Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:54



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Piotr czy Paweł był opoką? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Piotr czy Paweł był opoką?
Mam pytanie związane z dzisiejszym czytaniem Ewangelii. Jezus mówi tam do Piotra, że on będzie opoką, na której zbuduje Kościół swój.

Ale przecież wiemy, że rola Piotra w zbudowaniu Kościoła chrześcijańskiego była znikoma (ograniczyła się głównie do terenu Jerozolimy i Palestyny, gdzie chrześcijaństwo i tak wymarło), natomiast głównym budowniczym okazał się św. Paweł.

Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii nie są nieprawdziwe?


N sie 23, 2020 11:22
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Mam pytanie związane z dzisiejszym czytaniem Ewangelii. Jezus mówi tam do Piotra, że on będzie opoką, na której zbuduje Kościół swój.

Ale przecież wiemy, że rola Piotra w zbudowaniu Kościoła chrześcijańskiego była znikoma (ograniczyła się głównie do terenu Jerozolimy i Palestyny, gdzie chrześcijaństwo i tak wymarło), natomiast głównym budowniczym okazał się św. Paweł.

Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii nie są nieprawdziwe?

Gdy św Piotr tworzył Kościół, Szaweł wyłapywał i wydawał wyroki śmierci na chrześcijan.


N sie 23, 2020 13:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz, to temat typowo biblijny dlatego przeniosłem go do działu "Biblia".
Jak należy rozumieć Twoje pytanie, które zawiera podwójne przeczenie? Czy to Twoja pomyłka?

Swołocz napisał(a):
Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii nie są nieprawdziwe?

_________________
ksiądz


N sie 23, 2020 14:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
bramin napisał(a):

Jak należy rozumieć Twoje pytanie, które zawiera podwójne przeczenie? Czy to Twoja pomyłka?

Swołocz napisał(a):
Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii nie są nieprawdziwe?

Faktycznie, trochę to dziwnie brzmi. Chodziło mi bardziej o coś takiego: Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii są nieprawdziwe?


N sie 23, 2020 16:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Alus napisał(a):
Gdy św Piotr tworzył Kościół, Szaweł wyłapywał i wydawał wyroki śmierci na chrześcijan.
Ale uważasz, że Jezus zbudował swój Kościół na Piotrze?


N sie 23, 2020 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 16, 2020 13:03
Posty: 38
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Alus napisał(a):
Swołocz napisał(a):
Mam pytanie związane z dzisiejszym czytaniem Ewangelii. Jezus mówi tam do Piotra, że on będzie opoką, na której zbuduje Kościół swój.

Ale przecież wiemy, że rola Piotra w zbudowaniu Kościoła chrześcijańskiego była znikoma (ograniczyła się głównie do terenu Jerozolimy i Palestyny, gdzie chrześcijaństwo i tak wymarło), natomiast głównym budowniczym okazał się św. Paweł.

Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii nie są nieprawdziwe?

Gdy św Piotr tworzył Kościół, Szaweł wyłapywał i wydawał wyroki śmierci na chrześcijan.

Ale się nawrócił.


N sie 23, 2020 16:34
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Alus napisał(a):
Gdy św Piotr tworzył Kościół, Szaweł wyłapywał i wydawał wyroki śmierci na chrześcijan.
Ale uważasz, że Jezus zbudował swój Kościół na Piotrze?

Na Piotrze w tym sensie, że aby uniknąć swarów, rozproszenia apostołów, po swoim odejściu, ustanowił Piotra klamrą, która wszystko spinała.


Pn sie 24, 2020 7:07

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Piszesz - spinała, a obecnie nie spina? Jeśli tak, to to wygląda na to, że jakaś wadliwa była.


Pn sie 24, 2020 7:48
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Piszesz - spinała, a obecnie nie spina? Jeśli tak, to to wygląda na to, że jakaś wadliwa była.

Teoretycznie spina - a realnie - ileż aktualnie nieposłuszeństwa duchownych wobec papieża Franciszka, ile bezzasadnych pomówień, szkalowań???


Pn sie 24, 2020 13:20

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Bóg się pomylił? Czy może to tylko ludzie tak zinterpretowali?


Pn sie 24, 2020 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Swołocz napisał(a):
Mam pytanie związane z dzisiejszym czytaniem Ewangelii. Jezus mówi tam do Piotra, że on będzie opoką, na której zbuduje Kościół swój.

Czy więc słowa z dzisiejszej Ewangelii nie są nieprawdziwe?

Słowa Jezusa brzmiały:
"Ty jesteś Piotr(Petros) i na tej opoce/skale(petra) zbuduję Kościół mój"(Mt16: 18)

Określenie skały - petra jest rodzajem żeńskim rzeczownika, który określa litą skałę. Słowo to jest użyte w NT w odniesieniu do fundamentu na którym mądry człowiek buduje swój dom (Mt7: 24 -25), również w innej części petra zostało użyte w odniesieniu do grobu Jezusa, który robotnicy wykuli w litej skale (Mt27:60).

Oczywiście jest też bezpośrednie nazwanie Jezusa - petra - Paweł nazwał tak Chrystusa, kiedy mówił o skale, o którą potknęli się Żydzi (Rz9: 33).

Natomiast imię Piotra - Petros jest rodzaju męskiego i odnosi się do głazu lub osobnego kamienia. W grece stosuje się ten termin również na określenie małego kamyczka, który można podnieść i rzucić.

To co Jezus powiedział do Piotra można by przetłumaczyć:
"Ty jesteś Kamyk, a na tej litej skale zbuduję Mój Kościół"

Dobór słów Jezusa wskazuje, że skała, na której zbuduje Kościół, jest czymś innym niż Piotr.
Każdy czytający Ewangelię w oryginalnej grece, zauważyłby tę różnicę. Czytelnik musiałby się zatrzymać i zdecydować, co oznacza określenie "na tej opoce". Na pewno nie utożsamiano dwóch całkowicie odmiennych słów skały - petra z Piotrem -Petros.

Więc słowa "z dzisiejszej" Ewangelii są prawdziwe, tylko rozumienie Piotra jako opoki Kościoła jest źle zinterpretowane.

Swołocz napisał(a):
Ale przecież wiemy, że rola Piotra w zbudowaniu Kościoła chrześcijańskiego była znikoma (ograniczyła się głównie do terenu Jerozolimy i Palestyny, gdzie chrześcijaństwo i tak wymarło), natomiast głównym budowniczym okazał się św. Paweł.

Nie ma żadnych wątpliwości, że Piotr odegrał ważną rolę w czasie ziemskiej służby Jezusa i we wczesnym Kościele. Jednak nie ma żadnego dowodu na Piotrowe przywództwo, Biblia ani razu nie wspomina o tym, by Piotr był biskupem Rzymu, czy Rzym by pełnił jakąś ważną funkcję. A sam Piotr nazywany był apostołem Żydów (Ga2: 7 - 8 ), nie wymagało to by rezydował w Rzymie. Rzym nigdy nie był centrum judaizmu, a Klaudiusz około 50 roku wysiedlił wszystkich Żydów z Rzymu (Dz18: 2). Z pozabiblijnych źródeł, Philip Schaff pisze:
"Najstarsze ogniwa łańcucha biskupów Rzymu są pogrążone w nieprzeniknionej ciemności".
W konsekwencji dowiedzenie twierdzeń o ciągłości papieskiej sukcesji począwszy od Piotra, a skończywszy na obecnym papieżu jest rzeczą niemożliwą. Oficjalne listy papieży były notorycznie rewidowane, ostatni raz bodajże w 1947r. Zawsze były problemy z ustalaniem tej listy, a z ciekawostek w okresie 1305-1378 siedmiu kolejnych papieży na siedzibę swej władzy wybrało francuski Awinion, a nie Rzym!

A na ironie zakrawa fakt, że to Paweł miał misję ewangelizowania pogan, nie Piotr:
"(13) Do was zaś, pogan, mówię: będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim"(Rz11)
Ale to Piotr staje się papieżem i to przez tysiąclecia pogańskiego Kościoła..........

A gdyby mówić o jakimkolwiek uznaniu, to trzech apostołów zostało tak nazwanych przez apostoła Pawła:
"(9) I gdy poznali daną mi łaskę, Jakub, Kefas i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na znak wspólnoty, abyśmy my poszli do pogan, a oni do obrzezanych. "(Ga2)

Mamy trzy filary w Kościele, a nie jednego?

Chrystus zostawił wyraźne wskazówki odnośnie budowania hierarchii w Jego Kościele i z przekazywaniem władzy albo jej posiadaniem nie miały nic wspólnego:

"(25) Ale Jezus przywołał ich do siebie i powiedział: Wiecie, że władcy narodów panują nad nimi, a ci, którzy są wielcy, sprawują swą władzę nad nimi. (26) Lecz nie tak ma być wśród was, ale kto między wami chce być wielki, niech będzie waszym sługą. (27) I kto wśród was chce być pierwszy, niech będzie waszym sługą. (28) Tak jak Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, ale aby służyć i oddać swoje życie na okup za wielu." (Mt20)

"(24) Wszczął się też między nimi spór o to, kto z nich ma być uważany za największego. (25) Lecz on powiedział do nich: Królowie narodów panują nad nimi, a ci, którzy sprawują nad nimi władzę, nazywani są dobroczyńcami. (26) Wy zaś tak nie postępujcie. Lecz kto jest największy wśród was, niech będzie jak najmniejszy, a kto jest przełożonym, niech będzie jak ten, kto służy. (27) Któż bowiem jest większy? Ten, kto siedzi, czy ten, kto służy? Czy nie ten, kto siedzi? Ale ja jestem pośród was jako ten, kto służy. "(Łk22)


Nie ma być w Kościele Bożym stanowisk wyższych i niższych - nie mylić z urzędami państwowymi i innymi stanowiskami w organizacjach pozakościelnych - Kościół założył Jezus i powiedział: "Królowie narodów panują nad nimi, a ci, którzy sprawują nad nimi władzę, nazywani są dobroczyńcami. (26) Wy zaś tak nie postępujcie. "(Łk22) :

"(8) Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. ....(...) (10) Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. (11) Największy z was niech będzie waszym sługą. (12) Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. (13) Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą."(Mt23)

Faryzeusze przywłaszczyli sobie "władzę" nad Pismem i jego intepretacją, zbudowali niebiblijnie Sanhedryn i jak Jezus na to zareagował?


Pn sie 24, 2020 14:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Przeemek napisał(a):
Faryzeusze przywłaszczyli sobie "władzę" nad Pismem i jego intepretacją, zbudowali niebiblijnie Sanhedryn i jak Jezus na to zareagował?

Faryzeusze zyskali reputację ekspertów w interpretacji Pisma, a Ty nie uważasz siebie za „Uczonego w Piśmie”? Czytając Twe posty mam wrażenie, że robisz na forum za kserokopiarkę, która nie dość że kopiuje , to jeszcze interpretuje to co skopiowała. Uważałbym na reakcje … .


Wt sie 25, 2020 7:26
Zobacz profil
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Bóg się pomylił? Czy może to tylko ludzie tak zinterpretowali?

Bóg nigdy sie nie myli, to ludzie z sobie znanych powodów, najczęściej na dogodny samym sobie sposób interpretują Biblię i stąd tyle Kościołów i zborów na świecie.
Jedna Biblia i tysiące interpretacji :(


Wt sie 25, 2020 7:31

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
Tego tysiąca interpretacji chciał Bóg? Przewidział to, czy może nie zwrócił uwagi na ten drobiazg? Znasz jakiś "zgodny" sposób na interpretację?


Wt sie 25, 2020 7:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Piotr czy Paweł był opoką?
george45 napisał(a):
Faryzeusze zyskali reputację ekspertów w interpretacji Pisma,

Nie zyskali, a sami sobie ją narzucili działając wbrew Pismu, czyli ówczesnego ST i stworzyli odrębną tradycję. Ale przynajmniej nie śmieli podnieść jej rangi to Słowa Bożego.

george45 napisał(a):
a Ty nie uważasz siebie za „Uczonego w Piśmie”? Czytając Twe posty mam wrażenie, że robisz na forum za kserokopiarkę, która nie dość że kopiuje , to jeszcze interpretuje to co skopiowała. Uważałbym na reakcje … .

A ty nic innego do dodania w temacie wątku nie masz, oprócz powyższego zdania o faryzeuszach, tylko uwagę do użytkownika?


Wt sie 25, 2020 8:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL