Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Księga Hioba i cierpienie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Księga Hioba i cierpienie
KSIĘGA HIOBA - i jej tytułowy bohater są zapewne powszechnie znani, ale czy dobrze rozumiani?...
Cierpienie - każdy z ludzi jakoś tam się zetknął z tym bolesnym doświadczeniem...
Co nam, ludziom XXI wieku, ma - lub może mieć - do powiedzenia w temacie cierpienia i reakcji na cierpienie, ta starożytna Księga?...

Jestem w trakcie dokładnego słuchania cyklu kazań nt Księgi Hioba: http://schwroclaw.pl/series/hiobowe-wiesci/ [proszę się nie bać - mimo, że kazania głosi pastor, to nie mówi nic, co by nie mogło Imprimatur mieć... ;-) ] i widzę, jak wiele o nas ludziach mówi ta Księga...
Dla własnych celów, robię też sobie ich streszczenia na moim blogu:
http://streszczeniakazan.blogspot.com/

Może mi ktoś zarzuci, że jakąś kryptoreklamę robię... Raczej po prostu dzielę się dobrym materiałem do przemyśleń, bo od tematu cierpienia nie ucieknie nikt z nas -
warto więc mieć ten temat dobrze w głowie ułożony!


Jeśli ktoś ma lub mieć będzie jakieś myśli o cierpieniu i/czy Księdze Hioba - to zapraszam do prezentacji ich...
:-)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr wrz 21, 2016 17:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
http://mateusz.pl/pow/pow-001005-cierpienie.htm
http://adonai.pl/cierpienie/?id=49
http://ps-po.pl/2014/09/30/ksiega-hioba ... snia-2014/
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Col ... 15-120.pdf
http://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index. ... ci_doloris

a tu jeszcze kilka opracowań Księgi Hioba, dla wszystkich czytelników lubiących czytać, a nawet dla pastorów

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr wrz 21, 2016 18:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
Dzięki @chwacie za konstruktywny wpis, przyda się.
Przez IV kwartał 2016 roku będą też dostępne Lekcje Biblijne nt Księgi Hioba, na YouTube - dam znać, jak zaczną emitować.

Mimo wszystko zachęcam do wysłuchania wskazanych kazań, bo to nic nie kosztuje, a daje bardzo dużo fajnych treści!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr wrz 21, 2016 18:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
czytelnikBiblii napisał(a):
Jestem w trakcie dokładnego słuchania cyklu kazań nt Księgi Hioba: http://schwroclaw.pl/series/hiobowe-wiesci/ [proszę się nie bać - mimo, że kazania głosi pastor, to nie mówi nic, co by nie mogło Imprimatur mieć... ;-) ] i widzę, jak wiele o nas ludziach mówi ta Księga...


Kazania nie są katolickie.
Więc odrzucam to od siebie jak wściekłego psa!

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr wrz 21, 2016 18:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
@Robek, dam Ci 10 PLN, jeśli znajdziesz w nich coś sprzecznego z doktryną katolicką, którą oczywiście perfekcyjnie znasz, tak samo, jak znasz doskonale Pismo Święte!

PS. Kiedyś miałeś inny avatar - obecny co przedstawia bo jakoś mało widać?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr wrz 21, 2016 19:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
czytelnikBiblii napisał(a):
@Robek, dam Ci 10 PLN, jeśli znajdziesz w nich coś sprzecznego z doktryną katolicką, którą oczywiście perfekcyjnie znasz, tak samo, jak znasz doskonale Pismo Święte!


10zł :D
Za 10 tyś. to może bym i coś znalazł :twisted:

czytelnikBiblii napisał(a):
PS. Kiedyś miałeś inny avatar - obecny co przedstawia bo jakoś mało widać?


Przedstawia Boga który popełnił samobójstwo :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr wrz 21, 2016 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
Robek napisał(a):
czytelnikBiblii napisał(a):
PS. Kiedyś miałeś inny avatar - obecny co przedstawia bo jakoś mało widać?


Przedstawia Boga który popełnił samobójstwo :mrgreen:

Taką odpowiedzią, pokazujesz, że nie można Cię poważnie traktować - ani jako katolika, ani jako wroga wszystkiego, co nie katolickie! Po prostu wróć do piaskownicy, jeszcze będą ciepłe dni, to i sporo babek z piasku zdążysz zrobić... :badgrin:

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz wrz 22, 2016 6:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
czytelnikBiblii napisał(a):
Taką odpowiedzią, pokazujesz, że nie można Cię poważnie traktować - ani jako katolika, ani jako wroga wszystkiego, co nie katolickie! Po prostu wróć do piaskownicy, jeszcze będą ciepłe dni, to i sporo babek z piasku zdążysz zrobić... :badgrin:


O co ci chodzi?
Przecież to jest forum religijne, więc avatar który przedstawia Boga nie powinien cie dziwić.
Widze że nie za bardzo kontaktujesz, więc mówiąc prościej, jak bym był na forum odnośnie piłki nożnej, to bym miał w avatarze jakiego piłkarza, natomiast na forum religijnym mam Boga.
I też mnie dziwi, bo co niektórzy forumowicze mają w avatarach zdjęcia jakiś postaci z filmów dla dzieci, i jakoś nie widze żebyś do nich miał jakieś pretensje?
A może nie masz pretensji, bo sam jesteś jeszcze małym dzieckiem?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz wrz 22, 2016 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
Robek, mi chodziło o to coś napisał - nie o sam avatar! A napisałeś,że Bóg popełnił samobójstwo! {a poza tym to nikt nie wie, jak wygląda Bóg, więc i Twój avatar Go nie przestawia}.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz wrz 22, 2016 16:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
czytelnikBiblii napisał(a):
Robek, mi chodziło o to coś napisał - nie o sam avatar! A napisałeś,że Bóg popełnił samobójstwo!


Bo na tym avataże widać, jak Bóg popełnia samobójstwo.

Tutaj masz dokładniejszy opis.

http://www.filmweb.pl/film/Begotten-1990-111423#

czytelnikBiblii napisał(a):
{a poza tym to nikt nie wie, jak wygląda Bóg, więc i Twój avatar Go nie przestawia}.


To nikt nie wie jak wygląda Jezus?
Bo chyba uznajesz to, że Jezus jest Bogiem?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz wrz 22, 2016 16:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
Robek napisał(a):
Bo na tym avataże widać, jak Bóg popełnia samobójstwo.

Tutaj masz dokładniejszy opis.

http://www.filmweb.pl/film/Begotten-1990-111423#

Myślę, że jakiś solidny katolik na tym forum powinien Cię napomnieć, że oglądasz bluźniercze fimy, o takiej treści:
Begotten(1990)

Z początku filmu widzimy jak Bóg przy użyciu brzytwy popełnia samobójstwo i wycina sobie wnętrzności. Z krwi rozlanej powstaje bogini, Matka Ziemia - zapładnia się ona boskim nasieniem i rodzi syna ludzkiego o imieniu Flesh On Bones. Po zstąpieniu na ziemię oboje są czczeni przez bliżej nieokreślone istoty do czasu, gdy postanawiają odejść. Ściągają tym samym na siebie gniew czcicieli.

Robek napisał(a):
To nikt nie wie jak wygląda Jezus?
Bo chyba uznajesz to, że Jezus jest Bogiem?

Że Jezus Bogiem jest, to uznaję, ale nie ma żadnej pewności jak wyglądał; a poza tym to miałem na myśli Boga Ojca - to o Nim czytamy, że Go nikt nie widział...
[gdybyś czytał Biblię, to byś od razu wiedział, co mam na myśli]

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz wrz 22, 2016 17:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
czytelnikBiblii napisał(a):
Myślę, że jakiś solidny katolik na tym forum powinien Cię napomnieć, że oglądasz bluźniercze fimy, o takiej treści:


Skoro nikt mnie o ten avatar nie napomina, to znaczy że wszystko jest OK.
A sytuacja w której ktoś kto nie jest katolikiem, upomina katolika żeby coś tam zrobił, jest troche śmieszne :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz wrz 22, 2016 17:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Księga Hioba i cierpienie
Zakończyłem streszczać serię 6 kazań nt Księgi Hioba: http://streszczeniakazan.blogspot.com/s ... ie%C5%9Bci
Zainteresowanych informuję, że do końca roku na moim blogu temat Księgi Hioba będzie dalej obecny! W jakiej postaci? - o tym już troszkę informuję http://streszczeniakazan.blogspot.com/2 ... -i_26.html - ale na szczegóły proszę poczekać kilka dni...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn wrz 26, 2016 11:26
Zobacz profil WWW
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Whispernight napisał(a):
W takich, jakie otrzymałeś przykłady
To czemu mylisz pisząc „następnych”?
Cytuj:
ale oczywiście @Zefciu nie odniesie się do owych tekstów
Ale konkretnie jakiego odniesienia do tych tekstów ode mnie oczekujesz? Jak te teksty mają się do tego, co tutaj napisaliśmy? Czy ja gdzieś negowałem którykolwiek z tych tekstów?
Cytuj:
@Zefciu, z mojej strony to wszystko! Idź z Bogiem, i szanuj zwierzęta. :)
Czyli zamiast argumentów – ucieczka. Czego innego się spodziewać?

Ale podsumowując – tak, Pismo Święte wyraźnie wskazuje, że Bóg z własnej woli dopuszcza, żeby ludzi dotykało cierpienie. Nie da się tego faktu zanegować. Dyskusja w Księdze Hioba dotyczy właśnie tego, dlaczego do tego dopuszcza.

  • Hiob nie wie, co się stało – zadaje pytanie.
  • „Przyjaciele” Hioba są przekonani, że cecha sprawiedliwości Boga implikuje, że Hiob musi ponosić karę za grzechy.
  • Elihu wtrąca się mówiąc, że cierpienie jest nie tyle karą za grzech, ale środkiem, dzięki któremu Bóg kształtuje człowieka, odwodzi go od grzechu.
  • Wreszcie Bóg przemawia i wskazuje, że w ogóle świat jest zbyt skomplikowany, aby zrozumieć Jego sprawiedliwość. Gani jednocześnie „przyjaciół” za ich prostackie rozumienie.

Tak to w skrócie olbrzymim wygląda. Teraz pytanie do Whispernighta – konkretnie które stanowisko atakujesz?


Cz paź 08, 2020 14:17

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: ofiara przebłagalna Jezusa
Tak sobie myślę, że mimo usilnej cenzury słowa ze strony moderacji forum, myślę, że mimo wszystko da się jeszcze prowadzić jakaś rozmowę, zatem:

zefciu napisał(a):
tak, Pismo Święte wyraźnie wskazuje, że Bóg z własnej woli dopuszcza, żeby ludzi dotykało cierpienie. Nie da się tego faktu zanegować. Dyskusja w Księdze Hioba dotyczy właśnie tego, dlaczego do tego dopuszcza.

Po pierwsze, przykłady z Pisma bez podziału na Księgi, a do których się nie odniosłeś, świadczą o tym, że Bóg "jest przyczyną zła", a nie że Bóg "dopuszcza zło".
Wynikanie jest oczywiste.
Po drugie, Księga Hioba sama w sobie niczego nie wyjaśnia, i powinna być rozpatrywana w kontekście całego Pisma. Zatem wszystkie przykłady, które zacytowałem z "różnych" Ksiąg, są spójne z Księgą Hioba.

zefciu napisał(a):
Wreszcie Bóg przemawia i wskazuje, że w ogóle świat jest zbyt skomplikowany, aby zrozumieć Jego sprawiedliwość

Dlatego piszę o tym, że Księga Hioba sama w sobie niczego nie wyjaśnia!

Zaskakujący jest fakt, że kiedy podaje się jakieś przykłady, to z miejsca podnosi się wrzawa, że to jest "wyrywanie z kontekstu!" i trzeba w kontekście całego Pisma rozpatrywać dany tekst.
Ale cudownym zbiegiem\zabiegiem okoliczności, ta zasada nie funkcjonuje, kiedy przykłady są niewygodne.
I żeby nie było, ja tylko wykazałem, że przykłady z Pisma: Wyjścia. 4. 11 -
Powtórzonego Prawa. 32. 39. - Izajasza. 45. 7. - czy nawet Dz. A. 4. 27-28, są spójne z Księgą Hioba, i jako całość uwydatniają przyczynę owego cierpienia!
Sama Księga Hioba, niczego nie wyjaśnia!

Saqura napisał(a):
Ta księga jest jak werset wyrwany z całości Pisma, nie znając lub pomijając resztę Biblii, nie odpowie na powyższe pytanie, nie "mając" podstaw nie warto o niej dyskutować bo powyższe pytanie wciąż pozostanie otwarte :roll:

Dokładnie! Tak powinno się interpretować każdą Księgę z Pisma, i nawet każdy werset z osobna, aby uwydatnić, czy jest on spójny z całokształtem Pisma, czy nie!

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pt paź 09, 2020 13:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL