Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Bart Ehrman - kontry 
Autor Wiadomość
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Już mówiłem że nie znam angielskiego na tyle dobrze. Poza tym, nie będę czytal książek tego heretyka. Wystarczy że przeczytałem opinie o jego książce(bardzo pochlebne zresztą). Jak to Meier nie jest wspaniały bo kwestionuje katolicyzm i doktryny katolickie(np. Wieczne dziewictwo)


Pn mar 15, 2021 14:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Bart Ehrman - kontry
A ja czytałam krytyczne opinie nt danych historycznych zawartych w Kodzie da Vinci, w związku z tym stwierdzam, że musi to być znakomita książka.

Cytuj:
[...] nie znam [...] nie będę czytal [...] Wystarczy że przeczytałem opinie [...]

:brawo:

_________________
Tylko Bogu chwała


Pn mar 15, 2021 15:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Bardzo podejrzliwie podchodzę do panów naukowców, którzy zmieniają swoje poglądy o 180 stopni.

Ja po prostu nie wierzę za bardzo tym, którzy z fundamentalistów religijnych stali sie ateistami lub agnostykami (to przypadek pana Ehrmana) lub tymi którzy będąc ateistami stali się gorliwymi chrześcijanami.
Z reguły neofici po obu stronach mocno przeginają i nie są obiektywni. A to nie jest dobre dla nauki.

Druga sprawa, Ehrman, o ile wiem, może się mylę nie jest biblistą tylko religioznawcą i historykiem a to są dość odlegle światy.

_________________
ksiądz


Wt mar 16, 2021 12:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Bart Ehrman - kontry
bramin napisał(a):
Druga sprawa, Ehrman, o ile wiem, może się mylę nie jest biblistą tylko religioznawcą i historykiem a to są dość odlegle światy.
Jest krytykiem tekstu Nowego Testamentu, a więc jednak biblistą.


Wt mar 16, 2021 13:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Ok, jeśli zajmuje się krytyką tekstu to jest biblistą. Wejdę na jego stronę i zobaczę dokladnie. Z tego co wiem jest religioznawcą i zajmuje się antykiem chrześcijańskim.

_________________
ksiądz


Śr mar 17, 2021 8:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Quinque napisał(a):
Poza tym, nie będę czytal książek tego heretyka.

Czy jeśli heretyk ma rację to chciałbyś o tym wiedzieć, czy wolałabyś żyć w błędzie?


Cz mar 18, 2021 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Bart Ehrman - kontry
afilatelista napisał(a):
Quinque napisał(a):
Poza tym, nie będę czytal książek tego heretyka.

Czy jeśli heretyk [...]

Może w kościele quinqeowym, w KK heretykiem nie jest. A książka o której mowa, posiada imprimatur abp H. Mansella.

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz mar 18, 2021 12:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Bart Ehrman - kontry
białogłowa napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Quinque napisał(a):
Poza tym, nie będę czytal książek tego heretyka.

Czy jeśli heretyk [...]

Może w kościele quinqeowym, w KK heretykiem nie jest. A książka o której mowa, posiada imprimatur abp H. Mansella.

Nie wnikam w to. Chodzi mi tylko o podejście awersji do wiedzy.


Cz mar 18, 2021 13:38
Zobacz profil
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Ma rację tylko dlatego ze jest wrogiem nauczania KK. "Kto jest najwspanialszym człowiekiem i dlaczego Lenin"

To ze John Meier ma imprimatur na swoje książki nie znaczy ze są one zgodne z nauczaniem KK. Warto zauważyć że po SWII nie ekskomunikowano Edwarda Schilebexcka(chociaż toczył się jego proces inkwizycyjny) który głosił min. że wiara w zmartwychwstanie Jezusa to myślenie magiczne. Zresztą, był współautorem słynnego Katechizmu Holenderskiego razem z Pietem Schoonenbergiem. Tak samo "Katolicki komentarz Biblijny" ma przedmowę autorstwa kard. Beii i tego drugiego a w opisie księgi Rodzaju czytamy ze jest ona powtórzeniem sumeryjskich bajek. Jak ktoś chce poczytać naprawdę katolickie pisma to polecam Katechizm Trydencki albo Katechizm kard. Gaspariego(dostępny za darmo w internecie)


Cz mar 18, 2021 14:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Quinque napisał(a):

To ze John Meier ma imprimatur na swoje książki nie znaczy ze są one zgodne z nauczaniem KK.

To znaczy, że nie ma w nich treści sprzecznych z tym nauczaniem, a już na pewno znaczy, że ktoś kto tę opinię wydał, przynajmniej ją czytał ;)
Quinque napisał(a):
Tak samo "Katolicki komentarz Biblijny" ma przedmowę autorstwa kard. Beii i tego drugiego a w opisie księgi Rodzaju czytamy ze jest ona powtórzeniem sumeryjskich bajek

Nie znam, przytocz cały fragment, żeby można było ocenić, co źle zrozumiełeś :)

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz mar 18, 2021 14:35
Zobacz profil
Post Re: Bart Ehrman - kontry
1. Podałem przykład dlaczego imprimatur obecnie nic nie znaczy

2. Na internecie można znaleźć kawałek KKB i wiadomo że explicite nie jest tam napisane to co powiedziałem, ale implicite to właśnie z tej książki wynika. Wydaje mi się ze ten cały "katolicki" K. B. to ukłon dla naturalistów


I jeszcze słowo o Panu Meierze
Cytuj:
Trudno nie zauważyć, że taki też obraz Jezusa wyłania się z rozmyślań Aslana, nawet jeśli współczesny autor, inaczej niż Koran, nie zaprzecza śmierci krzyżowej proroka z Nazaretu. A jednak byłoby czymś krzywdzącym, gdyby uznać, że Aslan stworzył po prostu postać muzułmańskiego Jezusa. Jeśli nawet doszedł on do takich wniosków, to posłużył się wyłącznie pracami współczesnych liberalnych, chrześcijańskich teologów. Niebagatelną rolę w jego rozważaniach o znaczeniu Jezusa odegrał choćby – o czym sam Aslan wspomina – amerykański jezuita, John P. Meier, autor wielotomowego, fundamentalnego dzieła „A Marginal Jew: Rethinking the Historical Jesus” („Zwykły Żyd: ponowne przemyślenia o Jezusie historii”). W pewien sposób można by nawet uznać, że książka Aslana jest realizacją marzenia Meiera, który zarysowując zasady, jakimi powinny się jego zdaniem kierować współczesne badania nad historycznym Jezusem, napisał, że ideałem byłaby taka wiedza na temat Galilejczyka, jego słów i czynów, na którą zgodziliby się wspólnie chrześcijanin, żyd, muzułmanin i ateista. „Jest moim marzeniem – podkreślał kilka razy amerykański ksiądz – doprowadzenie do sytuacji, w której zamknięci w bibliotece w Princeton przedstawiciele tych różnych religii razem ustaliliby i zaakceptowali to, co należy do autentycznej historii Jezusa”. Aslan tak właśnie postępował. Zasiadł w bibliotece, może niekoniecznie Uniwersytetu Princeton, i sporządził obraz, który na pewno mogą zaaprobować muzułmanie, żydzi i ateiści. Gorzej pewnie będzie z niektórymi chrześcijanami, ale ci powinni pogodzić się z myślą – doradza im Meier – że ustalanie historycznych faktów ma się nijak do ich wiary. „Czy zamierzamy dowieść, że gdzieś około 30 r. n.e. Bóg rzeczywiście dokonał niektórych cudów przez Jezusa z Nazaretu?” – pyta jezuita. I odpowiada: „[…] Jest to twierdzenie teologiczne i leży poza granicami tego, co jakikolwiek historyk pracujący zgodnie z regułami badań historycznych mógłby kiedykolwiek ustalić”. Czyżby? Do tej pory chrześcijanie byli przekonani, że ich wiara ma oparcie właśnie w faktach, w tym, co da się ustalić i czego można dowieść, że oparta jest na świadectwie i że stoją za nią realne zdarzenia. Nic dziwnego, że wychowany na takich naukach w szkole jezuickiej Aslan doszedł szybko do wniosku, że księgi Nowego Testamentu zawierają plątaninę sprzeczności. Jak wielu innych ludzi nie potrafił zrozumieć tego, co głosi dziś wielu liberalnych teologów, niezależnie od ich przynależności wyznaniowej, że to samo, co okazuje się historycznie fałszywe, może być teologicznie prawdziwe; że ten sam Jezus, który być może ani nie czynił cudów, ani nie zmartwychwstał w historii, czynił cuda i zmartwychwstał w wierze


https://dorzeczy.pl/tygodnik/1440/jezus ... rorok.html


Cz mar 18, 2021 16:27
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Dodać należy ze powyższy pogląd przyjmowali protestanccy teologowie jak Rudolf Bultman i chyba Carl Barth


Cz mar 18, 2021 16:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Bart Ehrman - kontry
Quinque napisał(a):
1. Podałem przykład dlaczego imprimatur obecnie nic nie znaczy
Wyjątek od reguły, a reguła jest mam nadzieję znana. Nadal nie wiem, dlaczego wierzyć raczej Tobie, który książki w ręce nie miałeś, niż cenzorowi kurii, który po lekturze stwierdził brak sprzeczności z nauczaniem KK.

Cytuj:
Na internecie można znaleźć
Nie mam zamiaru latać po internecie i szukać dowodów na poparcie Twoich sądów. Masz tekst, to go zacytuj.

Quinque, szkoda, że nie chce Ci się napisać nic od siebie, bazujesz tylko na cudzych opiniach, a jak już się podejmujesz rozmowy, to dyskutujesz za pomocą linków do artykułów. Czytałeś coś tego P. Lisickiego, do którego linkujesz? Bo akurat w tym przypadku nie musisz znać angielskiego i jego książki nie są takie drogie.
Nie zgadzam się ze sprowadzaniem historii do tego, co empirycznie weryfikowalne, możliwe do udowodnienia, dla mnie to jakieś wielkie nieporozumienie. Jeśli osoba wierząca stwierdza, że coś historycznie (mam tu na myśli ustalenia z wykorzystaniem zwykłego aparatu używanego przez badaczy Jezusa historycznego), jest mało prawdopodobne, to nie jest równoznaczne z zaprzeczaniem przez nią faktowi samemu w sobie. Przecież ten Meier, o którym gdzieś tam, coś tam wyczytałeś, wyraźnie zaznacza, że Jezus historyczny (czyli ten odnaleziony w żmudnym procesie dogłębnej analizy Pism) to nie jest Jezus prawdziwy. A precyzyjniej, to nie jest cały Jezus. Nie da się przeniknąć transcendencji za pomocą szkiełka i oka. Pewne prawdy są tymi metodami niedostępne. Badania nad Jezusem historycznym przybliżają Jego Osobę w tej części, którą się da, mówiąc wprost, zbadać. Ale Ty powinieneś wiedzieć, że dla wierzącego istotnym komponentem historii jest teologia. Wyjaśnia to, co nie jest weryfikowalne metodą naukową. Moja wiara nie opiera się (tylko) na weryfikowalnych faktach, prawda wiary chrześcijańskiej te fakty obejmuje i jednocześnie przekracza. A nic, co zdołał ustalić Meier, nie przeczy tej prawdzie.

_________________
Tylko Bogu chwała


Cz mar 18, 2021 19:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL