Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
 Istota grzechu.. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 22, 2017 22:50
Posty: 8
Post Re: Istota grzechu..
Małgosiu, mi chodziło o takie sumienie, którego człowiek nie kształtuje, a raczej akceptuje. Chodziło mi o zrozumienie, wgląd, prawdę. Ocena każdego czynu znajduję się w samym czynie; to się czuje zanim się o tym pomyśli. To nie pochodzi z umysłu i moich dywagacji, nie z mojego subiektywnego światopoglądu, czy moralności kształtowanej przez innych ludzi, historię, tradycję; to coś jak ekran komputera, który nie ocenia tego co się na nim wyświetla i właśnie dlatego nie mąci obrazu. Moralność przez coś ukształtowana, jest jak ociosany kamień który tocząc się po zboczu góry, ocenia jej podłoże przez pryzmat swojego kształtu. Moralność która była zawsze obecna jest jak woda, nie ma kształtu lecz jest płynna, i spływając po zboczu poznaje jego prawdziwy kształt.
(wiem, że bardzo metaforycznie, ale są rzeczy, które są nieskończenie większe niż słowa)


Wt maja 23, 2017 17:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
Twoje postrzeganie człowieka jest kompletnie odrealnione. Każdy, od urodzenia jest kształtowany przez innych. Najpierw przez rodziców, potem dochodzi przedszkole, szkoła, rówieśnicy itp. Od urodzenia człowiek uczy się postrzegania świata od innych. I tu, jeśli ma dobre wzorce, będzie miał właściwie ukształtowane sumienie, jeśli złe, analogicznie, chociaż nie musi być od razu mordercą.

Taki przykład z życia (autentyczny): rodzina patologiczna z czwórką dzieci, gdzie kłamstwo, kradzież i przemoc były na porządku dziennym. Troje z tych dzieci zakończyło edukację na gimnazjum i : jeden narkoman i złodziej, drugi pasożyt i pijak, córka ..., ech szkoda mówić. Tylko jeden, średni wyrósł, jak na te warunki na porządnego człowieka, tzn. zdał maturę, pracuje i myśli o życiu względnie poważnie, ale ..., no własnie "ale". Ten oto porządny chłopak nie widzi nic złego w tym, że wykorzystał naiwność kolegów jeszcze w szkole średniej. Mieszkali w jednym pokoju w internacie. Jako, że tamtych dwóch nie potrafiło poruszać się w dużym mieście, on wybrał się do sklepu, aby kupić czajnik elektryczny. Złożyli się na ten czajnik. Chłopakowi udało się kupić prawie o połowę taniej. Resztę zatrzymał dla siebie nie informując o tym kolegów. Oczywiście pochwalił się swoją zaradnością rodzicom, za co otrzymał pochwałę.
Kto kształtował jego sumienie? Jego wnętrze, serce, czy konkretni ludzie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 23, 2017 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
Droga Małgosiuuuuuu 047 mówi o sumieniu pochodzącym z duszy, wyższego ja czy jak byśmy sobie to nazwali. Czyli o czymś czego nie sposób opisać słowami, pojęciami ani "złapać". To dla katolika jest bardzo odrealnione bo katolik to skarbonka regułek, słów i pojęć. Te wszystkie regułki, słowa, pojęciowe spekulacje tworzą prawdy wiary. Katolik uczy się ich bo wiara wg niego to umiejętność ich wyrecytowania w odpowiednim momencie. Tak więc wiara chrześcijańska rozgrywa się na poziomie słów...


Wt maja 23, 2017 21:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
RycerzBoży napisał(a):
Droga Małgosiuuuuuu 047 mówi o sumieniu pochodzącym z duszy, wyższego ja czy jak byśmy sobie to nazwali. Czyli o czymś czego nie sposób opisać słowami, pojęciami ani "złapać". To dla katolika jest bardzo odrealnione bo katolik to skarbonka regułek, słów i pojęć. Te wszystkie regułki, słowa, pojęciowe spekulacje tworzą prawdy wiary. Katolik uczy się ich bo wiara wg niego to umiejętność ich wyrecytowania w odpowiednim momencie. Tak więc wiara chrześcijańska rozgrywa się na poziomie słów...

Owszem, to jest odrealnione i nie tylko dla katolika. To jest odrealnione dla człowieka używającego rozumu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 23, 2017 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
Masz rację - rozumu. Prawdziwa wiara jest poza rozumem. Mało tego to że twoje ciało działa w sposób doskonały (tak przypuszczam) dzieje się poza twoim rozumem. Co to znaczy "używać rozumu". Umiejętnie posługiwać się słowami, logiką i innymi tworami umysłu ? Mam wrażenie, że język powstał jako coś bardzo praktycznego aby ułatwiać ludziom opisywanie rzeczywistości a później rozrósł się jak rak i za pomocą tegoż języka potrafimy tworzyć "nową" rzeczywistość. Uznajemy, że coś wiemy jak potrafimy to opisać za pomocą języka, logiki, matematyki. Kierowca zaczyna dobrze jeździć (nie mówię tu o kodeksie ruchu drogowego), kiedy jazda samochodem "wyjdzie" z jego świadomości. Kiedy przestanie używać rozumu. Wtedy podczas jazdy może używać rozumu do planowania obiadu a jedzie na "automacie".... Ładnie wszystko pomieszałem.... W każdym razie moim zdaniem nie dojdziemy do Boga poprzez rozumowe spekulacje, "zgłębianie prawd wiary" i zdobywanie biegłości w cytowaniu różnych książek i posługiwaniu się pojęciami religijnymi.


Wt maja 23, 2017 21:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
RycerzBoży napisał(a):
Masz rację - rozumu. Prawdziwa wiara jest poza rozumem.

Bzdura. Bóg dał człowiekowi rozum, aby go używał. To sumienie wpisane w sercu nie rozwijane może zaniknąć właśnie za przyczyną nieodpowiednich wzorców. Skąd biorą się przestępcy, skoro każdy ma sumienie wpisane w sercu przez Boga?
Przeczytaj Encyklikę Fides et ratio, może cokolwiek zrozumiesz http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... tio_0.html

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 23, 2017 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Istota grzechu..
Credere est actus intellectus assentientis veritati divinae ex imperio voluntatis a Deo motae per gratiam
Wiara jest aktem rozumu, przekonanego o prawdzie Bożej z nakazu woli, poruszonej łaską przez Boga

Święty Tomasz mnie bardziej przekonuje.

_________________
laudare benedicere praedicare


Wt maja 23, 2017 22:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
brunero napisał(a):
Credere est actus intellectus assentientis veritati divinae ex imperio voluntatis a Deo motae per gratiam
Wiara jest aktem rozumu, przekonanego o prawdzie Bożej z nakazu woli, poruszonej łaską przez Boga

Święty Tomasz mnie bardziej przekonuje.

A czy św. Jan Paweł II zaprzecza św. Tomaszowi?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 23, 2017 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Istota grzechu..
Małgosiaa napisał(a):
brunero napisał(a):
Credere est actus intellectus assentientis veritati divinae ex imperio voluntatis a Deo motae per gratiam
Wiara jest aktem rozumu, przekonanego o prawdzie Bożej z nakazu woli, poruszonej łaską przez Boga

Święty Tomasz mnie bardziej przekonuje.

A czy św. Jan Paweł II zaprzecza św. Tomaszowi?

To było do tego Rycerza Bożego :)- nie do Ciebie, ani tym bardziej do Jana Pawła II

_________________
laudare benedicere praedicare


Wt maja 23, 2017 22:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
brunero napisał(a):
To było do tego Rycerza Bożego - nie do Ciebie, ani tym bardziej do Jana Pawła II

Ok, ale powinieneś zaznaczyć komu odpowiadasz, jeśli nie piszesz bezpośrednio pod postem :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 23, 2017 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
A kto mówi żeby nie używać rozumu. Używać jak najbardziej. Rozum nadaje się do bardzo wielu rzeczy ale też może w niektórych przeszkodzić. Wzorce o których mówisz są rozwijane na poziomie rozumu i to one "zagłuszają" sumienie. Stąd się biorą przestępcy.


Wt maja 23, 2017 22:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
A niby o czym mówiłam?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt maja 23, 2017 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
brunero napisał(a):
Credere est actus intellectus assentientis veritati divinae ex imperio voluntatis a Deo motae per gratiam
Wiara jest aktem rozumu, przekonanego o prawdzie Bożej z nakazu woli, poruszonej łaską przez Boga

Święty Tomasz mnie bardziej przekonuje.


Aj tam, oj tam. Potwierdzasz to co mówiłem wcześniej. Spróbuję odszyfrować co autorowi Tomaszowi chodziło.
No więc zaczynamy od łaski boskiej co spada na delikwenta i ingeruje w jego wolę (z tego punktu widzenia nie wolną). I ten ktoś dokonuje "aktu rozumu", czy też ten akt następuje uruchomiony przez wolę. Ok (tzn nie ok ale niech będzie ok). Co to jest ten akt rozumu ? No pewnie myśl bo co innego ? Co może być aktem rozumu który posługuje się językiem i pojęciami.. I co uważasz, że jak sobie coś pomyślisz wyrecytujesz to wierzysz ??? Ja tak nie uważam.


Wt maja 23, 2017 22:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Istota grzechu..
RycerzBoży napisał(a):
No więc zaczynamy od łaski boskiej co spada na delikwenta i ingeruje w jego wolę (z tego punktu widzenia nie wolną)

A co, jeśli delikwent jest jak głaz i łaska się od niego odbije?
Sugerujesz, że Bóg zniewala człowieka? Bzdura. Gdyby tak było, nie byłoby zła w świecie.
Cytuj:
I co uważasz, że jak sobie coś pomyślisz wyrecytujesz to wierzysz ???

A z czego (z jakich słów) to wydedukowałeś?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Ostatnio edytowano Wt maja 23, 2017 22:41 przez Małgosiaa, łącznie edytowano 1 raz



Wt maja 23, 2017 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Istota grzechu..
Małgosiaa napisał(a):
A niby o czym mówiłam?


Mówiłaś, że sumienie jest kształtowane czyli istnieje na poziomie rozumu. Ja umiejscawiam je głębiej i twierdzę, że rozum może je zagłuszyc, zakryć itp. :D

Słucham teraz Arkony i Masza śpiewa tak łoooo łooo łooooo ... pięknie :razz:


Wt maja 23, 2017 22:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL