Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Nauczanie św. Pawła na temat władzy 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Nauczanie św. Pawła na temat władzy
Kael napisał(a):
Wladza bywa szkodliwa i co z tego? Uwazasz, ze Pan Bog nie moglby jej usunac, gdyby chcial? Czyli gdyby nie pasowala do Jego planow?
W gruncie rzeczy z wladza jest jak z nami: tez szkodzimy grzeszac, ale Pan Bog nas znosi.

W końcu jakiś postęp (i nić porozumienia) jest, ja tylko stwierdziłam, że Bóg niekoniecznie usunąłby władzę, którą uznałby za szkodliwą, tym samym stanęłam w opozycji do Twojej tezy.

Kael napisał(a):
To, ze bywaja wladze niszczycielskie nie oznacza (jak odczytuje sw Pawla i Ewangeli), ze nalezy je zbrojnie usuwac. Zreszta widzimy, ze czesto usuwajaca sila,nowa wladza jest gorsza od starej.

Zło dobrem się zwycięża, więc tu nie ma różnicy zdań.

Kael napisał(a):
Czy ty rozumiesz np Kazanie na Gorze jakos inaczej?

Wolę nie wchodzić na to pole minowe, żebyś znowu mi nie zarzuciła, że piszę nie na temat, więc po prostu sprecyzuj swoje pytanie w kontekście tematu wątku.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Wt lip 09, 2019 20:37
Zobacz profil
Post Re: Nauczanie św. Pawła na temat władzy
Mrs_Hadley napisał(a):
@akruk, prosząc modów o wydzielenie, nie określiłeś precyzyjnie jego charakteru, natomiast owe dwa posty, które na życzenie przeniesiono, obejmują więcej aspektów dyskusji.
W swojej prośbie podałem temat, co więcej: widnieje on w w tytule tego wątku! (do którego zresztą dodałaś na własną rękę słowo "św."). Ponadto w pierwszym wpisie widnieje na samym początku:
Cytuj:
Wydzielono nowy temat dla dyskusji dotyczącej nauczania św. Pawła, która toczyła się w wątku:
Kościół i LGBT MH
Cytuj:
Obiecana osobna odpowiedź na temat nauczania Pawła o władzy: [...]
Jak również, w następnym wpisie przypominałem i upominałem, że jest to dyskusja o nauczaniu Pawła na temat władzy. A potem w następnym wpisie. A potem w następnym. CAŁY CZAS. I śmiesz mówić, że nie określiłem?!?

Mrs_Hadley napisał(a):
Gdybyś założył nowy temat, gdzie napisałbyś we wstępniaku, to co powyżej, sprawa wyglądałaby inaczej, a tak, obowiązują ramy zakreślone w poście otwierającym.
Ramy w poście otwierającym są ograniczone do nauczania Pawła. Wiem od dawna, że na tym forum są zwierzęta równiejsze, jak M.H., ale przynajmniej nie kłam i nie oszukuj w żywe oczy.

Tyle ode mnie. Nie będę się kopał z koniem.


Wt lip 09, 2019 20:56
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Nauczanie św. Pawła na temat władzy
akruk napisał(a):
Wiem od dawna, że na tym forum są zwierzęta równiejsze, jak M.H.

Niezależnie od teorii ewolucji, której Kościół nie zaprzecza, nazywanie człowieka zwierzęciem jest obraźliwe, dlatego też - ostrzeżenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lip 10, 2019 5:42
Zobacz profil
Post Re: Nauczanie św. Pawła na temat władzy
Kael napisał(a):
Wladza bywa szkodliwa i co z tego?
Uwazasz, ze Pan Bog nie moglby jej usunac, gdyby chcial? Czyli gdyby nie pasowala do Jego planow?
W gruncie rzeczy z wladza jest jak z nami: tez szkodzimy grzeszac, ale Pan Bog nas znosi.

To, ze bywaja wladze niszczycielskie nie oznacza (jak odczytuje sw Pawla i Ewangeli), ze nalezy je zbrojnie usuwac. Zreszta widzimy, ze czesto usuwajaca sila,nowa wladza jest gorsza od starej.

Przy czym św Paweł nie rozwodził się nad kwestią dobra, czy zła władza. Bo ta dobra z natury rzeczy pochodziła od dobrego Boga. A zła władza - On czyni, aby dla grzechów ludu królował człowiek obłudny, Hi (34,30), Wulgata.


Śr lip 10, 2019 7:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Nauczanie św. Pawła na temat władzy
proteom
Cytuj:
To może takie rozumienie: wszelka władza pochodzi od Boga, ale nie każda władza postępuje zgodnie z wolą Boga. Jeśli władza wymaga, aby jej oddawać boską cześć, to chrześcijanie słusznie się temu sprzeciwiali

akruk
Cytuj:
Twoje wymysły zaprzeczają nauczaniu wyrażonemu przez Pawła.

Gdzie widzisz sprzeczność?
akruk
Cytuj:
Ta twoja "praktyczna interpretacja" oznacza, że zmieniasz faktyczne nauczanie Pawła na takie, jakie tobie odpowiada jako "bardziej praktyczne".

Tak ją rozumieli chrześcijanie np.: w pierwszych wiekach ( odmowa oddawania czci cesarzom, czy pogańskim bogom) To jest adaptacja nauczania do codziennego życia opartego o całość nauczania Jezusa i Apostołów.


Śr lip 10, 2019 10:26
Zobacz profil
Post Re: Nauczanie św. Pawła na temat władzy
proteom napisał(a):
akruk
Cytuj:
Ta twoja "praktyczna interpretacja" oznacza, że zmieniasz faktyczne nauczanie Pawła na takie, jakie tobie odpowiada jako "bardziej praktyczne".
To jest adaptacja nauczania...
Szkoda mojego czasu, bo tłumaczę jak dziecku, a ten w kółko klepie swoje. "Adaptacja" oznacza, że nie jest to nauczanie Pawła, tylko zmienione.


Śr lip 10, 2019 12:49

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Nauczanie św. Pawła na temat władzy
Małgosiaa napisał(a):
akruk napisał(a):
Wiem od dawna, że na tym forum są zwierzęta równiejsze, jak M.H.

Niezależnie od teorii ewolucji, której Kościół nie zaprzecza, nazywanie człowieka zwierzęciem jest obraźliwe, dlatego też - ostrzeżenie.


No tu już poziom globalny władzy w Biblii. Człowiek włada ziemią, a więc i zwierzętami. Wiem, o co chodziło, Małgosiu - przyznaję rację, że w tym kontekście nazwanie M.H. zwierzęciem było obraźliwe. Ostrzeżenie jest słuszne. Sprowokowało mnie to tylko do pytania: czy naprawdę mówienie o ludziach (czyli o człowieku jako zbiorze istot żywych), jako o zwierzętach, w kontekście wspomnianej teorii ewolucji, jest obraźliwe? Można zadać pytanie o to, czy nazwanie człowieka zwierzęciem (nie chodzi o konkretnego człowieka, czyli mnie lub M.H. ale o człowieka w ogóle) nie jest obraźliwe dla zwierząt? Czy człowiek panuje nad światem, jak to przekazuje Księga Rodzaju, czy też tak jak mówi Darwin i Freud to popędy i instynkty panują nad człowiekiem? Popędy i instynkty są w niektórych koncepcjach tym, co łączy nas ze zwierzętami.
Konkretyzując: w jakim sensie człowiek ma władzę nad światem według Księgi Rodzaju, Ewangelii, św. Pawła? Paweł pisze przecież o walce "człowieka duchowego" i "człowieka naturalnego", mając na myśli władzę człowieka nad samym sobą - kwestię tego, czy człowiek ma władzę nad sobą, bo ma rozum, czy nie ma władzy nad sobą, bo władają nim naturalne żądze. Jeśli zaś człowiek nie ma władzy nad sobą samym, to jak ma mieć władzę nad innymi ludźmi i nad całym światem?

Jeśli uznacie, że pisze nie na temat - wytnijcie mój post lub przenieście.

_________________
MODERATOR


Śr lip 10, 2019 18:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL