Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Łk 16,1-13 (przypowieść o rządcy) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 22, 2011 18:25
Posty: 25
Post Łk 16,1-13 (przypowieść o rządcy)
Rządca mając na horyzoncie utratę stanowiska i zdegradowanie społeczne oszukuje właściciela zjednując sobie poniekąd przyjaciół. Niejasny jest dla mnie fragment 16,9:
"Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną*, aby gdy [wszystko] się skończy*, przyjęto was do wiecznych przybytków.".

Poniekąd to rozumiem - wykorzystaj pieniądze aby tu na ziemi zjednać sobie ludzi a nie nastawiać ich przeciw sobie. Jednak w kontekście wcześniejszej historii, o tym jak nieuczciwością rządca właśnie to zrobił, słowa te brzmią jak pochwała tego zachowania. Jestem kompletnie skołowany tym jednym wersem, nie wiem jak go interpretować. Po pierwszym przeczytaniu odczułem to mniej więcej tak, że lepiej jest nieuczciwie zarządzać pieniędzmi pozyskując sobie względy innych ludzi bo i tak pieniądze w niebie nie mają wielkiej wartości. Stoją one, w moim odczuciu, w sprzeczności z wcześniejszymi: "synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości."


N kwi 12, 2020 0:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 22, 2011 18:25
Posty: 25
Post Re: Łk 16,1-13 (przypowieść o rządcy)
Temat do zamknięcia. Szukałem i nie znalazłem, teraz widzę że 3 tematy niżej tenże wątek został poruszony...


N kwi 12, 2020 22:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3722
Post Re: Łk 16,1-13 (przypowieść o rządcy)
Jezusowi chodziło oto, aby ludzie myśleli o przyszłości, o przyszłym życiu, aby kombinowania jak pozyskać sobie względy u Boga, kiedy Ten przyjdzie nas rozliczyć. Aby już teraz układać się z naszymi bliźnimi , abyśmy nawzajem sobie wybaczali, myśląc o życiu w niebie. Jezus chciałby aby synowie światłości byli tak roztropni jak synowie tego świata. Za wszelką cenę pogodzić się .


Pn kwi 13, 2020 18:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL