Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Czy Jezus umiał pisać? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Czy Jezus umiał pisać?
W innym wątku poruszyłem ten temat ale żeby nie robić OT przyniosę się tutaj.

Moim zdaniem syn cieśli z Nazaretu z 1 w. Prawdopodobnie nie umiał pisać i nie znajduję żadnych przesłanek żeby miało być inaczej.
Andy72 napisał(a):
Niepiśmienny? Z Piłatem mówił po grecku, choć używał w domu aramejskiego.


Znajomość języka obcego nie świadczy o umiejętności pisania i czytania. U ludów Afryki czy Indii gdzie panował tygiel różnych ludów ludzie mówią w wielu językach. Czytanie i pisanie to zupełnie coś innego.

Kael napisał(a):
Każdy Żyd był pismienny, bo musial umiec czytac Tore.

Po pierwsze - nie w tamtych czasach. To drugie czytanie i pisanie to nie to samo. Ja jako 4-letnie dziecko "czytałem" ulubione książki. Słowo w słowo. A tak na prawdę to znałem na pamięć a tekst pomagał mi tylko się nie zgubić.
Nauczyć się czytać jeden tekst a nauczyć się pisać to coś innego. A nie ma dowodów żeby dzisiaj robotników w tamtych czasach umysły nawet to pierwsze. Są natomiast dowody że 90-95% ludzi była w cesarstwie niepiśmienna. I to 5-10% to raczej nie byli synowie cieśli.


Pn mar 15, 2021 21:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Ale nauka czytania nie jest tak trudna. Chyba że chińskiego a nie hebrajskiego. Ja np. nie mogę się dobrze nauczyć angielskiego a czytać po polsku się raz dwa nauczyłem. I jest opisany 12 letni Jezus czytający Pismo w świątyni.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn mar 15, 2021 21:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Andy72 napisał(a):
Ale nauka czytania nie jest tak trudna. Chyba że chińskiego a nie hebrajskiego. Ja np. nie mogę się dobrze nauczyć angielskiego a czytać po polsku się raz dwa nauczyłem. I jest opisany 12 letni Jezus czytający Pismo w świątyni.

Cytat proszę. Masz na myśli Łukasza 2
41 Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. 42 Gdy miał lat dwanaście15, udali się tam zwyczajem świątecznym. 43 Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. 44 Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. 45 Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go.
46 Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. 47 Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. 48 Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». 49 Lecz On im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy16 do mego Ojca?» 50 Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.


Nic tu nie ma o czytaniu. Jest za to sprzeczność z Ewangelią Mateusza. Więc wiarygodność tej historii i tak jest niewielka.


Pn mar 15, 2021 21:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
krzysiekniepieklo napisał(a):
. A że był niepiśmienny, to raczej nieprawda. Jest napisane, że wychodził i czytał Żydom Pisma. Jeśli biegle czytał, to i był piśmienny.

Źródło?
Ale tak jak mówiłem. Umiejętność pisania a czytania to dwie osobne kwestie


Pn mar 15, 2021 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Andy72, a co do nauki języków to dałem Ci przykład że ludzie w pierwotnych społeczeństwach mogą znać języki a nie umieć pisać. Ba, nawet mogą nie wiedzieć że coś takiego jak pismo istnieje. Są to dwie niezależne od siebie umiejętności. Nauka pisania i czytania wywołuje u mózgu zmiany - cała jego część przeznaczamy do tego mimo że pierwotnie służyła do czegoś innego. To nie takie proste.

Natomiast żyjąc w starożytnym Izraelu gdzie spotykały się szlaki handlowe, który przechodził z jednego okupanta w ręce innego, znajomość języków była bardziej przydatna niż pisania.

A na jakieś podstawie tak w ogóle twierdzisz że Jezus znał grekę?

Ps do moderatora: przepraszam za posty jeden pod drugim. Jeśli to problem to można je połączyć.


Pn mar 15, 2021 22:08
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Cytuj:
16 Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. 17 Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:
18 8 Duch Pański spoczywa na Mnie,
ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność,
a niewidomym przejrzenie;
abym uciśnionych odsyłał wolnymi,
19 abym obwoływał rok łaski od Pana.
20 Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Lk 4


Cytuj:
uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: 4 «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. 5 W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować2. A Ty co mówisz?» 6 Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć3. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. 7 A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». 8 I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi. J 8


Co do znajomosci greki: Przede wszystkim Jozef, a za nim i Jezus, nie byli cieslami od drzewa, ale budowniczymi domow (tekton). To nje bylo takie sobie klecenie zabawek g z drzewa.
Kilka kilometrow od Nazaretu bylo Seforis, miasto ktore na poczatku naszej ery bylo z rozmachem od- i rozbudowane przez Heroda Antypasa. Czyz nie byla to najlepsza okazja, zeby ciesla mogl znalezc prace?
A tam nie tylko po hebrajsku mowiono.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Seforis


Pn mar 15, 2021 23:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 933
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Zarówno ci, którzy chcą Jezusa bronić przed zarzutami analfabetyzmu, jak i ci, którzy chcą Mu w ten sposób umniejszyć, popełniają błąd ahistorycyzmu. Jesteśmy dziećmi swoich czasów i dziś prawie nikt nie rozumie analfabetyzmu inaczej, jak synonimu głupoty i ignorancji. A w czasach Jezusa można było być przywódcą i człowiekiem władzy bez umiejętności pisania i czytania. Inne kompetencje liczyły się daleko bardziej.
Nie ma większego sensu przytaczać fragmentów za i przeciw z Pisma św., chyba że dla rozrywki chcecie się pobawić w egzegetów. To jest kwestia, która równo dzieli wybitnych historyków. Te same cytaty rozpatrywane są przez jednych jako argument "za" piśmiennictwem, a przez innych "przeciw". Dla przykładu fragment z Jana 7:15, w którym znający Jezusa żydzi mówią wprost, że się nie uczył, jest przez jednych traktowany jako oczywisty dowód analfabetyzmu, a przez innych jako korekta wczesnego kościoła, który nie chciał przyznać, że Jezus mógł pobierać nauki, bo wolał wierzyć, że wiedza Jezusa pochodziła z nadprzyrodzonego źródła.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt mar 16, 2021 6:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Jak nie uial czytać i pisać?
Jak jest

16 Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. 17 Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:
18 8 Duch Pański spoczywa na Mnie,
ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność,
a niewidomym przejrzenie;
abym uciśnionych odsyłał wolnymi,
19 abym obwoływał rok łaski od Pana.
20 Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt mar 16, 2021 7:22
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Andy72 przeciez juz to zacytowalam.

bialoglowa uwazasz, ze nie nalezy samemu szukac faktow w Biblii, no bo moze ktos sobie tam cos dopisal albo skreslil i Jezus mogl byc uczonym w Pismie, ale to by zle wygladalo dla biedoty? " Nie uczyl" moglo znaczyc "nie uczyl sie w Swiatyni".

Pewne rzeczy sa chyba oczywiste? Znajomosc Tory byla niezbedna kazdemu mezczyznie. Uczono sie jej na pamiec, ale i czytano z Tory i, jak widzimy w Ewangeliach, robila to nie tylko jedna osoba, ale bylo to wedlug jakiejs kolejnosci.

A Jezus raczej na piasku kwiatkow nie malowal, tylko pisal, bo niby czemu oskarzyciele mieliby odejsc?

Jezus pochodzil, przynajmniej ze strony Maryi z rodu Lewitow.
Poboznosciowe tradycje przypisuja nawet Maryi umiejetnosc czytania (osobiscie uwazam, ze to przesada).

A "wybitni historycy" moga dalej szukac faktow na poparcie swoich teorii. Bez tego ich rozwazania sa rownie dobre jak nasze.
Zydzi co rusz odkopuja swoja historie tam, gdzie Biblia ja lokalizowala.

Zydzi byli w ogole, ze wzgledu na zasady religii, przez cale tysiaclecia dalej w higienie czy umiejetnosciach np czytania niz reszta Europy, szczegolnie po upadku cesarstwa rzymskiego.


Wt mar 16, 2021 8:14

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Kael napisał(a):
A Jezus raczej na piasku kwiatkow nie malowal, tylko pisal, bo niby czemu oskarzyciele mieliby odejsc?
Powiedział co miał do powiedzenia i jak dziecko zaczął bazgrać palcem po piasku, malować kwiatki i inne być może bezkształtne figury. Ci co zrozumieli, że ich prawa są tyle warte co te bazgroły, które znikną pod stopami ludzi, podmuchem wiatru - odeszli, ci co nie zrozumieli, odeszli również, gdyż swą siłę czuli jedynie w tłumie.
Czasem umiejętność bazgrolenia, przewyższa umiejętność pisania.

Po co Bóg miałby umieć czytać i pisać?


Wt mar 16, 2021 8:48
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
A po co Bog mialby dac ludziom rozum i ciekawosc swiata a potem sam stac sie czlowiekiem?


Wt mar 16, 2021 9:12

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Kael napisał(a):
A po co Bog mialby dac ludziom rozum i ciekawosc swiata a potem sam stac sie czlowiekiem?

Bóg dał? A to nie czasem Ewa gwizdnęła z drzewa wiedzy?


Wt mar 16, 2021 9:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
No to osobie za 100 pkt. Skoro Jezus umiał pisać to dlaczego bazgrał coś palcem na piasku zamiast spisać spójną święta księgę i dać nam jasny przekaz kim jest i czego oczekuje? Bo o Biblii tego zdecydowanie powiedzieć nie można.

Syn cieśli (budowanie domów niczego nie zmienia) z Galilei w pierwszym wieku nie uczył się pisać bo nie było mu to potrzebne. Czytać może umiał choć umiejętność czytania pism często polegała na wyuczeniu ich na pamięć.


Wt mar 16, 2021 10:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
afilatelista napisał(a):
No to osobie za 100 pkt. Skoro Jezus umiał pisać to dlaczego bazgrał coś palcem na piasku zamiast spisać spójną święta księgę i dać nam jasny przekaz kim jest i czego oczekuje?

Bo On nie przyszedł po to by drugi raz pisać to co już raz zostało spisane. Przyszedł by wydać (temu już istniejącemu) Słowu świadectwo, poświadczyć o jego prawdzie.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt mar 16, 2021 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Saqura napisał(a):
Bo On nie przyszedł po to by drugi raz pisać to co już raz zostało spisane. Przyszedł by wydać (temu już istniejącemu) Słowu świadectwo, poświadczyć o jego prawdzie.

Nie zmieniał tego zapisanego słowa? Nadal kazał wyłupywać oko?


Wt mar 16, 2021 11:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL