Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Jakie są najważniejsze książki biblijne do przeczytania? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 01, 2020 17:04
Posty: 2
Post Jakie są najważniejsze książki biblijne do przeczytania?
Chciałbym przeczytać fragmenty Biblii ze względu na ogólną wiedzę kulturową. Uczęszczałem do szkół katolickich, więc znam główne historie biblijne, ale tak naprawdę nie spędziłem dużo czasu, czytając bezpośrednio tekst Biblii. FWIW, nie jestem religijna; Chcę tylko zapoznać się z Biblią z uwagi na jej wartość kulturową / historyczną.

Kupiłem New Oxford Adnotated Bible i robię listę książek do przestudiowania. Szczególnie interesują mnie historie starożytnych Izraelitów i ich wpływ na wczesne chrześcijaństwo (wiem, dwie bardzo różne rzeczy). Oto książki, które wybrałem do tej pory:

OT: Genesis, Exodus, Psalms, Isaiah

NT: Marek, Jan, Rzymian, Objawienie

Co jeszcze powinienem dodać? (A może powinienem po prostu przeczytać całość?) Przepraszam również za nieakademickie pytanie. Mam nadzieję, że jest to odpowiednie dla tego sub. Dzięki!

_________________
https://19216811.cam/ https://1921681001.id/


Pn cze 01, 2020 17:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jakie są najważniejsze książki biblijne do przeczytania?
Najlepiej oczywiście gdybyś przeczytał całość ale jeśli na początku chcesz czegoś takiego dokonać to polegniesz na polu chwały :D .
Wpływ Biblii na kulturę i sztukę jest olbrzymi, wiem, to jest banal co pisze ale właśnie może pod tym katem spróbowałbyś czytać niektóre księgi.

Genesis i Exodus to dobry pomysł ale tez Księga Sędziów, 1 i 2 Księga Samuela, Judyty, Estery, Daniela, Jonasza, Hioba, możesz tez wziąć Pieśń nad Pieśniami.
Te wymienione czyta sie stosunkowo lekko i łatwo. Postacie, sytuacje i historie z tych ksiąg były wdzięcznym tematem dla wielu malarzy, muzyków, rzeźbiarzy i pisarzy.
Izajasza bym nie polecał na początek bo jest ciężki.

I jeszcze dwie rzeczy:
kanon ksiąg Starego Testamentu u katolików i protestantów wygląda trochę inaczej, niektóre księgi zawarte w Biblii katolickiej, u protestantów zwane są apokryfami i nie znajdziesz ich w Biblii protestanckiej.
Druga sprawa, dobrze byłoby mieć jakiś krótki, konkretny komentarz do tych ksiąg. Nie jakieś super naukowe wywody tylko w paru zdaniach: data powstania, w jakim celu, przez kogo i dla kogo została napisana, co jest główna myślą tej księgi, jaki jest gatunek literacki itd.
Takie rzeczy powinno sie wiedzieć, wtedy łatwiej sie czyta. Bez jakiegoś krótkiego wstępu czy komentarza szybko sie zniechecisz bo bedzie to dla Ciebie abstrakcja.
Jakby co to pytaj.

_________________
ksiądz


Pn cze 01, 2020 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Jakie są najważniejsze książki biblijne do przeczytania?
Hiob jest na początku łatwy, potem się rozkręca, a w przed-ostatnich rozdziałach to już wymagający. Ale pod koniec znowu jest z górki. A mimo to obawiam się, że nie jest to księga do szybkiego przeczytania, gdyż treści tam zawarte są "wielowarstwowe" i zbyt łatwo można pozostać na wierzchniej warstwie.

Podobnie jest z moją inną ulubioną, Koheletem. Pozornie strasznie pesymistyczna księga z "niejednoznacznym" podejściem do kwestii Zmartwychwstania. Ale w treści bardzo interesująca filozofia życia, taki judaistyczny stoicyzm z domieszką epikureizmu i wielką pochwałą mądrości w życiu.

A z historii Izraela to jeszcze dorzucę Jeremiasza. Z jednej strony postać jak homerycka Kassandra, wieszcząca katastrofę mimo tego, że nikt jej nie wierzy. Z drugiej zaś symboliczny zakup pola, jeden z najlepszych, najmocniejszych znaków nadziei, jak znam.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt cze 02, 2020 15:28
Zobacz profil
Post Re: Jakie są najważniejsze książki biblijne do przeczytania?
Ja dorzucę "Jezus z Nazarethu" Romana Brandstaettera - najbardziej przybliżyła mi tradycję, historię, wartości kulturowe czasów Chrystusa.
Autor nawrócony na katolicyzm żyd, 7 lat przebywał w Izraelu i przez ten okres pisał to dzieło.


Wt cze 02, 2020 16:20

Dołączył(a): Cz sie 29, 2019 11:40
Posty: 15
Post Re: Jakie są najważniejsze książki biblijne do przeczytania?
Z zagranicznej literatury polecam:

Ks. Raymond E. Brown "The Birth of the Messiah: A Commentary on the Infancy Narratives in the Gospels of Matthew and Luke"

James L. Kugel "How to Read the Bible: A Guide to Scripture, Then and Now"

Na nasz język Ojczysty z takich akademickich mało co doczekuje się tłumaczenia, ale z tego co jest, to polecam podręcznik akademicki dla studentów Nowego Testamentu Barta Ehrmana "Nowy Testament. Historyczne wprowadzenie do literatury wczesnochrześcijańskiej"

Pozwolę sobie też polecić historyczny kurs wprowadzający do Nowego Testamentu prowadzony przez Dale B. Martina, profesora z uniwersytetu Yale, który wraz z ekipą tłumaczy przetłumaczyliśmy i umieściliśmy na naszym blogu. Można czytać transkrypcje bądź obejrzeć wykłady na YouTube z polskimi napisami. Na chwilę obecną przetłumaczyliśmy 11 z 26 wykładów.
https://testimonia.pl/kurs/


N cze 28, 2020 19:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 30, 2020 19:15
Posty: 3
Post Re: Jakie są najważniejsze książki biblijne do przeczytania?
Zagłębiaj się w Biblię od początku w ciszy, moim zdaniem. Przeczytaj Biblię.

Taczek, witam na forum ale mam dwie prośby: nie pisz smsków tylko dyskutuj i posługuj sie językiem polskim (ortografia i interpunkcja).
bramin

_________________
Inwalidzkie laski drewniane


So paź 31, 2020 12:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL