Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 21, 2019 23:32Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy powtarzać słowa w modlitwie? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 17:28
Posty: 7
Post Czy powtarzać słowa w modlitwie?
Witam wszystkich , jestem nowy na forum, interesuję się biblią i wiarą i zagadnieniami z nią związanymi.

W Biblii natrafiłem na pewien nurtujący mnie fragment, mianowicie w Księdze Mądrości Syracha (Eklezjastyk) rozdział7 werset*i tutaj różnie - 14 lub 15)

"15 Nie bądź wielomównym w gromadzie starców i nie powtarzaj słów na modlitwie twojej"
- tłumaczenie z biblii zakonników benedyktynów tynieckich .

to samo w tłumaczeniach angielskich (różnica w numerze wersetu ) -np. tutaj
http://ebible.org/kjv/Sirach.htm
lub tutaj http://www.sacred-texts.com/bib/apo/sir007.htm
14 Use not many words in a multitude of elders, and make not much babbling when thou prayest .
(tłumaczenie : nie używaj wielu słów w tłumie starców i nie rób paplaniny,powtarzania słów podczas twoich modłów)

też w wielu innych miejscach, np. tutaj:
http://www.catholic.org/bible/book.php? ... _chapter=7
'Do not talk too much at the gathering of elders, and do not repeat yourself at your prayers.'
(tłumaczenie: nie gadaj zbyt dużo na zebraniu starców i nie powtarzaj słów swoich podczas odmawiania modlitw)


w obecnie tłumaczonych zaś bibliach w polskim języku- z tego co patrzyłem Wydawnictwa Pallotinium i innych głównych kościelnych widzę ten fragment tłumaczony jako:
15 Na zgromadzeniu starszych nie bądź gadatliwy , a w modlitwie swej nie powtarzaj [ tylko ] słów !
w innych miejscach podobnie, jedynie z różnicą wersetu:
14 Na zgromadzeniu starszych nie bądź gadatliwy,a w modlitwie swej nie powtarzaj [tylko] słów!


te dwa tłumaczenia jak pewnie zauważacie są bardzo odmienne, do tego stopnia że wręcz sprzeczne z sobą - gdyż dodane w tych dość podejrzanych klamerkach słowa [tylko] całkowicie zmienia sens przekazu.

Dlaczego są takie rozbiezności w tym framencie ?

Z tego co czytałem Biblia jasno w wielu miejscach głosi, że nie można się modlić jak poganie, być w nich wielomównym i mówić długich modlitw - słowa Jezusa w ewangelii i nie tylko w niej.

Czy ktoś z Was dysponuje oryginałem (jakąś dostępnością na internecie) tego fragmentu pisma z tej księgi (jakimś oryginalnym tekstem sprzed wieków) , oraz prawidłowym jego tłumaczeniem ?


Tak mi się nasunęło że ten fragment jest dość istotny, bo w zależnosci od tłumaczenia, albo gani modlitwy takie jak różaniec albo przyznaje im rację, uznając je za tylko właściwe . A to myślę ważna sprawa.

Które z tych tłumaczeń jest zatem właściwe - zgodne z oryginalnym przekazem ?

[edytowano 1x... pisownia wilką literą, interpunkcja. M.]


Wt lut 13, 2018 17:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 620
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
do-prawdy napisał(a):

czy ktoś z Was dysponuje orygi nałem (jakąś dostępnością na internecie) tego fragmentu pisma z tej księgi (jakimś oryginalnym tekstem sprzed wieków) , oraz prawidłowym jego tłumaczeniem ?http://www.bensira.org/navigator.php?Ma ... &PageNum=4

Czasem trzeba kliknąć kilka razy "previous" albo "next", żeby w końcu wyświetliło się tłumaczenie.
Nie wiem, na który konkretnie wiek datowany jest ten manuskrypt, gubię się także w oznaczeniach. Teoretycznie wg. ich listy http://www.bensira.org/pdf/indexOfPassa ... ssages.pdf powinien to być dokument z Genizy kairskiej, ale nie mam pewności.

do-prawdy napisał(a):
Tak mi się nasunęło że ten fragment jest dość istotny bo w zależnosci od tłumaczenia albo gani modlitwy takie jak różaniec albo przyznaje im rację, uznając je za tylko właściwe .


Trzeba spojrzeć całościowo, rozważając masę fragmentów dot. modlitwy.

Mt 26,44 BT napisał(a):
Zostawiwszy ich, odszedł znowu i modlił się po raz trzeci, powtarzając te same słowa
;)


Pomocny komentarz http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_06.htm


Śr lut 14, 2018 10:24
Zobacz profil
Moderator

Dołączył(a): Pn cze 21, 2004 18:27
Posty: 7336
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
A co jest takiego podejrzanego w nawiasach kwadratowych (zwanych przez Ciebie, nie wiedzieć czemu, „klamerkami”)? Jest to wyraźna informacja, że dane słowo było nieobecne w oryginale, a zostało dodane w tłumaczeniu, gdyż tłumacz uznał to za stosowne. Tak więc odpowiedź na pytanie „jak jest w oryginale” jest dość prosta: nie ma tam owego „tylko”. Natomiast na pytanie, czy tekst ten potępia szczerą, żarliwą modlitwę, w której powtarza się słowa – to już sobie sam odpowiedz.

_________________
მიჯნურობა სხვა რამეა, არ სიძვისა დასადარი:
იგი სხვაა, სიძვა სხვაა, შუა უზის დიდი მზღვარი


Śr lut 14, 2018 11:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 17:28
Posty: 7
Post Raczej nie powtarzać...
Dziękuję Tobie za zapodanie linka, bardzo mi w tym pomogłeś.

więc strona podaje że tłumaczenie tego skrawka z hebrajskiego na angielski to:
'Do not speak confidential matters in the congregation of the princes and do not repeat yourself in prayer'
co się tłumaczy na nasz (znam angielski dobrze):
' Nie poruszaj dyskretnych spraw na zgromadzeniu książat i nie powtarzaj się w modlitwie twojej .'
nie ma tam żadnego 'only' lub 'just' ( tylko ) i nic nie świadczy za tym aby tak odbierać ten fragmentm a wręcz przeciwnie .

białogłowa napisał(a):
Trzeba spojrzeć całościowo, rozważając masę fragmentów dot. modlitwy.


Ja całościowo inaczej to widzę, i wolę się nie opierać na komentrzach, słowa kapłanów często już w przeszłości zwodziły i okłamywały wiernych (zobacz że sam Jezus mówił to o faryzeuszach) dla celów innych niż Boże.

Inny rozmówca podał mi ciekawy fragment:

Cytuj:
Mt 6,7 " Nie róbcie z modlitwy paplaniny – jak poganie, którzy sądzą, że wysłuchanie ich próśb zależy od ilości wypowiedzianych słów."
lub inne tłumaczenie:
Mt 6,7 " A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; oni bowiem sądzą, że ze względu na swoją wielomówność będą wysłuchani."

(i dalej: 'nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, jeszcze przed tym, gdy go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: (...) - i tu podano uproszczoną skróconą modlitwę Ojcze Nasz)

Twierdzisz, że ich autor (Jezus Chrystus) też ma na myśli to, aby mówić się długo i powtarzać słowa w modlitwie ? A może to wina wadliwego tłumaczenia i trzeba komentarza albo klamerek, aby wyjaścić prawidłowy sens ?

Sam jeszcze znalazłem w innym miejscu:

Cytuj:
Księga Przysłów 10,19
'Wargi kłamliwe tają w sobie nienawiść; kto urąga , głupim jest. 19 W wielomówności nie obejdzie się bez grzechu, lecz kto miarkuje swe wargi, jest roztropnym.'
inny przekład:

'Nie uniknie sie grzechu w gadulstwie, kto ostrozny w jezyku - jest madry.'


Cytuj:
Księga Koheleta:
4,17 Zwazaj na krok swój , gdy idziesz do domu Bozego. Zblizyc sie, aby słuchac,
jest rzecza lepsza niz ofiara głupców, bo ci nie maja rozumu, dlatego zle
postepuja. Koh 5,01 Nie mów nic nierozmyślnie , a serce twe niechaj nie bedzie zbyt skore,
by wypowiedziec słowo przed obliczem Boga, bo Bóg jest w niebie, a ty na
ziemi! Przeto niech słów twoich bedzie niewiele.

gdzie indziej :
Koheleta 5,1 W słowach nie bądź pochopny i niech nie będzie serce twe prędkie na wymówienie słowa przed Bogiem; Bóg bowiem na niebie, a ty na ziemi: przeto mało niech będzie słów twoich.


Bablanie , powtarzanie słów, takie klepanie, to zdecydowanie bezmyślne mówienie. Myślenia nie uczy, przeciwnie, z obserwacji powiedziałbym że odmóżdza.

W przeszłości spotkałem się z innymi fragmentami w Biblii zakazującymi wielomóstwa w modlitwie, ale nie mogłem ich teraz odnaleźć, gdy będę miał więcej czasu wezmę się za szukanie - intryguje mnie temat.

W samym tylko Syrachu (Mądrości Syracha) znalazłem jeszcze:

Ks. Syracha 19
6 a kto nienawidzi wielomówstwa, uniknie nieszczęścia.


Księga Mądrości Syracha 20
5 Niejeden milczący został uznany za mądrego, a innego skutkiem wielomówstwa znienawidzono.

W rozdziale 13, 11 Syracha autor księgi za złego uznał tego co uprawia wielomóstwo. - (11) przez swoje wielomówstwo wystawi cię na próbę i niby uśmiechając się, dokładnie cię wybada.

Jak widzisz Syrach wielokrotnie w swojej księdze potępiał wielomóstwo, bablanie , powtarzanie słów, lub przedstawiał je jako zło. Czyli myślę że bezspornie można uznać tłumaczenie jako iż nie można powtarzać słów w modlitwie, że nie jest to dozwolone i jest to pogaństwem.


Hmm ten fragment, który podałeś (Mt26,44) nasuwa 4 ciekawe kwestie -

Skoro Jezus wszystkich zostawił, i odszedł samotnie , oddalając się w dal od nich ( a wszyscy inni w tym czasie spali jak wskazuje Biblii dalej w tym fragmencie) skąd wiedziano co mówił ? Z fragmentu wynika, że może to być domniemanie , jedynie przypuszczenie autora. Nie było tam żadnego świadka na to co mówił, gdyż byli daleko od niego i spali.

Drugą rzeczą jest, że fragment ten mówi, że Jezus trzy razy ich zostawiał i 3 razy wracał i 3 razy ich upominał. wynika z tego można to rozumieć tak: 3 razy odchodził od nich i powracając widział śpiącymi za każdym razem. I trzy razy mówił te same słowa o tym, aby czuwali, a nie spali i odpoczywali, czego nie zrobili - zgodnie z fagmentem (mt 26, 36-47). Może tego dotyczył fragment 3 krotnego mówienia Jezusa do nich o tym, aby czuwali, a nie o modlitwie.

Po trzecie - ewangelie przedstawiają ten moment jako bardzo ciężki dla Jezusa, jakby psychicznie do takiego stopnia, że były widoczne fizyczne elementy tej uciążliwości - krople krwi i potu. Nie była to zatem powszednia modlitwa, ale wyjątkowa i desperacyjna, przed wielkim życiowym momentem, bólem, której nie należy traktować jako codzienną praktykę. Świadczy to o tym, ze Jezus był wtedy bardzo zaniepokojony i strapiony, ale myślę, że raczej na pewno nie jest to wskazanie do tego jak odmawiać codzienną modlitwę, bo przy takiej nie ma się przed oczami faktu, że za chwile będzie się storturowanym i przybitym do krzyża. Zobrazowana kwestia desperacji i bólu człowieka wiedzącego co go czeka przed wyrokiem śmierci. Niemniej jednak ciekawa kwestia z tym fragmentem.

Po czwarte można również przyjąć że Jezus jest Bogiem i on stosuje inne zasady niż obowiązują nas ludzi. To jak my mamy się modlić Jezus podał w Mt 6,7

[edytowano 1x... pisownia wielką literą i interpunkcja. M.]


Pt lut 16, 2018 15:34
Zobacz profil
Moderator

Dołączył(a): Pn cze 21, 2004 18:27
Posty: 7336
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
A czy jest ktoś, kto otwarcie przyznaje, że w modlitwie należy bablać? Albo że nie należy myśleć o tym, co się mówi? No nikt tak nie głosi. Więc Twoja wypowiedź jest klasycznym okładaniem chochoła (straw-mana).

Argument, że Chrystus jest Bogiem, więc Jego modlitwa jest inna niż nasza jest durny. Modlitwa nie leży w naturze boskiej, tylko w naturze ludzkiej.

No i ostatecznie – jak definiujesz owo „powtarzanie słów”? Jest jakiś limit, co ile słów można powtórzyć to samo? Czy co?

_________________
მიჯნურობა სხვა რამეა, არ სიძვისა დასადარი:
იგი სხვაა, სიძვა სხვაა, შუა უზის დიდი მზღვარი


Pt lut 16, 2018 15:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 17:28
Posty: 7
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
Wybacz, pragnę rozmawiać tutaj tylko z kompetentnymi osobami. Z tego co zobaczyłem wysłałeś twój post zaraz po moim i po jego edycji, czyli pewnie nie zdążyłeś go nawet przeczytać (piszesz tylko o zakończeniu) i przemyśleć a co więcej sprawdzić z tekstami w Biblii,

i przy tym od razu podważasz to co mówię.
Nie ma potrzeby, abyś mnie dopytywał o to co mówię, czy myślę. Opisałem już tu dokładnie problem.

[edytowano 1x... pisownia wielkimi literami, interpunkcja. M.][/i]


Pt lut 16, 2018 15:54
Zobacz profil
Moderator

Dołączył(a): Pn cze 21, 2004 18:27
Posty: 7336
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
do-prawdy napisał(a):
wybacz, pragnę rozmawiać tutaj tylko z kompetentnymi osobami, z tego co zobaczyłem wysłałeś twój post zaraz po moim i po jego edycji, czyli pewnie nie zdążyłeś go nawet przeczytać (piszesz tylko o zakończeniu), i przemyśleć a co więcej sprawdzić z tekstami w biblii,

i przy tym od razu podważasz to co mówię.
Nie ma potrzeby abyś mnie dopytywał o to co mówię czy myślę. Opisałem już tu dokładnie problem.
Żałosne. Zadałem konkretne pytania i postawiłem konkretne zarzuty. Umiesz się do nich odnieść, czy jedyne co masz do powiedzienia, to „nie jesteś kompetentny i odpowiedziałeś za szybko”.

Tak więc powtarzam moje pytania:
  • Czy ktokolwiek z chrześcijan uczy, aby na modlitwie bablać, lub nie myśleć o wypowiadanych słowach?
  • Jak definiujesz „wielomóstwo na modlitwie” (no bo chyba jak krytykujesz, to umiesz zdefiniować).

_________________
მიჯნურობა სხვა რამეა, არ სიძვისა დასადარი:
იგი სხვაა, სიძვა სხვაა, შუა უზის დიდი მზღვარი


Pt lut 16, 2018 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 17:28
Posty: 7
Post Jednak nie powtarzać....
zrozum.
nie jestem tutaj po to by prowadzić próżny spór z awanturnikiem który najwyraźniej robi go tylko dla kotłowania. (bo nie widzę innego senesu tego)

to najmniej istotne jak ja definiuję wielomóstwo, słowo ma swoje określenie w słownikach polskiego, tam szukaj.

"I on wówczas powiedział, teraz przyjdzie godzina mojej męki'

Co znaczą słowa wówczas powiedział?
czy że wtedy powiedział jak się podnieśli czy może jak go zapytali, a może po tym a może w czasie ich pytań, a może półpowiedział a może nie do końća powiedział bo co to w ogóle znaczy 'powiedział'? Co to ma do rzeczy i po co to wałkować?
nie sądzisz że takie spory są zbędne i bezcelowe?

twoje pytania są bardzo bezmyślne,
to tak jak ten przykład jakiś filip z konopii nagle wyskoczył i żądał od Jezusa aby rozeznał czy jemu czy jego bratu należy się majątek, , na co Jezus mu odpowiedział że z czym on tutaj do niego przyszedł? nikt to nie ustanowił rozjemncą majątku.

zefciu napisał(a):

Czy ktokolwiek z chrześcijan uczy, aby na modlitwie bablać, lub nie myśleć o wypowiadanych słowach?

haha nie znam wszystkich chrześcijan na całym świecie i każdej chwili ich życia, kiedy kogo i czego o swojej wierze uczyli. NIe jestem wszechwiedzący i wszechwidzący aby to wiedzieć. Prawdziwie od nikogo nie uzyskasz odpowiedzi na to, nikt nie będzie w stanie takowej ci udzielić.

Napisz coś ciekawego, teraz odpiszę ci dopiero jak coś takiego napiszesz.
tak to nie widzę sensu prowadzić jakiś bezcelowych, bez sensu rozmów i nie na temat, bo kogoś jakaś kwestia koli w oczy.
odsyłam cię do tekstów biblii które tutaj - unikaj zbędnego wielomóstwa. weź sobie je do serca.


Pt lut 16, 2018 16:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 620
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
do-prawdy napisał(a):
nie ma tam żadnego 'only' lub 'just' ( tylko ) i nic nie świadczy za tym aby tak odbierać ten fragmentm a wręcz przeciwnie .


Owszem, nie ma, ale nikt tutaj nie twierdził, że są, a już tym bardziej tłumacze BT, którzy wyraźnie zaznaczają, że wyrazy ujęte w kwadratowe nawiasy w biblijnym tekście nie występują.

Cytuj:
wolę się nie opierać na komentrzach, słowa kapłanów często już w przeszłości zwodziły i okłamywały wiernych [...]

Nikt Ciebie nie namawiał, byś się na nim opierał. Gdybyś napisał, że nie zgadzasz się z treścią, bo to czy tamto, zrozumiałabym, ale odrzucenie komentarza tylko dlatego, że napisał go katolicki ksiądz pachnie programowymi założeniami na kilometr.

Cytuj:
skoro Jezus wszystkich zostawił, i odszedł samotnie , oddalając się w dal od nich ( a wszyscy inni w tym czasie spali jak wskazuje bibli dalej w tym fragmencie) skąd wiedziano co mówił ? z fragmentu wynika że może to być domniemanie , jedynie przypuszczenie autora. Nie było tam żadnego świadka na to co mówił gdyż byli daleko od niego i spali.


Mieszanie porządków. Wygląda na to, że musisz się najpierw sam poważnie zastanowić, czy chcesz rozważać pewien określony problem natury teologicznej, czy może wolisz rozpatrywać dany fragment od strony wiarygodności historycznej.

Cytuj:
twierdzisz że ich autor (Jezus Chrystus) też ma na myśli to aby mówić się długo i powtarzać słowa w modlitwie ? A może to wina wadliwego tłumaczenia i trzeba komentarza albo klamerek aby wyjaścić prawidłowy sens ?


Jeśli za jakiś czas wrócisz do tego tematu z chłodną głową, to zauważysz jak bardzo widać, że nie przyszedłeś tu szukać sensu konkretnego biblijnego wersetu, tylko konfrontacji z katolikami odmawiającymi różaniec.
Dowodem jest sposób, w jaki skonstruowałeś powyższe pytanie ("twierdzisz, że ich autor..."), tak jakbym już wyraziła swoje stanowisko nt. powtarzania słów na modlitwie. A nie wyraziłam, falstart z twojej strony.


do-prawdy do zefcia napisał(a):
twoje pytania są bardzo bezmyślne


Nie są i dobrze zrobisz jak na nie odpowiesz. Przyszedłeś po polemikę to podnieś rękawicę.


Pt lut 16, 2018 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 17:28
Posty: 7
Post Jednak nie powtarzać...
dlaczego wy mnie od razu atakujecie i piszecie tylko o mnie? co ja myślę, co ja robię itd, skupmy się na temacie, ja tutaj nie jestem jego osią. Co do tego jak piszę - piszę i odpowiadam kolejno na to co czytam.


ale ja nie nie odrzucam komentarza tylko dlatego że napisał go ksiądz katolicki, ja w ogóle całkowicie odrzucam jakiekolwiek komentarze kogoś. Mam rozum własny, znam biblię (uważam że dobrze) i na jej podstawie osądzam sam jak jest bo jak wynka z mojej wiary mam rozeznanie dobra i złą a więc potrafię je odrżnić. Tylko ludziom niemyślącym potrzeba komentarza do prostych słów, a tak nie powinno być = Jezus powiedział że przyszedł i skierował Słowo Boże nie do mędrców i uczonych ale prostomyślących, prostaczków, ludzi pospólstwa i nie uczonych.

a więc świadczy to o tym że słowa Boga w bibli przekazał on w najprostrzy sposób i nie ma potrzeby aby robić tu komentarze - bo one w rzeczywistości często wykrzywiają treść, przedstawiają ją zupełnie inaczej (niejednokrotnie się z tym spotkałem).

a komentarzy to jednej rzeczy może być multum - każde wyznanie może to widzieć inaczej.

jeżeli tak się mną interesujecie - to tyle w temacie o mnie.

Ale to nie ja powinienem być tutaj osią zaiteresowania tylko temat, bo co to jest w końcu, forum biblijne czy jakieś spotkanie psychologiczne lub anonimowych alkoholików? :)

białogłowa, ja jestem cały czas w temacie z 'chłodną głową', nie szukam konfrontacji z odmawiającymi różaniec, tylko prawdy. Nie widzę tylko dlaczego tak się złościcie. 'twierdzisz że ich autor' - tutaj oparłem się na twoich słowach - o tych z pierwszego twego postu w tym temacie - 'Trzeba spojrzeć całościowo, rozważając masę fragmentów dot. modlitwy.'
- no i spojrzałem całościowo na całą biblię i rzeczy które znalazłem w przeciwieństwie do Ciebie, która oparłaś się tylko na jednym cytacie.


Pt lut 16, 2018 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 02, 2004 11:21
Posty: 6899
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
A właściwie na czym polega problem? Jeśli wolisz krótką modlitwę, to tak się módl. Ani długa modlitwa nie jest lepsza od krótkiej, ani odwrotnie. Wiele modlitw się powtarza- oprócz różańca to wszelkiego rodzaju koronki, litanie, a nawet pojedyncze krótkie wezwania.

_________________
Obrazek

wróciłam ;)


Pt lut 16, 2018 20:50
Zobacz profil
Moderator

Dołączył(a): Pn cze 21, 2004 18:27
Posty: 7336
Post Re: Jednak nie powtarzać....
do-prawdy napisał(a):
zrozum.
nie jestem tutaj po to by prowadzić próżny spór z awanturnikiem który najwyraźniej robi go tylko dla kotłowania. (bo nie widzę innego senesu tego)
No tak. Bo jakiż mógłby być sens sprzeciwianiu się prawdzie najprawdziwszej wygłaszanej przez do-prawdy. Każdy kto się z Tobą nie zgadza to awanturnik.
Cytuj:
to najmniej istotne jak ja definiuję wielomóstwo
Jest to najbardziej istotne, bo jeśli nei wiemy, jak Ty rozumiesz słowa, których używasz, to nie wiemy, co w ogóle znaczą Twoje wypowiedzi.
Cytuj:
słowo ma swoje określenie w słownikach polskiego, tam szukaj
No ma. Ale jest to pojęcie subiektywne. Osoba wielomówna w ocenie jednej osoby może nie być wielomówna w ocenie innej.
Cytuj:
twoje pytania są bardzo bezmyślne
Dlaczego? Zadałem dwa bardzo istotne dla dyskusji pytania. Po pierwsze – o czym rozmawiamy. Po drugie – w jakim kontekście.
Cytuj:
haha nie znam wszystkich chrześcijan na całym świecie i każdej chwili ich życia, kiedy kogo i czego o swojej wierze uczyli.
Tym niemniej sposób, w jaki zadałeś to pytanie sugeruje, że komuś zarzucasz, jakoby owego wielomóstwa nauczał, bądź go praktykował.
do-prawdy napisał(a):
dlaczego wy mnie od razu atakujecie i piszecie tylko o mnie?
Nikt Cię nie atakuje personalnie. Wszyscy odnoszą się tylko do Twoich wypowiedzi.
Cytuj:
ja tutaj nie jestem jego osią.

Cytuj:
Ale to nie ja powinienem być tutaj osią zaiteresowania
No zobacz – dla mnie to właśnie co robisz spełnia definicję wielomówstwa. Powtarzasz te same tezy w kółko. Nie odnosisz się do tego, co napisali inni.

_________________
მიჯნურობა სხვა რამეა, არ სიძვისა დასადარი:
იგი სხვაა, სიძვა სხვაა, შუა უზის დიდი მზღვარი


So lut 17, 2018 13:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 13, 2018 17:28
Posty: 7
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
do baranek:
no jak wynika z biblii długa modlitwa nie jest dobra, tylko zła i od złego. Te modlitwy które podałeś/łaś zdają się w świetle biblii nie być dobre i nie pochodzić od dobrego, tylko od złego.
Pytałem o jeszcze inne teksty na temat modlitwy w biblii które znacie - jak się modić itd. Bo wiem że jeszcze coś interesującego było.

[]
jeśli chodzi o nawiasy kwadratowe, klamerki nie wiedziałem wcześniej że tak należy czytać biblię tysiąclecia - że obok oryginalnego tekstu może być od razu komentarz w nawiasie sprawiający wrażenie oryginalnego tłumaczenia. Szczerze pierwszy raz dowiedziałem się tego tutaj od was. Wcześniej myślałem że tak się oznacza dopuszczalne inne ewentualne tłumaczenie.

Takie informacje powinny się rzucać w oczy bo inaczej wprowadzaą zamęt i błędność przez czytających. Biorę biblię tysiąclecia którą mam do ręki i mimo że ma klamerku, nawias kwadratowy w tekstach surowych tłumaczonych, nie doczytałem się ani w wsępie ani we wprowadzeniu że to należy traktować jako komentarz.

Dlaczego tylko że resztę komentarzy dopisują na dole - no bo pojedyncze słowa albo rozszerzenia i kilka słów też powinny się tam znaleźć według tej zasady, gdyż są komentarzami, tłumaczenie realne wyraźnie i czytelnie winno być oddzielone od komentarza. Bo inaczej jeśli dodają słowa w klamerkach to wprowadzają bardzo łatwo studiujących biblię w błąd.

Jeśli tak to czemu od razu całych zdań komentarzy nie ustawić przy oryginalnych słowach, tłumaczonych z orginalnego języka w biblii, albo w ogóle najlepiej całkowicie wywalić oryginalne tłumaczenie i zastąpić je samym komentrzem? a co, aby ludzie w złą stronę biblii czasem nie zrozumieli. Nie będzie tłumaczenia, nie będzie problemu (jak kiedyś w średniowieczu) :-)
[]

białogłowa napisał(a):
do-prawdy do zefcia napisał(a):
"twoje pytania są bardzo bezmyślne"
Nie są i dobrze zrobisz jak na nie odpowiesz. Przyszedłeś po polemikę to podnieś rękawicę.

Nie przyszedłem tutaj po polemikę, nie stosuj wmawiania mi nieprawdy, jedyni próżno uprawiający polemikę jesteś tutaj jak dotąd ty o twój kolega 'ze..'. Ja przyszedłem po konkrety, konkretne cytaty, teksty z ksiąg biblii. A pytania zefcia - przecież już mu na nie odpowiedziałem, zaraz przed tym jak napisałaś ten powyższy cytat . tu odpisałem viewtopic.php?p=995007#p995007. Masz talent do rzucania bezzasadnych zarzutów opartych na nieprawdzie.

Co do zefcia to nie będę się wypowiadał. Jego całokształt to zamiast sensowne podejście do tematu - atakowanie osoby która go porusza. Nie lubię awanturników którym gdy nie pasuje prawda prosto opisana w biblii, 'trollują', i poprzez zabiegi typu odwracanie znaczenia wypowiedzi , kłamstwa , zarzuty i oszczerstwa usiłują powarzyć osobę jak i zasłonić istotny temat.

Trzymając się tematu - jakie jeszcze są teksty w biblii dotyczące modlitwy tego jak się modlić ?


Śr lut 21, 2018 16:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 39815
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
do-prawdy napisał(a):
do baranek:
no jak wynika z biblii długa modlitwa nie jest dobra, tylko zła i od złego. Te modlitwy które podałeś/łaś zdają się w świetle biblii nie być dobre i nie pochodzić od dobrego, tylko od złego.
Pytałem o jeszcze inne teksty na temat modlitwy w biblii które znacie - jak się modić itd. Bo wiem że jeszcze coś interesującego było.

Jezus na pustyni modlił sie przez 40 dni - od kogo według Ciebie pochodzi Jego modlitwa?
Tak Jezus, jak mu współcześni Żydzi, oraz apostołowie i wierni modlili się też psalmami - przemawiajcie do siebie w psalmach i hymnach, i w pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach (Ef 5,19; Kol 3,16) - czyli powtarzali teksty psalmów. Wedle Twej optyki taka modlitwa też zatem pochodzi od złego.Cytuj:
Trzymając się tematu - jakie jeszcze są teksty w biblii dotyczące modlitwy tego jak się modlić ?

http://pismoswiete.republika.pl/modlitwa.html


Śr lut 21, 2018 17:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 997
Post Re: Czy powtarzać słowa w modlitwie?
@do-prawdy
skonkretyzuj o co ci chodzi? O to, ze wg ciebie powinno sie modlić krotko i treściwie, czy że nie powinno sie odmawiać tej samej modlitwy kilka razy, czy może, że nie powinno sie modlić wiele razy o to samo, czy o co konkretnie?
Tniesz teksty, po czesci Biblie, niesamowicie nożyczkami na wersy, jakby to był koran i przypasowujesz do tezy - takie jest moje wrażenie.

Boga nie zagadasz, taka jest prawda. Kwieciste pustosłowie nic nie pomoże. Ale nie ustawaj w modlitwie, bo to forma zaufania, forma wyrazu wiary i też forma jej podtrzymania, budowania. Znajdziesz to w Biblii normalnie czytając, a nie tnąc.

Formę modlitwy najcześciej (jak nie zawsze) wybieramy ze względu na siebie, nie na Boga. Niejedno westchnienie (sic!) będzie miało więcej wiary, nadziei, dziękczynienia niż godzinne litanie ale jest wiele westchnięc bez żadnej treści. Z drugiej strony sa i tacy, ktorzy musza podtrzymywac swą wiarę własnie litaniami i jeżeli nie traktują ich magicznie albo np. nie czuja się z tego powodu szczególnie wybrani (wg mnie główne niebezpieczeństwa), to nic złego nie robią.
Są też i modlitwy odklepane (obojętnie długie, czy krótkie), bez treści innej niz tylko słowa, słowa i słowa. Gdy sie na takiej złapiesz (a raz każdy się złapie) to będziesz wiedział, co to modlitwa pogan.

Jakie sa modlitwy? Wszystko jest (może być) modlitwą. To może byc spacer wzdłuż jeziora, podziwianie zachodu słońca, czy nalot szpaków na trawnik (każdego roku na to czekam). Modlitwą może być medytacja z powtarzaniem w kółko np. "Jezus jest Panem", bo chodzi w niej tylko o to, by się wyciszyć i skierowac swój byt, swoje myśli tylko w jedna stronę, w strone Boga. Jedni powtórzą Modlitwę Pańską rozważając w swej głębi każdy fragment, każdą prośbę, a dla innych sposobem na zwrócenie sie do Boga będzie powtarzanie tej modlitwy wielokrotne.

Którakolwiek z tych modlitw jest dla ciebie "doskonała", ta jedyna, ta własciwa?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr lut 21, 2018 18:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL