Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Dekalog judaistyczny a chrześcijański 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
spin napisał(a):
Przykazania dane Mojżeszowi nie były ponumerowane.
Były podzielone na 2 części/tablice i tyle. Jedne odnoszące się do Boga, drugie do ludzi.
Nawet znaków przystankowych w języku hebrajskim nie stosowano.
Jeśli Bóg nakazuje aby nie wierzyć w innych bogów, to wiadomo, że nie wolno czynić obrazów, rzeźb, wizerunków innych bogów, bożków, czy świętych zwierząt.
W skrótowej formie 10 przykazań (do wykucia na pamięć), można ten fragment o podobiznach pominąć jako mniej istotny. I tak zrobiono.
Zresztą IMHO nie musi być 10 przykazań, może być 9 albo można w ogóle zrezygnować z numeracji.
Ważna jest treść, przesłanie zakazów i nakazów boskich.

PS. Dla mnie istotne by było aby przykazanie "Nie zabijaj" brzmiało "Nie popełniaj morderstwa".


U Pana Boga wszystko ma znaczenie, zatem nie szerz proszę jakichś opcji rewolucyjnych wersji, że może być 9, jak jest 10. Deka Logos - Dziesięć Słów. "Pan Bóg rzekł i stało się..."
Słowo jest u Boga i Bogiem było Słowo (Pan Jezus).

Wszystko ma znaczenie. Dlatego kryterium Sądu Ostatecznego będzie w swojej doskonałości natury Pana Boga pewnie proste, czyli doskonałe. (proste, nie znaczy się prostackie)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lis 29, 2015 19:35
Zobacz profil
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Pan Bóg numeracji nie wprowadził.
Zrobiono to później.
Co do słowa, to jest ono słabym sposobem przekazu, bo można je dowolnie interpretować.
Co widać choćby w tym temacie.


N lis 29, 2015 19:40
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
dominikbartlomiej napisał(a):
Słowo jest u Boga i Bogiem było Słowo (Pan Jezus).


Niezupełnie tak. Oczywiście moim zdaniem.

Na początku było Logos, a Logos było u Boga, i Bogiem było Logos.

A greckie logos to również prawo, informacja, myśl, rozum, połączenie... :-o


N lis 29, 2015 20:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
No tak, piszesz dosłownie cytując Pismo Święte i pięknie, tak trzeba.
Tylko, że Pan Jezus - wcielone Słowo jest u Boga Ojca teraz, także tutaj pomyłki nie ma :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lis 29, 2015 22:38
Zobacz profil
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
dominikbartlomiej napisał(a):
No tak, piszesz dosłownie cytując Pismo Święte i pięknie, tak trzeba.
Tylko, że Pan Jezus - wcielone Słowo jest u Boga Ojca teraz, także tutaj pomyłki nie ma :)


Pan Bóg dał mi rozum na wzór i podobieństwo swego i ja to greckie Logos rozumiem inaczej.
Nie chodzi o pomyłkę ale o interpretację. Może być różna.
Na początku była INFORMACJA, PRAWA.


Pn lis 30, 2015 8:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Słowo Wcielone, które było u Ojca było na początku, a nie informacja.
A poza tym, skąd ty wiesz, czy Pan Bóg wprowadził numerację jak wymieniał Prawa nadane Narodowi Wybranemu, czy nie?

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pn lis 30, 2015 17:01
Zobacz profil
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
dominikbartlomiej napisał(a):
... skąd ty wiesz, czy Pan Bóg wprowadził numerację jak wymieniał Prawa nadane Narodowi Wybranemu, czy nie?


Nie ma numeracji zarówno w Księdze Wyjścia jak i w Księdze Powtórzonego Prawa.
Nie ma jej ani w tekście hebrajskim ani w polskich tłumaczeniach.
Zajrzyj choćby do Biblii 1000 lecia.
Gdyby była numeracja, to prawdopodobnie byłoby 7 przykazań albo 2 razy po 7.
W necie znajdziesz tekst "dekalogu" po hebrajsku.
Numeracja jest w KKK.

To jest kolejny dowód na słabość przekazu słownego, zarówno mówionego jak i pisanego.
Mojżesz żył ok. XIII w. p.n.e. Torę/Pięcioksiąg spisano ok. VI w. p.n.e.
Tłumaczenia ST z hebrajskiego i z greki NT zawierają sporo nieścisłości i wręcz błędów.


Pn lis 30, 2015 17:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Dekalog judaistyczny a chrześcijański
Błędów się nie da uniknąć, bo człowiek jest grzeszny i posługiwanie się nim przez Boga jest wielce doskonałe co prawda, ale człowiek czasami jest w stanie coś popsuć, mimo wszystko. W każdym razie, np. Tysiąclatka ma ok 1000 błędów, co też zarzucają jej przeciwnicy, wszak nie zdają sobie sprawy chyba, że na takie dzieło, te 1 tyś.błędów to i tak nie wiele.
Tłumaczenia jakie są, takie są, wiadomo taka sama sytuacja.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pn lis 30, 2015 23:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 21, 2019 20:07
Posty: 2
Post Dekalog wg Ksiegi Wyjścia Starego Testamentu a katolicki
Należę do Kościoła katolickiego, Ostatnio zaczęło mnie zastanawiać dlaczego nasz dekalog różni się od tego biblijnego. Głównie chodzi mi o przykazanie 2, gdzie u nas brzmi: "Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie.", natomiast w biblii: "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą."
Dlaczego zostało tak zmienione?
Czy wg biblii w naszych kościołach nie powinno być rzeźb np. Jezusa czy obrazu Marii?
Jak rozumieć to, że Bóg jest Bogiem zazdrosnym? Przecież zazdrość to jeden z grzechów głównych.

Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu.


Śr sie 21, 2019 20:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 21, 2019 20:07
Posty: 2
Post Re: Dekalog wg Ksiegi Wyjścia Starego Testamentu a katolicki
Minia21 napisał(a):
Należę do Kościoła katolickiego, Ostatnio zaczęło mnie zastanawiać dlaczego nasz dekalog różni się od tego biblijnego. Głównie chodzi mi o przykazanie , gdzie u nas brzmi: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.", natomiast w biblii: "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą."
Dlaczego zostało tak zmienione?
Czy wg biblii w naszych kościołach nie powinno być rzeźb np. Jezusa czy obrazu Marii?
Jak rozumieć to, że Bóg jest Bogiem zazdrosnym? Przecież zazdrość to jeden z grzechów głównych.

Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu.


Śr sie 21, 2019 21:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dekalog wg Ksiegi Wyjścia Starego Testamentu a katolicki
Pół żartem pół serio- aby się nie wydało, że w dekalogu kobieta jest traktowana jak każda inna część majątku i aby nadal było 10. A bardziej serio to temat był wałkowany wielokrotnie, zaraz użyję Google za Ciebie i wrzucę to co podaje objaśnienia broniące stanowiska katolickiego...

Na początek zwykła wikipedia gdzie znajdziesz ładną tabelkę jak ta numeracja u kogo wygląda:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dekalog

Konkretne omówienie zagadnienia:
http://www.biblia.start24.eu/335-Dlacze ... blii-.html

To też się może przydać:
http://mateusz.pl/pow/pow-dekalog.htm

A może wolisz coś z youtuba?
https://youtu.be/vPwDX2LvccU

Zapoznaj się z wynikami 3minut szperania i jak nadal nie będziesz rozumieć to zadawaj konkretne pytania.
Jak chcesz stanowisko gdzie robi się z tego argument przeciwko Kościołowi też mogę poszukać, ale mimo, że katoliczką nie jestem uważam, że są istotne powody aby uznać taki a nie inny obraz 10przykazań, ale jak rozmowa się rozkręci to mogę podjąć się obrony stanowiska, że usunięcie zakazu robienia i oddawania czci wizerunkom jest ogromnym błędem, bo przez to katolicy mają powód obrażania się na tęczową aureolkę na wizerunku Matki Boskiej, a jak byłby taki zakaz to nie byłoby czego profanować poza samymi kościołami oraz przemienionymi opłatkami ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 21, 2019 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Dekalog wg Ksiegi Wyjścia Starego Testamentu a katolicki
Jednak wrzucę coś w drugą stronę gdzie wyraźnie wymieniane są istotne powody wprowadzenia zmian, ale są to powody raczej kiepsko świadczące o Kościele katolickim:
https://youtu.be/q5xaXrVdi2s
I coś jeszcze ostrzejszego- czyli ateistyczny punkt widzenia na Dekalog sam w sobie:
https://youtu.be/gI6fox-Cgkg
Choć takie podejście może pomóc w zrozumieniu sensu wersji katolickiej.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 21, 2019 22:27
Zobacz profil
Post Re: Dekalog wg Ksiegi Wyjścia Starego Testamentu a katolicki
Ile razy mozna wyjaśniać to samo? Kwestia obrazów na tym forum była poruszana wielokrotnie


Śr sie 21, 2019 23:59
Post Re: Dekalog wg Ksiegi Wyjścia Starego Testamentu a katolicki
Tak to jest, jak ktos wchodzi na forum, nie czyta regulaminu
viewtopic.php?t=10498 obowiazek uzycia wyszukiwarki search.php go nie interesuje i oczekuje natychmiastowej odpowiedzi na swoje pytanie w srodku nocy do tego stopnia, ze "popycha temat" drugi raz, bo po godzinie (!) nikt sie nim nie zainteresowal.

Witamy na forum.

search.php?keywords=dekalog&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj


Cz sie 22, 2019 5:18

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dekalog wg Ksiegi Wyjścia Starego Testamentu a katolicki
Przecież przykazanie zabraniające robienia bałwanów to właśnie przykazanie pierwsze!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz sie 22, 2019 5:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL