Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Dekalog judaistyczny a chrześcijański 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 08, 2013 6:08
Posty: 9
Post Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Witam serdecznie.

Zainteresował mnie ostatnio temat różnicy miedzy dekalogiem judaistycznym (także prawosławnym, orientalnym,protestanckim,anglikańskim, restoracjonalistycznym) a katolickim (augustyńskim).

Tekst Dekalogu został zachowany w Biblii w dwóch, nieznacznie różniących się wersjach:
z Księgi Wyjścia (2 Mojżeszowej) 20,2-17 oraz
z Księgi Powtórzonego Prawa (5 Mojżeszowej) 5,6-21.


Dekalog judaistyczny (Wg przekładu ks. Wujka 2 Mjż 20,3-17):

"Jam jest Pan, Bóg Twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli."

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań.
III. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno.
IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale siódmego sabat Pana, Boga twego, jest; nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość , który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.
VI. Nie będziesz zabijał.
VII. Nie będziesz cudzołożył.
VIII. Nie będziesz kradzieży czynił.
IX. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi jego, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Dekalog katolicki (wersja katechizmowa wg przekładu ks. A. Cząstki "Duży katechizm religii katolickiej"):

"Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli".

I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
IV. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył i dobrze ci się powodziło na ziemi.
V. Nie zabijaj.
VI. Nie cudzołóż.
VII. Nie kradnij.
VIII. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
IX. Nie pożądaj żony bliźniego twego.
X. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.



Czym jest to spowodowane? Skąd wynika ta różnica?


Pt sie 28, 2015 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Różnica poglądów.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sie 28, 2015 12:35
Zobacz profil
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Tym, że "wiedzę" czerpiesz z kłamstw, które są rozpowiadane na temat Kościoła katolickiego. Sugeruję, abyś najpierw zajrzał do Biblii i sprawdził, czy rzeczywiście podaje informację jak podzielić Wj 20,2-17 i Pwt 5,6-21 na Dziesięć Przykazań. Potem zaś zapraszam do Katechizmu Kościoła Katolickiego w celu sprawdzenia jak dokładnie dzieli te fragmenty Biblii na Dziesięć Przykazań. Oraz, jak sądzę, poczytanie o tym, czym jest formuła katechetyczna Dekalogu.

Przy okazji proponuję pogłębić wiedzę na temat Dekalogu w wersji judaistycznej, bo tam pierwsze przykazanie to Wj 20,2, a drugie to Wj 20,3-6. :)


Pt sie 28, 2015 12:38
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
A jakby tak jeszcze uzyc wyszukiwarki...

search.php?keywords=dekalog&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj


Pt sie 28, 2015 12:58

Dołączył(a): Cz sie 08, 2013 6:08
Posty: 9
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tym, że "wiedzę" czerpiesz z kłamstw, które są rozpowiadane na temat Kościoła katolickiego. Sugeruję, abyś najpierw zajrzał do Biblii i sprawdził, czy rzeczywiście podaje informację jak podzielić Wj 20,2-17 i Pwt 5,6-21 na Dziesięć Przykazań. Potem zaś zapraszam do Katechizmu Kościoła Katolickiego w celu sprawdzenia jak dokładnie dzieli te fragmenty Biblii na Dziesięć Przykazań. Oraz, jak sądzę, poczytanie o tym, czym jest formuła katechetyczna Dekalogu.

Przy okazji proponuję pogłębić wiedzę na temat Dekalogu w wersji judaistycznej, bo tam pierwsze przykazanie to Wj 20,2, a drugie to Wj 20,3-6. :)



Rozumiem.

Nie czerpie wiedzy z żadnych kłamstw.
Czytałem ostatnio Biblię i zauważyłem tą różnicę.
Wie, że w Bibli nie ma żadnego podziału.

Jednak różnica jest zauważalna gołym okiem.

Dlaczego nie uwzglednia się tego fragmetu:

Księga Wyjścia 20, 4-5
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego , co jest na niebie wysoko , ani tego , co jest na ziemi nisko , ani tego , co jest w wodach pod ziemią ! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył , ponieważ Ja Pan , twój Bóg , jestem Bogiem zazdrosnym , który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych , którzy Mnie nienawidzą . Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym , którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."


Księga Powtórzonego Prawa 5,8-10
"Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego , co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko , lub w wodzie poniżej ziemi . Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył . Bo Ja jestem Pan , Bóg twój , Bóg zazdrosny , karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych , którzy Mnie nienawidzą , a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym , którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań."


Pt sie 28, 2015 13:23
Zobacz profil
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Budrys napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tym, że "wiedzę" czerpiesz z kłamstw, które są rozpowiadane na temat Kościoła katolickiego. Sugeruję, abyś najpierw zajrzał do Biblii i sprawdził, czy rzeczywiście podaje informację jak podzielić Wj 20,2-17 i Pwt 5,6-21 na Dziesięć Przykazań. Potem zaś zapraszam do Katechizmu Kościoła Katolickiego w celu sprawdzenia jak dokładnie dzieli te fragmenty Biblii na Dziesięć Przykazań. Oraz, jak sądzę, poczytanie o tym, czym jest formuła katechetyczna Dekalogu.

Przy okazji proponuję pogłębić wiedzę na temat Dekalogu w wersji judaistycznej, bo tam pierwsze przykazanie to Wj 20,2, a drugie to Wj 20,3-6. :)



Rozumiem.

Nie czerpie wiedzy z żadnych kłamstw.
Czytałem ostatnio Biblię i zauważyłem tą różnicę.

Szkoda, że "zauważając" różnicę przegapiłeś, że formuła katechetyczna, z którą porównywałeś tekst Pisma Świętego, to nie są cytaty z Biblii. Równie przykre jest to, że nie chciało ci się zajrzeć do KKK w celu sprawdzenia, jak dokładnie brzmią przykazania podawane przez Kościół katolicki.

Cytuj:
Wie, że w Bibli nie ma żadnego podziału.

To dlaczego dodałeś go w swoim cytacie z Biblii Wujka? Już pomijam fakt, że nie jest to podział przyjmowany przez wyznawców judaizmu. Podział judaistyczny masz podany tutaj (trzecia kolumna od prawej).

Cytuj:
Jednak różnica jest zauważalna gołym okiem.

Owszem. W Biblii mam zapisany tekst w postaci pełnej, a formuła katechetyczna to "esencja" poszczególnych przykazań.

Cytuj:
Dlaczego nie uwzglednia się tego fragmetu:

Księga Wyjścia 20, 4-5
Księga Powtórzonego Prawa 5,8-10

Bo ten fragment, będący częścią I przykazania, zawiera się w sformułowaniu "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". Zapraszam do lektury tego tekstu: Pierwsze przykazanie.


Pt sie 28, 2015 13:30

Dołączył(a): Cz sie 08, 2013 6:08
Posty: 9
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
To jeżeli są to jak mówisz "esencje", to dlaczego połączono przykazanie I i II a rozdzielono ostatnie?


Pt sie 28, 2015 13:39
Zobacz profil
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Budrys napisał(a):
To jeżeli są to jak mówisz "esencje", to dlaczego połączono przykazanie I i II a rozdzielono ostatnie?

O przepraszam, ale niby jak "połączono" I i II przykazanie, a "podzielono" X, skoro, jak sam dobrze wiesz, w Biblii nie ma informacji jak podzielić Wj 20,2-17 czy Pwt 5,6-21 na Dziesięć Przykazań?

Nie stawiaj zarzutu tam, gdzie nie ma dla niego podstaw. Oczywiście możesz wskazać fragment Biblii, gdzie ten podział podano, i wtedy się nim zajmiemy i ewentualną rozbieżnością, o ile będzie istniała, z podziałem katolickim. Jednak w tej chwili nie mamy tutaj o czym rozmawiać, bo fakt, że judaiści, prawosławni czy protestanci stosują inny podział niż Kościół katolicki, nie jest dowodem, że to katolicy coś w Dekalogu "połączyli" i "rozdzielili".


Pt sie 28, 2015 13:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Budrys napisał(a):
To jeżeli są to jak mówisz "esencje", to dlaczego połączono przykazanie I i II a rozdzielono ostatnie?


Mozna przyjac, ze "rozdzielenie" przykazania X bylo pierwotne, gdyz znajdujemy je takze u Cyryla Aleksandryjskiego czy Augustyna. Wynika to z wagi, jaka Jezus przykladal do kwestii pozadania. Pamietasz Kazanie na Gorze? Pozadliwe patrzenia na zone blizniego to cudzolostwo. I tak dalej.

I i II przykazania nie trzeba bylo laczyc, gdyz w wersji talmudycznej byly jednym. I sa do dzis.

http://www.the614thcs.com/40.705.0.0.1.0.phtml

Jak widac, jezeli juz jakies przykazanie zostalo wyrzucone, to I. A raczej, z rangi przykazania sprowadzono je do czegos w rodzaju "preambuly".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt sie 28, 2015 14:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 08, 2013 6:08
Posty: 9
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
bert04 napisał(a):

I i II przykazania nie trzeba bylo laczyc, gdyz w wersji talmudycznej byly jednym. I sa do dzis.

http://www.the614thcs.com/40.705.0.0.1.0.phtml


To chyba nie jest dobry link, bo tu tez są rozdzielone:
"Na jednej z tablic znalazły się te, które należą do pierwszej z wymienionych kategorii:
1. Istnienie Boga
2. Zakaz bałwochwalstwa
3. Zakaz używania imienia Boga w złej sprawie
4. Szabat
5. Szanowanie rodziców (które jest formą szanowania Boga i wynika z tego szacunku)"

A talmudyczny dekalog jako pierwsze przykazanie traktuje:
"Ja Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli."
Nie pomija jednak zakazu oddawania czci podobiznom, itp.

Zastanawia mnie dlaczego jest to tak wybiórczo traktowane. Trochę z tego, troche z tego :)


Pt sie 28, 2015 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Budrys napisał(a):
To chyba nie jest dobry link, bo tu tez są rozdzielone:


No to masz inne linki:

http://www.the614thcs.com/40.2011.0.0.1.0.phtml
http://www.the614thcs.com/22.1609.0.0.1.0.phtml
http://www.the614thcs.com/22.1610.0.0.1.0.phtml

I na dokladke:

http://www.the614thcs.com/40.1321.0.0.1.0.phtml

W tym ostatnim znajdziesz historyczne potwierdzenia, ze taki podzial byl wtedy powszechny. A nawet mial specjalne uzasadnienie w kategoriach 5 przykazan dla Boga i 5 dla ludzi.

Budrys napisał(a):
Nie pomija jednak zakazu oddawania czci podobiznom, itp.

Wot siurpryza. Zydzi w wersjach "katechizmowych" tez robia skroty.

Pretensje prosze kierowac do starozakonnych.

Cytuj:
Zastanawia mnie dlaczego jest to tak wybiórczo traktowane. Trochę z tego, troche z tego :)


Bo nigdzie w Pismie nie ma ustalonego podzialu "od do jest nr jeden, a od do - nr dwa". Ba, samo to, ze przykazan jest 10 (a nie 12 albo 15) jest napisane dosyc daleko od naszego dekalogu. A konkretnie ponizej:

    Wyj 34:28 I był tam [Mojżesz] u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.


Teoretycznie mozna by podzielic cale 14 rozdzialow pomiedzy Wyj 20 a Wyj 37 na 10 przykazan. Tyle ze wtedy nie staczy miejsca na dwoch tablicach.

BTW, Zydzi to robia, ale uznaja to za 613 "przykazan mniejszych" (micwot), a Dekalog za 10 "przkazan wiekszych" (dibrot ~ oswiadczen).

Teraz wszystko jasne? ;)

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt sie 28, 2015 14:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Mnie zawsze zaskakiwał zarzut że czynimy rzeźby, choć jest to zakazane. A jednak, po co pisać w dekalogu: nie czyń rzeźby, oraz nie oddawaj tym tworom pokłonu. Nie wystarczy napisać nie czyń? Chyba że istotą rzeź jest czynienie z nich bożków, a nie sam zakaz czynienia rzeźb czegokolwiek co jest np w niebie. I właśnie dla ludzi którzy rozumieją sens, jest cały dekalog. Nie chodzi o bezmyślne uczenie się ich na pamięć i stosowanie do nich bez sensu. Katolicy którzy mają aspiracje aby wiedzieć w co wierzą, szukają zrozumienia przykazań, żeby móc je w ogóle wypełniać.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So sie 29, 2015 2:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Budrys napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Tym, że "wiedzę" czerpiesz z kłamstw, które są rozpowiadane na temat Kościoła katolickiego. Sugeruję, abyś najpierw zajrzał do Biblii i sprawdził, czy rzeczywiście podaje informację jak podzielić Wj 20,2-17 i Pwt 5,6-21 na Dziesięć Przykazań. Potem zaś zapraszam do Katechizmu Kościoła Katolickiego w celu sprawdzenia jak dokładnie dzieli te fragmenty Biblii na Dziesięć Przykazań. Oraz, jak sądzę, poczytanie o tym, czym jest formuła katechetyczna Dekalogu.

Przy okazji proponuję pogłębić wiedzę na temat Dekalogu w wersji judaistycznej, bo tam pierwsze przykazanie to Wj 20,2, a drugie to Wj 20,3-6. :)



Rozumiem.

Nie czerpie wiedzy z żadnych kłamstw.
Czytałem ostatnio Biblię i zauważyłem tą różnicę.
Wie, że w Bibli nie ma żadnego podziału.

Jednak różnica jest zauważalna gołym okiem.

Dlaczego nie uwzglednia się tego fragmetu:

Księga Wyjścia 20, 4-5
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego , co jest na niebie wysoko , ani tego , co jest na ziemi nisko , ani tego , co jest w wodach pod ziemią ! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył , ponieważ Ja Pan , twój Bóg , jestem Bogiem zazdrosnym , który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych , którzy Mnie nienawidzą . Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym , którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."


Księga Powtórzonego Prawa 5,8-10
"Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego , co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko , lub w wodzie poniżej ziemi . Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył . Bo Ja jestem Pan , Bóg twój , Bóg zazdrosny , karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych , którzy Mnie nienawidzą , a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym , którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań."


Odpowiedź jest prosta. W Starym Testamencie Naród Wybrany miał problem z tym, aby dochować wierności Bogu i stąd to Przykazanie aby sobie złotych cielców nie robili ani ptaszków z nieba innych ptactw itp. W Nowym Testamencie jest jakby kolejny okres - Słowo Boga Żywego - Mesjasz Pan, Nam się OBJAWIŁ - Bóg jest POKAZAŁ. Zostawił nam Swój Wizerunek (patrz husta św. Weroniki np.) tak pokrótce.
Teraz ludzie więcej rozumieją, wtedy byli 'prości', stąd też Bóg im tłumaczył jak mógł, aby do nich dotarło. Ojciec miłuje swoje dzieci i tak do nich mówi by Go w każdym czasie epoki zrozumieli. Teraz problemem nie są figurki i rzeźby jeśli przedstawiają osoby świętych Pańskich i inne rzeczy, tylko co najwyżej zabobony różne.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lis 29, 2015 0:35
Zobacz profil
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Przykazania dane Mojżeszowi nie były ponumerowane.
Były podzielone na 2 części/tablice i tyle. Jedne odnoszące się do Boga, drugie do ludzi.
Nawet znaków przystankowych w języku hebrajskim nie stosowano.
Jeśli Bóg nakazuje aby nie wierzyć w innych bogów, to wiadomo, że nie wolno czynić obrazów, rzeźb, wizerunków innych bogów, bożków, czy świętych zwierząt.
W skrótowej formie 10 przykazań (do wykucia na pamięć), można ten fragment o podobiznach pominąć jako mniej istotny. I tak zrobiono.
Zresztą IMHO nie musi być 10 przykazań, może być 9 albo można w ogóle zrezygnować z numeracji.
Ważna jest treść, przesłanie zakazów i nakazów boskich.

PS. Dla mnie istotne by było aby przykazanie "Nie zabijaj" brzmiało "Nie popełniaj morderstwa".


N lis 29, 2015 18:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Z powodu naszych uwarunkowań - kulturowych, emocjonalnych, historycznych, pomyłkowych osądów i wielu innych, nigdy nie będziemy w stanie stwierdzić z całkowitą pewnością, że zabójstwo nie było zwykłym mordem.

Jedyny niezawodny sposób uniknięcia pomyłki, to zinterpretowanie przykazania jako "nie zabijaj"

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 29, 2015 19:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL