Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 21:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Codzienne czytania na mszy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 21, 2019 18:10
Posty: 3
Post Codzienne czytania na mszy
Cześć! Jako że to mój pierwszy post na tym forum to chciałbym wszystkich serdecznie powitać.

A teraz do rzeczy :) Zamierzam przeczytać całe Pismo Święte i zastanawiam się czy taka "taktyka" ma sens: czytać codziennie te rozdziały z Biblii, których fragmenty można posłuchać na mszy. Czy w ramach codziennych czytań ujęte są fragmenty wszystkich rodziałów?

Szukałem tej informacji w internecie i na Waszym forum, ale nie znalazłem.

Pozdrawiam.


Cz mar 21, 2019 18:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Codzienne czytania na mszy
http://mateusz.pl/czytania/2019/ tu są czytania na każdy dzień.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 21, 2019 19:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Codzienne czytania na mszy
Witamy :)

kkuubbaa napisał(a):
Zamierzam przeczytać całe Pismo Święte i zastanawiam się czy taka "taktyka" ma sens: czytać codziennie te rozdziały z Biblii, których fragmenty można posłuchać na mszy. Czy w ramach codziennych czytań ujęte są fragmenty wszystkich rodziałów?



Taka praktyka ma sens. Ale czytania Mszalne nie obejmują całości tekstów biblijnych. Poza tym są to teksty podzielone na dwa lata w cyklu dni powszednich i trzy lata w niedziele.

Jak dla mnie najlepsza taktyka to zacząć od Rdz 1, 1 i lecieć dalej ;)
(Niektórzy wolą zacząć od Nowego Testamentu, jednak znajomość Starego ułatwia zrozumienie Nowego).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt mar 22, 2019 9:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 21, 2019 18:10
Posty: 3
Post Re: Codzienne czytania na mszy
szumi napisał(a):
Jak dla mnie najlepsza taktyka to zacząć od Rdz 1, 1 i lecieć dalej ;)


Ten wariant też biorę pod uwagę :) Możliwe, że skorzystam.


Pt mar 22, 2019 9:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Codzienne czytania na mszy
Osobiście polecam Ci wariant faktycznie od Rdz 1, ale z pewnymi wyjątkami pomagającymi nie nużyć się tekstem. Mianowicie po skończeniu 2 Królów przejść do ksiąg obejmujących historię po niewoli babilońskiej, czyli m.in. księgi Ezdrasza, Nehemiasza, Estery, a po nich dalej chronologicznie, czyli Ew. Mateusza i Marka a po nich Dzieje Apostolskie. Można to robić trybem 4-dniowym a pozostałe 3 dni w tygodniu czytać księgi poetyckie i prorockie (wiele z nich powstawało równolegle z wydarzeniami opisywanymi w księgach historycznych. Po skończonym cyklu możesz np. znowu cofnąć się do historii, czyli księgi Kronik (ten sam okres co w księgach Królewskich ale z innej perspektywy) a po nich kolejne dwie Ewangelie. Weekendami Listy. To spoko sposób, bo czytając Kroniki zaraz po Królach bywa nużące. Podobnie Ewangelia Łukasza bezpośrednio po Mt i Mk tez może odebrać chęci.


Pt mar 22, 2019 15:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL