Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 03, 2020 14:58

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 grzech przeciwko Duchowi świętemu 
Autor Wiadomość

Post grzech przeciwko Duchowi świętemu
W Ewangelii według Świętego Mateusza opisana jest sytaucja, gdy Pan Jezus uzdrowił opętanego, a widzący to faryzeusze powiedzieli, że Pan Jezus jest sługą diabła, który znaki i cuda czyni mocą złego ducha. Pan Jezus powiedział, że słowa faryzeuszów są blużnierstwem przeciwko Duchowi Świętemu i, że nigdy ten grzech nie będzie odpuszczony. W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest wymienionych 6 grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, między innymi: grzeszyć zuchwale licząc na Bożę miłosierdzie, wątpić w Boże miłosierdzie i rozpaczać, zazdrościć bliżniemu łaski Bożej.
Wydaje mi się, że to co jest napisane w Ewangelii o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, to coś zupełnie innego niż to, co opisuje katechizm. Czytałem na różnych stronach katolickich o tym, ale tam jakby nie/było żądnego rozróżnienia jednego od drugiego. Czy może ktoś jest tak mądry, aby mi to wyjaśnić?

[edytowano 1x... poprawiono pisownię (wielkie i małe litery), ortografię i interpunkcję. M]

Pt kwi 10, 2020 14:22

Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Nie jestem aż tak mądry ale spróbuje wyjaśnić.

Nie tylko u Mateusza ale tez u innych ewangelistów znajdziesz wzmianki na ten temat: Mk 3,29, Łk 12,10 również w Liście do Hebrajczyków 6,5 n i 10,29.

To co znajduje sie w Katechizmie wywodzi sie z tradycji teologicznej Piotra Lombarda.

To on sporządził taki katalog sześciu grzechów przeciwko Duchowi Świętemu na podstawie wypowiedzi Jezusa i innych świadectw biblijnych.

Krótko mówiąc: te grzechy nie biorą sie z ludzkiej słabości, słabego rozeznania tylko ze złych zamiarów, z postawy, która całkiem świadomie odrzuca ofertę Łaski Bożej.

Tu grzeszy sie bezpośrednio przeciwko Duchowi Świętemu, który jest Duchem wiary, bojaźni, nadziei, miłości (odsyłam do wypowiedzi sw. Pawła , który mówi o owocach Ducha, przed bierzmowaniem uczyłeś sie o darach Ducha Świętego).

Na forum była tez dyskusja o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu.
Użyj wyszukiwarki.

So kwi 11, 2020 12:03

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu ! A jak można wybaczyć komuś kto na widok cudownego uzdrowienia mówi że to diabeł a nie Bóg , jak można Boga nazywać diabłem? Ten kto Boga nazywa diabłem , czyli największym złem , ten zamknął sobie bramę zbawienia. Bo kto mu wybaczy , tylko szatan może tak mówić.

Pn kwi 13, 2020 18:40

dzięki za odpisanie z Panem Bogiem

Wt kwi 14, 2020 17:20
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ]