Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Biblijne sprzeczności 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 16, 2010 21:21
Posty: 95
Post Biblijne sprzeczności
Hej,
tak sobie myślę ostatnio, że w Biblii są pewne sprzeczności, nie za bardzo wiem jak to zrozumieć. Przykładowo:


"Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. (Mt 10, 42)

"Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić (...)" (Mt 25, 41)

"Każdy jednak, który wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony" (Jl 3, 5)

"Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 16)

" Każdy, kto wzywać będzie imienia Pańskiego, będzie zbawiony. " (Dz 2, 21)

"Jezus słysząc to, rzekł mu: «Jednego ci jeszcze brak: sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie; potem przyjdź i chodź ze Mną" (Łk 18, 22)

"Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni." (Rz 2, 13)

"wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie. " (Rz 3, 23)

"A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia." (Ga 2, 16)

"Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił. " (Ef 2,8)




Kto więc może zostać zbawiony? Czy muszę coś robić w tym kierunku? Muszę głodnemu dać jeść a spragnionemu pić? Czy muszę podać komuś kubek wody do picia, czy muszę wzywać imienia Pańskiego? Czy muszę po prostu uwierzyć w Chrystusa? A co jeżeli uwierzę w Chrystusa a nie przyjmę chrztu? Będę zbawiona czy nie? Co jeżeli uwierzę w Chrystusa a nie sprzedam wszystkiego co mam? Już tego nie kminię w ogóle, co Wy myślicie na ten temat?


N gru 30, 2018 10:49
Zobacz profil
Post Re: Biblijne sprzeczności
Jeśli autentycznie uwierzysz w Chrystusa to nic nie będziesz musiała.
Bo zbawienie to nie towar w sklepie za który musimy zapłacić.
Dobre uczynki wobec bliźniego nie rodzą sie z przymusu "zasłużenia" na zbawienie, ale z potrzeby własnego serca.


N gru 30, 2018 11:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 16, 2010 21:21
Posty: 95
Post Re: Biblijne sprzeczności
Hmm nie za wiele mi to wyjaśniło.

Biblia mówi: "Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie"

zdarzyło Ci się kiedyś coś z powyższych? bo mi nigdy i nie znam nikogo, kto takie rzeczy robił, to znaczy że będziemy potępieni bo nie wierzymy tak naprawdę?


N gru 30, 2018 12:32
Zobacz profil
Post Re: Biblijne sprzeczności
Alus napisał(a):
Jeśli autentycznie uwierzysz w Chrystusa to nic nie będziesz musiała.
Bo zbawienie to nie towar w sklepie za który musimy zapłacić.
Dobre uczynki wobec bliźniego nie rodzą sie z przymusu "zasłużenia" na zbawienie, ale z potrzeby własnego serca.


Prostestanckie herezje potępione przez Sobór Trydencki i kontrreformacje


N gru 30, 2018 12:49
Post Re: Biblijne sprzeczności
qwertyu napisał(a):
Hmm nie za wiele mi to wyjaśniło.

Biblia mówi: "Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie"

zdarzyło Ci się kiedyś coś z powyższych? bo mi nigdy i nie znam nikogo, kto takie rzeczy robił, to znaczy że będziemy potępieni bo nie wierzymy tak naprawdę?

Nie słyszałaś o egzorcyzmach, o uzdrowieniach wyproszonych modlitwą?
Paulin posługujący na Ukrainie zbierający w Polsce datki na budowę kościoła, opowiadał takie zdarzenie - w Mariupolu, ok 400 tys mieście, które jest non stop w stanie wojny, w centralnym placu znajduje się namiot Modlitwy. Modlitwę o pokój wznoszą ta mieszkańcy wszystkich wyznań.
Przed zapowiedzianym ostatecznym atakiem Rosjan, mieszkańcy zorganizowali procesję błagalną, poszło w niej kilka tys mieszkańców wraz z duchownymi różnych wyznań. Gdy procesja się kończyła zerwał się potworny huragan, wiatr z ogromną siłą uderzył na pozycję armii rosyjskiej, niszcząc budynki, sprzęt, zrywając łączność. Rosjanie po tym zaniechali generalnego ataku na miasto.


N gru 30, 2018 15:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Biblijne sprzeczności
qwertyu napisał(a):
Kto więc może zostać zbawiony?



O tym kto zostanie zbawiony, zdecyduje Bóg.
Natomiast przesztrzeganie wszelkich religijnych zakazów i nakazów, może coś pomóc, choć gwarancji nikt ci tu nie da.


Alus napisał(a):
Przed zapowiedzianym ostatecznym atakiem Rosjan, mieszkańcy zorganizowali procesję błagalną, poszło w niej kilka tys mieszkańców wraz z duchownymi różnych wyznań. Gdy procesja się kończyła zerwał się potworny huragan, wiatr z ogromną siłą uderzył na pozycję armii rosyjskiej, niszcząc budynki, sprzęt, zrywając łączność. Rosjanie po tym zaniechali generalnego ataku na miasto.




Nigdy nie było żadnego ostatecznego ataku, jak również w planach nie było tego, żeby zajmowacć całą Ukraine, tutaj Putin chciał urwać dla siebie jedynie jakiś kawałek Ukrainy, i to mu sie udało.

No i nie wiem skąd pomysł że jedna burza, mogłaby zatrzymać całą Rosyjską armie, zresztą w tej chwili Ukraina tak jakby straciła dostęp do morza, więc Rosyjska ofensywa trwa nadal, i nie widać żeby jakaś burza miała ją powstrzymać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N gru 30, 2018 18:20
Zobacz profil
Post Re: Biblijne sprzeczności
Alus napisał(a):
Przed zapowiedzianym ostatecznym atakiem Rosjan, mieszkańcy zorganizowali procesję błagalną, poszło w niej kilka tys mieszkańców wraz z duchownymi różnych wyznań. Gdy procesja się kończyła zerwał się potworny huragan, wiatr z ogromną siłą uderzył na pozycję armii rosyjskiej, niszcząc budynki, sprzęt, zrywając łączność. Rosjanie po tym zaniechali generalnego ataku na miasto.




Cytuj:
Nigdy nie było żadnego ostatecznego ataku, jak również w planach nie było tego, żeby zajmowacć całą Ukraine, tutaj Putin chciał urwać dla siebie jedynie jakiś kawałek Ukrainy, i to mu sie udało.

No i nie wiem skąd pomysł że jedna burza, mogłaby zatrzymać całą Rosyjską armie, zresztą w tej chwili Ukraina tak jakby straciła dostęp do morza, więc Rosyjska ofensywa trwa nadal, i nie widać żeby jakaś burza miała ją powstrzymać.

Czytaj dokładnie, nie piszę o ostatecznym ataku na Ukrainę, ale właśnie o takim urywaniu po kawałku, w tym przypadku konkretnie o mieście Mariupol.


Pn gru 31, 2018 8:53
Post Re: Biblijne sprzeczności
@autor wątku

No niestety takich sprzeczności jest więcej...np. relacje o pustym grobie...kto przyszedł do grobu, obecność aniołów, straży...a mówimy tu o najważniejszym wydarzeniu w historii ludzkosci :!:

Oczywiście słyszałam tłumaczenie, że to dowodzi ze autorzy, kimkolwiek byli, nie współpracowali ze sobą...ale jakos coraz mniej mnie ono przekonuje... :(

Wiele wskazuje na to, że Ew.Marka pierwsza z napisanych zakończyła się na ukrzyżowaniu...ktoś dopisał resztę... :mad:

OCzywiscie mozna tłumaczyc, że to Bóg dopuscił taką ingerencję w tekst specjalnie i Ewangelia ma taki kształt jaki miec powinna...

Ale c'mon...wszystko mozna sobie wytłumaczyc...SJ tłumaczą sobie tez w pokrętny sposob czemu ich zapowiedzi konca swiata sie nie spełniły... :shock: albo Mormoni tłumaczą sobie kwestię "reformowanego egipskiego", który nie istnieje...

Człowiek jest pod tym względem przerażający ile może sobie wytłumaczyć... :-X

Gdzie jest ta granica, poza którą już nie dasz sobie wepchnąć kolejnego oświeconego wyjaśnienia kolejnego niepasującego puzzla? :mad:


Pn mar 25, 2019 11:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Biblijne sprzeczności
Teresse napisał(a):
Gdzie jest ta granica, poza którą już nie dasz sobie wepchnąć kolejnego oświeconego wyjaśnienia kolejnego niepasującego puzzla? :mad:




Sprzeczności w Biblii są czymś, co może wierzącym trochę przeszkadzać, ale jak dla mnie to większy problem jest w tym, jak bardzo ta Biblia jest zagmatwana, no bo Bóg jest wszechmogący, może wszystko, no ale nie może kłamać, więc co to za wszechmoc która nie pozwala kłamać?

Już nawet nie wspominam o tym że przecież Jezus jest Bogiem, więc jak Bóg powinien być wszechwiedzący, a przecież nie jest.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn mar 25, 2019 12:15
Zobacz profil
Post Re: Biblijne sprzeczności
Robek napisał(a):
Teresse napisał(a):
Gdzie jest ta granica, poza którą już nie dasz sobie wepchnąć kolejnego oświeconego wyjaśnienia kolejnego niepasującego puzzla? :mad:




Sprzeczności w Biblii są czymś, co może wierzącym trochę przeszkadzać, ale jak dla mnie to większy problem jest w tym, jak bardzo ta Biblia jest zagmatwana, no bo Bóg jest wszechmogący, może wszystko, no ale nie może kłamać, więc co to za wszechmoc która nie pozwala kłamać?

Już nawet nie wspominam o tym że przecież Jezus jest Bogiem, więc jak Bóg powinien być wszechwiedzący, a przecież nie jest.

Kłamstwo zaliczasz do kategorii dobra?


Pn mar 25, 2019 13:32
Post Re: Biblijne sprzeczności
My tak mówimy, ze "Bóg nie może"..., bo to jest za przerażające, że by mógł...

Co by było gdyby pomyśleć, że Bóg nas okłamuje i nie jest wcale dobry..albo jest ponad podziałem na dobro i zło....no co po prostu można się pos...ze strachu...nawet samobójstwem nie uciekniesz...straszne...

Co mamy jako dowód...Biblię anonimowego zbiorowego autorstwa, poza tym jakieś wizje rozmaitej treści nie wiadomo czy zdrowych osób, często wykluczające się wzajemnie...


Pn mar 25, 2019 15:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Biblijne sprzeczności
Alus napisał(a):
Kłamstwo zaliczasz do kategorii dobra?



Kłamstwo zaliczam do tego, co wszechmocny Bóg nie może zrobić.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn mar 25, 2019 16:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Biblijne sprzeczności
Teresse napisał(a):
My tak mówimy, ze "Bóg nie może"..., bo to jest za przerażające, że by mógł...

Nic podobnego. Bóg wszystko może, ale wolność nie oznacza przymusu korzystania z wszystkich dostępnych możliwości. Problem sprowadza się do personifikacji Boga, człowiek mierzy Go swoją miarą, miarą niedoskonałości, która jest skażona grzechem. Tymczasem zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, nie odwrotnie.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn mar 25, 2019 17:54
Zobacz profil
Post Re: Biblijne sprzeczności
Tak czy inaczej to co wiemy o Bogu to jak napisałam Biblia w większości anonimowego autorstwa osób, które mogły nie byc do końca zdrowe, uczciwe itp... :( plus różne objawienia, do których są te same zastrzeżenia... :razz:

Na jakiej zasadzie uznajemy, że np.

Bóg nas wszystkich kocha - nawet Biblia mówi, ze Bóg nienawidzi Ezawa...
Bóg jest dobry - gdyby nie był dobry to co by powiedział? :cry:

A od tytułowych sprzeczności w Biblii to az sie roi :|

Kiedys to nawet jak tylko usłyszałam "sprzeczności w Biblii" to już to dyskredytowałam...nie czytałam nawet co ktoś ma do powiedzenia...no ale te czasy minęły... :twisted: Boże poświęcam Ci tyle czasu i co znajduję??? :evil:


Pn mar 25, 2019 18:15
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Biblijne sprzeczności
Teresse napisał(a):
Na jakiej zasadzie uznajemy, że np.

Bóg nas wszystkich kocha - nawet Biblia mówi, ze Bóg nienawidzi Ezawa...
Bóg jest dobry - gdyby nie był dobry to co by powiedział?

Teresse, malujesz Boga na swój obraz i podobieństwo, a to błąd. Jeżeli szukasz w Biblii swego odbicia, znajdziesz je, ale przecież nie o to w tym chodzi, żeby znaleźć swoją boską kopię, bo w ten sposób Boga nie znajdziesz, tylko swoje wyobrażenia.
Bóg o Ezawie powiedział, że miał go w nienawiści, ale w czasie przeszłym. Bogiem nie rządzą hormony, nie działa pod wpływem impulsów emocjonalnych, św.Paweł sam stwierdza "jak jest napisane: Jakuba umiłowałem, a Ezawa miałem w nienawiści." Odczytano zatem, że Bóg miał w nienawiści Ezawa, bo ten zlekceważył dar, jakim jest pierworództwo i sprzedał je bratu za miskę soczewicy. Jakub również nie był święty, ale jego postawa nie była tak rażąca jak w przypadku Ezawa, którego stawiano jako przykład ku przestrodze: Oby wśród was nie znalazł się jakiś rozpustnik i bezbożnik jak Ezaw, który za jedną potrawę sprzedał swoje pierworództwo. A wiecie, że później, gdy chciał otrzymać błogosławieństwo, został odrzucony, nie znalazł bowiem miejsca na nawrócenie, choć go szukał ze łzami" (Hbr 12,16n).
Nie odczytywałabym w sensie dosłownym nienawiści Boga wobec Ezawa, bo język ST jest dość bogaty w metafory, przenośnie, hiperbole, czy personifikacje. Ta historia dotyczy wypełnienia Bożych obietnic i jest ostrzeżeniem by nie wzgardzić Bożymi darami, gdyż można je utracić z własnej winy. Wystarczy przeczytać kolejny rozdział, gdzie mamy odrzucenie Izraela przez Boga:

30 Cóż więc powiemy? To, że poganie nie zabiegając o usprawiedliwienie, osiągnęli usprawiedliwienie, mianowicie usprawiedliwienie z wiary, 31 a Izrael, który zabiegał o Prawo usprawiedliwiające, do celu Prawa nie doszedł. 32 15 Dlaczego? Ponieważ zabiegał o usprawiedliwienie nie z wiary, lecz - jakby to było możliwe - z uczynków. Potknęli się o kamień obrazy, 33 jak jest napisane:
Oto kładę na Syjonie kamień obrazy i skałę zgorszenia,
a kto wierzy w niego, nie będzie zawstydzony16. Rz 9, 30-33

Mamy tu pewien paradoks, który niejako możemy odczytywać przez historię Ezawa i Jakuba. Oto naród wybrany, Izrael zostaje ukarany, bo swą wiarę pokłada w uczynkach, poganie zaś wyprzedzają naród wybrany i zostają usprawiedliwieni.
Teresse napisał(a):
A od tytułowych sprzeczności w Biblii to az sie roi

Znajdujesz w Biblii to, czego szukasz. Można czytać wyrywkowo lub w odniesieniu do całości, Jezus nauczał, że Pismo należy odczytywać poprzez Przykazanie Miłości. Biblia może mieć dla nas wymiary dydaktyczny lub stanowić podręcznik młodego adepta ateizmu. Dlatego zasadnym jest pytanie, dokąd zmierzamy odczytując w taki, a nie inny sposób Biblię.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn mar 25, 2019 19:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL