Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 19:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 "Nadinterpretacja" Pisma Świętego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 22, 2011 18:25
Posty: 25
Post "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
Jestem w trakcie lektury Pisma Świętego, zgodnie z planem z mateusz.pl. Dzisiaj zajmowałem się fragmentem Łk 21,5-22,6. Czytając o końcu świata, o tym że tak naprawdę wszystko tam opisane dzieje się od czasów Jezusa zastanowiło mnie to, że mimo iż wszystkie te wydarzenia miały miejsce ogółem świat ma się dobrze (jakkolwiek by to nie brzmiało), po prostu istniejemy. Pomyślałem więc, że może tak naprawdę ten koniec świata ciągle ma miejsce, że w każdej chwili musimy podejmować wybór. Na różnych portalach natrafiłem na podobne interpretacje.

Przechodząc do meritum - czy to nie jest tak, że zarówno w tym jak i w innych częściach Biblii gdy coś nie całkiem zgadza się z rzeczywistością, historią, poszukujemy innego wyjaśnienia (nawet wobec tak wydawałoby się wprost powiedzianych słów jak w przytoczonym fragmencie)? Takie wyjaśnienie zawsze znajdziemy, bo nasz umysł jest tak genialnym narzędziem że jest w stanie połączyć różne fakty, nadać im odpowiedni ton w efekcie czego uzyskujemy w miarę sensowne wyjaśnienie nawet, abstrahując już od Biblii, absurdalnych teorii (np. rozsypanie soli -> wiele wydarzeń -> kłótnia, która w mniemaniu przesądnej osoby została spowodowana rozsypaniem soli).

Ponadto zastanowiły mnie słowa Jezusa o zburzeniu Jerozolimy. Czy logiczną konsekwencją dużego oblężenia miasta nie jest jego zniszczenie? Jakie w tym momencie ma sens nadawanie temu jakiegoś większego znaczenia? Oczywiście pomijam tutaj interpretację inną niż dosłowna


So kwi 18, 2020 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
szk napisał(a):
Ponadto zastanowiły mnie słowa Jezusa o zburzeniu Jerozolimy. Czy logiczną konsekwencją dużego oblężenia miasta nie jest jego zniszczenie? Jakie w tym momencie ma sens nadawanie temu jakiegoś większego znaczenia? Oczywiście pomijam tutaj interpretację inną niż dosłowna

Przeczytałem ten tekst uwaznie i nie rozumiem twoich rozterek.
Jezus przepowiedział głód, prześladowania pierwszych chrześcijan, oblężenie Jerozolimy i zburzenie świątyni w ciągu jednego pokolenia. I to sie stało. Co więcej Żydzi mieli okazję do ucieczki, do której zachęcał Jezus. Rzymianie na chwile przerwali oblężenie aby pozwolic wyjść z miasta tym, którzy chcą. I wielu wyszło własnie w góry, do Pella, gdzie się osiedlili i nie byli prześladowani z powodu powstania.
To wszystko przepowiedział w czasach największej dobrobytu.

To jest do tego stopnia niesamowite, że część biblistów wychodząc z założenia, że przecież Jezus nie mógł być prorokiem, ze to jest sfałszowane i tylko z tego powodu datuje ewangelię Łukasza po roku 70-tym.
Pozostali datują przed 62r, w konsekwencji datowania Dziejów Apostolskich na 62-64r. Pierwotnie Ewangelia Łukasza i Dzieje to jedno dzieło, zostało podzielone z powodów praktycznych (spisane w dwóch zwojach) i tak zostało. Datowanie Dziejów Apostolskich jest bardzo logiczne: kończa sie na 62r, nie ma w nich nic o prześladowaniach przez Nerona (64r), ani o śmierci Pawła (64-67r.; którego Łukasz był uczniem), ani o buncie i klęsce Jerozolimy (co było ogromnym wstrząsem dla ówczesnego świata).

Co do faktu częstych nadinterpretacji to masz rację: często Słowo Boże jest interpretowane pod dana tezę, co na szczęście czytając Biblię z czasem wychwycisz.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn kwi 20, 2020 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 22, 2011 18:25
Posty: 25
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie, sam złapałem się nadaniu dosłownym proroctwom bardziej długofalowego, abstrakcyjnego wydźwięku, który, jak mi się wydaje, występuje dopiero w 21,25-21,36. Jeśli znajdziesz chwilę będę wdzięczny za potwierdzenie lub obalenie mych przypuszczeń.


Pn kwi 20, 2020 22:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
Wszystkie nauki trzeba dokładnie sprawdzać z Biblią .
Oto przestroga z Biblii Kościoła Katolickiego czyli Biblii Tysiąclecia 2 wydanie . Galacjan 1:6-9

,, ... Nadziwić się nie mogę, że tak szybko chcecie od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, przejść do innej Ewangelii.
Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy — niech będzie przeklęty!
Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście — niech będzie przeklęty!
... ,,

Gdyby ktoś głosił co innego niż jest w Biblii to będzie ,, przeklęty ,, .

ps. Jak żle rozumiem to niech mnie ktoś poprawi .


Śr kwi 13, 2022 8:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
logika napisał(a):
Gdyby ktoś głosił co innego niż jest w Biblii to będzie ,, przeklęty ,, .

ps. Jak żle rozumiem to niech mnie ktoś poprawi .
Przecież gdy pisano te słowa, to chrześcijańskiego kanonu Biblii jeszcze nie było.


Śr kwi 13, 2022 8:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
taryjel napisał(a):
logika napisał(a):
Gdyby ktoś głosił co innego niż jest w Biblii to będzie ,, przeklęty ,, .

ps. Jak żle rozumiem to niech mnie ktoś poprawi .
Przecież gdy pisano te słowa, to chrześcijańskiego kanonu Biblii jeszcze nie było.


Znasz datę napisania pierwszej ewangelii ?


Cz kwi 14, 2022 10:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
logika napisał(a):
Znasz datę napisania pierwszej ewangelii ?
A czy ja coś mówiłem o dacie napisania pierwsze Ewangelii? Pisałem o stworzeniu kanonu NT. Jak zwykle, gdy ktoś zwraca Ci uwagę na istotne luki w rozumowaniu, zmieniasz temat.


Cz kwi 14, 2022 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
taryjel napisał(a):
logika napisał(a):
Znasz datę napisania pierwszej ewangelii ?
A czy ja coś mówiłem o dacie napisania pierwsze Ewangelii? Pisałem o stworzeniu kanonu NT. Jak zwykle, gdy ktoś zwraca Ci uwagę na istotne luki w rozumowaniu, zmieniasz temat.


Nikt nie zmienia tematu .
Zobacz bez emocji do Galacjan 1 : 6,7

,, ... Nadziwić się nie mogę, że tak szybko chcecie od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, przejść do innej Ewangelii.
Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową.
... ,,

Apostoł Paweł nie mówi tu o całym kanonie Biblii tylko o Ewangelii .

ps. Większość problemów bierze się z tego , że nie czyta się ze zrozumieniem .


Cz kwi 14, 2022 11:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
logika napisał(a):
Apostoł Paweł nie mówi tu o całym kanonie Biblii tylko o Ewangelii .
Po pierwsze — o Ewangelii, czyli o czym? O jakiejś konkretnej wersji Ewangelii? O wszystkich czterech? O czym?

Po drugie — nie chodzi o to, o czym pisał Paweł, tylko Ty. A Ty napisałeś
Cytuj:
Gdyby ktoś głosił co innego niż jest w Biblii to będzie ,, przeklęty ,, .
Czyli pisałeś o „Biblii”. A Biblia dla chrześcijanina to cały kanon.


Cz kwi 14, 2022 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: "Nadinterpretacja" Pisma Świętego
taryjel napisał(a):
logika napisał(a):
Apostoł Paweł nie mówi tu o całym kanonie Biblii tylko o Ewangelii .
Po pierwsze — o Ewangelii, czyli o czym? O jakiejś konkretnej wersji Ewangelii? O wszystkich czterech? O czym?

Po drugie — nie chodzi o to, o czym pisał Paweł, tylko Ty. A Ty napisałeś
Cytuj:
Gdyby ktoś głosił co innego niż jest w Biblii to będzie ,, przeklęty ,, .
Czyli pisałeś o „Biblii”. A Biblia dla chrześcijanina to cały kanon.


Post dotyczy ,, Nadinterpretacji ,, Pisma Świętego .
Każda osoba która kłamliwie tłumaczy Ewangelię czy inne inne księgi Biblijne będzie ,, przeklęta ,, i skazana na zagładę .
Cytat z Biblii Kościoła Katolickiego czyli Biblii Tysiąclecia 2 wydanie . Objawienia 22:18,19

,,... Ja świadczę każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: jeśliby ktoś do nich cokolwiek dołożył, Bóg mu dołoży plag zapisanych w tej księdze.
A jeśliby ktoś odjął co ze słów księgi tego proroctwa, to Bóg odejmie jego dział w drzewie życia i w Mieście Świętym — które są opisane w tej księdze
.... ,,

Tłumaczenie Biblii to nie jest zabawa , że wymyśle sobie ,,to,, lub ,,tamto,, .


Pt kwi 15, 2022 9:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL