Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy egzegeza zabija wiarę? 
Autor Wiadomość
Post Czy egzegeza zabija wiarę?
Jako że w wątku o "stworzeniu świata(kłamstwa biblijne)" rozpętała się dyskusja na ten temat. Stwierdziłem iż warto poświęcić temu zagadnieniu osobny wątek

Weźmy coś na początek
-Biblijny krzak który się nie spalał. Udowodniono że akacja potrafi się palić ale nie spalać(robi to z opóźnieniem). Co stwarza iluzję tego że roślina nie jest trawiona przez ogień

Skoro jest to zjawisko naturalne. To równie dobrze wszystkie biblijne cuda można wyjaśnić w sposób naukowy? I nie ma w nich żadnego boskiego pierwiastka?


Wt lut 13, 2018 16:39
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
A mógłbyś jeszcze raz napisać to samo, tylko po polsku?


Wt lut 13, 2018 16:55
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Jest napisane jasno i wyraźnie. Czego nie rozumiesz?

No ale ok.
Mamy krzaczek. Gorejący krzew(opisany w Bibli). No i ten krzak podczas palenia stwarza iluzję że się nie spala, gdyż robi to z opóźnieniem. Cała tajemnica krzewu Biblijnego

Na specjalne życzenie Zefcia.

Taki jeden przykład podałem na początek dyskusji. Ciekawi jak ludzie odnoszą się do egzegezy w kontekście wiary


Wt lut 13, 2018 17:16
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Najważniejsze jest ważne rozróżnienie: egzegeza to nie teologia. Egzegeza zajmuje się badaniem tekstu. Nie jest dla egzegety istotne jaka jest natura duchowa tekstu, ale sam tekst. Zapisany na konkretnym pergaminie, przez konkretną osobę, w konkretnym czasie, dla konkretnej osoby, w konkretnym miejscu.
Egzegeza jest narzędziem dla teologów. Egzegeci dostarczają teologom wiedzy na temat tekstu i kultury środowiska, w którym ten tekst powstał.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lut 13, 2018 17:41
Zobacz profil
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Ja rozumiem. Ale postanowiłem nie dzielić tego wątku na dwa "tłumaczenie biblijnych cudów" i "egzegeza Biblijna"

Ostatnio trochę zainteresowałem się egzegezą. Dlatego ciekawi mnie jak wy na to patrzycie. Powstawanie ksiąg w tle wydarzeń historycznych a objawieniem


Cz lut 15, 2018 18:14
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Quinque, czy Ty palisz? Bo piszesz, jakbyś miał problemy z oddychaniem.


Cz lut 15, 2018 22:02
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Quinque napisał(a):
Jest napisane jasno i wyraźnie.
Być może. Ale nie po polsku.
Cytuj:
Mamy krzaczek. Gorejący krzew(opisany w Bibli). No i ten krzak podczas palenia stwarza iluzję że się nie spala, gdyż robi to z opóźnieniem.
Nie wiemy, czy ten krzak to właśnie krzak, który stwarza taką iluzję.

Załóżmy jednak, że rzeczywiście tamto zjawisko było naturalne lub bazowało na naturze. Co jednak z Bogiem przemawiającym do Mojżesza i z Wcieleniem, które krzew gorejący zapowiada?


Pt lut 16, 2018 13:27
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
zefciu napisał(a):
Załóżmy jednak, że rzeczywiście tamto zjawisko było naturalne lub bazowało na naturze. Co jednak z Bogiem przemawiającym do Mojżesza i z Wcieleniem, które krzew gorejący zapowiada?


Przecież Mojżesz mógł założyć ze naturalne zjawisko jest jest wyrażeniem Boga. I coś sobie wymyślił. Ale tu niech chodzi o kwestie krzaka

Ubolewam nad faktem że dyskusja skończyła tak szybko więc zadam pytanie lepiej

Quinque napisał(a):
Dzieci słysząc o morzu który się rozstapiło przed żydami? widzą w tym przejaw działania Boga. A jeżeli potrafilibyśmy udowodnić że jest to działanie sił naturalnych. A następnie okazałoby się że inne cuda ze Starego Testamentu nie są nimi. Tu rodzi się moje pytanie czy wyjaśnienie jak powstały księgi Biblii, zabija wiarę?


Pn lip 23, 2018 21:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Quinque napisał(a):
Ubolewam nad faktem że dyskusja skończyła tak szybko więc zadam pytanie lepiej

Quinque napisał(a):
Dzieci słysząc o morzu który się rozstapiło przed żydami? widzą w tym przejaw działania Boga. A jeżeli potrafilibyśmy udowodnić że jest to działanie sił naturalnych. A następnie okazałoby się że inne cuda ze Starego Testamentu nie są nimi. Tu rodzi się moje pytanie czy wyjaśnienie jak powstały księgi Biblii, zabija wiarę?



Jak ty naukowo chcesz wyjaśnić to, że zmarli ludzie wstają z grobów?
No i jeśli chcesz rozmawiać o przejściu żydów przez może czerwone, to najpierw musisz wskazać, gdzie dokładnie to było, bo jak dzisiaj jest tam głęboko na 500 metrów, to nie ma szans, żeby ta woda zniknęła w naturalny sposób.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lip 23, 2018 22:02
Zobacz profil
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Quinque napisał(a):
Przecież Mojżesz mógł założyć ze naturalne zjawisko jest jest wyrażeniem Boga. I coś sobie wymyślił.
Ale argumentem „ktoś coś sobie wymyślił” możemy w zasadzie całe Pismo Święte „obalić”.
Cytuj:
Ale tu niech chodzi o kwestie krzaka
A o jaką? Do różnych cudów biblijnych dorabiano różne wyjaśnienia. Czasem sensowne, a czasem zupełnie bzdurne. Ale czy to znaczy, że możemy drogą ekstrapolacji stwierdzić, że „wszystko wyjaśniliśmy”?
Cytuj:
Dzieci słysząc o morzu który się rozstapiło przed żydami? widzą w tym przejaw działania Boga. A jeżeli potrafilibyśmy udowodnić że jest to działanie sił naturalnych.
Pismo Święte mówi, że to był silny wiatr.
Cytuj:
Tu rodzi się moje pytanie czy wyjaśnienie jak powstały księgi Biblii, zabija wiarę?
U niektórych może zabijać. Ale co to za wiara?


Wt lip 24, 2018 5:26
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
zefciu napisał(a):
ale argumentem „ktoś coś sobie wymyślił” możemy w zasadzie całe Pismo Święte „obalić


Napewno fragmenty. Łatwiej się wytłumaczyć że zabiło się kogoś z woli Bożej niż z własnego widzimisię

Cytuj:
A o jaką? Do różnych cudów biblijnych dorabiano różne wyjaśnienia. Czasem sensowne, a czasem zupełnie bzdurne. Ale czy to znaczy, że możemy drogą ekstrapolacji stwierdzić, że „wszystko wyjaśniliśmy”?


Nie. Natomiast, jeżeli spalenie Sodomy i kilku innych miast stało się na wskutek uderzenia metorytu, a żona Lota zmieniła się w skamielinie a nie słup soli. To możemy stwierdzić iż Żydzi w naturalnych zjawiskach widzieli Boże objawienie. Teraz rodzi się pytanie czy poprawnie

Cytuj:
Pismo Święte mówi, że to był silny wiatr


Wiem to. Rozstąpienie morza to przykład na potrzebę dyskusji

Cytuj:
Co to za wiara?


Nie wiem. Matka Teresa całe życie się zastanawiała


Śr lip 25, 2018 22:01
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Quinque napisał(a):
Napewno
Polski!
Cytuj:
fragmenty
Czemu „fragmenty”? Przecież można powiedzieć „całą Biblię ktoś sobie wymyślił”. I już mamy ostateczny argument przeciwko każdemu argumentowi ex Bibliis.
Cytuj:
Nie. Natomiast, jeżeli spalenie Sodomy i kilku innych miast stało się na wskutek uderzenia metorytu, a żona Lota zmieniła się w skamielinie a nie słup soli.
To co wtedy?
Cytuj:
To możemy stwierdzić iż Żydzi w naturalnych zjawiskach widzieli Boże objawienie.
Możemy tak twierdzić jeśli co?
Cytuj:
Nie wiem. Matka Teresa całe życie się zastanawiała
Matka Teresa działała zgodnie z wiarą. Ergo – wierzyła. Mimo zwątpienia. Dlatego jej wiarę należy uznać za większą niż kogoś, kto dla wiary niczego ważnego nie poświęcił i nigdy się nie zastanawiał nad jej prawdziwością.


Cz lip 26, 2018 5:36
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
zefciu napisał(a):
Polski!


Dobra!

Cytuj:
To co wtedy?


No generalnie chodzi o to że to były naturalne zjawiska a nie działanie Boga, jak interpretowali to twórcy ST

Cytuj:
Możemy tak twierdzić jeśli co?


Jak wyżej

Cytuj:
Matka Teresa działała zgodnie z wiarą. Ergo – wierzyła. Mimo zwątpienia. Dlatego jej wiarę należy uznać za większą niż kogoś, kto dla wiary niczego ważnego nie poświęcił i nigdy się nie zastanawiał nad jej prawdziwością.


Czy zefciu zmarnowałby życie w imię czegoś, czegoś prawdziwości nie jest do końca przekonany?


N lip 29, 2018 22:01
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
Quinque napisał(a):
No generalnie chodzi o to że to były naturalne zjawiska a nie działanie Boga, jak interpretowali to twórcy ST
Zawsze jest taka możliwość, że były to zjawiska naturalne przez które działała Opatrzność Boża.
Cytuj:
Jak wyżej
Co jak wyżej? Pisz po polsku!
Cytuj:
Czy zefciu zmarnowałby życie w imię czegoś, czegoś prawdziwości nie jest do końca przekonany?
Czy uważasz, że Matka Teresa zmarnowała życie? Właśnie na tym polega cnota wiary, że poświęcamy życie czemuś w co wierzymy.


Pn lip 30, 2018 6:58
Post Re: Czy egzegeza zabija wiarę?
zefciu napisał(a):
Zawsze jest taka możliwość, że były to zjawiska naturalne przez które działała Opatrzność Boża.


Quinque nie pojmuje cudu w jakiejś "modernistycznej wersji". O ile dobrze mówię w Średniowieczu cud rozumianio jako ingerencję Boga w prawa przyrody i fizyki, a ja do takiego rozumienia cudu się przychylam. "Cud" jako naturalne zjawisko to raczej nie cud

Cytuj:
Czy uważasz, że Matka Teresa zmarnowała życie? Właśnie na tym polega cnota wiary, że poświęcamy życie czemuś w co wierzymy


Jeżeli w to co wierzyła nie byli prawdą. To zmarnował życie. To tak jakby postawić wszystkie pieniądze na rzut kostką i przegrać ]


Cz sie 02, 2018 18:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL