Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:59



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Piotr czy Paweł był opoką? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Mi się ten argument Zefcia wydaje przekonujący. Argumentacja protestantów (Przeemka) o tym, że najpierw jest kamień, a później - oznaczająca coś innego - skała, jest od czapy.


So wrz 19, 2020 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Mi się ten argument Zefcia wydaje przekonujący. Argumentacja protestantów (Przeemka) o tym, że najpierw jest kamień, a później - oznaczająca coś innego - skała, jest od czapy.

A mnie się wydaje, że to co się wydaje użytkownikowi swołocz jest do czapy, argumentacja tłumaczenia interlinearnego Petros i petra jest bardzo przekonująca. A do tego jest wiele wiecej przesłanek.

Normalnie ignoruję takie stwierdzenia, ale przecież to nawet dziwne jest, że trzeba dopraszać się o jakiegokolwiek uzasadnienia, chociaż odrobinę merytoryki, praktycznie fundament rzetelnej dyskusji. Samo "wydawanie się" nie jest z zasady nawet argumentem, ale niepotwierdzoną opinią..........


N wrz 20, 2020 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Alus napisał(a):
krzysiekniepieklo napisał(a):
Skoro Jezus powiedział, ze zbuduje swój Kościół na Piotrze, to ponad wszelką wątpliwość jego kościół jest zbudowany na Piotrze, bo tak powiedział Bóg. Więc warto się zastanowić, co Piotr zbudował.
Skoro nie zostawił po sobie żadnych nauk ale głosił tylko to, czego Jezus nauczał, to znaczy tyle, że tylko nauka Jezusa jest obowiązująca w Kościele Jezusa. No a Paweł w zasadzie świadczy sam o sobie i nikt jego nauk nie uwiarygodnia. Najwyraźniej chciano go uwiarygodnić tym listem 2 P 3 ale pisałem, dlaczego w taką wersję nie wierzę. Ktoś pisał, że Paweł był wykształconym faryzeuszem i świetnie znał pisma. Mógł dyskutować z Żydami i ich przekonywać, no ale jak był posłany do pogan, to na co mu to wszystko było, skoro poganie Pism nie znali? W Dziejach jest, że miał objawienie w Jerozolimie już na samym początku, że ma iść do pogan. No ale w Dziejach Apostolskich na początku cały czas dyskutuje z Żydami. To co, nie słucha się tego, co mu zostało objawione w Jerozolimie? Jeśli chodzi o Pawła, to cała „wiedza” opiera się na tym, co sam pisze i co pisze o nim Łukasz w Dziejach Apostolskich. W innych źródłach nic o nim nie ma. (może się mylę?)
Według mnie, to Kościół się dynamicznie rozwinął właśnie na naukach Jezusa głoszonych przez Apostołów. No a później wymyślono Pawła i Łukasza żeby okiełznać chrześcijaństwo i przejąć nad nim władzę. No i te teksty z listów i z dziejów Apostolskich właśnie miały temu służyć. No bo Ewangelie to już wszyscy chrześcijanie bardzo dobrze znali i nie dało się tego skutecznie zakłamać. Więc zaczęto uwiarygodniać nauki rzekomo odnalezione w formie listów i tymi naukami zaczęto zakłamywać nauki Jezusa. No a to prowadziło do stopniowego wprowadzania zwyczajów żydowskich do chrześcijaństwa. Kapłaństwo, lśniące szaty, życie na świeczniku, tego nigdzie nie ma w naukach Jezusa. No a dzisiaj jest to powszechne zjawisko w Kościele. Aby to było możliwe, to potrzebne były nauki spoza Ewangelii.

wymyślono Pawła i Łukasza - a ci wymyślający to mają jakąś swoją nazwę własną, aktualnie z kopyta padłaby odpowiedź "masoni", a kilkanaście wieków temu, to kto?


To żmijowe plemię, jak ich określił Jezus.


Pt sie 06, 2021 14:30
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Jak latwo ci idzie przekrecanie slow Pana Jezusa, zeby tobie pasowalo.
Plemie zmijowe pisalo wszystkie listy sw Pawla i falszowalo list sw Piotra?
Czyli kto? Wszyscy faryzeusze, jak np Nikodem?
Zero znajomosci historii, tworzysz ja sobie sam.

Przeciez Pawel po nawroceniu wlasnie najbardziej faryzeuszy krytykowal.
Kiedy niby te listy mialy byc spreparowane? W II wieku po ostatniej Ewangelii sw Jana?
Nikt nie zauwazyl falszywki Lukasza?

O Jawne slyszales? Kto zalozyl tam tam dzisiejszy judaizm rabbiniczny? Faryzeusze, ktorzy wyraznie sie od chrzescijan odcieli.


Pt sie 06, 2021 15:55

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Mt 13
24 Inną przypowieść im przedłożył: «Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. 25 Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. 26 A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. 27 Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: "Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" 28 Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił". Rzekli mu słudzy: "Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?" 29 A on im odrzekł: "Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. 30 Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza"».
36 Wtedy odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście!» 37 On odpowiedział: «Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. 38 Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. 39 Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. 40 Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. 41 Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, 42 i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. 43 Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego


Tutaj Jezus to tłumaczy.
Jezus zasiał dobre ziarno i to jest Jego nauka. Z tego dobrego ziarna wyrastają synowie królestwa.
Szatan dosiał chwastu i z tego nasienia wyrastają synowie złego. No a szatana symbolizuje wąż i dlatego potomstwo szatana Jezus nazwał żmijowym plemieniem.
Jezus wyraźnie powiedział faryzeuszom, że szatan jest ich ojcem. No i kazał Apostołom wystrzegać się faryzejskich nauk (kwas faryzeuszów).A co jest tym fałszywym słowem, które dosiał szatan, to powinnaś się domyślić.


Pt sie 06, 2021 20:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz, głównym budowniczym Kościoła nie był ani Piotr , ani Paweł , tylko Jezus. To Jezus zbudował Kościół, mniej więcej w trzydziestym roku naszej ery i zbudował tylko jeden Kościół. jeżeli teraz ktoś twierdzi, że są jeszcze jakieś inne Kościoły to jest w błędzie. Jezus zbudował swój Kościół tylko raz , zbudował go na skale , czyli na Piotrze i później już nic nie budował. Jeżeli później rzeczywiście powstały jeszcze jakieś inne Kościoły, to nie są własnością Jezusa, Jezus ich nie budował.


N mar 06, 2022 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Jak to wyjaśnić . Galatów 2:9

,, ... wtedy Jakub i Kefas, i Jan, uważani za filary ... ,,

Czy apostoł Paweł nie mówi , że filarami kościoła są :Jakub , Piotr i Jan ?


Pn mar 21, 2022 18:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3719
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Logika, do kogo kierujesz to pytanie, dlaczego pytasz o filary Kościoła , którymi są Apostołowie , dlaczego pytasz o materiały budowlane, a może zapytać o sól ziemi?


So mar 26, 2022 11:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Pan żyje, błogosławiona jest opoka moja, Wywyższony niech będzie Bóg, skała zbawienia mojego!
2 Księga Samuela 22:47

Pan żyje! Nich będzie błogosławiona skała moja! Niech będzie wywyższony Bóg, mój Zbawiciel!
Księga Psalmów 18:47

W Bogu zbawienie moje i chwała moja; Skała mocy mojej, ucieczka moja jest w Bogu.
Księga Psalmów 62:8

On jest skałą! Doskonałe jest dzieło jego, Gdyż wszystkie drogi jego są prawe, Jest Bogiem wiernym, bez fałszu, Sprawiedliwy On i prawy.
Księga Powtórzonego Prawa 32:4

Nikt nie jest tak święty, jak Pan, Gdyż nie ma nikogo oprócz ciebie, Nikt taką skałą jak nasz Bóg.
1 Księga Samuela 2:2

Pan skałą i twierdzą moją, i wybawieniem moim, Bóg mój opoką moją, na której polegam. Tarczą moją i rogiem zbawienia mego, warownią moją.

Księga Psalmów 18:3
Pan jest opoką moją i twierdzą moją, i wybawicielem moim,
2 Księga Samuela 22:2

Któż bowiem jest Bogiem oprócz Pana? Kto jest skałą prócz Boga naszego?
Księga Psalmów 18:32

Boś Ty skałą moją i twierdzą moją, Przez wzgląd na imię twoje będziesz mnie prowadził i wiódł!
Księga Psalmów 31:4

(3) Bądź mi skałą schronienia, twierdzą ratunku mojego, Boś Ty opoką moją i twierdzą moją!
Księga Psalmów 71:3

(35) Przypominali sobie, że Bóg jest ich skałą, Że Bóg Najwyższy jest odkupicielem ich.
Księga Psalmów 78:35

(27) On wzywać mnie będzie: Tyś Ojcem moim, Bogiem moim i skałą zbawienia mego.
Księga Psalmów 89:27

(22) Lecz Pan jest twierdzą moją I Bóg mój skałą schronienia mego.
Księga Psalmów 94:22

Ufajcie po wsze czasy Panu, gdyż Pan jest skałą wieczną.
Księga Izajasza 26:4

Pan skałą i twierdzą moją, i wybawieniem moim, Bóg mój opoką moją, na której polegam. Tarczą moją i rogiem zbawienia mego, warownią moją.
Księga Psalmów 18:3

(3) Tylko On jest opoką moją i zbawieniem moim, Twierdzą moją, przeto się nie zachwieję.
Księga Psalmów 62:3

(7) Tylko On jest opoką moją i zbawieniem moim, Twierdzą moją, przeto się nie zachwieję.
Księga Psalmów 62:7

(3) Bądź mi skałą schronienia, twierdzą ratunku mojego, Boś Ty opoką moją i twierdzą moją!
Księga Psalmów 71:3

(26) Chociaż ciało i serce moje zamiera, To jednak Bóg jest opoką serca mego i działem moim na wieki.
Księga Psalmów 73:26

(16) Aby obwieszczać, że Pan jest prawy, Że jest opoką moją, i nie ma w nim nieprawości.
Księga Psalmów 92:16


Biblia jest pełna fragmentów które mówią kto jest skałą/opoką. Zawsze był nią i będzie tylko Bóg. A apostoł Paweł napisał

Według łaski Bożej, która mi jest dana, jako mądry budowniczy założyłem fundament, a inny na nim buduje. Każdy zaś niechaj baczy, jak na nim buduje. Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus.
1 list do Koryntian 3:10


Jeśli weźmiemy fragment o którym mówi autor wątku w całości to nie jest to fragment o tym kim jest Piotr, ale fragment o tym kim jest Jezus.


"Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? A oni odpowiedzieli: Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków. Jezus zapytał ich: A wy za kogo Mnie uważacie? Odpowiedział Szymon Piotr: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. "

Kiedy Piotr odpowiedział poprawnie, Jezus zwrócił się do niego i odpowiedział "i na tej Skale zbuduje Kościół mój". Ta skała to nie jest Piotr ale jego wyznanie, że Jezus jest Chrystusem, Synem bożym. Fundamentem chrześcijaństwa jest wiara w to że Jezus jest właśnie tym zapowiadanym Mesjaszem i Synem Bożym. I to jest ten fundament, skała, wiara w Jezusa i to kim jest. W przekładzie tysiąclecia mamy wstawkę [czyli Skała] które jest po to żeby sugerować czytelnikowi, że Piotr jest skałą, jednak nie ma tego w tekście.


So mar 26, 2022 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Login2 napisał(a):
W przekładzie tysiąclecia mamy wstawkę [czyli Skała] które jest po to żeby sugerować czytelnikowi, że Piotr jest skałą, jednak nie ma tego w tekście.

W przekładzie tysiąclecia przekombinowali i Ty również przekombinowałeś.

Tekst grecki wyraźnie wskazuje na grę słów:
" sy ei Petros kai epi taute te petra oikodomeso mu ten ekklesian", po naszemu: " ty jestes Skała (Petros), i na tej skale (petra) zbuduję moją społeczność/wspolnotę zwołanych (ekklesian czyli kościół, zbór, wspólnotę itp.).
Możesz to interpretować jak chcesz ale nie kombinuj z tekstem.

Nie będą sie powtarzał wiec odsyłam do tego postu: viewtopic.php?p=1065332#p1065332
Katolicka interpretacja jest taka, ze Piotr jest skałą i na tej skale Jezus buduje swój Kościół.

Świadectwa historyczne poświadczają szczególną role Piotra i jego następców w pierwotnym Kościele ale nie ma tam mowy o centralizacji, władzy absolutnej papieża itp.

_________________
ksiądz


N mar 27, 2022 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Porównajmy dwie wypowiedzi , najpierw Jezusa a potem apostoła Pawła jak to zrozumiał .
1. Wypowiedż Jezusa z Mateusza 16:18
,, ...  I ja tobie mówię: Tyś jest Piotr, a na tym masywie skalnym zbuduję mój zbór i bramy Hadesu go nie przemogą.... ,,

A teraz jak to zrozumiał apostoł Paweł . Efezjan 2:20
,, ... , przy czym fundamentowym kamieniem narożnym jest sam Chrystus Jezus ... ,,

Skałą na której stoi kościół jest Jezus a nie apostoł Piotr . Zgadza się ?


N mar 27, 2022 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Cytuj:
Skałą na której stoi kościół jest Jezus a nie apostoł Piotr . Zgadza się ?

Zgadza.


N mar 27, 2022 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Kombinujecie jak koń pod górę :)


N mar 27, 2022 20:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
A oto kolejny dowód na to , że skałą jest Jezus a nie apostoł Piotr . 1 Koryntian 10:4

,, ... , a ów masyw skalny oznaczał Chrystusa ... ,,


Pn mar 28, 2022 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
logika napisał(a):
A oto kolejny dowód na to , że skałą jest Jezus a nie apostoł Piotr . 1 Koryntian 10:4

,, ... , a ów masyw skalny oznaczał Chrystusa ... ,,

A nie bierzesz pod uwagę, że jeżeli słowo "skała" lub "masyw skalny" są używane w konkretnych (innych) okolicznościach przez dwóch innych (Jezus i Paweł) autorów, to mogą ze względu na kontekst oznaczać coś innego?


Pn mar 28, 2022 10:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL