)


Co do zaś komentarzy to warto poszukać też czasami na ATLA.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So lis 07, 2015 20:57
Zobacz profil
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
dominikbartlomiej napisał(a):
Po to są komentarze, żebyś wiedział, że coś dobrze rozumiesz.
A skąd wiadomo, że komentarza są prawidłowe i zgodne z intencjami Boga? Komentarze świadków Jehowy są inne niż komentarze katolików, komentarze sprzed kilkuset lat inne niż współczesne...

dominikbartlomiej napisał(a):
Dwa, masz np. kapłanów od tego żeby czasami pomogli w czymś, proste :)
Ach! Więc to kapłani otrzymują SMS-y od JHWH, dlatego oni wiedzą, jakie odczytanie Biblii jest zgodne z zamysłem Boga. Ale zaraz, zaraz... Boga nie stać na taką taryfę, żeby miał darmowe SMS-y do wszystkich, także do tych, co nie są kapłanami?


So lis 07, 2015 21:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Są i świeccy bibliści owszem, nie twierdzę że nie! Ale jednak Pan Bóg działa w dużej mierze przez tych, którzy prowadzą ciągle pełnię życia sakramentalnego, czyt. Komunia Święta, sprawowanie sakramentów, dużo modlitwy itp, a świeccy na takii komfort często nie mogą sobie z powodu obowiązków pozwolić aby żyć 'w pełni' Duchu Świętym.
Jeśli będziesz tak nadal ironizował i zaprzeczał tej Prawdzie, który wynika z kart Ewangelii to sobie sam strzelisz samobója do bramy, jak ci co zarzucali Panu Jezusowi, że mocą bebzebuba wyrzuca złe duchy z kogoś. Włącz myślenie bracie, masz czas do końca życia aby w to uwierzyć, że Duch Święty kieruje losami Kościoła, a już na pewno czuwa nad tym, żeby w Piśmie natchnionym i dobre komentarze się znajdowały.

Owszem, są i błędy - Biblia Tysiąclecia jest zwana czasami Biblią 'tysiąca błędów', ale to i tak mało jak na taki majstersztyk, który Dobry Pan Bóg w swoim zamyśle przekazał człowiekowi, aby mu coś przekazać i pomóc się zbawić.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


So lis 07, 2015 21:50
Zobacz profil
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
dominikbartlomiej napisał(a):
jednak Pan Bóg działa w dużej mierze przez tych, którzy prowadzą ciągle pełnię życia sakramentalnego, czyt. Komunia Święta, sprawowanie sakramentów, dużo modlitwy itp
Ta-ta-ta... Pytam, czy dostają SMS-y od JHWH? Potwierdzające, że rzeczywiście dobrze rozumieją i interpretują Biblię. Jeśli nie, to SKĄD można wiedzieć, że ich odczytywanie Biblii jest zgodne z zamysłem Boga?
No, nie krępuj się dominikbartlomiej, daj numer na komórkę do Pana Boga, na pewno masz, nie?


So lis 07, 2015 21:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
dominikbartlomiej napisał(a):
Ale jednak Pan Bóg działa w dużej mierze przez tych

A kim Ty jesteś, żeby mówić gdzie Pan Bóg działa w dużej mierze, a gdzie w małej?
Osobiście znam świetnych biblistów (tych z tytułami naukowymi i bez) świeckich, którzy są genialni w tym co robią (przynajmniej dla mnie). Znam również sporo biblistów (po święceniach) z tytułami naukowymi, a gadają takie bzdury, że gdybyśmy żyli przed 1965 rokiem to niejeden mógłby dostać jakąś anathemę. Nie ma reguły, są świetni bibliści zarówno świeccy jak Ci co są po święceniach, tyle.


So lis 07, 2015 22:42
Zobacz profil
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
akruk napisał(a):
dominikbartlomiej napisał(a):
jednak Pan Bóg działa w dużej mierze przez tych, którzy prowadzą ciągle pełnię życia sakramentalnego, czyt. Komunia Święta, sprawowanie sakramentów, dużo modlitwy itp
Ta-ta-ta... Pytam, czy dostają SMS-y od JHWH? Potwierdzające, że rzeczywiście dobrze rozumieją i interpretują Biblię. Jeśli nie, to SKĄD można wiedzieć, że ich odczytywanie Biblii jest zgodne z zamysłem Boga?
No, nie krępuj się dominikbartlomiej, daj numer na komórkę do Pana Boga, na pewno masz, nie?


Dostaja SMS-y, ale nie na tel. komorkowy. :-)
Numer musisz sobie sam sobie odkodowac z tresci modlitw i prawd wiary.


So lis 07, 2015 23:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
O właśnie, dobrze napisane. To się czuje w sercu, to jest odbieranie natchnień Ducha Świętego, to są 'sms-y' od Pana Boga. A numer telefonu to każde Pismo Święte mające imprimatur + modlitwa do Ducha Świętego.
Próbuj i nie neguj Prawd wiary, nie zamykaj się na to, co jest Prawdą i Kościół tego broni od wielu wieków.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lis 08, 2015 14:09
Zobacz profil
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
dominikbartlomiej napisał(a):
O właśnie, dobrze napisane. To się czuje w sercu, to jest odbieranie natchnień Ducha Świętego, to są 'sms-y' od Pana Boga.
To samo twierdzą prawosławni, metodyści czy świadkowie Jehowy. A oni mają inne interpretacje i inne komentarze.
dominikbartlomiej napisał(a):
A numer telefonu to każde Pismo Święte mające imprimatur + modlitwa do Ducha Świętego
Ach, imprimatur! Imprimatur wystawia biskup. Wydawało mi się, że biskupi to ludzie. Biskup to Bóg?


Pn lis 09, 2015 8:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
akruk napisał(a):
Czyli ludzie innych religii i niewierzący najpierw powinni się najpierw nawrócić zanim otworzą i zaczną czytać Biblię


Mogą sobie czytać, ale jest chyba oczywiste, że przystępując do czytania Biblii z założeniem, że Bóg i ogólnie "świat ponadmaterialny" nie istnieje, albo z założeniem, że jest ona pismem wprawdzie pochodzącym pośrednio od Allaha, ale zafałszowanym przez żydów i nazarejczyków, będzie się ją interpretować inaczej, niż z założeniem, że jest ona Pismem Świętym natchnionym przez Boga.

akruk napisał(a):
A skąd wiadomo, że komentarza są prawidłowe i zgodne z intencjami Boga?


Stąd samąd (hehe), skąd "wiadomo", że Bóg istnieje albo że nie istnieje.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 09, 2015 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Co innego jednak znaczy wyraz wiara, a czym innym jest wiedza. Jeśli modlitwę nazwiemy dialogiem z Bogiem, to można chyba Jego odpowiedzi nazwać SMS-ami. Ale to tak w przenośni. A czytanie Pisma Świętego uznają niektórzy za modlitwę. Komentowanie jednak jest, wydaje mi się, trochę trudniejsze, więc i potrzeba nam większej pomocy wtedy Pana Boga.

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Pn lis 09, 2015 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
akruk napisał(a):
dominikbartlomiej napisał(a):
O właśnie, dobrze napisane. To się czuje w sercu, to jest odbieranie natchnień Ducha Świętego, to są 'sms-y' od Pana Boga.
To samo twierdzą prawosławni, metodyści czy świadkowie Jehowy. A oni mają inne interpretacje i inne komentarze.
dominikbartlomiej napisał(a):
A numer telefonu to każde Pismo Święte mające imprimatur + modlitwa do Ducha Świętego
Ach, imprimatur! Imprimatur wystawia biskup. Wydawało mi się, że biskupi to ludzie. Biskup to Bóg?



Biskup nie jest Bogiem i nie żartuj, ciągle starasz się atakować to co jest zgodne z Prawdą Ewangelii.
Bóg działa przez ludzi, jeśli dla ciebie to trudne do zrozumienia, to przepraszam - ciężko dotrzeć widzę u ciebie do pełni prawdy.
Natomiast wiedz, że... "czy nie usłyszy ten, który ucho wszczepił", to co ty mówisz?
Proś o to, żeby Duch Święty Ciebie oświecił i dał łaskę poznania.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Wt lis 10, 2015 22:11
Zobacz profil
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Rzecz ciekawa, spotkałem się z podobnym zdaniem w legendzie o Standing Rock; tam jednak szaman indiański podawał pewnej dziewczynie fajkę pokoju, aby ją Wielki Duch oświecił... (czy muszę dodawać, że nic z tego nie wyszło).


Wt lis 10, 2015 22:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Komentarze do Starego Testamentu
Zapomniałem tego dać w cudzysłów "oświecił", raczej powinno być dał "światło poznania" o to chodziło bardziej.
a szamanów do tego nie mieszaj, to nie ta "drużyna".

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Wt lis 10, 2015 22:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL