Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Wyd. VI Biblii Tysiąclecia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 15, 2019 17:45
Posty: 2
Post Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Cześć!
Jak niektórzy zdają sobie być może sprawę, w 2015 roku rozpoczęte zostały prace nad VI wydaniem Tysiąclatki. Czy wie ktoś jaki jest status prac z tą rewizją związanych? Nie wiem za bardzo gdzie szukać informacji na ten temat. Będę wdzięczny za jakieś info na ten temat.

Dzięki z góry!


N gru 15, 2019 17:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Zapytaj w Wydawnictwie Pallotinum.
Skoro dopiero w zeszłym roku sie zebrali, to jeszcze kilka lat może to potrwać.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 15, 2019 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 15, 2019 17:45
Posty: 2
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Słusznie, dzięki za wskazówkę :)

Brakuje mi ogólnie jakiegoś w miarę sensownego serwisu, źródła informacji na temat tego co się dzieje w świecie przekładów Pisma Świętego, nie koniecznie tylko w Polsce. Informacje na różnych portalach chrześcijańskich, katolickich są zazwyczaj mocno tendencyjne, źródeł "obiektywnych" praktycznie brak, a poza tym większość "newsów" to przedruki jakichś komunikatów prasowych różnych organizacji/wydawnictw.

Gdzie mogę np. znaleźć jakieś ciekawe krytyki/recenzje/opinie na temat tłumaczenia ks.Remigiusza Popowskiego? Wiem, że różne publikacje są, ale są dostępne dla jakichś hermetyczych środowisk biblijnych, uniwersytetów itp. Czemy taki szary robak jak ja nie miał by sobie o takich spawach poczytać? :)

Dobra, koniec narzekania :)

Pozdr,


Pn gru 16, 2019 13:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
gregzx napisał(a):
Brakuje mi ogólnie jakiegoś w miarę sensownego serwisu, źródła informacji na temat tego co się dzieje w świecie przekładów Pisma Świętego, nie koniecznie tylko w Polsce.
Informacje na różnych portalach chrześcijańskich, katolickich są zazwyczaj mocno tendencyjne, źródeł "obiektywnych" praktycznie brak, a poza tym większość "newsów" to przedruki jakichś komunikatów prasowych różnych organizacji/wydawnictw.
Czego oczekujesz od portali wyznaniowych?

Moje osobiste spostrzeżenia.

Np. Biblia Warszawska v. Tysiąclecia wyd.V.
Warszawka w porównaniu do Tysiąclatki ma fatalny ST, a z mojego punktu widzenia ma NT znacznie lepszy. Katolik powie, że Tysiąclatka jest w całości bardzo dobrym tłumaczeniem, jednym z lepszych po Biblii Poznańskiej i wydaniu KUL. A wszystkie one są pełne archaizmów.

Powstała po wielu latach "Biblia Ekumeniczna" z powodu podejścia strony katolickiej stała sie de facto tłumaczeniem wyznaniowym katolickim i jest bezużyteczne dla wszystkich. Bezsensowny trud.

NT prof. Popowskiego uchodzi za dobre, jak nie najlepsze tłumaczenie katolickie. "NT dla moderatorów" wielu katolików ceni też ze względu na przypisy, komentarze. "Biblia pierwszego Kościoła" prof Popowskiego też na pewno nie bedzie dla katolika chybionym zakupem.

Najprzychylniejsza "szaremu" czytelnikowi katolickiemu jest biblia edycji św. Pawła. Napisana żywym językiem, bez zbędnych archaizmów i "upiększeń"

Osobiście bardzo lubię i promuje przekład Zaremby wydany przez Ewangeliczny Instytut Biblijny, czyli "Biblia, to jest Pismo Święte Starego i Nowego Przymierza". Przekład "literacki" z założenia bezwyznaniowy i jak najwierniejszy (przez co gramatyka czasami ucierpiała). Przekład wierny i piękny zarazem.

Cytuj:
Czemy taki szary robak jak ja nie miał by sobie o takich spawach poczytać? :)
Bardzo pomocny może być wywiad z Michałem Wilkiem (biblista, wykładowca w Seminarium Zakonu Pijarów, Seminarium Redemptorystów i Studium Filozoficzno-Teologiczne Dominikanów)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 17, 2019 11:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Ponieważ również zauważyłem, że zarówno Biblia Tysąclecia, jak i Biblia Warszawska, z których dotychczas korzystałem posiadają miejsca dziwnie przetłumaczone zacząłem rozglądać się za innym przykładem, no i od znajomej chrześcijanki dowiedziałem się o Biblii z tłumaczeniem Piotra Zaremby. Potwierdzam, że nie ma w niej miejsc przetłumaczonych wyraźnie tendencyjne, jak chociażby w "Tysiąclatce", tak więc można ją spokojnie polecić.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt gru 17, 2019 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Jak chcesz czytać coś co nie zostało jeszcze napisane? Jak się nowa Biblia ukarze to tam na początku będzie pisać jakie zmiany nastąpiły i dlaczego. Dopóki zupa w garze wrze to lepiej jej nie spożywać.


Pn kwi 13, 2020 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
W Biblii Tysiąclecia 2 wydanie znalazłem taki wpis:

,,... Troska o autentyzm kazała nam nie stylizować zbyt współcześnie hebrajskiego sposobu opisywania, który tak się różni od dzisiejszego. Wprowadzamy dalej wszędzie Boże imię Jahwe tam, gdzie dotąd w przekładach idących za Wujkiem, Wulgatą i Septuagintą czytaliśmy zastępcze imię „Pan", nie będące wcale przekładem tego Imienia Bożego....,,

Rozumiem to tak , że w orginałach występuje imię Boga Ojca JHWH tłumaczone na Jahwe .
Natomiast w kolejnych przekładach Biblii Tysiąclecia , to imię Boga Ojca usunięto i zastąpiono tytułem ,,Pan,,.
Nie mogę zrozumieć w czym to imię przeszkadzało , i czy nie mamy tutaj do czynienia z manipulacją Pismem Świętym ?


Pt maja 06, 2022 20:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Robisz OT, tematem wątku jest VI wydanie a nie II wydanie Biblii Tysiąclecia.

_________________
ksiądz


Pt maja 06, 2022 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Jeśli w dalszym ciągu będziesz zaśmiecał forum postami bez treści, niezwiązanymi z danym wątkiem, będzie kolejne ostrzeżenie.
Proszę również nie kopiować i nie wklejać całego poprzedniego postu, pytania czy sugestie do moderacji piszemy w tym wątku: viewtopic.php?f=18&t=31825

_________________
ksiądz


N maja 08, 2022 17:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Napiszę bardziej zrozumiale .
W Biblii Tysiąclecia VI wydanie będzie , jak mniemam , zastosowana metoda znana z poprzednich wydań Biblii Tysiąclecia , a mianowicie usunięcie imienia Boga Ojca Jahwe (JHWH) i zastąpienie tego imienia zwrotami ,,Pan,,Pan Bóg,, czy też ,,Bóg,, .
Dlaczego o tym piszę ?
Kiedyś dałem do przeczytania człowiekowi werset ze ST gdzie zastąpiono wyraz Jahwe zwrotem ,,Pan,,
i zapytałem mego rozmówcę , kto to mówi ?
Odpowiedział , że skoro jest tu słowo Pan to musiał to powiedzieć Jezus.
I mniemam , że własnie o to chodzi tłumaczą Biblii .
Tak zmanipulować Biblię , aby czytelnik nie rozpoznał czy jest tu mowa o Bogu Ojcu Jahwe czy o Jezusie.
Tak to rozumiem,


Wt maja 10, 2022 7:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
logika napisał(a):
W Biblii Tysiąclecia VI wydanie będzie , jak mniemam , zastosowana metoda znana z poprzednich wydań Biblii Tysiąclecia , a mianowicie usunięcie imienia Boga Ojca Jahwe (JHWH) i zastąpienie tego imienia zwrotami ,,Pan,,Pan Bóg,, czy też ,,Bóg,, .

Logika, przyszedłeś tutaj aby prorokować czy dyskutować?
Ja nie miałem w rękach VI wydania Biblii Tysiąclecia wiec sie nie wypowiadam, Ty prawdopodobnie także nie widziałeś tekstu na własne oczy więc przestań fantazjować na temat o którym nie masz pojęcia.
Na temat Imienia dyskutowano tu już wiele razy. Temat wątku jest sprecyzowany.

_________________
ksiądz


Wt maja 10, 2022 11:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
Ciekawe czy wprowadzą imię Boga Ojca Jahwe wszędzie tam gdzie występuje to imię w najstarszych przekładach pism Hebrajskich ?


Cz lip 14, 2022 10:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Wyd. VI Biblii Tysiąclecia
logika napisał(a):
Ciekawe czy wprowadzą imię Boga Ojca Jahwe wszędzie tam gdzie występuje to imię w najstarszych przekładach pism Hebrajskich ?

Po co? Obecnie jest Miłością, to Jego ostatnie objawione imię. Nie lepiej na tym się oprzeć i tej Miłości w całości się oddać? :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz lip 14, 2022 10:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL