Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Grzech przeciwko Duchowi świętemu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2020 14:05
Posty: 2
Post Grzech przeciwko Duchowi świętemu
W Ewangelii według Świętego Mateusza opisana jest sytaucja, gdy Pan Jezus uzdrowił opętanego, a widzący to faryzeusze powiedzieli, że Pan Jezus jest sługą diabła, który znaki i cuda czyni mocą złego ducha. Pan Jezus powiedział, że słowa faryzeuszów są blużnierstwem przeciwko Duchowi Świętemu i, że nigdy ten grzech nie będzie odpuszczony. W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest wymienionych 6 grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, między innymi: grzeszyć zuchwale licząc na Bożę miłosierdzie, wątpić w Boże miłosierdzie i rozpaczać, zazdrościć bliżniemu łaski Bożej.
Wydaje mi się, że to co jest napisane w Ewangelii o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, to coś zupełnie innego niż to, co opisuje katechizm. Czytałem na różnych stronach katolickich o tym, ale tam jakby nie/było żądnego rozróżnienia jednego od drugiego. Czy może ktoś jest tak mądry, aby mi to wyjaśnić?

[edytowano 1x... poprawiono pisownię (wielkie i małe litery), ortografię i interpunkcję. M]


Pt kwi 10, 2020 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Nie jestem aż tak mądry ale spróbuje wyjaśnić.

Nie tylko u Mateusza ale tez u innych ewangelistów znajdziesz wzmianki na ten temat: Mk 3,29, Łk 12,10 również w Liście do Hebrajczyków 6,5 n i 10,29.

To co znajduje sie w Katechizmie wywodzi sie z tradycji teologicznej Piotra Lombarda.

To on sporządził taki katalog sześciu grzechów przeciwko Duchowi Świętemu na podstawie wypowiedzi Jezusa i innych świadectw biblijnych.

Krótko mówiąc: te grzechy nie biorą sie z ludzkiej słabości, słabego rozeznania tylko ze złych zamiarów, z postawy, która całkiem świadomie odrzuca ofertę Łaski Bożej.

Tu grzeszy sie bezpośrednio przeciwko Duchowi Świętemu, który jest Duchem wiary, bojaźni, nadziei, miłości (odsyłam do wypowiedzi sw. Pawła , który mówi o owocach Ducha, przed bierzmowaniem uczyłeś sie o darach Ducha Świętego).

Na forum była tez dyskusja o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu.
Użyj wyszukiwarki.

_________________
ksiądz


So kwi 11, 2020 12:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3714
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Grzech przeciwko Duchowi Świętemu ! A jak można wybaczyć komuś kto na widok cudownego uzdrowienia mówi że to diabeł a nie Bóg , jak można Boga nazywać diabłem? Ten kto Boga nazywa diabłem , czyli największym złem , ten zamknął sobie bramę zbawienia. Bo kto mu wybaczy , tylko szatan może tak mówić.


Pn kwi 13, 2020 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2020 14:05
Posty: 2
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
dzięki za odpisanie z Panem Bogiem


Wt kwi 14, 2020 17:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Apostoł Paweł napisał:

„Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy, lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników”.

Zilustrował to przykładem: „Każdy, kto zlekceważył Prawo Mojżeszowe, umiera bez współczucia na podstawie świadectwa dwóch lub trzech. Jak myślicie, o ileż surowsza kara należy się temu, kto podeptał Syna Bożego i za pospolitą uznał wartość krwi przymierza, którą został uświęcony, oraz ze wzgardą znieważył ducha niezasłużonej życzliwości? (...) Straszliwa to rzecz wpaść w ręce Boga żywego”.

Osoby takie spotyka „surowsza kara” w tym sensie, że po śmierci nie dostają się do Szeolu, dokąd zstąpili naruszający Prawo Mojżeszowe, lecz trafiają do Gehenny, z której już nie ma zmartwychwstania (Heb 10:26-31).

Kto nie zgrzeszył przeciwko duchowi świętemu i umarł to znalazł się w Szeolu i zmartwychwstanie.
Natomiast kto zgrzeszył przeciwko duchowi świętemu i umarł to trafia do Gehenny i nie zmartwychwstanie . Tak to rozumiem .

ps. Pogrubiłem tekst który mówi czym jest grzech przeciwko duchowi świętemu .


Wt maja 10, 2022 8:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Dla chrześcijan, Duch Święty jest osobą boską i dlatego z szacunku piszemy "Duch Święty" dużą literą.

_________________
ksiądz


Wt maja 10, 2022 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Oto co Jezus powiedział o D.Ś. w Biblii Kościoła Katolickiego . Łukasza 11:20

,,...A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, ....,,

Jezus tu powiedział , że jest palcem Bożym a nie osobą.
Zgadza się?

ps. Czy nauczanie , że jest osobą , może być grzechem przeciwko niemu?
Proszę o odpowiedz.


Wt paź 18, 2022 19:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Gdzie tam widzisz, że Jezus powiedział , że jest palcem Bożym?


Wt paź 18, 2022 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Oto co Jezus powiedział o D.Ś. Jana 16:13

,,...Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe....,,

Jezus mówi , że ,, nie będzie mówił od siebie ,, czyli nie może być Bogiem.
A skoro tak , to nauczanie , że jest Bogiem jest grzechem przeciwko niemu, bo jest napisane , że
doprowadza do prawdy.
Zgadza się?


N paź 23, 2022 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Logika, dostajesz ostrzeżenie za spamowanie, manipulacje biblijnymi cytatami i głoszenie sekciarskich nauk w innych wątkach (np. "tylko Świadkowie Jehowy rozumieją tę księgę").

_________________
ksiądz


Wt paź 25, 2022 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 560
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
@bramin
Cytuj:
Na forum była tez dyskusja o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu.

Próbowałem znaleźć, ale nie znalazłem tej odpowiedzi, która moim zdaniem najlepiej ujmuje tytułowe zagadnienie. Odpowiedź tę można znaleźć tutaj:
https://papiez.wiara.pl/doc/379023.DOMI ... ICANTEM/32

Jest to fragment encykliki JP2 o Duchu Świętym. Przytoczę tu, moim zdaniem, najważniejszy fragment:
Cytuj:
Bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu polega więc w konsekwencji na radykalnej odmowie przyjęcia tego odpuszczenia, którego wewnętrznym szafarzem jest Duch Święty, a które zakłada całą prawdę nawrócenia, dokonanego przezeń w sumieniu. Jeśli Chrystus mówi, że bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu nie może być odpuszczone ani w tym, ani w przyszłym życiu, to owo „nie-odpuszczenie” związane jest przyczynowo z „nie-pokutą” - to znaczy z radykalną odmową nawrócenia się.

Nie chodzi więc tutaj o postawę ludzi, którzy nie mieli okazji zetknąć się z Ewangelią o zbawieniu w Chrystusie Jezusie.
Nie chodzi także o tych, którzy uwierzyli i nawrócili się, ale później upadli, popełniając jakiś grzech. Oni już należą do Chrystusa, są Bożymi dziećmi i nikt ich nie wyrwie z ręki Ojca. Potrzebują wyłącznie wyznania swojego grzechu Bogu.
Chodzi tutaj o tych, którzy słyszą Ewangelię, są do jej prawdziwości przekonani przez Ducha Świętego, ale mimo to "radykalnie odmawiają nawrócenia" i wiary.


Cz gru 08, 2022 15:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 15, 2023 8:11
Posty: 38
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
bramin napisał(a):
Nie jestem aż tak mądry ale spróbuje wyjaśnić.
Nie tylko u Mateusza ale tez u innych ewangelistów znajdziesz wzmianki na ten temat: Mk 3,29, Łk 12,10 również w Liście do Hebrajczyków 6,5 n i 10,29.
To co znajduje sie w Katechizmie wywodzi sie z tradycji teologicznej Piotra Lombarda.
To on sporządził taki katalog sześciu grzechów przeciwko Duchowi Świętemu na podstawie wypowiedzi Jezusa i innych świadectw biblijnych.
Krótko mówiąc: te grzechy nie biorą sie z ludzkiej słabości, słabego rozeznania tylko ze złych zamiarów, z postawy, która całkiem świadomie odrzuca ofertę Łaski Bożej.
Tu grzeszy sie bezpośrednio przeciwko Duchowi Świętemu, który jest Duchem wiary, bojaźni, nadziei, miłości (odsyłam do wypowiedzi sw. Pawła , który mówi o owocach Ducha, przed bierzmowaniem uczyłeś sie o darach Ducha Świętego).
Na forum była tez dyskusja o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu.
Użyj wyszukiwarki.

Chciałbym zapytać, czy tradycje teologicznej Piotra Lombarda są jakimś oficjalnym stanowiskiem KK wyrażonym w jakimś dokumencie, czy tylko tradycjami w potocznym tego słowa znaczeniu?
Znalazłem, że w nauczaniu Kościoła wyróżniamy sześć grzechów przeciwko Duchowi Świętemu:

Grzeszyć licząc zuchwale na miłosierdzie Boże,
Rozpaczać albo wątpić w miłosierdzie Boże,
Sprzeciwiać się uznanej prawdzie chrześcijańskiej,
Zazdrościć bliźniemu łaski Bożej,
Mieć zatwardziałe serce wobec zbawiennych napomnień,
Aż do śmierci odkładać pokutę i nawrócenie.

Czy Ksiądz miał kiedyś może do czynienia ze zbawiennym napomnieniem? Jak je można rozpoznać?


Pt gru 15, 2023 8:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Adam01 napisał(a):
Chciałbym zapytać, czy tradycje teologicznej Piotra Lombarda są jakimś oficjalnym stanowiskiem KK wyrażonym w jakimś dokumencie, czy tylko tradycjami w potocznym tego słowa znaczeniu?

Napisałem juz wyżej na temat Piotra Lombarda. Ten katalog grzechów zawarty jest w katechizmie Piusa X.
Współczesny katechizm tez mówi o grzechach przeciwko Duchowi Sw. Każdy katechizm zaaprobowany przez Stolicę Apostolską jest oficjalnym stanowiskiem Kościoła.
Adam01 napisał(a):
Czy Ksiądz miał kiedyś może do czynienia ze zbawiennym napomnieniem?

Zbawienne napomnienia to to mogą być słowa Pisma Świętego, glos mojego sumienia, glos spowiednika czy mistrza duchowego lub to co inni ludzie mi mówią, kiedy cos złego zrobiłem, pomyliłem się itd.
Oczywiście ze miałem do czynienia ze zbawiennym napomnieniem w moim osobistym życiu, kiedy cos schrzaniłem i ktoś mi zwrócił uwagę albo tez w drugą stronę, kiedy zauważyłem, ze musze komuś zwrócić uwagę bo robi cos złego.
Adam01 napisał(a):
Jak je można rozpoznać?
Na przykład jak masz prawidłowo ukształtowane sumienie to łatwo je rozpoznasz lub jak wiesz, ze ktoś zwracając Ci uwagę chce Twojego dobra również możesz rozpoznać, ze to napomnienie jest zbawienne czyli dobre dla Twojego życia duchowego.

_________________
ksiądz


So gru 16, 2023 15:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
Być może warto zwrócić uwagę, że grzech śmiertelny musi być popełniony w pełnej świadomości, że czyni się zło. Nie ma możliwości, aby zgrzeszyć niechcący. Tym bardziej przeciwko Duchowi Świętemu. To musi być w pełni świadomy wybór odwrócenia się od Boga i potępienia, a nie jakikolwiek błąd.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So gru 16, 2023 21:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 15, 2023 8:11
Posty: 38
Post Re: grzech przeciwko Duchowi świętemu
bramin napisał(a):
Napisałem juz wyżej na temat Piotra Lombarda. Ten katalog grzechów zawarty jest w katechizmie Piusa X.
Współczesny katechizm tez mówi o grzechach przeciwko Duchowi Sw. Każdy katechizm zaaprobowany przez Stolicę Apostolską jest oficjalnym stanowiskiem Kościoła.

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Odnoszę jednak wrażenie, że Ksiądz troszkę niechętnie dzieli się posiadaną wiedzą tym zakresie.
Tak apropo, z jakiego kościoła właściwie Ksiądz pochodzi?
Obrazek
„Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.” (Mt 12:30-32)
Mam takie pytanie: jak to możliwe, że 1 słowo przeciw Duchowi Świętemu może mieć tak nieodwracalne konsekwencje?
Nie potrzebuję odpowiedzi na dziś ani na jutro, ale jej potrzebuję. Będę tu zaglądał i proszę o odpowiedź.


So gru 16, 2023 23:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL