Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 10:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Cuda liczbowe w Biblii - ciekawe i niezwykłe 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Cuda liczbowe w Biblii - ciekawe i niezwykłe
Ja tu zadnych cudow nie widze.

Cuda to dopiero moga byc jak to ktos w ogole bedzie czytal.

Nie pisze tego ze zlosliwosci tylko te logarytmy, olbrzymie sumy, jakies skomplikowane obliczenia.
Juz widze te tlumy dyskutantow, zazarte dyskusje i okladanie sie argumentami.

Moglbys sie skupic na symbolice, alegoryce liczb w Biblii bo to jest naprawde ciekawe czy na Kabale.

Moze wtedy bylby jakis wiekszy rezonans.

W muzyce to tez ciekawy temat, w baroku powiazany z teoria afektow, muzyka Bacha, dodekafonia itp.


So lis 02, 2019 14:35
Zobacz profil
Post Re: Cuda liczbowe w Biblii - ciekawe i niezwykłe
niewazny12 napisał(a):
Wolę pisać na forach niż na blogu, bo więcej osób będzie mogło mieć kontakt z ciekawymi ideami.
No nie. To jest chamstwo. Jeśli nie potrafisz zainteresować ludzi swoim blogiem, to jest to Twój problem. A jeśli piszesz na forum dyskusyjnym, to Twoim obowiązkiem jest dyskutować.
niewazny12 napisał(a):
Myślę, że cuda w Koranie czy Biblii nie są efektem tego, że "wszystkie liczby są interesujące".
No i co z tego, że tak myślisz? Przestawisz jakieś dowody na to?
Cytuj:
Prawdopodobieństwo przypadkowego ich wystąpienia (przynajmniej według mnie) jest nikłe i czysto matematyczne.
No nie, kolego. Prawdopodobieństwo, to jest coś, co się liczy. W przypadkach trudniejszych – szacuje. Natomiast pisanie, ile wynosi prawdopodobieństwo „według Ciebie” nie ma znaczenia.
Cytuj:
W jaki sposób szacowałem prawdopodobieństwo?
W błędny. Już napisałem, że nie ma sensu określanie prawdopodobieństwa, że pojawią się akurat te zależności. Bo w ten sposób każde losowanie toto-lotka jest cudem (prawdopodobieństwo, że wypadły akurat te liczby, które wypadły jest bardzo małe). Należałoby określić prawdopodobieństwo, że wypadną jakieś ciekawe zależności. Tutaj rzeczywiście oszacowanie tego jest trudne, bo trudno określić matematycznie, jakie zależności są ciekawe.

Pewnym pomysłem na eksperyment byłby taki: bierzemy dużą grupę matematyków rekreacyjnych i dużą grupę tekstów o porównywalnej do Biblii i Koranu objętości. Spisujemy różne wartości liczbowe z tych tekstów i dajemy naszym matematykom bez podawania, które wartości pochodzą z jakiej księgi. Jeśli w Biblii i Koranie znajdą ze statystyczną istotnością więcej ciekawych zależności, to znaczy, że „coś jest na rzeczy”.


So lis 02, 2019 16:57
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL